Skocz do zawartości

UoP czy B2B?


horseman

Rekomendowane odpowiedzi

29 minut temu, horseman napisał(a):

Czołem Bracia Samcy,

 

Jaka forma zatrudnienia jest Waszym zdaniem lepsza?

 

Mam na stole dwie podobne oferty:

7500 brutto umowa o pracę

8000 netto b2b

 

Co byście wybrali? Co da więcej siana w łapie?

 

Zależy. Będziesz na ryczałcie? Musisz sobie to przeliczyć. W JDG musisz wziąć pod uwagę, że formalnie jesteś podwykonawcą, więc wiedz, że czekają Cię dodatkowe koszty związane z ubezpieczeniem JDG oraz ubezpieczeniem siebie. Zależy jaki to rodzaj działalności. Wiedz, że jak coś spierdolisz, zepsujesz, uszkodzisz to konsekwencje bezpośrednio ponosisz Ty. Jak na JDG będziesz na ulgach (ulga na start 6m, potem preferencyjny ZUS 2 lata) to jako tako będziesz wychodził, czyli na początku. Przy ZUS nawet ulgowym 8k netto nie jest moim zdaniem atrakcyjne na to by być na JDG, do tego dochodzi jeszcze podatek dochodowy w zależności od wysokości opodatkowania i formy JDG. 

 

Załóżmy, że bierzesz JDG. 

 

Wystawiasz fakturę na 8k/msc, z tego musisz opłacić ZUS i podatek dochodowy, nie wiem jakie usługi robisz, ale zakładając że masz ryczałt dajmy na to 8% i ZUS preferencyjny no to ok. 1500 zł kosztów na start + księgowa ok. 250 zł które możesz zaoszczędzić robiąc księgowość sam, ja zlecam księgowej. 

 

Załóżmy, że zostaje Ci z tego 6k do ręki. Z tym, że nie masz urlopu płatnego jak na etacie więc każdy dzień wolnego, jesteś w plecy, chyba, że inaczej się dogadałeś ze zleceniodawcą. Twoje chorobowe na preferencyjnym ZUS to 720zł/msc, a składka zdrowotna w zależności od progu przychodu. Na etacie zostaje Ci ok. 5,4k netto.

 

Jak dla mnie B2B przy kwocie 8k jest kompletnie nie opłacalne. Zważywszy również na to, że różnica w stawce b2b i etat jest nieznaczna. Przy etacie 7,5k b2b 10-11k można rozważyć, a nie 8k. W tym przypadku moim zdaniem gówno zyskasz na b2b. 

 

Nie wiem jaka branża, jaka forma prowadzenia JDG i jaki stawka dochodowego, bo przy zasadach ogólnych to wgl Ci się to kalkulować nie będzie. 

 

Chyba, że 8k netto to już wyliczenie po odtrąceniu ZUSu i dochodowego, wtedy zależy od rodzaju usługi można się zastanowić. 

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram przedmówcę.

DG może być użyteczna gdy chciałbyś złapać inne zlecenia, skorzystać z jakichś leasingów, dopisać sobie dodatkowy PKD i coś jeszcze dorobić, łapać jakieś dotacje dla przedsiębiorców itd.

Jesli odkładasz coś np w IKE to przedsiębiorcy mają wyższe limity.

 

Oferta B2B jest zaniżona:

Po pierwsze, B2B powinno być liczone tak, żebyś miał swój urlop 26dni (odłożył na odpoczynek) raz do roku, więc z prostego porównania 12x7.5= 90, więc porównywalne B2B liczyłbym jako 90/11=8200

 

Po drugie, zaproponowano Ci  B2B w kwocie niższej niż UoP brutto brutto (z kosztami pracodawcy) które dla kwoty 7500 wychodzą ok 9000. Więc dla twojego pracodawcy wychodzi to taniej.

W sumie to (9x12)/11 dla ścisłości wiec 9800

Edytowane przez bzgqdn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby wynagrodzenie na B2B było równoważnią kwoty UOP bierzesz koszt pracodawcy + urlopu w nadmiarze za brak wolnego, bo w założeniu B2B tego nie powinno mieć. Nie będę tutaj bardziej komplikował opisu, bo wszystko zależy z jakiej perspektywy się patrzy. W każdym innym przypadku pracodawca robi cię w uja i żeruje na niewiedzy, co jest powszechne przy tego typu ofertach. Jeśli chcesz wyjść na korzyść powinieneś doliczyć jeszcze jakąś kwotę według uznania jako rekompensatę za brak zabezpieczeń jakie oferuje UOP.  

 

Edytowane przez Ksanti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Maniek92 napisał(a):

Z perspektywy czasu to UoP, większa stabilizacja. 

Kwoty które wychodzą to jedno, a życie to drugie. Na Uop masz jeszcze to, że jak nie będzie roboty z jakiegoś powodu, to nikt Ci z dnia na dzień nie podziękuje, a Ty możesz mieć to w dupie bo to nie Twój problem. O jednodniowych chorobowych (sraczka) nie wspomnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.