Skocz do zawartości

Plan budżetu na kolejny rok


Pocztowy

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, chciałbym stworzyć system oszczędzenia i przez 12 następnych miesięcy ściśle kontrolować swoje wydatki.

 

Wstępnie planuje podzielić swój miesięczny budżet na trzy kupki. Są to pieniądze po wszystkich stałych wydatkach, które muszę ponieść każdego miesiąca i obejmują, tylko wydatki zmienne:

 

1) wydatki na jedzenie, podstawowe leki do apteczki, magnez, witaminę D3, okazyjne przejazdy uberem, pieniądze na spędzanie czasu z ludźmi (alkohol, jedzenie, bilet). Zastanawia mnie, jaka powinna być to kwota w warunkach studenckich? Nie mam komfortu posiadania własnej kuchni, dużej lodówki i zamrażalnika, żeby ugotować jedzenia na zapas, dlatego będzie wychodzić drożej niż w najbardziej ekonomicznej opcji. Pewnie na forum są ludzie, którzy się orientują ile powinno kosztować miesięczne wyżywienie dla jednej osoby. Wstępnie, na oko chciałbym zamykać te sprawy w kwocie 1800 złotych.

 

2) Pieniądze na czarną godzinę. Mam zamiar przelewać 1500 złotych miesięcznie na konto oszczędnościowe. Po X czasu kupowałbym za oszczędzone pieniądze monety bulionowe. Na przełomie września/października chciałbym kupić pierwsze trzy monety. Cel do października następnego roku to kupno kolejnych 3 monet. Te oszczędności mogę wydać tylko w szczególnych sytuacjach np. wkład własny na mieszkanie, leczenie, kupno auta, jeśli nagle zmieni mi się sytuacja życiowa i będę potrzebował własnego transportu.

 

3) Pieniądze na rozrywkę i nowe rzeczy. Hajs z tej kupki przeznaczałbym np. na kupno nowego telefonu, ciuchów, sprzętu do ćwiczeń, wakacyjny wyjazd itd. Tutaj wrzucałbym minimum 1800 złotych miesięcznie, ale może się okazać, że będzie lądować bliżej 3000 z biegiem czasu. Nadwyżki z kupki numer 3 będę przerzucał do kupki numer 2, ewentualnie numer 1.

 

Zastanawia mnie kilka rzeczy:

- ile pieniędzy powinienem przeznaczać na punk numer 1?

- czy kupno monet bulionowych to dobry pomysł?

- czy jedyny sensowny pomysł kontrolowania trzech kupek to trzy konta bankowe i trzy karty kredytowe?

- 8200 złotych za monetę to dobra cena?

Edytowane przez Pocztowy
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Zacznij notować wydatki. Możesz się zdziwić na co wydajesz. Tylko mając widzę o tym co się dzieje, możesz coś zmienić.

 

- Pisanie procentami jest bez sensu. Piszesz ile chcesz przelewać. A nie widzę, żebyś napisał dochód. Co innego jak zarabiasz 4k, co innego 8k. Skupiasz się na stronie wydawania, a nie zwiększania przychodów. Obie są bardzo ważne. Jak zarabiasz 4k oszczędzanie 50% jest nierealne. Jak 50k to odkładanie 2k brzmi jak rozrzutność.

 

- Monety bulionowe to dobra lokata kapitału długoterminowa. Przede wszystkim nie wszystko do jednego koszyka. Dywersyfikacja. Poza tym o oszczędzaniu można zacząć myśleć jak ma się fundusz awaryjny (w wysokości miesięcznych wydatków - patrz notowanie, bo na tę chwilę nie masz o tym jeszcze pojęcia) i poduszkę finansową w wysokości minimum 6 miesięcznych wydatków, a jeszcze lepiej rocznych. Pytanie w jakiej formie to trzymać. Konto walutowe przy koncie wydaje się najłatwiejsze. 

