Skocz do zawartości

Steam Deck - nowa konsola od Steam, co myślicie?


mac

Rekomendowane odpowiedzi

Steam wypuszcza niedługo nową konsolę https://www.techradar.com/news/steam-deck (artykuł, jeden z najnowszych o zagadnieniu, porównanie do Nintendo Switch) no i oficjalna strona https://store.steampowered.com/steamdeck.

 

Cenowo to średnio wygląda prawie 1900 zł za wersję podstawową, a ponad 3 000 zł za maksymalną to już bardziej chyba PS5 się opłaca, ale zostawiam do omówienia. Może komuś się spodoba. Niedawno to odkryłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem co nieco na temat tego sprzętu. 

 

Popatrzyłem na specyfikację techniczną tego cudaka i mam kilka przemyśleń.

 

Zasadniczo procesor 4 rdzeni, 8 wątków, architektura Zen 2, zmodyfikowany procesor z Xbox Series S, mniejsze taktowanie, ujęte trochę pamięci podręcznej. 

 

Jak do grania w 720p i 800p w 60 FPS na niewielkim wyświetlaczu to i tak aż nadto.

 

Nie znalazłem nigdzie jaki to jest typ matrycy VA, IPS, TN, a o jest dość ważne info jak dla mnie. 

 

Grafika to też rozwiązanie z Series S, oczywiście z obniżonymi i zablokowanymi zegarami, co i tak nie ma znaczenia przy tych rozdzielczościach do grania w 60 FPS.

 

Szybka pamięć DDR5, 16 giga ramu. 

 

Sprzęt mocy ma dużo, nawet nadmiar jak do gry 720/800 p, ale to wynika z tego jakie rozszerzenia mają wejść do tego cudaka, podstawka z zasilaczem pełniąca rolę huba usb i dająca dodatkowe wyjścia, żeby można było podłączyć mysz/ klawiaturę/ monitor itp. Czyli zamienić konsolę w stacjonarny PC, szczególnie że można na niej zainstalować Windows 10, standardowo ma własny system będący wariacją Linuxa. 

 

Mam mieszane uczucia względem tego sprzętu, szczególnie jeśli patrzę na pojemność SSD, bazowa wersja, która ma dość przyjemną cenę ma tylko 64 GB, dopłata do wersji 256 jest duża do 512 bardzo duża. Niby są tam jakieś pierdoły typu etui itp. ale cena jest przegięta. Jeśli myślimy o transformacji w typowego PC to trzeba brać pod uwagę minimum wersję 256 żeby zmieścić Windows + aplikacje. 

 

I tu pojawiają się pytania, czy dysk jest typowy jak np. w laptopach i można go zastąpić samodzielnie większym? (nie znalazłem odpowiedzi na to pytanie)

 

Konsola obsługuje micro SD to na plus, bo można tym rozszerzyć pamięć wewnętrzną, jednak nie znalazłem informacji jakiej klasy/ prędkości karty obsługuje i jaką maksymalną pojemność, czy granie np. z SD nie wpływa na płynność rozgrywki? Jeśli nie wpływa i można włożyć szybką 512 to odpada problem z tanim rozszerzeniem dysku. Szybka SD 512 jest do kupienia w cenie 40 - 50 PLN drożej od przyzwoitego dysku SSD tej pojemności, czy też w cenie M2 tej pojemności. 

 

W sumie dostajemy downgrade Xboxa Series S do grania w 720/ 800 p z Linuxem na pokładzie z opcją zamiany na Windowsa i zrobienia z tego biurkowego PC, po zakupie przystawki.

 

W testach widziałem Jedi Fallen Order, który śmigał w stabilnych 60 FPS co świadczy o zapasie mocy, skoro nie ma dropów. 

