Skocz do zawartości

Ciasta, torty, ciasteczka - przepisy, inspiracje, porady


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Dzisiaj w planach mam zrobić, to ciasto 

 

https://www.ciasta.net/ciasto-drozdzowe-z-serem.php

Zdjęcia moich wypieków wstawiam ostatnimi czasy na fb (na moim prywatnym profilu). 

Nie umiem w zdjęcia, ale nie chodzi mi o treść marketingową, co - żeby widzieć za jakiś czas rezultaty w moim regularnym pieczeniu. 

Z resztą fajnie potem z ludźmi z grup fb tematycznych powymieniac się swoimi chlebkami - ktoś coś doradzi, podsunie pomysł na modyfikację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Godzinę temu, maggienovak napisał:

Nie wyglądają tak...marketowo i glamoure.

@maggienovakJeśli one nie wyglądają według Ciebie marketowo i glamour, to co wygląda boję się spytać😀? Piękne, aż szkoda zjadać 😃.

 

Ja ostatnio nawiedziłam siostrę, zawiozłam jej m.in. chlebek bananowy. Zachwalała, że pyszny, więc podam przepis, gdyż jest niebywale prosty.

 

BŁYSKAWICZNY CHLEBEK BANANOWY

 

Składniki:

6-7 bardzo dojrzałych bananów, najlepsze takie w kropki albo z ciemną skórką, mogą być też mrożone. Banany raczej z tych większych niż mniejszych

2-2,5 szklanki mąki obojętnie jakiej. Ja chciałam upiec z owsianej, ale zorientowałam się, że nie mam płatków owsianych, więc dałam zwykłą

2 łyżki oleju. ja dałam słonecznikowy, można dać jakikolwiek lub pominąć i też będzie dobrze

2-3 łyżki soku z cytryny

trochę cynamonu, jak ktoś nie lubi można pominąć lub dać jakąś inną przyprawę, np. goździki, kardamon lub przyprawę do piernika

czubata łyżeczka proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej

posiekana tabliczka gorzkiej czekolady- to opcjonalnie, można pominąć lub dać np. rodzynki

 

Wykonanie:

Banany zblendować na papkę lub rozgnieść widelcem. Dodać do nich resztę składników, wymieszać, wylać na blaszkę i piec w temperaturze 180 C przez ok.40-50 minut. A prawda- wierzch przyozdobiłam jeszcze jednym bananem przeciętym wzdłuż. I gotowe. Nie sfotkałam niestety, ale wstawię zdjęcie poglądowe. Mniej więcej tak wyglądał.

Chlebek bananowy – Smaczna Strona

 

  • Like 4
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, JudgeMe napisał:

 

Macie jakieś przepisy?

Według mojej znajomej to ten przepis jest niezawodny https://ervegan.com/2015/04/najprostsze-weganskie-muffiny/, jeśli chodzi o muffiny tyle że trzeba dodać o 1/3 proszku do pieczenia mniej. Ale czy zaskakujący? To nie wiem. Ja muffinek chyba nigdy nawet nie piekłam. Co do dekoracji to wystarczy, że opruszysz cukrem pudrem i już masz imitację śniegu 😉

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JudgeMe

https://www.kwestiasmaku.com/desery/muffiny_cupcakes/babeczki_cappuccino_z_nutella/przepis.html

Kiedyś robiłam z tego przepisu

@JudgeMe

W Lidlu ostatnio jest dużo pierdół ozdobnych na ciasto.

Chyba, że lubisz bawić się z masą marcepanową?

Chyba, że na wytrawnie?

https://napaterce.pl/przepisy/wytrawne-muffinki-ze-szpinakiem-i-serem-feta

 

Edytowane przez maggienovak
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, JudgeMe napisał:

Dziewczyny, szukam inspiracji na świąteczne muffinki. 

Niezawodne, zaskakujące.

Mam rękaw do robienia dekoracji. 

Jakieś choineczki? Mikołaje?

 

Macie jakieś przepisy? 

Czemu akurat muffiny? A beza jako wieniec adwentowy albo choinka z ciasta francuskiego wchodzi w grę?

2 godziny temu, Giętkawiartarka napisał:

Przepis na pączki?

Ale jakie 😅 wegańskie, zwykłe, ciasto z serem już? 😅

@JudgeMe a może Brownie jako muffina? Mam świetny przepis jkc. Ja nie lubię muffinek, to tak jakbym jadła biszkopt. 

Co do kremu dekoracyjnego to mam kilka przepisów, ale nie wiem jak to widzisz. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, maggienovak napisał:

że lubisz bawić się z masą marcepanową

Szczerze , robiłam tylko tradycyjne muffinki bez dodatków. Proszek, mąka, cukier waniliowy, czekolada. 

 

Na święta chciałabym zrobić jakieś niesamowite muffinki, pyszne, z nadzieniem. Dlatego pomyślałam, że dekoracje będą świetnym pomysłem. 

