Jump to content

Aktywizm a zaburzenia psychiczne...


Garrett

Recommended Posts

Ciekawy tekst na Krytyce Politycznej (wiem, wiem to lewacki "ściek" ;) )

 

https://krytykapolityczna.pl/nauka/psychologia/neuroroznorodni-ruszaja-do-boju-autyzm-adhd-i-zaburzenia-a-aktywizm-klimatyczny/

 

Skrót od Chatagpt:
 

Cytat

 

W badaniach wielu uczestników ma różne typy neuroatypowości, takie jak autyzm, ADHD czy choroba dwubiegunowa. Kontakt z naturą i zaangażowanie ekologiczne dają im poczucie celu i przynależności.

Słynna aktywistka Greta Thunberg otwarcie mówi o swoim zespole Aspergera i zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych, nazywając swoją neuroróżnorodność "supermocą". Podobnie, brytyjscy przyrodnicy, Chris Packham i Dara McAnulty, również opowiadają o swoim autyzmie, widząc w nim wsparcie w ich karierach.

Badaczka przeprowadziła wywiady z młodymi aktywistami, wykazując związek między doświadczeniem natury a zdrowiem psychicznym w erze kryzysu klimatycznego. Wyniki ukazują motywacje i intencje osób neuroróżnorodnych zaangażowanych w aktywizm klimatyczny.

Osoby z cechami autyzmu często są wrażliwsze na niesprawiedliwość i mają głębokie pragnienie mówienia prawdy, co w burzliwych czasach może być atutem. Ich hiperfiksacje mogą przerodzić się w pasję aktywistyczną, a trudności w dopasowaniu się do norm społecznych mogą być siłą w podważaniu status quo.

Jednakże, niektóre badania sugerują, że zaburzenia psychiczne mogą stanowić barierę w podejmowaniu działań proekologicznych, z uwagi na koszty lub trudności w adaptacji do zmian stylu życia. Osoby z autyzmem czy ADHD mogą intensywniej odczuwać świat, co skłania ich do działań mających zmniejszyć ich dyskomfort.

Wyzwanie polega na zrozumieniu, że osoby neuroróżnorodne potrzebują specjalnej pomocy w spełnianiu wymogów systemu edukacyjnego oraz na tym, jak radzić sobie z niepokojem klimatycznym, z którym często się borykają. Jednak, coraz większa świadomość na temat neuroróżnorodności może pomóc w dostosowaniu się do tych potrzeb.

Aktywizm okazał się dla niektórych osobami z neuroróżnorodnością sposobem na utrzymanie zdrowia w czasach kryzysu klimatycznego. Warto uczyć się od nich, jak mimo swoich zaburzeń dążą do lepszego świata.

 

 

Po mojemu to te osoby są po prostu wykorzystywane przez cwaniaków... Co myślicie?? :)

Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, BumTrarara napisał(a):

Ja p******** 🤣 neuroróżnorodność.

 

Akurat to nie jest śmieszne :) Sam się zaliczam do osób nie neurotypowych. Na szczęście funkcjonuje w miarę normalnie w społeczeństwie ;)

I nie daje się wkręcać cwaniakom...

Link to comment
Share on other sites

To jest pewnie jakiś wstęp do tego, aby nie nazywać: autyzmu, ADHD, schizofrenii, psychopatii, neurotyzmów wszelakich itd. zaburzeniami, ale normami "inaczej". Będziemy mieli następną wykluczoną grupę, którą w "obronę" weźmie lewica i rewolucjoniści.

Edited by I1ariusz
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.