Skocz do zawartości

Filtry percepcyjne i ich wpływ na postrzeganie


Rekomendowane odpowiedzi

Cytat

Nie widzimy rzeczy takimi, jakimi są. Widzimy je takimi, jakimi jesteśmy.

Talmud

 

W tym wątku chciałbym skupić się na percepcji i filtrach percepcyjnych, mam nadzieję, że to pokaże jak bardzo ważne jest to, gdzie kierujemy swoją uwagę. Zacznijmy od definicji.

 

Cytat

Percepcja w szerokim sensie oznacza rejestrację (uchwycenie) przedmiotów i zdarzeń środowiska zewnętrznego: ich odbiór sensoryczny, zrozumienie, identyfikację i określenie werbalne oraz przygotowanie do reakcji na bodziec. Systemy percepcyjne człowieka umożliwiają mu widzieć, słyszeć, czuć smak, zapach, dotyk i zmiany temperatury. Jest to także poczucie świadomości (otoczenia). 

&

Cytat

Wszystko co dociera do Twojego mózgu, wszystkie informacje, wrażenia, odczucia, obrazy, smaki, dźwięki są filtrowane przez Twój mózg. Tylko te najważniejsze informacje są w stanie przebić się do Twojej świadomości i w niej pozostać. Reszta ulatuje do eteru. 

Gdyby nie to, Twój mózg byłby przeciążony i nie dałbyś rady nawet wstać z łóżka. 

 

Na podobnej zasadzie działają filtry percepcyjne, które powstają już w dzieciństwie i wpływają na Twoje postrzeganie rzeczywistości. 

Takimi podstawowymi filtrami percepcyjnymi są Twoje wychowanie, przekonania, wartości, profesja czy przeżyte doświadczenia. 

 

Skoro już wiemy co to jest percepcja oraz czym są filtry percepcyjne, przejdźmy dalej. 

Jezus oraz inni mistrzowie swoich czasów aby coś opisać często posługiwali się przypowieściami. 

I ja posłużę się opowieścią a dokładniej jej fragmentem: 

 

Cytat

Zobacz! Oto ludzie są niby w podziemnym pomieszczeniu na kształt jaskini. Do groty prowadzi od góry wejście zwrócone ku światłu, szerokie na całą szerokość jaskini. W niej oni siedzą od dziecięcych lat w kajdanach; przykute mają nogi i szyje tak, że trwają w miejscu i patrzą tylko przed siebie; okowy nie pozwalają im obracać głów. Z góry i z daleka pada na nich światło ognia, który się pali za ich plecami, a pomiędzy ogniem i ludźmi przykutymi biegnie górą ścieżka, wzdłuż której widzisz murek zbudowany równolegle do niej, podobnie jak u kuglarzów przed publicznością stoi przepierzenie, nad którym oni pokazują swoje sztuczki.  

– Widzę – powiada. 

– Więc zobacz, jak wzdłuż tego murku ludzie noszą różnorodne wytwory, które sterczą ponad murek; i posągi, i inne zwierzęta z kamienia i z drzewa, i wykonane rozmaicie i, oczywiście, jedni z tych, co je noszą, wydają głosy, a drudzy milczą. 

– Dziwny obraz opisujesz i kajdaniarzy osobliwych. 

– Podobnych do nas – powiedziałem. – Bo przede wszystkim czy myślisz, że tacy ludzie mogliby z siebie samych i z siebie nawzajem widzieć cokolwiek innego oprócz cieni, które ogień rzuca na przeciwległą ścianę jaskini? 

– Jakimże sposobem? – powiada – gdyby całe życie nie mógł żaden głową poruszyć? 

[...] 

– Więc gdyby mogli rozmawiać jeden z drugim, to jak sądzisz, czy nie byliby przekonani, że nazwami określają to, co mają przed sobą, to, co widzą? 

– Koniecznie. 

– No, cóż. A gdyby w tym więzieniu jeszcze i echo szło od im przeciwległej ściany, to, ile razy by się odezwał ktoś z przechodzących, wtedy, jak myślisz? Czy oni by sądzili, że to się odzywa ktoś inny, a nie ten cień, który się przesunął? 

– Na Zeusa, nie myślę inaczej – powiada. 

– Więc w ogóle – dodałem – ci ludzie tam nie co innego braliby za prawdę, lecz tylko cienie pewnych wytworów. 

– Bezwarunkowo i nieuchronnie – powiada. 

Platon, Państwo, tłum. Władysław Witwicki, Warszawa 2010, s. 530. 

