Skocz do zawartości

Hegel i dialektyczna wiara lewicy


wrotycz

Rekomendowane odpowiedzi


Zapewne każdy słyszał o Heglu i heglowskiej dialektyce ale mało kto, jeśli ktokolwiek wie co to w ogóle znaczy. Skrócona notka biograficzna mówi o nim - niemiecki filozof i teolog. Filozof i teolog - a więc ekspert ds wiary u filozofii wiary. Wiedział co mówił.

 

Gdy pierwszy raz się z tym spotkałem to tłumaczył mi to student socjologii i nic z tego nie rozumiałem. Co za bzdury myślałem i tak zostało mi na długo. Aż nie trafiłem na wykład dra James A. Lindsay. Jest on doktorem matematyki, a nie jakiejś nienaukowej humanistyki i wie co i o czym mówi. Zważywszy, że doktorów matematyki jest mniej niż profesorów innych dziedzin, świadczy o tym, że osoba zna się na logice, jak mało kto. Przy czym "mało" to niedopowiedzenie.

 

Zanim jednak przejdę do wykładu, a właściwie wykładów przedstawię krótkie streszczenie logiki heglowskiej, która stoi u podstaw dialektyki heglowskiej.

 

Dialektyka zajmuje się poprawnością argumentacji, za i przeciw, podczas wypowiedzi. Dialektyka nie jest logiką. Używa logiki, niezależnie od tego jaka to logika, do argumentacji.

Więc dialektyka heglowska, jak to dialektyka, służy argumentacji. Argumentacji, za pomocą "heglowskiej" "logiki". Tak wiem, jest to w cudzysłowie; to nie przypadek. Dialektyka heglowska nie używa logiki klasycznej, boole'owskiej, tylko swoją, "heglowską" (ktokolwiek ją wymyślił).
W filozofii starożytnej terminu dialektyka używano na określenie sztuki dyskutowania, zwłaszcza umiejętności dochodzenia do prawdy przez ujawnianie i przezwyciężanie sprzeczności w rozumowaniu przeciwnika. W dialektyce heglowskiej "dowodzi się" sprzecznych tez, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Z prawdą klasyczną.

 

Co to w takim razie jest prawda klasyczna? To bardzo proste.
Prawda to zgodność osądu z rzeczą, czy inaczej - rzeczywistością. W prawdzie klasycznej kryterium rozstrzygającym jest rzeczywistość. Stawiana teza jest konfrontowana z rzeczywistością i jeśli się zgadza to jest prawdziwa. Dlatego jeśli rzeczywistość okazuje się inna to należy zmienić tezę bo jest niezgodna z rzeczywistością. Jak mawiał klasyk - tym gorzej faktów.
Jest to w rzeczywistości definicja wiedzy. Wiedzy o rzeczywistości, czyli o świecie.

 

Prawda heglowska jest inna. Prawda heglowska to zgodność rzeczy z osądem. Kryterium rozstrzygającym jest osąd. Stawiana teza jest konfrontowana z osądem i jeśli się zgadza to jest prawdziwa. Jeśli nie, to tym gorzej dla rzeczywistości.
Jest to w rzeczywistości definicja wiary a nie wiedzy.

Dlatego hegliści wierzą, że ich tezy są prawdziwe, a jeśli rzeczywistość okazuje się inna to należy zmienić rzeczywistość.

Dlatego lewica wierzy w to co powiedzą jej "filozofowie", i dlatego chce zmienić rzeczywistość - bo nie przystaje do ich definicji prawdy.


Hegel, Wokeness, and the Dialectical Faith of Leftism

 

The Dialectical Faith of Leftism; James Lindsay


 

W zrozumieniu pomocna może być znajomość historii Hegla i ewolucji jego filozofii, z ewolucją do państwowego zamordyzmu, włącznie.
Prof. Adam Wielomski: Hegel - geniusz błędu

 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.