Skocz do zawartości

Studia! Czy iść i co wybrać?


Czarny Wilk

Rekomendowane odpowiedzi

Studia generalnie nie sprawiły, że posiadłem jakąś unikatową wiedzę w zawodzie, więcej nauczyłem się idąc do pracy na ostatnim roku. Tam tez szybko ulotniły się wyobrażenia o tym co potrafię dzięki studiowaniu. Do dzisiaj jednak w pracy wykorzystuje niektóre zawarte wtedy znajomości. Mogą również nauczyć Cię dyscypliny, determinacji. Zależy jak do tego podejdziesz. Trudno odpowiedzieć na to pytanie bazując na tym co napisałeś czyli "jakieś".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, dziadek do orzechow napisał:

Obecnie osoby bez studiow czesto zarabiaja duuuzo wiecej anizeli osoby z wyksztalceniem wyzszym

ale bez konkretnego wykształcenia nie zrobisz uprawnień zawodowych np uprawnienia budowlane albo nie będziesz brany pod uwagę do pracy, gdzie wymagane jest np. Wyższe Techniczne albo absolwent studiów związanych z finansami i Rachunkowością z tytułem  mgr przed nazwiskiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Druid said:

ale bez konkretnego wykształcenia nie zrobisz uprawnień zawodowych np uprawnienia budowlane

Kierownik budowy (po inz. budowlanych) nie dosc, ze musi sie bawic z lesnymi dziadkami w izbie, to jeszcze zarabia mniej anizeli elektryk uzerajac sie z budowlancami. Przyklad, kierownik budowy to ok. 8-10tys na reke u niezlego pracodawcy i ciagla ganianina. Pan elektryk 500zl dziennie bez spiny. Pan hydraulik za podlaczenie zmywarki 400zl. Pan od naprawienia pralki 400zl. Tak jak mowilem, moj szwagier jest energetykiem (uprawnienia budowlane na instalacje energetyczne) i sam pracuje jako pan iskra.

 

1 hour ago, Druid said:

absolwent studiów związanych z finansami i Rachunkowością z tytułem  mgr przed nazwiskiem.

 

Finanse i rachunkowosc to olbrzymia konkurencja. Gro zarabia do 12tys brutto za solidne tresowanie i dlugie godziny pracy. Sa tacy co wyciagaja po 60tys brutto, ale to garsteczka (moze kilka tysiecy osob w calej Polsce). W tej branzy licza sie znajomosci, zuchwalosc, szczescie no i nieustanne parcie na kariere. A Pan spawacz leci na dwa tygodnie do Norwegii i bez stresu ma podobna kase. Podobnie ma Pan gazownik za przeglad pieca gazowego (600zl za jeden - 20min pracy) - pracuje 10 dni i juz. Nie wchodze w jakies ekstrema typu szambiarz, bo u mnie Pan szambiarz swego czasu, jak jeszcze bylem w PL, byl najbogatszym Panem na dzielni i mial (ma) zarowno najbardziej luksusowy dom jak i samochod.

 

Studia czesto sa postrzegane jako zlota brama. Tak nie jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dziadek do orzechow napisał:

Pan hydraulik za podlaczenie zmywarki 400zl

Chyba przesadziłeś. U mnie w okolicy jeszcze nie dawno było max 150zł. Przecież to nie więcej niż pół godziny roboty.

Hydraulicy raczej się w to nie bawią, prędzej jakieś złote rączki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minutes ago, Leniwiec said:

Chyba przesadziłeś. U mnie w okolicy jeszcze nie dawno było max 150zł. Przecież to nie więcej niż pół godziny roboty.

Hydraulicy raczej się w to nie bawią, prędzej jakieś złote rączki.

Tak, prawda - jezeli to jest wstawienie i podlaczenie do gotowej instalacji. Chodzilo mi o takie podlaczenie, gdzie nie ma gotowej instalacji i trzeba ja zrobic. 400zl + jakies grosze za material placone bylo w czerwcu tego roku (w tej slawetnej kawalerce co byla robiona). Za wniesienie nowej zmywarki, wymiane, wyniesienie starej i podlaczenia moi rodzice w zeszlym roku zaplacili 200zl. I tak jak mowisz byl to pan zlota raczka z portalu.

 

Co ciekawe Pan od pieca rok temu (bo przeglad musi byc raz na rok) przychodzil za 450zl, a teraz krzyczy 600zl i nie narzeka na klientele.

 

Panowie od mycia i lakierowania dachowki (2 gosci) wzieli 14tys za maly dom za calosc. A wymiana rynien (rowniez 2 gosci) niecale 7tys plus material. Znajomy malarz za m2 bral ostatnio 20zl/m2 (wypelnienia, szlif, grunt i razy dwa kolor). Malowanie sredniej kuchni (z pistoletu) wyszo ok. tysiaka plus farby. Oczywiscie kwestii podatkow nie omawiam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2022 o 13:17, Czarny Wilk napisał:

Mógłby mi ktoś doradzić?

 

 

Studia generalnie jeśli pragniesz wykonywać zawód.

Który wymaga ich ukończenia i posiadania "papieru".

 

Druga opcja.

 

Studia hobbistyczne dla poszerzenia horyzontów i otrzaskania się.

Społecznego, intelektualnego, towarzyskiego itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

On 10/2/2022 at 3:30 PM, Messer said:

- wybierz język NISZOWY. Taki, którego zna mało osób. Norweski? Szwedzki? Holenderski? I w tym się specjalizuj.

 

 

Konkrety. Nie robienie 10 rzeczy w życiu i rozchodzenie się "wzdłuż", tylko jednej bądź dwóch, ale na głębi.

Obie rady bardzo dobre.

Akurat w/w językami mówi niewielu ludzi więc rynek jest mały, ale chiński, japoński albo koreański to już coś.

Hinduski to nie wiem czy warto.

Owszem, bycie najlepszym w jakiejś dziedzinie to argument ciężkiej wagi.

 

I jeszcze a propos studiów:

Studia mogą nic nie dawać, choć osobiście uważam, że dają, ale nawet niewiernym dają jedną rzecz:

Uczą jak się szybko uczyć a to dzisiaj, gdy co kilka lat trzeba się przeprofilować, jest na wagę złota.

 

Chyba w Diunie, ale nie na pewno, był taki tekst:

"Uczył się szybko, bo najpierw nauczył się uczyć się".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napiszę o takim gościu, którego rozliczałem kilka lat temu. Facet pracował, jako ustawiacz linii produkcyjnej w takiej sporej firmie u mnie w mieście, wcześniej też w jakichś okolicznych firmach wykonywał tego typu prace. był po jakimś technikum. Pracował przy tym dość długi czas. W wieku 40 lat poszedł na PW i skończyły studia zaocznie, chyba coś z budową maszyn itd. już w trakcie studiów otworzył działalność oraz wykorzystał zdobyte wcześniej doświadczenie i KONTAKTY - zaczął na zlecenie naprawiać i pomagać w budowie linii produkcyjnych, programował roboty. A zaczynał 20 lat wcześniej jako zwykły robotnik z utrzymania ruchu. Znaczną część jego klientów stanowili byli pracodawcy. 

Edytowane przez Machine89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.