 

Otrzymujemy miniaturowego PC z wbudowanym wyświetlaczem (dotykowym), na którym możemy zainstalować Windowsa uzyskując w zasadzie PC, tyle że trzeba dokupić podstawkę, która zamieni go w stacjonarkę, widziałem tylko na zdjęciach nie ma tego w sprzedaży jeszcze, ale wkrótce będzie, cena nieznana ale podejrzewam, że skoro to konsola to cena będzie typowo konsolowa 100 - 125 USD, w sumie to nie problem, zaraz zaczną sie pojawiać "podróbki" w tym bardziej renomowanych chińskich producentów w cenie max 50 USD. 

 

 Zasadniczo dostajemy sprzęt, którego moc procesora jest w granicach ryzen 5 wersji z  matebooków można to od biedy porównać do nowego i3 (4/8) czy starego i7 7/8 series. 

 

Grafika widać, że ma zapas mocy, myślę że uniesie współczesne tytuły w 1080 p, przy najnowszych pewnie będzie konieczna redukcja detali (chyba, że będą wersje optymalizowane pod konsolę).

 

Gdybym miał określić po tym co widziałem w testach gier to jest coś w okolicach gtx 1660, czyli powinno wystarczyć do gry w 1080 p. 

 

Otrzymujemy więc takiego niby Xboxa z opcją transformacji w pełnego PC.

 

I teraz jeśli chcemy tego używać jako PC to koszt sprzętu wyniesie 2500 (wersja 256) + 300 Karta SD 512, czyli 2800 na dzień dobry i do tego przystawka robiąca z tego stacjonarny komputer w cenie nieznanej, ale przyjmijmy że trzeba będzie wydać 200 - 400.

 

Czyli mamy budżetowy komputer do gier (i konsolę) w cenie 3000 - 3200, czy to mało, czy dużo?

 

Przy aktualnych cenach podzespołów, blaszak o porównywalnych parametrach to wydatek 3900 .

 

Teoretycznie ta konsolka wychodzi taniej dając dodatkowe możliwości, jednocześnie jest obarczona pewnymi wadami jak brak możliwości wymiany podzespołów na nowsze, konieczność korzystania z serwisu producenta jak coś nawali. 

 

Powiem tak, jeśli wysokie ceny podzespołów PC się utrzymają (szczególnie kart graficznych), a cena konsoli spadnie w ciągu kilku miesięcy o kilkaset złotych, to może być ciekawa alternatywa dla ludzi z niskim budżetem, chcących mieć PC, na którym da się pograć.  

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac tylko kwestia czy nie ma problemów z graniem z SD, bo podają, że team dołożył wszelkich starań, żeby zoptymalizować granie z gier zapisanych na micro SD.

 

Co w sumie nic nie znaczy, bo nie jest jasną deklaracją, że większe tytuły śmigają bez problemu, to niedługo wyjdzie jak userzy zaczną testować. 

 

Czy gry chodzą z SD płynnie i z jakich SD. 

 

Powiem tak gdybym ja odpowiadał za ten produkt, to wypuścił bym wersję stacjonarną (oprócz przenośnych), wywalił wyświetlacz, zintegrował z zapowiadaną stacją dokującą, wywalił kontrolery, baterię i dodałbym pada, wersja 256 giga.  Puściłbym to za te 399 dolarów, cena jak najtańsza wersja z wyświetlaczem i rynek byłby zaorany bo dostajesz konsolę i peceta gamingowego w jednym, w cenie biurowej puszki do exela.    

 

Nazwał tą wersję Steam Basic Desk i szłoby ostre koszenie kasy.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy bym to kupił? 

 

Raczej nie, chyba że będzie na to dużo ekskluzywnych tytułów (nie zapowiada się bo w końcu sam producent nazywa to komputerem PC, więc będzie bazować na tym co wychodzi na blaszaka). 

 

Czy chciałbym to przetestować? 

 

Bardzo chętnie. 

 

Uważam to za alternatywne rozwiązanie do budżetowego grania, w kontekście cen podzespołów PC.

