Skocz do zawartości

Jaki monitor?


Marek Kotoński

Rekomendowane odpowiedzi

Mam takie dwa rarytaski:

 

http://itreseller.pl/index.php/obraz/305-aoc-g2460vq6-i-g2260vwq6-monitory-dla-graczy

 

Ponoć świetny dla oczu, co by mnie bardzo interesowało.

 

 

Oraz:

 

http://www.morele.net/monitor-iiyama-ge2488hs-ge2488hs-b1-649008/?utm_content=S+C+G&utm_source=newsletter_20151001&utm_medium=e-mail&utm_campaign=IN_Newsletter

 

Piszą że też ograniczyli niebieskie.

 

 

 

Mam kartę GF 970 jakby co. Czy jest sens dopłacać żeby monitor miał np. 100hz? Wpłynie to na oczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takiej cenie to nie wiem, czy odważyłbym się na monitor z 100hz.
Takich monitorów nie ma na rynku dużo, co za tym idzie nie są najlepiej dopracowane - oczywiście mówię o tym segmencie cenowym.

Ludzkie oko nie jest w stanie odebrać częstotliwości powyżej 25-28hz.

Wysoka częstotliwość przydaje się jak chcesz ustawić w programach (np grach) sztywną częstotliwość odświeżania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym łapaniem przez ludzkie oko - chodziło mi o wyłapywanie pojedynczych faz.

To prawda, co piszesz Vercetti. Im wyższa częstotliwość tym więcej klatek wyświetlanych na sekundę i tym samym - płynniejszy obraz.
Niestety, tak jak ze wszystkim na tym świecie - i w tym przypadku - za jakość trzeba płacić.

Generalnie oba podane patrzydła dupy nie urywają ze względu na najtańszą możliwą matrycę - TN.
Chujowo jasne czernie i ograniczona paleta barw. Jedyny plus to bardzo krótki czas reakcji.
Tyle, że to może być zmyłka, bo w takim segmencie cenowym monitorek może mieć duży input lag i czas reakcji można sobie generalnie wsadzić w 'D'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi tu tylko o oczy , "częstotliwość odswieżania" ma wpływ nie tylko na oczy. Przede wszystkim nie męczy sie tak mózg (podswiadomość), szczególnie gdy grasz w jakis łupanki i zalezy tobie na najdłuższej czujności bez wciągnięcia kreski. :)
Nie sprawdzałem dokładnie parametrów karty - ale jak Brzytwa napisał że ma "1440p" to faktycznie nie wykorzystasz jej pełnej mocy na tych monitorach.
Z tych co podałeś - absolutnie iiyama , ma max 80 Hz.
Jesli o mnie chodzi ja bym dopłacił i wziął 100 Hz, ale to twoja decyzja. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucając 3 stówy do tego magicznego tysiaka można już coś znaleźć:
http://www.komputronik.pl/product/261869/Elektronika/Peryferia_PC/ASUS_VX24AH.html?utm_source=Ceneo&utm_medium=link&utm_campaign=NiePromo
(Przy kontraście kłamią - powinno być około 1000:1 - "kontrast dynamiczny" to marketingowy haczyk.)

IMHO wywalanie 1600PLN na kartę projektowaną pod rozdziałkę WQHD(2560x1440), żeby sobie pograć na monitorku z chujową matrycą, 260k kolorami i jeszcze max w FullHD(1920x1080) to nieporozumienie.

ED: No chyba, że inwestorowi zależy na: [czas reakcji > efekt wizualny] to wtedy polecałbym monitor z matrycą TN w rozdzielczości WQHD.
ED2: Link, który podałem to najtańszy monitor 1440p/IPS robiony pod szeroko pojęty gaming więc jakość i parametry jak na tą klasę sprzętu moszny nie urywają. Ceny w tym segmencie kończą się na ładnych kilku tysiącach (bierzemy pod uwagę monitory nieprofesjonalne).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hola kurde , Marek pisz za ile chcesz kupić, ile ma mieć cali, na co zwracać uwagę (częstotliwość odświeżania, zmęczenie oczu, kąty, stosunek 16:9 czy może inny, itp).

Jakie bajery chcesz w nim mieć ?

(Powiedz wszystko co ci na duszy gra gdy szukasz monitora dla siebie )

PS. nowy czy używany ?

ja mogę zaproponować coś tańszego, co uważam za dobry sprzęt wqhd, ips i tylko 24 cale, czas reakcji troche słaby 8ms, tylko 60hz częstotliwość,

http://allegro.pl/monitor-led-24-dell-p2416-wqhd-hdmi-vesa-pivot-i5705283693.html

http://allegro.pl/monitor-27-ips-2701wph-wqhd-powerbank-10400mah-i5703009636.html

Edytowane przez Brzytwa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IIyama, którą Marku wylinkowałeś jest znakomitym monitorem. Oczu absolutnie nie męczy. Posiadam taki i jestem zadowolony. 

 

W gabinecie mam mam monitor tej samej firmy tylko ciut inny model, nie znam oznaczenia na pamięć więc nie podam. W każdym razie rozmiar ten sam , różnią się tylko czasem reakcji ten w biurze ma 2 ms. Oba są znakomite.

 

Miałem podobny problem ze zmęczeniem oczy przy długim przebywaniu przed komputerem.

 

Co do AOC z linku,monitor dobry, miałem okazję na nim grać u kumpla jednak IIyama w mojej ocenie wygrywa (w mojej subiektywnej ocenie ma ciut lepsze odwzorowanie kolorów i kontrast).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten ostatni ma czas reakcji 4ms...... bierz ten IIyama, który pierwszy wylinkowałeś w temacie.

 

czyli http://www.morele.net/monitor-iiyama-ge2488hs-ge2488hs-b1-649008/?utm_content=S+C+G&utm_source=newsletter_20151001&utm_medium=e-mail&utm_campaign=IN_Newsletter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IIyama jaki by niebył będzie dobry. Nawet jak kupisz najtańszy model.

 

Miałem kilak monitorów, sporo kumpli na różne modele. Kiedyś byłem fanem LG (w epoce gdy lcd były gównowate, drogie i smurzyły) gdy wypuścił pierfsze płaskie kineskopy (flatron).

 

Jak już LCD doszły do penego poziomu miałem wiele , różnych i faworytem był Samsung, do czasu...... aż pierwszy raz zasiadłem przed IIyama..... różnica bardzo duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz mam kwadratowego samsunga 19 cali, koszmar co mam z oczami. Na dole mam iiyamę 28 cali i jakoś szału nie ma szczerze mówiąc, dlatego na próbę wybrałem tę inną matrycę - podobno świetne kolory i kąty, a mam zamiar jeździć na rowerze stacjonarnym i coś na nim oglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.