Skocz do zawartości

Leasing czy wynajem długoterminowy


zordon

Rekomendowane odpowiedzi

Wynajem samochodu na eventy - zastanawiam się nad zabraniem w leasing albo w wynajem dłgoterminowy auto, które będę użytkował w sposób mieszany oraz dodatkowo chciałbym ten samochód wynajmować na eventy typu ślubu, sesje zdjęciowe. Popyt jest. Pytanie jak to zrobić w kwestiach prawnych tak abym mógł w pełnie to robić. Najbardziej zastanawia mnie kwestia AC i innych szkód powstałych nie z mojej winy podczas wynajmu. Dziękuję.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, zordon said:

Najbardziej zastanawia mnie kwestia AC i innych szkód powstałych nie z mojej winy podczas wynajmu.

Stanu prawnego nie znam, więc nie wypowiem się, ale znajomy miał dawno temu małą flotę 4 aut, które wynajmował - niemal codziennie innym osobom. Wiem, że nie miał AC, bo koszt 4 AC na zawodowo wynajmowane auta był wówczas równy wartości auta, czyli jedno AC na rok = około 25% ceny zakupu nowego.

Jeśli masz chwilę czasu, spróbuj wpisać planowane użytkowanie auta w jakąś porównywarkę ofert ubezpieczeń AC, i zobacz co wyjdzie. Aż sam jestem ciekaw.

 

PS: jeśli to samo auto chcesz użytkować i wynajmować - niemal na pewno znajdziesz się w sytuacji, że Ty je "potrzebujesz na dziś", a akurat stoi w warsztacie. Warto rozważyć jakiś ultra-tani "byleby jeździł" - plan awaryjny.

 

4 hours ago, zordon said:

eventy typu ślubu, sesje zdjęciowe. Popyt jest.

Akurat ślubna branża mocno dostaje po kieszeni od jakiegoś roku. Teraz, jak wejdzie nowa płaca minimalna, pewnie będą mieli jeszcze gorzej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega wrócił z zagranicy, kupił dość dobre auto, nie wiem jaki konkretny model Audi, ale raczej taki premium. Dał za nie coś koło 150k. Też myślał, że będzie woził po weselach jako forma dodatkowego zarobku. Dodatkowo imprezy, wyjazdy na lotniska itp. Póki co, za dużo pieniędzy to on na tym nie zarobił, raczej pomysł na biznes miał chybiony. 

 

Tylko on to auto kupił dla siebie, bo zawsze o tym aucie marzył, a z tym transportem ludzi to było na zasadzie - albo się uda, albo nie. No i raczej mu się nie udało. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszą kwestią, jak już zostało wspomniane w pierwszej odpowiedzi, jest wzrost kosztów. Dodatkowo firma leasingowa musi zostać poinformowana o tym, że samochód będzie wynajmowany, co również może przekładać się na wzrost kosztów leasingu.

 

Pytanie czy chcesz to robić w ramach działalności gospodarczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez problemu, robisz tylko w Ac odpowiednie klauzule.
Agent Ci to ogarnie.
Jedyny minus ze bedzie lekka zwyżka na ubezpieczeniu, analogicznie jak w przypadku aut Taxi czy używanych jaki L-ka
W przypadku najmu długoterminowego masz natomiast AC w racie, tak więc ta kwestia Cię za bardzo nie obchodzi

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem szczerze, że nie wiem jak to obecnie wygląda, ale mam nadzieję, ze nie będzie tak jak piszesz Jeśli rzeczywiśćie tyle by policzyli to w tym przypadku najem długoterminowy byłby o wiele bardziej opłacalny. Bo tam jest stała rata z ubezpieczeniem, tak więc można sobie rozplanować koszty. Najlepiej będzie jak się zgłosisz do Master1 albo wejdziesz na stronę. Możesz tam zobaczyć ratę dla poszczególnych samochodów. Mają sporo aut premium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2024 o 11:25, robert_m napisał(a):

W przypadku najmu długoterminowego masz natomiast AC w racie, tak więc ta kwestia Cię za bardzo nie obchodzi

Nnnnope.

 

W przypadku leasingu (nawet, jak nazwiesz go "najmem") nie jesteś właścicielem pojazdu.

A to oznacza, że jako KORZYSTAJĄCY możesz mieć różne ograniczenia w rozporządzaniu przedmiotem leasingu.

 

Jeżeli chcesz podnajmować przedmiot leasingu, to możesz się spotkać z:

 

a) odmową (zakaz podnajmu/użyczania przedmiotu leasingu często jest stricte wyrażony w umowie)*

b) odpowiednio wyższą stawką (bo - ojej - nie robią tam ludzie miękkim ch... robieni i wiedzą, że to wyższe ryzyko i zużycie pojazdu, ergo musi być bonus to pokrywający).

 

"lekką" zwyżką bym tego nie nazwał. Prędzej potencjalnie zaporową stawką. Hint - w większości samochody w wypożyczalniach NIE są ubezpieczane w zakresie AC (captive). Dlaczego? Bo ryzyko. Nie opłaci się.

 

Dlatego -> trzeba się DOWIEDZIEĆ, jak potencjalny finansujący zapatruje się na taki "byzmesplan". I mieć taką zgodę ZAPISANĄ W UMOWIE.

Opcja, że "eeetam, przypalę w kule, nikt się nie dowie!" to pomysł słaby - można w razie "w" spotkać się z odmową wypłaty odszkodowania i/lub karami umownymi.

 

* swego czasu miałem dość spore zgrzyty, bo leasing strasznie zajeżył się na pomysł "podnajmu" (de facto - użyczenie + refaktura kosztu) w ramach grupy kapitałowej spółek. Wrzuciłem to (na szczęście!!!) na etapie przed podpisaniem umowy, a że im zależało, to po mocnym spoceniu się wyrazili zgodę na użyczenia/podnajmy w ramach GK. Dla mnie to był warunek no-go, bo sprzęt drogi i miał robić "na wszystkich/u wszystkich". Podkreślam - nie chodziło tu o czerpanie pożytków z najmu odpłatnego per se, tylko o użytkowanie jednego sprzętu przez kilka spółek + posiadanie pod to podkładki formalnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy, że w zakresie polisy AC będzie wynajem zarobków jako czynnik ryzyka oraz opcja przywłaszczenia. Minusem leasingu będzie na pewno trochę wyższe ubezpieczenie. Polecam przeliczyc sobie na spokojnie koszty leasingu oraz wynajmu długoterminowego. Wydaje mi się, ze wynajem długoterminowy będzie przy wyliczeniach tanszy w tym konkretnym przypadku. Weź pod uwagę jeszcze jedna kwestię - ja wystawiałem G klasę nową w poprzednim roku z ciekawości, biała, piękna, w bardzo dużym mieście, i na olx i na 2 portalach najpopularniejszych i jakoś ruch był zerowy, gdzie ceny takie same jak u innych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.