 

Jeśli ceny części PC spadną sprzęt straci na atrakcyjności, jeśli nie spadną, a cena konsolki spadnie wtedy zyska na atrakcyjności.

 

W sumie fajna bajera np. dla studenta, sprzęt do pracy i do grania w jednym,  do którego można podpiąć 24 -  27 monitor zamiast pracować na laptopie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnio wierzę w sukces tego sprzętu. Ot - bardziej ciekawostka niż poważny zawodnik. Cena nie brzmi kusząco. Ekskluzywności w tym żadnej, bo to zintegrowana ze Steamem, czyli już istniejącą biblioteką kieszonsolka. Nie zapowiada się rewolucyjnie. Królem przenośnych konsol (oraz tych rewolucyjnych) i tak będzie Nintendo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się bardziej podoba GPD Win 3

https://spidersweb.pl/2021/01/gpd-win-3-opinie-indiegogo.html

Ma na pewno więcej możliwości prawdziwy Windows w kiszeni, o którym zawsze marzyłem. Na tym handheldzie może być SteamOS wiec liczba gier oraz możliwości ograniczona.

Pytanie co z ekskluzywnymi grami na tą konsolę.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Mosze Red napisał:

 nieprawda, ma pełne wsparcie dla Windows 10, wystarczy zainstalować

Tak masz rację teraz doczytałem. No to zabawka całkiem fajna i przystępna cenowo. Mój wynalazek to 5000zl więc jeśli wszystko wypali dużo lepszym wyborem będzie steam deck dla mobilnego grania. Jeszcze niech napiszą dobry emulator dla switcha pod Windows i będzie faktycznie pogromca 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, buka1977 napisał:

Pytanie co z ekskluzywnymi grami na tą konsolę.

To raczej będzie PC w miniaturce, nie nowy Switch czy 3DS :) Nintendo jest fajne, ale specyficzne. Porty dużych tytułów często nie dają rady na obecnych bebechach Switcha, a tytuły ekskluzywne nie kręcą wszystkich - szczególnie tych, których nie zachwyca japońszczyzna.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Odświeżam trochę wątek. Aktualnie statystyki pokazują, że Steam Deck to jeden z najpopularniejszych zakupów na Steam, do 2023 według różnych źródeł zeszło 3 mln egzemplarzy. Steam wprowadził również optymalny model samodzielnego serwisowania konsoli z wieloma wskazówkami. Obsługa klienta w tym zakresie podobno rewelacyjna.

 

Zastanawiam się nad zakupem realnie w następnym roku. Może ktoś z forum posiada konsolę i podzieli się doświadczeniami, potwierdzi info o jakości i użyteczności. Około 1% wszystkich użytkowników Steam posługuje się już konsolą regularnie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mac napisał(a):

 

Zastanawiam się nad zakupem realnie w następnym roku.

Ja też, bo jedynie na co czekałem, to na ekran OLED ;)

W sumie to nawet nie jest konsola, a przenośny komputer. Miałem go w rękach i wcale nie uważam za najwygodniejszy do mobilnego grania w podróży. To raczej do grania na leżąco w domu ;)

To jest (z mojej perspektywy) chyba jedna z najlepszych maszynek do emulacji wszystkiego do PS3, Gabecube'a i pierwszego XBOX-a włącznie.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Obliteraror napisał(a):

Ja też, bo jedynie na co czekałem, to na ekran OLED ;)

 

Nie znam nikogo kto używałby OLED i był z tego zakupu długofalowo

zadowolony. Kolory i jakość obrazu owszem super. Ale żywotność już słaba. Zdychają te piksele i pojawiają się z czasem

plamy albo pasy spapranych kolorów.

 

10 godzin temu, Obliteraror napisał(a):

W sumie to nawet nie jest konsola, a przenośny komputer. Miałem go w rękach i wcale nie uważam za najwygodniejszy do mobilnego grania w podróży. To raczej do grania na leżąco w domu ;)

Tym bardziej, że do większości gier potrzebne jest obecnie stabilne łącze internetowe. 