 

Łańcuchy to metafora uwięzienia w błędnej interpretacji rzeczywistości, gdyż cienie są tylko jej odbiciem. 

Cytat

Wszelkie filtry percepcyjne, które nabywamy w trakcie życia, kształtują nasze wewnętrzne przekonania i sposób interpretacji zaobserwowanych zdarzeń. A przekonania te stają się dla nas pewnikami, do których się odnosimy. Z tego też powodu obiektywne fakty dla każde-go stają się subiektywnymi w odbiorze

 

Przykłady filtrów percepcyjnych:

-Zacząłeś biegać i po drodze widzisz znacznie więcej biegających ludzi niż do tej pory. Z każdej strony do Ciebie machają. Nie ważne czy biegasz o 19 czy o 2 w nocy.

 

-Urodziło Ci się dziecko i przecierasz oczy ze zdumienia: Nagle, nie wiadomo skąd i dlaczego, wszędzie widzisz dzieci! Myślisz sobie jakaś plaga czy co? Skąd one się wzięły?!

 

-Kupiłeś sobie nowy samochód. Jesteś szczęśliwy, bo nie widziałeś żeby ktoś miał taki samochód jak Ty. A tu bum! Zobaczyłeś go raz, drugi, trzeci … i przestałeś już liczyć. Była jakaś wyprzedaż na ten model czy co?!

 

Cytując fragment ebooka p. Anety Styńskiej:

Cytat

To, czy Twoje filtry percepcyjne pozwalają w sposób obiektywny postrzegać rzeczywistość, zależy tylko od tego, czy do Twojej świadomości nie zostały wprowadzone błędne przekonania, schematy i nawyki.Musisz zrozumieć: postrzeganie rzeczywistości nie jest uzależnione tylko od inteligencji i suchych faktów, ponieważ jeśli posiadamy niepełną informację, to dopełniamy obraz świata emocjonalnymi doświadczeniami życiowymi. Jeżeli posiadasz nieobiektywne filtry percepcyjne, możesz w niewłaściwy sposób postrzegać rzeczywistość, co przekłada się na niewłaściwy sposób podejmowania przez Ciebie decyzji, a więc i odmienne od Twojej intencji kreowanie własnej rzeczywistości.

 

Jeśli uważasz, że to bullshit, to zróbmy próbny eksperyment:

Cytat

Przywołaj w głowie kolor czerwony we wszystkich jego odmianach. Zobacz go bardzo wyraźnie w swoim umyśle. Widzisz już?

To rozejrzyj się po pomieszczeniu, w którym aktualnie przebywasz. W ciągu 10 sekund, wyszukaj wzrokiem wszystkie czerwone rzeczy i postaraj się je dobrze zapamiętać.

Będzie Ci to potrzebne w kolejnej części eksperymentu. Dopiero gdy to zrobisz, przejdź do dalszej części tekstu. Nie wcześniej!

 

Po przeczytaniu tego zdania, zamknij oczy i w duchu przywołaj z pamięci jak najwięcej rzeczy niebieskich.

Niebieskich?! Ale przecież miało być czerwonych?!

Nie, nie pomyliłem się. W ten sposób założyłem Ci prosty filtr percepcyjny, który skutecznie przeszkodził Ci w zapamiętaniu rzeczy o innym kolorze niż czerwony.

Bo ile niebieskich rzeczy byłeś w stanie wymienić, po tym jak filtrowałeś pokój w poszukiwaniu czerwonych?

 

Więc skoro możemy się na czymś skupić w tak efektywny sposób, to może zamiast skupiać się na czymś negatywnym, skupmy się na czymś pozytywnym?

Przekuj to co do tej pory było dla Ciebie szkodliwe w skuteczny oręż do zdobywania świata :)

 

Cytat

Nie widzimy rzeczy, takimi jakimi są - widzimy je takimi, jakimi my jesteśmy" / Anaïs Nin

Ludzki mózg przetwarza 2 miliardy fragmentów danych wizualnych na sekundę. A jednak dostrzegamy tylko kilkaset. Zbyt często zapomina się przy tym, iż to na co spogląda się w danej chwili, niekoniecznie jest w ten sam sposób dostrzegane przez osobę stojącą obok. To co każdy zauważa jest definiowane przez jego nastrój, obecne czyny czy myśli, a także uzależnione od oczekiwań wobec świata. Warto więc uwolnić się od własnych hipotez, próbując przy tym znaleźć coś nowego i nieoczekiwanego.

