Skocz do zawartości

Exiting PXE ROM. Awaria kompa, ratunku!


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 18.02.2018 o 19:12, Stulejman Wspaniały napisał:

Dziękuję za rady, dziś ogarnąłem sprawę - udało się zbootować pena rufusem, zainstalowałem system (było wiele problemów, instalowałem dwa razy windę), ale jest kolejny problem.

 

W biosie widać tak jak jest - ssd na którym jest system, i 1TB HDD. A na kompie widać tylko ssd - co jest znowu nie tak?

 

I drugi problem - na SSD 120GB, nie dało się zrobić w trakcie instalki partycji, jak ją teraz zrobić żeby na jednej był windows a na drugiej normalne dane?

jak się nie dało nie wciskaj ludziom kitu :P

miałeś opcje rozmiaru partycji gdzie mogłeś dać np połowę pojemności dysku i po instalacji formatujesz pozostałe wolne miejsce 

 

teraz możesz w menedżerze urządzeń zmniejszyć wielkość partycji i utworzyć nową 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/a/uIClx

Klikasz lewym przyciskiem myszki tam gdzie pokazuje strzałka w pkt. 1, następnie na tło przy strzałce numer 2, następnie wchodzisz w opcje "Akcja" i wybierasz "skanuj dyski ponownie". 

Choć obawiam się, że sama ta operacja nic nie da, wpierw polecałbym sprawdzić to od innej strony:

Na początek sprawdź w menadżerze urządzeń "stacje dysków" oraz "stacje dysków CD/DVD". Rozwiń je sobie i zobacz co i czy w ogóle jest w spisie. Jeżeli tam nie będzie wyszczególniony 1TB HDD i CD-ROM, które być powinny, to dla systemu nie będą istnieć fizycznie. Problem może wtedy "leżeć" w ustawieniach biosu. 

https://imgur.com/a/a52t8
 

Cytat

 

Jak wejść do menedżera urządzeń:

Przejdź do menu Start, kolejno Panel sterowania i kliknij w zakładkę System i zabezpieczenia, a następnie w obszarze System wybierz Menedżer urządzeń. 


lub 
 

Przejdź do menu Start, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy w zakładkę Komputer. Wybierz polecenie Zarządzaj i Menedżer urządzeń. 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Stulejman Wspaniały napisał:

Dzięki chłopaki, ale niestety nie działają te metody :< Czyli zostaje BIOS?

Czyli sprawdziłeś w menedżerze urządzeń i brakującego sprzętu tam również nie ma na liście? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mosze Red oblukam zaraz.

 

Obecnie przełożyłem kabelki na płycie, i kompletnie nic się nie zmieniło. BIOS wszystko widzi, komputer widzi tylko SSD a dvdromu i HDD nie widzi co bym nie zrobił.

 

Zdjęcia z BIOS: https://imgur.com/a/6XDXC

 

Co jest kurza twarz nie tak????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Stulejman Wspaniały napisał:

@Mosze Red oblukam zaraz.

 

Obecnie przełożyłem kabelki na płycie, i kompletnie nic się nie zmieniło. BIOS wszystko widzi, komputer widzi tylko SSD a dvdromu i HDD nie widzi co bym nie zrobił.

 

Zdjęcia z BIOS: https://imgur.com/a/6XDXC

 

Co jest kurza twarz nie tak????

Ano zadam pytanie zanim udzielę odp.

Czy Jaśnie oświecony słyszał kiedyś o strukturze Slave/Master? (przy HDD,CROM, FDD) ATA33,ATA66,ATA100

Kolejka FI/FO?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Tornado napisał:

Ano zadam pytanie zanim udzielę odp.

Czy Jaśnie oświecony słyszał kiedyś o strukturze Slave/Master? (przy HDD,CROM, FDD) ATA33,ATA66,ATA100

Kolejka FI/FO?

Słyszałeś kiedyś o rozwoju technologii i standardzie SATA? Na zdjęciu z pierwszej strony widać dokładnie, że wszystkie napędy są na SATA. 

https://imgur.com/a/tJXHP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tornado

 

Marek zapewne nie korzysta z interfejsu ATA tudzież PATA (takie szerokie 40pin złącza dysków)w związku z czym struktura master-slave nie ma zastosowania. Korzysta natomiast z interfejsu SATA, a tam jest to rozwiązane nieco inaczej: płyta główna posiada złącza SATA ponumerowane 0-N. Nośnik, z którego ma nastąpić rozruch podłącza się do wejścia o numerze 0, natomiast pozostałe do pozostałych.

 

 

Edytowane przez TenTyp
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://imgur.com/a/TWGQN

Jeśli na tych zdjęciach widzisz odpalona "winde" to jesteś lepszy od CIA.

W 3 linijce od dołu na czarnym scren`e ewidetnie prosi o nośnik/urządzenie do boot`wania.