 

 

 

 

W dniu 13.12.2023 o 17:02, mac napisał(a):

Może ktoś z forum posiada konsolę i podzieli się doświadczeniami, potwierdzi info o jakości i użyteczności.

 

Nie zdecydowałem się na zakup steamdecka, ale miał go przez jakiś czas mój przyjaciel. Owszem rzecz fajna, ale trzeba się zastanowić czy to faktycznie dobre rozwiązanie dla mnie.

 

W podróży przyda się w sumie chyba tylko tym co pociągami podróżują dużo. Względnie są wożeni. Inaczej bez sensu. 

Ekran jest mały. Niby oczywista oczywistość, ale jak ktoś ceni wrażenia wizualne (a obecnie gry potrafią być śliczne) to jednak braki duże. 

Także w dynamicznych grach multiplayer wydaje się to mieć znaczenie- w strzelankach gracz przed telewizorem czy dużym

ekranem komputera będzie miał łatwiej.

 

Cena konsolki jest zbliżona do Xbox Series X.

Jeśli do grania w domu to sensowniekszy Xbox.

Jeśli dużo podróżujesz - lepszy będzie laptop gamingowy (ale porządny- taki niestety będzie sporo droższy od steamdecka)  

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Albert Neri napisał(a):

Jeśli dużo podróżujesz - lepszy będzie laptop gamingowy (ale porządny- taki niestety będzie sporo droższy od steamdecka) 

Z podróżowaniem słabo, ale z drugiej strony mam dłuższe pobyty w różnych miejscach i też za granicą u rodziny, która się przeprowadziła. W jednym pustym mieszkaniu, cudzym spędzam czasami kilka miesięcy i tam korzystam tylko z beznadziejnego laptopa. Generalnie zmuła momentami, a tak to bym chociaż porezał :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mac w wersji oled Deck kosztuje 4k plnów, szczerze to wolałbym laptop gamingowy, też wszędzie zabierzesz i odpalisz na nim emulatory większości konsol ;)

 

Albo znalazł sobie w dobrym stanie PSP (ewentualnie po renowacji lub nawet nową można znaleźć) za dużo mniejsze pieniądze, multum tytułów do ogrania.

 

Opcja fajna to Nintendo Switch.

 

To oczywiście moja prywatna opinia i moje własne upodobania.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Mosze Red napisał(a):

Albo znalazł sobie w dobrym stanie PSP (ewentualnie po renowacji lub nawet nową można znaleźć) za dużo mniejsze pieniądze, multum tytułów do ogrania.

Lata temu kupiłem z Twojego polecenia i ograłem wszystko, co było można dobrego. Z tego powodu wzrosła mi preferencja na konsolkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Albert Neri napisał(a):

Zdychają te piksele i pojawiają się z czasem

plamy albo pasy spapranych kolorów.

Nigdy mnie coś takiego nie spotkało, a używam ekranów OLED od czasów PS Vita ;) A to jeszcze była sporo starsza technologia.

Switcha też mam oledowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mosze Red napisał(a):

@mac w wersji oled Deck kosztuje 4k plnów

 

 

Jakie 4k? 2.5k za wersję nówkę OLED a używkę LCD idzie wyrwać za nieco ponad tysiaka. Może Ci się pomyliło z lenovo legion go. Sam również posiadam SD i jest to świetna konsola, szczególnie do emulatorów, przeszedłem Zelde BOTW a aktualnie kończę TOTK, mega są te Zeldy i ogromna frajda z grania na SD, szczególnie, że miałem wypalenie growe i w nic nie chciało mi się grać po skończeniu cyberpunka jakieś 2 lata temu. Więc ja SD jak najbardziej polecam. Ale należy pamiętać, że to też jest PC więc np. przy emulatorach trzeba czasami trochę pogrzebać (chodzi mi głównie o jakieś wymagające gry typu nowe Zeldy).

Edytowane przez Muatafaraj
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.