Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

PanDoktur

Starszy Użytkownik
 • Content Count

  711
 • Donations

  0.00 PLN 
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

PanDoktur last won the day on March 20

PanDoktur had the most liked content!

Community Reputation

1058 Świetna

3 Followers

About PanDoktur

 • Rank
  Starszy Sierżant

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2633 profile views
 1. Jest taka możliwość, ale nie jest to pewne.
 2. Szansa na powrót choroby po leczeniu operacyjnym to nawet 50% bez względu na rodzaj operacji. Jednak są aktualnie dostępne zabiegi z minimalnym naruszeniem ciągłości skóry, więc warto spróbować na początek od takich metod - fasciotomia enzymatyczna, dermofasciotomia. Niestety jest to choroba fibroproliferująca, więc musisz się nastawić na to, że będzie postępować - dochodzi do ścieńczenia skóry, usztywnienia torebek stawowych, zaniku tkanki tłuszczowej, w 60-70% przypadków obejmuje obie ręce, przykurczu w stawie śródręczno-paliczkowym, paliczkowym bliższym i dalszym. Tak jak sam zauważyłeś - nawet do 60% występuje genetycznie, aczkolwiek może się pojawić jako choroba wtórna na tle marskości wątroby, cukrzycy typu II. Metody pozaoperacyjne cechują się jeszcze mniejszą skutecznością niż operacyjne.
 3. A jakie badania robiłeś ostatnio, tzn. jakie zalecił dietetyk?? Jeżeli miałeś w dzieciństwie AZS i uległo samoistnej remisji to i tak większość takich pacjentów ma suchość skóry do końca życia, a na suchsze rejony zaleca się stosowanie emolientów (co 6h, bo taki jest ich okres działania). Jeżeli chodzi o zbyt gruby naskórek w okolicy kolan to wystarczy peeling, szczotka, pumeks.
 4. Niestety ostatnio choruję na chroniczny brak czasu, ale dwie małe istotne informacje: Szczepionka BCG w zapobieganiu COVID-19 aktualnie brak zaleceń profilaktycznego stosowania; dotychczasowe badania nie wykazały zależności przyczynowo-skutkowej; ruszyły badania randomizowane w Australii, Holandii, USA i kilku innych państwach. Stosowanie masek osoby z potwierdzonym SARS- CoV-2 powinny nosić maseczki jeżeli przebywają w domu, a wokół znajdują się domownicy; osoby przebywające w środowisku osób z podejrzeniem lub potwierdzonym SARS-CoV-2 powinny nosić maskę; stosowanie masek wśród personelu medycznego jest priorytetem; zaleca się prewencyjne stosowanie masek u osób, które nie mają objawów ze strony układu oddechowego; brak aktualnie dowodów na skuteczność masek niemedycznych z tkanin i innych osłon przed zakażeniem osoby stosującej takie środki ochrony; skuteczność masek niemedycznych w zapobieganiu rozprzestrzeniania cząsteczek zakaźnych jest mniejsza niż masek medycznych; zatem noszenie maseczek w miejscach publicznych nie służy ochronie własnej, ale chroni innych przed zakażeniem ze strony bezobjawowego nosiciela SARS-CoV-2; aktualne wytyczne stosowania masek w celu zmniejszenia rozprzestrzeniania się wirusa są oparte na publikacjach obejmujących wirusy grypy lub innych koronawirusów, a nie bezpośrednio SARS-CoV-2.
 5. A jakieś inne objawy poza suchą skórą? Przyczyn może być mnóstwo. Najpierw zalecałbym wizytę u lekarza rodzinnego w celu wykonania podstawowych badań. Natomiast doraźnie zakup emolientów w aptece.