Po przeszukaniu wszystkich znalezionych nośników danych nie napotkał boot`able partition.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Tornado napisał:

Jeśli na tych zdjęciach widzisz odpalona "winde" to jesteś lepszy od CIA.


@Tornado Ciebie niestety raczej CIA nie zwerbuje, gdyż wymagają tam profesjonalnego czytania ze zrozumieniem całych tematów od pierwszej ich strony:

W dniu 18.02.2018 o 18:12, Stulejman Wspaniały napisał:

Dziękuję za rady, dziś ogarnąłem sprawę - (...) zainstalowałem system


Wrzuciłem Ci screeny Stulejmana z pierwszej strony, aby poprzeć swoją tezę o napędach SATA w tym PC. 

Tutaj masz cytat, abyś w końcu się dowiedział, jaki jest bieżący problem tego wątku:

W dniu 22.02.2018 o 12:55, Stulejman Wspaniały napisał:

Sytuacja wygląda tak - komp nie widzi HDD1TB i cd romu.


Wracając teraz do głównego wątku tego tematu:

@Stulejman Wspaniały Bios widzi napędy, to już jest "dobra nowina". Windows może je widzieć, ale nie "fizycznie" jako nośniki, gdyż na przykład napęd i partycje nie mają przypisanych swoich liter w systemie. Trzeba od tego zacząć. Sprawdź czy Mini tool partition wizard je zobaczy i wrzuć screeny. Ogarniemy to. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Rick napisał:

Wracając teraz do głównego wątku tego tematu:
 Bios widzi napędy, to już jest "dobra nowina". Windows może je widzieć, ale nie "fizycznie" jako nośniki, gdyż na przykład napęd i partycje nie mają przypisanych swoich liter w systemie. Trzeba od tego zacząć. Sprawdź czy Mini tool partition wizard je zobaczy i wrzuć screeny. Ogarniemy to. 

Co do biosu dobrze jest uporządkować aby wszystkie device były "N"po sobie bez device"none".

Kolejna sprawa na jakim Fat`cie została postawiona "winda"? Bo z tego co "przeczytałem wątek od początku to na "Fat/Fat16", czyli dysków  z fatem 32/ntsfat winda nie zobaczy chociażbyś ja rozebrał na czynniki pierwsze.

Jeśli dysk 1T będzie wpięty w kolejce N przed CDROM/DVDROM to zablokuje literę dysku w "windzie" i tyż/dla tego dupa.(niema napędów).

@Rick Czytam ze zrozumieniem i śmieszą mnie rady o zmianie kabelków napędów przy równoległej architekturze dostępu z pominięciem kwantu czasu procesora i ultra szybkiego  szeregowego potoku/strumienia danych z urządzenia/device.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Tornado

Przestań trollować, tam był instalowany Windows 7, a nie 98.

 

@Rick

Bardzo niepokoi mnie brak napędu w Menedżerze Urządzeń, przyczyna raczej będzie wspólna z dyskiem. Google sugeruje wyraźnie na problem ze sterownikami.

 

@Stulejman Wspaniały

Sprawdź jeszcze w Menedżerze Urządzeń po kliknięciu w Widok -> Pokaż ukryte urządzenia (powinno być też w 7), czy Ci się coś pojawi w Stacje dysków i Stacje dysków CD-ROM/DVD. A najlepiej zrób nam dodatkowo screena z rozwiniętymi pozycjami stacji dysków, oraz dodatkowo Kontrolery IDE ATA/ATAPI. Coś się może z tego wykluje.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Tornado napisał:

Co do biosu dobrze jest uporządkować aby wszystkie device były "N"po sobie bez device"none".


@Tornado Zwłaszcza, że każdy napęd/dysk w SATA są domyślnie MASTER na kontrolerze, więc to bez znaczenia...
 

17 minut temu, Tornado napisał:

Kolejna sprawa na jakim Fat`cie została postawiona "winda"? 


Na żadnym, gdyż instalator Windowsa 7 domyślnie tworzy partycję systemową w systemie plików NTFS. To nie epoka kamienia łupanego.

Tak poza tym, kolejny raz wykazujesz brak czytania ze zrozumieniem, gdyż informacja o tym, jaki format ma partycja systemowa jest tutaj: https://imgur.com/a/WNII6
 

16 minut temu, Tornado napisał:

Jeśli dysk 1T będzie wpięty w kolejce N przed CDROM/DVDROM to zablokuje literę dysku w "windzie" i tyż/dla tego dupa.


Mam tak wpięty dysk u siebie i żadnej blokady nie mam... Przypadek? Wcale też nie mam "porządku", tylko puste miejsca pomiędzy.

 

42 minuty temu, Tornado napisał:

 Czytam ze zrozumieniem i śmieszą mnie rady o zmianie kabelków napędów przy równoległej architekturze dostępu z pominięciem kwantu czasu procesora i ultra szybkiego  szeregowego potoku/strumienia danych z urządzenia/device.