 

- Co do ceny monety, domyślam się że chodzi o monetę zawierającą 1 uncję złota. Odpowiedź najbardziej uniwersalna to zależy. Zależy jaka moneta i kto sprzedaje. Lepiej dopłacić 100 czy 200 zł, a mieć monetę od razu, a nie z odroczonym terminem, i u zaufanego sprzedawcy. Wystrzegałbym się kupowania monet za wszelką cenę kosztem innych rzeczy. Zwykle kończy się to potem wyprzedażą, tak zgromadzonego kapitału. Sam to przerobiłem, potem wielokrotnie widziałem u znajomych. Na początku inwestuj w edukację. Jeśli masz czas szukaj, okazji tylko z głową. Zdarzają się. Zaczynaj od małych kwot. 1/10 uncji to też bardzo dobra lokata kapitału, albo monety srebrne. 

 

- Na studiach najłatwiejsze pieniądze to stypendia, wypisz wszystkie o jakie mógłbyś się ubiegać, sprawdź warunki plus oczywiście przeanalizuj czy łapiesz się na kredyt studencki. Grzech nie wziąć jeśli spełniasz warunki. 

 

- Prawdopodobnie lepiej żebyś więcej czasu poświęcił na zwiększenie dochodów niż naukę inwestowania. Żeby zrobić z 10k, kolejne 10 musisz osiągnąć stopę zwrotu na poziomie 100%. Zarobienie dodatkowego 1k co miesiąc jest prawdopodobnie w twoim zasięgu. Moim zdaniem najważniejsze naucz się generować dochód i oszczędzać. Jeśli masz w tej chwili budżet X, to obiecaj sobie i trzymaj się tego, że każde jego zwiększenie dzielisz na pół. Te 50% odkładasz już zawsze. Z jednej strony twoja stopa życiowa będzie rosła, z drugiej nie odczujesz bardzo wyrzeczeń a oszczędności będą rosły. 

 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

A nie widzę, żebyś napisał dochód

Wolna gotówka to suma tych trzech punktów.

 

17 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Skupiasz się na stronie wydawania, a nie zwiększania przychodów.

W przyszłym roku myślę, że tak do 9k maks mógłbym dojść, do możliwości rozlokowania w tych 3 punktach, ale wolę się zająć czymś innym niż tylko gromadzeniem na siłę pieniędzy.

 

26 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Konto walutowe przy koncie wydaje się najłatwiejsze. 

Mam kupować waluty?

 

27 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Zaczynaj od małych kwot. 1/10 uncji to też bardzo dobra lokata kapitału, albo monety srebrne. 

Nie będę miał wtedy większej straty podczas sprzedaży?

 

30 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Wystrzegałbym się kupowania monet za wszelką cenę kosztem innych rzeczy. Zwykle kończy się to potem wyprzedażą, tak zgromadzonego kapitału.

Chce kupić te 3 monety, a później przeznaczać, tylko te 1500 złotych miesięcznie na dalsze zakupy, ewentualnie przy nadwyżkach będę odkładał więcej.

 

33 minuty temu, Piter_1982 napisał(a):

Jeśli masz w tej chwili budżet X, to obiecaj sobie i trzymaj się tego, że każde jego zwiększenie dzielisz na pół. Te 50% odkładasz już zawsze.

Pewnie i tak będę więcej odkładał, ale chce sobie dać na luz po ostatnim roku gimnastyki finansowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Pocztowy napisał(a):

1. Mam kupować waluty?

 

2. Nie będę miał wtedy większej straty podczas sprzedaży?

 

1. Możesz kupić banknoty w kantorze, możesz mieć konto walutowe. Na koncie walutowym masz np. 100 $, niezależnie czy kurs rośnie czy spada. Moim zdaniem poduszka i fundusz awaryjny to podstawa i im dobrze jak najwcześniej mieć w sobie ten nawyk. Minus jest taki, że inflacja zżera te pieniądze. Nie ma tu jednej dobrej odpowiedzi, bo to nie tylko czysta ekonomia ale i emocje, sytuacja rodzinna czy społeczna w jakiej funkcjonujesz. Nie wiem czy masz gdzie trzymać, gotówkę. To wbrew pozorom jest często problem.

