Skocz do zawartości

Ted Kaczynski - terrorysta-geniusz polskiego pochodzenia nie żyje. Co pozostawił?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie żyje Unabomber. Matematyczny geniusz, terrorysta, samotnik, pisarz, filozof (przebija myśleniem wielu filozofów, więc tak go określę).
 

Długo można o nim pisać. Został poddany tajemniczym badaniom naukowym mającym na celu sprawdzanie wytrzymałości psychicznej ludzi, po których spsychiczniał. 
Swoją inteligencję przekierował na nienawiść (przez to) na technologię (i idącą za nią współczesną naukę), którą oskarżał o powodowanie nieszcześcia we współczesnym świecie. 

Jego manifest, opublikowany w światowych gazetach na jego prośbę, stał się pełnym kompleksowym wytłumaczeniem jego teorii. Wpadłem na to w 2021 roku. Myślę za późno, lecz jest to jeden z tych tekstów, po których człowiek zmienia swoje patrzenie na rzeczywistość - poszerza je. Ja fundamentalnie się nie zgadzam z nim w kilku kwestiach - dla przykładu za mało poświęca uwagi rywalizacji międzynarodowej i idącej za tym wyścigu zbrojeń w technologii. Ostatnia książka "wojna chipów" pokazuje, że rozwój technologiczny przez to jest nie do zatrzymania, bo ta strona, która wyhamuje - przegra. 

 

Tutaj krótkie streszczenie:

Cytat

"Społeczeństwo industrialne i jego przyszłość", znane również jako "Manifest Unabombera", to esej napisany przez Teda Kaczynskiego, amerykańskiego matematyka i anarchoprimitwistę, skazanego za serię zamachów bombowych. Kaczynski wysłał esej do różnych gazet i stacji telewizyjnych w 1995 roku, domagając się jego publikacji w zamian za zaprzestanie działań terrorystycznych.

Manifest skupia się na krytyce społeczeństwa industrialnego i technologicznego. Kaczynski argumentuje, że przemysł i technologia są zasadniczo szkodliwe dla wolności jednostki i natury. Twierdzi, że te systemy są nienaprawialne i powinniśmy je całkowicie porzucić.

Główne punkty manifestu Kaczynskiego to:

  1. Przemysłowienie i rozwój technologiczny prowadzą do wielu problemów społecznych i psychologicznych, w tym niewolnictwa technologicznego, w którym technologia zaczyna dominować nad ludźmi, zamiast służyć im.
  2. Społeczeństwa industrialne nieuchronnie naruszają wolność i autonomię jednostek, zmuszając je do dostosowania się do systemów technologicznych.
  3. Społeczeństwa industrialne mają negatywny wpływ na środowisko naturalne, niszcząc różnorodność biologiczną i destabilizując ekosystemy.
  4. Rozwiązaniem tych problemów jest rewolucja przeciwko technologii i powrót do społeczeństw prymitywnych lub preindustrialnych.
  5. Reformy nie są skuteczne, ponieważ technologia i społeczeństwa industrialne są w gruncie rzeczy niezdolne do naprawy.
  6. Jest ważne, aby podkreślić, że poglądy Kaczynskiego i jego metody są szeroko potępiane. Wiele osób uważa jego argumenty za zbyt radykalne lub niepraktyczne, a jego akty przemocy za zdecydowanie nieakceptowalne.



Tutaj Uncle Timo omawia jakie badania zostały na nim podjęte w latach '60. Polecam posłuchać:

 

 

A także polecam audiobook jego twórczości - szczególnie zajebiście się słucha jeżdżąc rowerkiem po odludziach. Doznania gwarantowane:
Niestety (na razie, potem poszukam to co sam słuchałem przed 2 laty) trafiłem tylko na syntezator:

 

 

I tu jeszcze w prześmiewczy sposób zrobiona recenzja przez gościa z kanału Pająki:

 

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To był obmierzły typ. Widziałem dokument na jego temat: Taśmy Unabombera i wyraźnie słychać w nich brak jakiegokolwiek wyrzutu sumienia i żalu za to, co zrobił. Był intelektualnie na bardzo wysokim poziomie i też słyszałem, że jego manifest ma bardzo dużo spójnych i sensownych wniosków, ale metody działania wyraźnie wskazują na człowieka, który robił, to co robił z nienawiści do ludzi, a nie z przekonania o jakimś wyższym dobru. Ja też bym nie kładł jego morderczych zapędów na karb psychologicznego eksperymentu, w którym brał udział (chociaż sam eksperyment był chory). Zdaje się, że jeszcze przed wzięciem w nim udziału, w jego pamiętnikach znaleźć można było wpisy o tym, że ma silne pragnienie mordu. Wg mnie to był typ seryjnego mordercy, socjopaty, narcyza, który dysponował na tyle wysokim IQ i zdolnościami intelektualnymi, że musiał znaleźć jakieś uzasadnienie dla swoich morderczych zapędów. Wysyłanie bomb czy zatruwanie np. żywności, oznacza w słowniku profilerów z FBI, najbardziej tchórzliwych sprawców, którzy nie mają odwagi konfrontować się z ofiarami. Żadną miarą nie powinno się ani chwalić jego dokonać, ani manifestu. Zmarnował swoje zdolności.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.