Skocz do zawartości

Terapia Gestalt - psychoterapeutka czy szarlatan?


Wronson11

Rekomendowane odpowiedzi

Bracia

 

Wczoraj byłem na swojej pierwszej w życiu psychoterapii. Psychoterapeutka to starsza babka, działająca w nurcie Gestalt. Na znanylekarz.pl 44 opinie, same 5 gwiazdek itd.

 

Umówiony na 15:00, stoję pod furtką punktualnie. Babka wraca z jakiegoś sklepu, patrzy się na mnie. Poznaję ją ze zdjęcia z neta i mówię "dzień dobry" ona z jakimś takim chłodem i dystansem odpowiada mi tym samym. "Ja chyba byłem z Panią umówiony na 15:00" - dodaje. Ona do mnie "A czy coś się zmieniło?". Ja zdziwiony o co chodzi mówię "nie no, ja pierwszy raz". No i dobra. Wbijamy do gabinetu, siadam. Ta się mnie pyta czy jestem zdenerwowany, ja mówię, że tak. Ta odpowiada "no to idzie wyczuć" xD.

 

Zacząłem jej opowiadać o swoim problemie. W skrócie chodzi o to, że jestem zbyt "paranoiczny", ciężko mi wybaczyć urazy, wydaje mi się, że była mnie używała jako plastra na depreche i byłego i jej za to nienawidzę. Chciałbym, żeby cierpiała po rozstaniu ze mną i była o mnie zazdrosna. Ciężko u mnie z empatią. Chęć kontroli i 'sprawiedliwości" (skoro się angażuje w relację to Ty też powinnaś). Mam z "byłą" kontakt bo uczęszczamy na zajęcia dodatkowe w takiej jednej organizacji dlatego ciężko mi zapomnieć. Czasami zdarzały mi się myśli, że jej robię krzywdę itd. Chciałbym mieć po prostu w to wyjebane i poskromić to swoje ego. Wiem wiem, najlepiej znaleźć nową dupę, ale to nie takie proste i mi się trochę nie chcę xd 

 

Pani psychoterapeutka stwierdziła, że to niepokojące, że chcę komuś zrobić krzywdę. Patrzyła na mnie z jakąś taką niechęcią . Zapytała się mnie "jakie emocję Pan czuł gdy spotkaliśmy się przy furtce?". Odpowiedziałem, że trochę chłód i dystans w stosunku do mnie, a miałem takie wyobrażenie, że psychoterapeuta będzie trochę bardziej ciepły i sympatyczny. A ona, że czuła ode mnie złość i niechęć i jakim prawem czując niechęć i złość oczekuję od niej bycia ciepłą i sympatyczną. Zdziwony odpowiedziałem, że ja takich emocji nie czułem to odpowiedziała "bo Pan w ogóle mało czuje". (Zauważcie, że taki tekst można dosłownie powiedzieć każdemu xD) i że nie czuję siebie. 

 

Zapytała się czy lubię kobiety, odpowiedziałem, że tak i dlaczego. Zaczęło się grzebanie w dzieciństwie. I po 10 minutach coś co mnie rozjebało totalnie

 

Zapytała się "czy chciałby Pan żebym zdiagnozowała Panu osobowość narcystyczną?" xDDD

 

Zaczeła sugerować narcyzm i psychopatię po 10-15 minutach rozmowy, gdzie diagnozowanie osobowości wymaga testu, który ma 500+ pytań i kilka godzin dokładnego wywiadu.

 

Do tego dużo takich przytyków w stylu "jest dużo niespójności w tym co Pan mówi", "w ogóle po co Pan przyszedł do kobiety a nie faceta?" Itp. 

 

Na szczęście jestem trochę paranoiczny i zaczęło mi to wszystko walić wałkiem z kilometra. Ta cała psychoterapia przypomina mi bardziej pranie mózgu, żeby naiwnemu człowiekowi zabrać pieniądze z kieszeni.

 

Na koniec kazała mi przypominać sobie dzieciństwo bo myśli, że w nim jest problem. Czyli rozdrapywanie każdej małej ranki itd...