Wierz mi, że również i Ty zapewniłeś dobry ubaw publice ;) 
 

3 minuty temu, Ancalagon napisał:

Bardzo niepokoi mnie brak napędu w Menedżerze Urządzeń, przyczyna raczej będzie wspólna z dyskiem. Google sugeruje wyraźnie na problem ze sterownikami.

@Ancalagon W "zarządzaniu dyskami", a to spora różnica. Nie wiemy jak wygląda sytuacja w "menedżerze urządzeń", gdyż @Stulejman Wspaniały nie wrzucał screena z tego okna (a dobrze by było). Więc póki co nie przychylę do tej teorii, gdyż SSD pracuje dokładnie na tym samym kontrolerze SATA i problemów żadnych z komunikacją nie ma. 

Windows 7 posiada podstawowe sterowniki kontrolerów ATA/SATA i problemy z ich działaniem raczej nie występują. Wtedy by prawdopodobnie system w ogóle się nie uruchomił na tym komputerze.

@Stulejman Wspaniały Na pewno sprawdzałeś menedżera urządzeń? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rick

Dlatego też dla pewności poprosiłem Marka o screena dla lepszego zobrazowania sytuacji. Mogłeś sam to zrobić, ale ważniejsza jest dyskusja z Tornado, który jak zwykle odleciał w kosmos.

Moje wnioski wyciągnąłem na podstawie raczej dość jednoznacznej wymiany zdań:

 

W dniu 25.02.2018 o 03:56, Rick napisał:

Czyli sprawdziłeś w menedżerze urządzeń i brakującego sprzętu tam również nie ma na liście? 

 

9 godzin temu, Stulejman Wspaniały napisał:

tak, zrobiłem wszystko łącznie z aktualizacją dysków, nic się nie zmieniało :<

 

Ja tam idę według listy sugerowanej przez Microsoft. Na 6 pozycji 2. jest BIOS, który został wykluczony. Trzeci sposób to reinstalacja sterowników urządzenia, czwarty niektórych sterowników IDE/ATAPI, kolejne to już zmiany w rejestrze. Z całym szacunkiem, ale mam większe zaufanie do oceny producenta, niż Twojej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Stulejman Wspaniały napisał:

@Mosze Red oblukam zaraz.

 

Obecnie przełożyłem kabelki na płycie, i kompletnie nic się nie zmieniło. BIOS wszystko widzi, komputer widzi tylko SSD a dvdromu i HDD nie widzi co bym nie zrobił.

 

Zdjęcia z BIOS: https://imgur.com/a/6XDXC

 

Co jest kurza twarz nie tak????

odpal tego linuksa z pena jak radzą a wcześniej przywróć ustawienia default biosu

linuks Ci  prawdę powie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo wszystkie screeny: https://imgur.com/a/s9r44

 

Co do programu mini toll nie widzi innych dysków i nie znalazłem na YT tego programu w zastosowaniu do moich problemów.

 

Nie mam już pojęcia co mam zrobić, przeinstalować sterowniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, bez nerw. Przeglądnąłem cały wątek jeszcze raz, poszperałem za informacjami o tej płycie głównej i parę wniosków już jest konkretnych:

Porty SATA na tej płycie głównej mogą być w pewnym sensie "dedykowane". W zasadzie prawie każdy z tych portów cechuje inna prędkość maksymalna transmisji. Czarne są "najwolniejsze", biały "średni", a niebieski "najszybszy". Niebieski i biały "dedykowane" są pod HDD, a czarne pod optyczne (CD/DVD). "Jedyna i słusznie perfekcyjna" według producenta konfiguracja napędów w tej płycie głównej powinna wyglądać tak, jak podałem na wrzuconym w linku obrazku:
https://imgur.com/a/oUeiy

W tym momencie mogę zwrócić częściowo honor bratu @Tornado, gdyż w pewnym sensie teoria z kolejnością wpięcia w przypadku tej płyty głównej może mieć znaczenie...

Spróbuj tak to podpiąć (jeżeli nie jest w takiej konfiguracji) i sprawdź rezultat. 

Jeżeli nie "zabangla", zaaplikuj sobie plik który tutaj masz w linku: Link do fix'a. Po prostu ściągnij go, kliknij na niego dwa razy i gdy ujrzysz komunikat, kliknij ok. Plik ten usunie dwie wartości w klucz rejestru, które mogą utrudniać użytkowanie napędu DVD. Sam go spreparowałem i sprawdziłem, usunie tylko te dwa wpisy, jeżeli one tam rzeczywiście są. Powinno to pomóc "ujawnić się" napędowi DVD w systemie. To Ci oszczędzi również własnoręcznego grzebania w rejestrze systemu i ewentualnego ryzyka z tym związanego.

Co do sterowników, http://www.dell.com/support/home/uk/en/ukdhs1/product-support/product/inspiron-3847-desktop/drivers. Polecam wpierw pobrać i zainstalować pierwsze dwa sterowniki do chipsetu. 

Tyle na ten moment.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.