Z bitej śmietany? 

Tylko zależy mi na tym, żeby się to utrzymało przez jakiś czas... 

Godzinę temu, Lalka napisał:

beza jako wieniec adwentowy albo choinka z ciasta francuskiego wchodzi w grę?

Tego nie próbowałam. :P

Mam dużo foremek, pewnie dlatego postawiłam na muffinki.

Inne pomysły chętnie sprawdzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka

Że ta choinka powstaje z nakładanych na siebie warstw ciasta francuskiego, tak? Fajnie ;)

 

@JudgeMe

Nie myślałaś po prostu o zwykłym cieście/placku? 

Jakiś przekładany kremem i galaretką? ;)

Albo ładnie pachnący piernik? 

@Lalka

Aha, chyba że mówimy o płaskim kształcie? ;)

http://www.mirabelkowy.pl/2015/12/makowa-choinka-z-ciasta-francuskiego.html?m=1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JudgeMe Jak muffina to wg mnie tylko Brownie, bitą śmietaną Ci się nie utrzyma musisz zrobić albo masło i mleko skondensowane, albo masło i mascarpone, albo krem 3m również jest tam masło i między innymi mleko w proszku, jeszcze jest opcja masło, mascarpone i śmietanka. Te kremy nie są smaczne bo są maślane 🤷

Ładnie wyglądają ok, kilka sztuk jak najbardziej :D.

 

beza adwentowa: robisz dwa blaty beżu z dziura w środku, między te błystki dajesz krem smitana mascarpone cukier puder, na górę możesz zrobić polewę/ lukier a na to pomarańcze, żurawiną, rozmaryn. Żeby wyglądało jak wieniec. 

@maggienovak Potrzeba dwa blaty ciasta francuskiego, wycinasz z nich trójkąty (takie same), odcinasz u podstawy prostokąty tak by powstał pień i potem przekładasz te blaty masa makowa, nacinasz boki po obu stron do środka do pnia, pień musi mieć kilka cm i skręcasz. Do pieca i masz zajebisty efekt. Całą choinkę można olukrowac i zrobić bombki np z żurawiny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Lalka
Dzięki! Może zrobię na święta, choć no cóż... z mamą muszę ustalać menu, więc będę musiała iść na kompromisy.
Ja tam jestem za zwykłymi plackami (wiecie, na wsi z jednej blachy do kawy nakarmisz coś gości). 

Oglądam teraz ten kanał. Z tego kanału robiłam ostatnio paprykę po chorwacku (foty, co Ci podsyłałam). 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja niespełna 2 tygodnie temu popełniłem ciasto na piernik staropolski dojrzewający. Jakby co macie jeszcze ostatni weekend aby je zrobić 😉 pieczenie w połowie grudnia 😁 IMG-20211107-212626.jpg IMG-20211107-215605.jpg

Ja tam sera z makiem nie mieszam ale jeśli chodzi o sernik to mogę polecić ten, jest przepyszny, puszysty delikatny ale z "miąższem",  należy go zrobić na dobrym serze, jest tam również wpis o serach, i dobrze przeliczyć składniki na swoją blaszkę jak dla mnie sztos zawsze mi wychodzi i jest super smaczny. 

Jedna uwaga to piekę min 5-10min dłużej niż w przepisie bo robię dość spory. 

Piekę na 2 ruszcie od dołu na 5 rusztów. https://www.mojewypieki.com/przepis/swiateczny-sernik-wykwintny

A jeśli chodzi o makowiec to piekłem ten też wychodzi kozacki akurat na święta,

Choć moja uwaga taka, że można dać ciut więcej mąki bo ciasto wychodzi b rzadkie choć autorka twierdzi,że takie powinno być 🤷

https://www.mojewypieki.com/przepis/makowiec-zawijany

 

Edytowane przez MaxMen
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, maggienovak napisał:

Nie myślałaś po prostu o zwykłym cieście/placku? 

Jakiś przekładany kremem i galaretką? ;)

Albo ładnie pachnący piernik? 

 

Tak. Też. Ale raczej ciasta na święta upiecze moja mama.  

 

14 godzin temu, Lalka napisał:

taną Ci się nie utrzyma musisz zrobić albo masło i mleko skondensowane, albo masło i mascarpone, albo krem 3m również jest tam masło i między innymi mleko w proszku, jeszcze jest opcja masło, mascarpone i śmietanka. Te kremy nie są smaczne bo są maślane 🤷

Ładnie wyglądają ok, kilka sztuk jak najbardziej :D.

A jak myślisz, ile utrzymała się taka masa na muffince? 

https://gotujmy.pl/swiateczne-muffinki-czekoladowe,przepisy-ciasta-przepis,277222.html

 

 

I czy w ogóle ta masa będzie dobra?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JudgeMe Przypomniał mi się najlepszy krem maślany idealny na dekoracje, ten Twój nie jest wystarczająco stabilny, może spływać.

Ganache z białej czekolady z masłem. 