 

Co myślicie i czy wy też mieliście doświadczenie z Gestaltem?

 

Pozdrawiam 

  • Like 3
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy na tym co opisałeś polega nurt Gestalt, ale weź pod uwagę że co najmniej połowa ludzi zaangażowanych zawodowo w psychologię ma poważne problemy ze sobą. Wygląda na to, że ta osoba zachowała się w sposób nieprofesjonalny. Jednym z podstawowych zadań terapeuty jest nawiązanie z pacjentem więzi pozwalającej mu się otworzyć i być szczerym. To co opisałeś jest moim zdaniem wystarczające żeby znaleźć kogoś innego. 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Wronson11 

Jak dla mnie, po tym co napisałeś, zachowanie tej terapeutki w stosunku do Ciebie zahacza o gaslighting [czy też wstęp do niego].

 

Do tego, wmawianie komuś uczuć i postaw, których ta osoba nie przejawia, po tak krótkiej rozmowie to jest podręcznik podstaw manipulacji, wmawiania

poczucia winy i formowania obiektu pod swoje widzimisię.

 

A nabić pozytywne komentarze i opinie w google i stronach typu znany lekarz, to żadna filozofia:

 

"Polecam pana doktora". Tak kwitnie handel opiniami w sieci

Opinie o lekarzu można kupić na stronach przypominających internetowy butik. W kilka minut doktor może zyskać masę pochwał od nieistniejących pacjentów. Albo skompromitować konkurencję – pisze piątkowa "Gazeta Wyborcza" w swoim warszawskim dodatku.

 

https://www.money.pl/gospodarka/polecam-pana-doktora-tak-kwitnie-handel-opiniami-w-sieci-6845122855086752a.html

 

Osobiście nie mam doświadczeń z terapią, jednak z tego co czytałem, to może terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym z jakimś kompetentnym fachowcem by coś pomogła, jak koniecznie musisz z kimś obcym

przedyskutować swoje problemy:

 

https://www.poradnikzdrowie.pl/psychologia/zdrowie-psychiczne/terapia-poznawczo-behawioralna-na-czym-polega-i-jak-przebiega-leczenie-aa-PJPh-Unic-RLDn.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wierz na opinie z netu, jak dasz złą to skasują lub będę ciebie sądem straszyć żebyś skasowal - tak to działa.

 

Spieprzaj od tej baby jak najdalej. Jedyne co mądre powiedziała to że powinieneś iść do faceta. 

To jest w ogóle ciekawe zagadnienie, kobiety psycholodzy nadają się dla dzieci i nastolatek z zaburzeniem odżywiania, ogólnie tam gdzie trzeba pogłaskać po glowie.

Natomiast w doroslym zyciu, gdzie wchodzą emocje i związki to nawet od kobiet słyszałem, że faceci jako psycholodzy są lepsi.

Edytowane przez bzgqdn
  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wronson11 napisał(a):

"w ogóle po co Pan przyszedł do kobiety a nie faceta?

Trafiła w punkt. Jako mężczyzna powinieneś udać się do mężczyzny. 

12 godzin temu, Wronson11 napisał(a):

"czy chciałby Pan żebym zdiagnozowała Panu osobowość narcystyczną?

Nie rozumiem. Ona pyta jaką chcesz mieć diagnozę? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Wronson11 napisał(a):

Na szczęście jestem trochę paranoiczny i zaczęło mi to wszystko walić wałkiem z kilometra. Ta cała psychoterapia przypomina mi bardziej pranie mózgu, żeby naiwnemu człowiekowi zabrać pieniądze z kieszeni.

Psychoterapeuci nie są nadludźmi z tajemną wiedzą. Traktuj ich jak rzemieślników, od których oczekuje się efektów pracy, a nie pogaduch. Płacisz za mechanika i oczekujesz sprawnego auta, dentysta naprawia zęby, lekarz ma naprawić ciało, a psychoterapeuta psychikę. Byłem u jednej z atakami paniki na tle psychicznym i jedna chciała mi rozgrzebywać dzieciństwo, to nie widziałem zależności i powiedziałem, aby dali mi kogoś innego. U drugiej psychoterapeutki na pierwszej wizycie powiedziała mi ile będzie to trwać, o ile % można zredukować objawy i jak będzie wyglądały wizyty. Inaczej, to ciągną można taką terapię (czyli hajs) w nieskończoność z przeświadczeniem pacjenta, że to on się nie nadaje a nie psychoterapeuta.