 

2. Oczywiście, że tak. Ale policz o ile. Czasami chcąc zaoszczędzić 20 PLN podejmujemy zobowiązania na kilkadziesiąt tysięcy. Nie wiem jakie masz doświadczenie życiowe, jaką odporność na ryzyko. Co zrobisz z tymi 3 uncjami jak cena za uncję spadnie do 7k? W twoim poście widzę małe doświadczenie i chęć podjęcia najbardziej optymalnej (a tego praktycznie nigdy nie da się zrobić) decyzji bez marginesu błędu. Może to tylko wrażenie. Nie masz poduszki finansowej. Co jeśli będziesz potrzebował nagle 1-2 tysiące. Moneta 1oz. to jednak spora inwestycja. 

 

Ze swojej strony mogę polecić książkę "Finansowy Ninja". Trochę się zdezaktualizowała, ale wiele porad, a w szczególności opisy różnych usług finansowych nadal są zaskakująco aktualne.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja planuje te pieniądze w monetach bulionowych trzymać tak pewnie z 5 lat od momentu zakupu, nie wiem kiedy dokładnie będą mi potrzebne, ale czas kiedy je wydam liczę w latach, dlatego jak cena walnie na 7k pln, to nic nie zrobię, bo będę i tak chciał je sprzedać powiedzmy za 3 lata, więc inflacja do tego czasu powinna zrobić swoje lub mogę czekać na lepszy kurs.

 

No i najważniejsze, że ja nie chce na nich zarabiać, tylko w miarę odzyskać wartość swoich oszczędności przykładowo w 2028 roku.

 

7 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Minus jest taki, że inflacja zżera te pieniądze.

Przy takich długich okresach o jakich mówię, chyba lepsze kruszce do przetrzymania wartości?

 

8 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Nie masz poduszki finansowej. Co jeśli będziesz potrzebował nagle 1-2 tysiące. Moneta 1oz. to jednak spora inwestycja. 

80% poduszki mam zamiar puścić w te 3 monety za miesiąc. Docelowo chce trzymać 50k PLN w złocie w formie takiej twardej poduszki finansowej, której nie mogę tak łatwo ruszyć, a resztę pieniędzy póki nie zaczną się robić wyraźne nadwyżki trzymać normalnie na koncie. Mogę też trzymać powiedzmy 15k na koncie, a wszystko ponadto wydawać w kruszce. Dalszym zarabianiem większych kwot pewnie zajmę się dopiero po studiach, to jest plan tylko na etap edukacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poduszka powinna być właśnie w miarę łatwo dostępna. Możesz myśleć, że wytrzymasz. Jeśli nie masz doświadczenia, życzę szczęścia. To jak z giełdą. W symulatorze wszyscy są milionerami, a jak przyjdzie do rzeczywistej gry większość wymięka. 

 

Widzę po sobie i osobach w moim otoczeniu, nie zwykle zbyt optymistycznie podchodzimy do przyszłych dochodów i za mało skupiamy się na rozsądnym gospodarowaniu zasobami. 

 

To co piszę, wynika z mojego osobistego doświadczenia i decyzji, straty nie dziesiątek, a raczej kilkuset tys. na przestrzeni życia. I nie mówię tu o tym, że nie kupiłem bitcoina tylko właśnie o pochopnym odbijaniu się.

 

Zrobisz jak chcesz, bo do niczego ta rozmowa nie prowadzi, polecam z całego serca książkę i spisywanie wydatków. To myślę, nie podlega dyskusji. Jeśli będziesz uczciwy sam ze sobą będziesz miał za kwartał materiał do analizy, a za rok sporą wiedzę o samym sobie (bezcenne). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Piter_1982 napisał(a):

Zacznij notować wydatki. Możesz się zdziwić na co wydajesz. Tylko mając widzę o tym co się dzieje, możesz coś zmienić.

Najlepsza porada i od tego powinno się zacząć. 

Warto też pomyśleć nad zabezpieczeniem pieniędzy przed inflacją, np. obligacje, może antyki/dzieła sztuki. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.