 

Warto też moim zdaniem wspomnieć, że jest coś tak ciekawego jak "efekt potwierdzenia":

Cytat

Efekt potwierdzenia, błąd konfirmacji, strategia konfirmacyjna – tendencja do preferowania informacji, które potwierdzają wcześniejsze oczekiwania i hipotezy, niezależnie od tego, czy te informacje są prawdziwe. Powoduje, że ludzie poszukują informacji i zapamiętują je w sposób selektywny, interpretując je w błędny sposób. Efekt ten jest szczególnie silny w przypadku zagadnień wywołujących silne emocje i dotyczących mocno ugruntowanych opinii.

 

Na zakończenie odsyłam do linków z których bardzo dużo korzystałem w zbudowaniu tego wątku:

http://www.marzeniawcele.pl/filtry-percepcyjne/

https://psychorada.pl/download/prezenty/wolnosc-darmowy-ebook.pdf

https://www.swiatobrazu.pl/cytaty-fotograficzne-9-pisarzy-cytaty.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Efekt_potwierdzenia

 

BONUS. Mądre cytaty na dzień dzisiejszy:

Cytat

To nie świat i ludzie wokół Ciebie czynią cię szczęśliwym lub nieszczęśliwym, ale Twoje myśli

&

Cytat

Jeśli nie jesteś szczęśliwy, to oznacza tylko tyle, że koncentrujesz się na tym, czego nie masz. W przeciwnym razie musiałbyś doświadczać błogostanu.

&

Cytat

A więc wyobraź sobie, że umarłeś i leżysz martwy. A teraz spójrz na swoje problemy z tej perspektywy. Czyż wszystko nie ulega zmianie? Cóż za wspaniała medytacja. Jeśli masz na to czas, powtarzaj ją codziennie. Może brzmi to niewiarygodnie, ale przywróci ci to życie.

 

Serdecznie polecam książki A. de Mello, w tym "Przebudzenie" :)

 

  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tematu podszedł bym bardziej pragmatycznie, bo wychodzi z tego trochę pomieszanie z poplątaniem i postawił na początek pytanie zasadnicze, czyli czym jest rzeczywistość.

 

Bez odwoływania się do konkretnych źródeł wskazałbym trzy główne założenia:

 

- granica rzeczywistości jest wyznaczana przez zasięg ludzkiej percepcji, czyli ogranicza się wyłącznie do poznania zmysłowego;

- ludzka percepcja rejestruje rzeczywistość w pewnym zakresie, ale z uwagi na swoją niedoskonałość, przekazuje nam jej zniekształcony obraz;

- rzeczywistość zaczyna się dopiero poza granicami ludzkiej percepcji;

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat ciekawy lecz nie wyczerpany. Percepcje są kreowane przez media, głównie telewizję oraz prasę kolorową. Dziś dochodzi instagram oraz facebook. 

Ja wiem, że nie jestem wykształcony emocjonalnie i pracuje nad tym bardzo. Jest potrzebna siła charakteru. 

W mediach podsuwane mamy przedmioty, które są dostępne dla nie wielu, a wmawia się na nam że są dostępne dla każdego. 

Doświadczenia głównie wpływają na nasze postrzeganie świata i należy nauczyć się selekcji "złych i dobrych percepcji" 

Zła percepcja to zawiść, bo somsiad sumiennie pracuje i zarabia dobre siano i kupił sobie nowe auto premium. Dobra percepcja to somsiad jest spoko gościem i fajnie że kupił sobie nowe auto bo bardzo dużo pracuje.

Od razu czuję inne emocje, gdy myślę takimi kategoriami. A jak somsiad jest medną i złodziejem to udaje że go nie ma i nie mowie mu dzień dobry.

 

Tak ja to rozumiem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Throgg napisał:

postawił na początek pytanie zasadnicze, czyli czym jest rzeczywistość.

Fakt, mogłem o tym wspomnieć na początku.

W każdym razie, z racji ograniczonej ilości czasu oraz tego, że mój wątek miał za zadanie głównie zachęcenie do poszukiwania jest dosyć okrojony.

W linkach, które podałem jest znacznie więcej i lepiej wyjaśnione :)

Także, jeżeli Cię temat lub kogoś innego zainteresował a nie masz zbytnio pojęcia o tym, zapraszam do linków, tam jest dużo, dużo więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Quo Vadis? napisał:

Kupiłeś sobie nowy samochód. Jesteś szczęśliwy, bo nie widziałeś żeby ktoś miał taki samochód jak Ty. A tu bum!

DOKŁADNIE! 

Już jakiś czas temu to zauważyłem. 

 

Fajnie, że pojawił się jakiś ciekawy temat. 

@Quo Vadis? łap piwerko. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.