Edytowane przez TomZy
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 hours ago, Wronson11 said:

Poznaję ją ze zdjęcia z neta i mówię "dzień dobry" ona z jakimś takim chłodem i dystansem

 

Ja w tym momencie mam jasno określone jakiej klasy jest dana osoba i ile chce mieć z nią do czynienia. Zero. Kiedys machnąłem na to ręka przy robieniu aparatu na zęby i bardzo tego potem żałowałem. Na zdrowiu nie warto oszczędzać - znajdź innego specjalistę. 

 

BTW co Ci jest? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o Gestalt to psychoterapia w tym nurcie jest skuteczna, są badania które to potwierdzają.

 

Natomiast każda psychoterapia to kwestia indywidualna czy jest dobra dla ciebie w tym nurcie czy w innym to musisz sprawdzić.

 

Czy terapeuta jest dobry, a może raczej czy jest dobry dla ciebie, bo każda terapia długoterminowa to wytworzenie więzi pacjent - terapeuta.

 

Jak terapeuta z jakichś względów tobie nie odpowiada to znajdź innego.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie jakby to była bardziej pogodna/przyjazna osoba, czy ktoś w takim zawodzie nie powinien mieć takich cech?

 

Zapisz się, płać po 150 zł za wizytę raz na tydzień, wydaj tysiące, a potem stwierdź, że szkoda było.

 

Wg mnie zmiana specjalisty, rynek jest tu pełen "zarabiaczy" i "wysłuchiwaczy" historii Twojego dzieciństwa. A terapia nie ma dawać Ci rad, tylko zwrócić uwagę na to co się wydarzyło, dzieje. Spróbuj innych, jak nie będziesz widział efektów, sam szukaj odpowiedzi, książki internet.

 

Ja mam mocno negatywne podejście do takich specjalistów od psychologi, psychoterapii.

 

1. Forumowicze podnoszą, że często są to osoby z poważnymi zaburzeniami.

2. Działają wg nauk i algorytmów z uczelni, homoseksualizm jest dla nich normalny, zmiana płci też, tradycyjna moralność to dla nich prehistoria i śmieszność.

3. Nastawieni często na zarobek.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psychoterapia u kobiet to SCAM.
Poradnictwo psychologiczne to w większości żerowanie na ludzkiej słabości, zastanawiam się tylko jak taka "diva bez keksu" może spokojnie zasypiać...
Może lorafen i nasen jej pomaga... Tak czy siak gnije jej dusza
Jeżeli chodzi o problemy mamy na pokładzie samych wybitnych specjalistów- Braci Samców

Pozdrówka dobre mordy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Perun napisał(a):

Psychoterapia u kobiet to SCAM.
Poradnictwo psychologiczne to w większości żerowanie na ludzkiej słabości, zastanawiam się tylko jak taka "diva bez keksu" może spokojnie zasypiać...
Może lorafen i nasen jej pomaga... Tak czy siak gnije jej dusza
Jeżeli chodzi o problemy mamy na pokładzie samych wybitnych specjalistów- Braci Samców

Pozdrówka dobre mordy :) 

Niestety muszę zaoponować, sam poszedłem do kobiety z 20-letnim doświadczeniem zawodowym i zostałem potraktowany bardzo dobrze + wyciągnąłem się z problemu w kilka spotkań (mniej niż 10 na pewno). One and done, jak to mówią Anglicy. Także to zależy, na pewno łatwo jest znaleźć naciągaczy, bo w terapii się płaci za czas, a nie za rezultat, więc odpowiednik biurw pijących kawusie na wiecznej przerwie też się znajdzie. No i forum nie powinno być zamiennikiem terapii, tylko raczej miejscem wymiany myśli, zasięgnięcia opinii. Tutaj też jest wiele osób z problemami, którzy nie są w stanie dać dobrej rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.