Skocz do zawartości

„Mało się różnią od bydła”. Jak naprawdę wyglądali polscy chłopi pańszczyźniani?


Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kapitan Horyzont napisał:

Chyba niewiele wiesz o dawnej Polsce. Polska (Rzeczpospolita) była unikalna min dlatego, że szlachta stanowiła prawie 10% społeczeństwa, kilka razy więcej, niż na zachodzie. 

 

Przecież dokładnie to samo napisałem w swoim poprzednim poście. 

 

Czyli wychodzi na to, że Ty też niewiele wiesz. 

Cytat

Była również bardzo mocno zróżnicowana- od wielkich panów (największe majątki były na wschodzie, Wiśniowiecki mógł że swoich włości wykroić spore państwo) po szlachtę bez ziemi.

 

W całej Europie szlachta była mocno zróżnicowana, szczególnie od XV wieku, Rzeczpospolita nie była więc pod tym względem żadnym wyjątkiem. 

Cytat

 

Bogaci chłopi mieli również spore możliwości zdobycia szlachectwa - albo poprzez męstwo na polu bitwy, albo po prostu poprzez kupno herbu (ubogi szlachcic usynawiał chłopa za odpowiednią opłatą).

Bądźmy poważni - jakiekolwiek możliwości, to nie są ''spore'' możliwości. To były wręcz sytuacje incedyntalne.

 

Zresztą, zastanawia mnie w jaki sposób argument, że ze stanu chlopskiego można było się wykupić, zmienia fakt, że chłopstwo które nie miało takiej możliwości, było raczej w nieciekawej sytuacji. 

Edytowane przez Throgg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Dworzanin.Herzoga said:

Nic odkrywczego, ale dobry, krótki artykuł na temat losów chłopów pańszczyźnianych.

Nie poddajesz się prawie jak francuscy filozofowie finansowani przez Katarzynę. Zdaje sobie sprawę, że na słabe umysły taka bezczelna propaganda działa ale nie idź bracie tą drogą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rycerz76 Z tego co pamiętam już drugi raz reagujesz w nerwowy, paranoiczny sposób na moje posty i dodajesz jakieś dziwne sugestie.

Zastanów się, czy sam nie jesteś pod wpływem propagandy i nie szufladkujesz bezpodstawnie.

 

Wszystkiego dobrego życzę i dodaję do ignorowanych, bo nie mam ochoty na wojenki podjazdowe, pozdr.

☺️

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Dworzanin.Herzoga said:

@rycerz76 Z tego co pamiętam już drugi raz reagujesz w nerwowy, paranoiczny sposób na moje posty i dodajesz jakieś dziwne sugestie.

Zastanów się, czy sam nie jesteś pod wpływem propagandy i nie szufladkujesz bezpodstawnie.

 

Wszystkiego dobrego życzę i dodaję do ignorowanych, bo nie mam ochoty na wojenki podjazdowe, pozdr.

☺️

Nie znoszę fałszu to mój słaby punkt. Tworzysz z zamiłowanie wątki mające srać na polskość czego szczerzę nie znoszę. Albo zostało Ci to nasrane do głowy przez starszych i mądrzejszych i jesteś tylko pudłem rezonansowym albo sam świadomie uprawiasz taką antypolską agitkę.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rycerz76 Już ostatnie z mojej strony.

 

Kompletnie mylisz pojęcia. Dla mnie plucie na polskość to np. pisanie o "polskich obozach zagłady" i przenoszenie ciężaru winy na polaków za drugą wojnę światową, by wyłudzić roszczenia związane z ustawą 447

albo "pedagogika wstydu" uprawiana przez gazetę wyborczą. Wyżej wymienione budzą u mnie odrazę i wkurwienie.

 

A to, że masz jakieś pokrętne nadinterpretację tego co wrzucam na forum, trudno, nic nie poradzę.

To, że nie piszę o historii kraju, czy o obecnych sprawach wyłącznie w superlatywach nie znaczy, że uprawiam jakąś wydumaną "antypolską agitkę"[ ? ].

 

Tutaj jest jedynie dyskusja o faktach historycznych. O losie chłopów w tamtych czasach czytałem w  książcę "Fantomowe ciało króla" i mnie zaciekawiło.  

Ale to pewnie też propaganda, jak wszystko, co kłóci się z Twoim światopoglądem. 

Jeśli masz dostęp do źródeł które pokazują temat z innej strony, trzeba było to zalinkować, zamiast się unosić.

 

Wiem, że to daremne co napisałem, bo już sobie wyrobiłeś pogląd i zabetonowałeś w nim, jednak tyle tylko chciałem dodać.

Pozdr.

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Dworzanin.Herzoga said:

Tutaj jest jedynie dyskusja o faktach historycznych. O losie chłopów w tamtych czasach czytałem w  książcę "Fantomowe ciało króla" i mnie zaciekawiło.  

To jakby Grossa czytać.

http://www.historycy.org/index.php?showtopic=91244&st=0

https://nowe-peryferie.pl/index.php/2012/11/realne-czyli-polskosc/

Brat czyta książki super polecam księgarnie, ale to wydaje przeklęty katolik, https://basnjakniedzwiedz.pl/ksiegarnia/kategoria/ksiazki/ 

Czekam na kolejny wątek mający obrzydzić Polskę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, rycerz76 napisał:

Czekam na kolejny wątek mający obrzydzić Polskę.

 

Z tego co zrozumiałem między wierszami, jeżeli wrzucę np artykuł na temat wysokiej inflacji, to już będzie obrzydzanie Polski - skoro tak rozumujesz, to myślę, że nie zawiodę.

W międzyczasie, dla przeciwwagi, załóż jakieś pro polskie, wartościowe wątki. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://pl.wikisource.org/wiki/Historja_chłopów_polskich_w_zarysie/Tom_I/całość

https://pl.wikisource.org/wiki/Historja_chłopów_polskich_w_zarysie/Tom_II/całość

 

Chłopi wówczas głosowali nogami. I w RON znajdowali kres swej drogi, schronienie. A "głód ziemi" zaspokajały tereny dzisiejszej Ukrainy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się właśnie zrobiło dziadostwo jak po zwycięstwie nad Zakonem Krzyżackim poczuliśmy się że jesteśmy panami i w zasadzie nic nam już nie grozi. Nie było wspólnego wroga to szlachta wzięła się za łby z magnaterią, a chłopów uwięziono na wsi i ograniczył się rozwój miast. Sam Adam Smith chyba pisał  o Polsce jako kraju zacofanym i opierającym się na handlu zbożem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.