300 g białej czekolady, 75 ml kremówki 30/36%, 115g masła. Wszystko rozpuszczasz w podgrzanej kremówce i tyle, czekasz aż stężeje. Ten krem jest przepyszny. 

@MaxMen Dziś też robię piernik i od razu zrobię miodownik, też może leżakować tak samo długo. 😁

@JudgeMe Zrób na próbę, ja bym zrobiła spód brownie ale z cukini, koniecznie, na to ten ganache z białej czekolady jako choinka a do tego bym wbiła pipetę na sos malinowy, zrobiłabym go z rozmarynem.

Edytowane przez Lalka
  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku na święta ze słodkiego robię

seromakowiec

rolady makowe (mama jest mistrzynią w tradycyjnych wypiekach)

piernik

pierniczki

bananowiec (młodszy brat będzie robić, równie dobre mu wychodzi ciasto Rafaello)

choinkę z ciasta francuskiego

cytrynowiec

 

zamówiłam 3 kg posypek na pierniczki, więc wyobraźcie sobie jaka będzie porcja samych pierniczek. ;)

 

Co słodkiego zrobilibyscie dla roczniaka? 

Moj przyszywany chrześniak może przyjedzie na święta, nie chcę by brzuszek go bolał. Tak, tak, wiem, że biszkopt od ciasta mu nie zaszkodzi, ale wiecie - czego to baba nie zrobi dla dziecka. ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, maggienovak napisał:

Co słodkiego zrobilibyscie dla roczniaka? 

Moj przyszywany chrześniak może przyjedzie na święta, nie chcę by brzuszek go bolał. Tak, tak, wiem, że biszkopt od ciasta mu nie zaszkodzi, ale wiecie - czego to baba nie zrobi dla dziecka. ;)

Nie chodzi o to, że zaszkodzi czy nie. Im później dziecko będzie jeść cukier tym lepiej, a nie wiadomo jak do tego podchodzą jego rodzice dlatego ja polecam batona Snickers z fasoli. Mistrzunio to jest, składniki: biała fasola, daktyle, masło orzechowe, agar/ żelatyna, olej kokosowy, gorzka czekolada i chyba tyle. 

Albo ciastka owsiane z suszonymi owocami również bez cukru.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, maggienovak napisał:

zamówiłam 3 kg posypek na pierniczki, więc wyobraźcie sobie jaka będzie porcja samych piernicze

Kto to wszystko u Ciebie je? 

 

U mnie mam wrażenie w rodzinie każdego zadowoliłyby tylko pierogi. 

W dniu 20.11.2021 o 11:36, Lalka napisał:

300 g białej czekolady, 75 ml kremówki 30/36%, 115g masła. Wszystko rozpuszczasz w podgrzanej kremówce i tyle, czekasz aż stężeje. Ten krem jest przepyszny. 

 

Dzięki. Spróbuję zrobić wkrótce. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@JudgeMe

Czterech chłopa u doma, dodaj mnie, mamę, dzieciaki z sąsiedztwa, gości. Pierniczki pieczemy czasem przed świętami. 

Resztę z listy pieczemy tuż przed świętami (dzień przed Wigilią lub we Wigilię).

I tak nie pobijemy niektórych ciotek, które mają ileś wnucząt. Widziałaś kiedyś beczki pierniczków? 😂😂

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, maggienovak napisał:

Co słodkiego zrobilibyscie dla roczniaka?

Ja ma siostrzenicę w podobnym wieku, ciut starsza. Ona ze słodkości dostaje owoce, suszone owoce, ewentualnie jakieś mixy bakalii i orzechów. Ostatnio jak ją nawiedziłam zawiozłam jej takie zdrowe batoniki, wpylała że hej. Mogę podać przepis.

 

BATONIKI BEZ PIECZENIA

orzechy nerkowca (miałam paczkę 150 albo 200 gram, całą zużyłam)

wiórki kokosowe 100g (dałam niesiarkowane)

garść rodzynek (też użyłam niesiarkowanych)

1-2 łyżki miodu

 

Orzechy i wiórki zmielić w robocie lub młynku do kawy. Rodzynki dokładnie umyć i posiekać z grubsza (można dać też całe, jak kto woli). Wymieszać to wszystko z miodem, uformować dowolne kształty- masa bardzo ładnie się formowała, na jakiś czas dać do lodówki i gotowe.

To mój autorski przepis 😄. W zamyśle zamiast rodzynek i miodu miały być daktyle, ale za późno ogarnęłam, że nie mam (bo zjadłam😉), a że nie chciało mi się popylać do sklepu to wymyśliłam alternatywę. Myślę, że takim małym dzieciom nie warto dawać kupnych słodyczy czy nawet takich domowych typowych ciast, bo są po prostu pełne cukru, tłuszczu, białej mąki i dzieciak się szybko przyzwyczai do takich smaków. Warto szukać jakichś zdrowszych rozwiązań.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.