Skocz do zawartości

Budowa domu AD 2023


Yolo

Rekomendowane odpowiedzi

10 hours ago, bzgqdn said:

do stanu deweloperskiego z jedną firmą ok 330tys

Z ciekawości - w umowie podali konkretne materiały, standardy jakości, producenta? Czy tylko słynne "ocieplenie styropianem" bez podania grubości, itd.?

10 hours ago, bzgqdn said:

Moje ad2023 przez architekta-dupę zmieniło się w 2024 

Standard. Mój "wygrał przetarg miejski na budynek użyteczności publicznej" i od razu rok poszedł w plecy... ale w zamian cena "adaptacji" stała się negocjowalna, bardzo mocno w dół negocjowalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Kespert napisał(a):

Z ciekawości - w umowie podali konkretne materiały, standardy jakości, producenta? Czy tylko słynne "ocieplenie styropianem" bez podania grubości, itd.?

Mam w umowie pełny przekrój ściany i grubości warstw.

Tak z pamięci,  bo nie mam yego przed sobą: konstrukcja z drewna c24, podwójne regipsy wewnątrz, paraizolacja, wełna, płyty steico, chyba druga wełna i dalej elewacja wg moich upodobań. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@icman 

Wielu znajomych się budowało i naoglądałem się i nasłuchałem o tych budowach.Sam pomagałem zbroje ia wiązać itd. Ilości ziemi i betonu jakie szły + całą tą brudna robota jakoś mnie zniechęciły do betonowego domu a tym bardziej do robienia wszystkiego samemu.

Dlatego od początku byłem przekonany do gotowych rozwiązań, domu z prefabrykatów, lub modułowego, który ktoś mi postawi do stanu przynajmniej SSZ i dalej dobie to pociągnę.

Padło na szkielet bo takie gotowe rozwiązania najczesciej są szkieletowe. Mój domek zostanie złożony na jakiejś hali, a potem podzielony na ściany, przyjedzie na posesję i HDSem go postawią.

 

Będę mieszkał sam, a do tego często wyjeżdżam, więc szkielet będzie latwieszy do ogrzania po powrocie.

 

Kolejny argument to że buduję na skarpie, mam 13% spadku, co przy szerokości budynku 6,5m sprawia, że front będzie stał na ziemi, a tył wisiał ok 1m nad ziemią. Lżejszy budynek ma mniesze szanse zjechać z tej skarpy.

Dogaduję też z wykonawcą możliwość zamiany płyty fundamentowej na słupy lub ławy schodkowe, żeby tą przestrzeń pod domkiem jakoś zagospodarować,  choćby na jakieś graty typu kosiarka, czy taczki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się gryzłem kilka miechów i postawiłem na tradycyjny z pustaka ceramicznego.

Zobaczymy jak to wyjdzie, w tym roku może się uda zamieszkać, na dzisiaj bym brał większe okna bo mam ciut małe.

 

Ogólnie podstawa to projekt, dobrze przemyślany, szczegółowy i trzymać się go do końca budowy. 

 

Jaki system grzewczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, bzgqdn said:

możliwość zamiany płyty fundamentowej na słupy lub ławy schodkowe

Na skarpie?

Punkt podstawowy - płyta rozkłada ten sam ciężar na znacznie większej powierzchni, i bardziej równomiernie. Jak już ktoś dał płytę w plan, na podstawie warunków geo-, to lepiej to trzy razy sprawdzić, zamiast ot tak zmieniać...

 

Patrz na 20, 30 lat - jak pod płytą 20% terenu się zapadnie, to na dobrej płycie tego nie zauważysz. Na ławach schodkowych masz pęknięcia konstrukcji i zagrożenie budowlane. Ewentualnie płytę łatwiej potem "poprawić", bo nie musisz martwić się czy odsłonięcie ławy nie spowoduje jej pęknięcia. Wadą płyty byłoby poprawienie hydroizolacji.

Płytę wbrew pozorom łatwiej ocieplić. Płyta kasuje Ci też z kosztów wylewki poziomu zerowego - bo już przecież je wylałeś.

A jak zechcesz przestawić ścianę, to ją przestawisz ;)

 

Generalnie sam mam dom na płycie, i dziwię się czemu nie jest to powszechnie stosowane rozwiązanie. Trzy lata temu, jak do ceny "ław" dodałem kanalizę, wylewki podłogi, ich ocieplenie, hydroizolację, koparkę, bloczki itd. - to różnica cen wyszła mi poniżej 10%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, icman napisał(a):

Jaki system grzewczy?

Planuję maty elektryczne na podczerwień, i klimatyzator, a dalej nie wiem. Gaz mam w drodze, ale mają niby za 5 lat zakazać. Działkę mam nachyloną na północ więc na fotowotaikę mało słońca.

Rozważam dostawienie kozy i komin systemowy zewnętrzny, takie coś za 8-10k idzie zrobić a na działce zawsze jakieś drewno się znajdzie.

 

@Kespertpierwotnie miała być płyta, ale to się wiąże z dużym dowozem ziemi. Architekt twierdzi, że ok 50 samochodów, a dojazd do mnie trudny. Nawet mając ziemię za darmo, to transport i wrownanie będzie kosztowne.

Stąd doszedłem do wniosku że jak mam wpakować kilkanaście tysięcy w ziemię, to wolę w beton, a przynajmniej zyskam pewną przestrzeń do zagspodarowania. Mogę taki crawl space zamknąć i mieć taką półpiwniczkę, czy garaż na motocykl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 hours ago, bzgqdn said:

Nawet mając ziemię za darmo, to transport i wrownanie będzie kosztowne.

Dlatego - zgaduję - działka była tania, i dostępna do zakupu.

Zrobisz jak uważasz, pamiętaj tylko by pilnować odwodnienia takich ław. Od razu, za jednym wykopem.

Od razu też rozważ inwestycję w schody, jeśli planujesz po tej działce w dół i w górę się przemieszczać (beton, bloczki, dechy szalunkowe na palach - cokolwiek, byle jedną ekipą).

No i warto popatrzeć na plan, czy nie da się tam wcisnąć dodatkowego usztywnienia.

171777-3916-500x0_fundamenty-niestandard

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za rady.

Z ekipą mam umowę na fundament i budynekw umowie jest wykop, ale tylko tyle ile oni potrzebują do fundamentu. Obawiam się, że ukształtowanie działki będę dorabiał post factum I tu nie obejdzie się bez jakiejs wkipy od zabezpieczania skarp itd.

Nie mam pojęcia jak w przyszłości będę to kosił itd. Za to mam ładny widok 😜 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.