Skocz do zawartości

Wybór gazowego kotła C.O.


Rekomendowane odpowiedzi

Powoli nadchodzi pora żebym wymienił w chałupie kocioł gazowy bo trochę już leciwy i strach że np. zimą zawiedzie. Niby mamy alternatywnie kominek i zapas opału w garażu, ale ja leniwy jestem i kominek raczej jako dekor + wieczorny klimat. No i całości nie ogrzeje, choć pewnie da się przeżyć jak na zmarzlaka. 

 

Konstrukcyjnie piec też już jest archaiczny (to w sumie poniekąd zaleta), zwykły atmosferyczny, prawie dwie dekady zapierdziela i w zasadzie bezawaryjnie - raz samodzielna wymiana jakiegoś termostatu i odpowietrznika.

 

Zatem zwracam się do Bractwa o sugestie i podpowiedzi, bo a nóż jest ktoś obeznany z tematem:

- dwufunkcyjny

- moc circa 20kW

- samodzielnie w takim "nowoczesnym" pewnie nic nie zrobię, więc ważny dobry serwis.

- możliwie niewielki (obecny i tak jest "klocem" w porównaniu do teraz dostępnych)

- odprowadzenie spalin - wszystko jedno jaka średnica, bo dopiero będę montował wewnątrz obecnej rury (fi 14) kominowej tą dodatkową na spaliny.

 

Na co patrzeć? W jakich producentach szukać?

No i co tylko przyjdzie Wam do głowy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vaillant VC-186 - kondensacyjny - zamknięta komora - korzystam 7 rok - bez zarzutu, oszczędny, serwis łatwo dostępny.

Najlepiej powietrze do komory doprowadzić kanałem wentylacyjnym z komina ( a nie np. zza ściany zewnętrznej) - im wyżej tym mniej pyłu - komora spalania o wiele mniej się brudzi co przekłada się na bezawaryjność)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat wymieniałem kocioł miesiąc temu i miałem ten sam dylemat. Ostatecznie wybór padł na termet ecodens integra II 25kw (kondensacyjny, 2F, z wbudowanym zasobnikiem cwu 45l). Polski produkt, atrakcyjna cena w swoim przedziale cenowym, dobrze rozbudowana sieć serwisantów. Jestem zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą, czy zauważyliście jakąś znaczącą różnicę w zużyciu gazu po przejściu na kondensacyjny (jeśli ktoś ma porównanie)? Fakt, że nie-kondensacyjne wydają się niedostępne już w handlu, więc i tak wyboru nie ma, alem ciekaw, czy różnica w ogóle zauważalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś porządny był Viessmann. Nie psuły się wcale. Teraz nie wiem. Nie był też najtańszy, ale akurat tu warto dołożyć parę zł.

Co do serwisu wszystko zależy od lokalnego przedstawicielstwa i fachowca którego mają, jego wiedzy i umiejętności. Warto popytać znajomych/sąsiadów u kogo serwisują. Co do tej kondensacji - ciężka sprawa ze sprawdzeniem - nikt przecież nie będzie siedział z kalkulatorem i liczył kosztów. Tym bardziej, że miesiąc zimowy innemu miesiącowi nierówny temperaturami. Dla mnie jest to nie do zmierzenia.

 

https://www.viessmann.pl/pl/budynki-mieszkalne/kotly-gazowe/gazowe-kotly-kondensacyjne/vitodens-222w.html

Edytowane przez Normalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównanie będę miał za rok o tej samej porze ;) Dodatkowo wraz z kotłem zainstalowałem termostaty danfoss link. Fajna sprawa bo można programować temperaturę w każdym pomieszczeniu bezprzewodowo. Jestem ciekaw oszczędności, choć nie liczę na zwrot tej inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Termet Windsor 25 kondensacyjny. Pracuje już 8 rok. Serwisant przy odpalaniu mówił, że tam nie ma co się popsuć. Po roku mi go jeszcze wyregulował, żeby zoptymalizować spalanie gazu. Polecam, bo jest niezawodny i polskiej produkcji.

 

Odnośnie spalania to miałem znajomych z niekondensacyjnymi piecami, którzy przy połowie mniejszym metrażu spalali prawie 2 razy więcej gazu niż ja. Zawsze w takich momentach rozwierałem oczy szeroko :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@pioben kominek już mamy od lat, ale ja zbyt leniwy jestem, żeby ciągle opał nosić. Pełni więc czasem funkcję dekoracyjno - klimatyczną.

@Sneer Serio taka różnica w zużyciu gazu? Ja mam atmosferyczny i na grzanie kubatury 450m3 schodzi zimą razem z CWU (na 2 osoby) jakieś 400m3 miesięcznie. Ile u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

@Rnext, staję przed podobnym dylematem. Moja Beretta ma 21 lat. We wrześniu w trakcie przeglądu przed sezonem rozmawiałem z moim serwisantem, ten polecał kotły Wolfa. Założenie taktyczne mam takie, że za dwa lata chcę robić remont łazienki i przy tej okazji zmienić kocioł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kotle kondensacyjnym warto zwrócić uwagę na model odprowadzenia spalin, bowiem kotły te mają rozwiązania, np. 125/80, czyli jedną rurą zaciąga powietrze, a drugą wywala spaliny.

Rura w rurze (system koncentryczny) przy odprowadzeniu spalin w ścianę wyłącza Twój dotychczasowy komin z obiegu. Lepiej (i taniej) będzie wykorzystać adapter do odprowadzenia spalin w obecny komin, a zaciągać powietrze innym kanałem.

 

Najbardziej bawią mnie miny ludzi, kiedy czytają, że kondensacyjny ma sprawność na poziomie, np. 108%. :D

`Hehehehehehe, psze Pana, ale tu błąd jest, hehehehehehe..."

Wytłumaczysz i widzisz te wesołe miny, które znikają z twarzy jak śnieg na wiosnę - bezcenne. :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stopniowanie - średnica i długość odcinka od kotła do najdalej odsuniętego wymiennika ciepła

moc zależna od powierzchni oraz wysokości pomieśzczeń

Każdy rejon polski ma różne strefy średniej rocznej temperatury. Z tego jeśli zapotrzebowanie jest 20 kw a sprawność środowiskowa jest 0.8, sumaryczna potrzebna moc jest 24 kw, inaczej przy ostrych mrozach piec nie wydoli.

cyrkulacja kolejność wymienników ciepła w zależności od mocy pobranej (np pierwszy gorący ostatni letni) np :5 kw +2 kw + 2 kw +1 kw

0.5 atmosfery czy 2.0 inne grzejniki/pompy/średnice rur .

Układ grzania szeregowy/szeregowo równoległy/równoległy . 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Tony Montana napisał:

Lepiej (i taniej) będzie wykorzystać adapter do odprowadzenia spalin w obecny komin, a zaciągać powietrze innym kanałem.

Chętnie, ale niestety odpada, za mało w tym miejscu kanałów kominowych a powieszenie gdzie indziej mi nie pasuje. Zostaje tylko koncentryk, więc raczej wsadzę jakąś mniejszą rurę w już istniejącą (czy lepiej gotowy koncentryk w całości?).

 

@Mnemonic jak na Berettę to mało. 

A nie, sorry, myślałem o tej 9mm Luger ;)

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.