 6. Wspominałem o podobnych sytuacjach w kilku wątkach. A to i tak wierzchołek góry lodowej. Dodam jeszcze: lekarze rezydenci są przekierowywani przez wojewodów do szpitali jednolitych lub jednostek, gdzie zabrakło lekarzy pod nakazem rygoru i kary wysokości 30 tys. w przypadku niewstawienia się; takie przydziały są wręczane nawet w nocy przez policje; rezydenci udają się w docelowe miejsce nawet na 3 miesiące, a tam nie mają często odpowiedniego zabezpieczenia, stancji, nawet PRZEŁOŻONYCH - nie zostali o tym poinformowani; do tego niewystarczające środki ochrony osobistej w większości placówkach; kierowanie rezydentów w obrębie jednej jednostki do zupełnie odmiennych oddziałów - np. rezydenta chirurgii na oddział udarowy, bo braki kadrowe itd.; z własnego doświadczenia 1-2 maseczki chirurgiczne na SORze na cały dyżur dla każdego, więc zakładasz ją tylko w przypadku pacjentów podejrzanych; firmie sprzątającej skończyły się środki do dezynfekcji i tomograf był zablokowany na kilkanaście godzin; Można wymieniać i wymieniać, ale już mi się nie chcę. Wybaczcie.
 7. Mała aktualizacja: dzieci 90% dzieci zakaziło się od członka rodziny; 60% zakażonych stanowili chłopcy; Objawy kaszel to najczęstszy objaw, a następny to zaczerwienie gardła; gorączka jako trzeci objaw z kolei, ale u ok. 60% dzieci nie przekraczała 37,5 stopni Celsjusza; rzadko notowano takie objawy jak biegunka, wymioty, wyciek wydzieliny z przewodów nosowych. hydroksychlorochina + azytromycyna azytromycyna to szeroko stosowany antybiotyk należący do grupy makrolidów; mała grupa badawcza (42 pacjentów) z czego tylko 6 podano azytromycynę; połączenie tych leków może być rozważone w przypadku chorego na COVID-19 ze współistniejącym wtórnym zakażeniem bakteryjnym. Patrząc na to, że niektóre instytuty nie nadążają ze zliczaniem zgonów poczekałbym na analizy za kilka miesięcy. Aczkolwiek ciekawa wiadomość. Dla mnie to jest kluczowe zdanie Furthermore, there is always a few weeks of delay in death registration and reporting. Hence, the EuroMOMO mortality figures for the most recent weeks must be interpreted with some caution. Jest dużo wytycznych jak postępować wśród chorych, jakie są odchylenia laboratoryjne, łącznie ze wspomaganym oddechem, diagnozowania na podstawie tomografii klatki piersiowej itd., ale zdecydowałem się tutaj wstawiać informacje bardziej przystępne dla ogółu + takie wiadomości, które obalają mity albo fake newsy W każdym razie dzięki za link, może ktoś inny skorzysta.
 8. Amerykańska Akademia Okulistyki i towarzystwa okulistyczne za oceanem rekomendują nieużywanie soczewek kontaktowych w czasie trwania pandemii koronawirusa. Wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie. Do apeli o porzucenie soczewek dołączają polscy specjaliści. https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-pandemia-koronawirusa-okulisci-rekomenduja-nienoszenie-socze,nId,4406512?parametr=embed_tyt_zdj
 9. Ale w warunkach sali operacyjnej, przy np. zatrzymaniu krążeniowo-oddechowego nikt nie jest w stanie ocenić czy zostaniesz osobą zdrową, niepełnosprawną czy w stanie wegetatywnym. Skoro lekarz prowadzący uznał, że jest wysokie ryzyko komplikacji śródoperacyjnych to możesz świadomie odstąpić od zabiegu. Niestety w Polsce DNR (do not resuscitate order) nie jest uregulowany prawnie, więc nie obowiązuje. Mimo że u wielu naszych zachodnich sąsiadów stosuje się taką praktykę.
 10. W szpitalach, po których się kręcę/mam znajomych zabiegi planowe nie są przeprowadzane do odwołania. Na terminy w kwietniu/maju w ogóle nie liczyłbym. Sam mam w rodzinie dwie osoby, które miały mieć w kwietniu i maju zabiegi planowe i uświadomiłem je, że jeżeli wszystko dobrze pójdzie to dopiero jesień/zima.
 11. Nie mam pojęcia. To pytanie do biotechnologów, analityków medycznych.
 12. Prywatne laboratorium Warsaw Genomics dogadało się z resortem zdrowia i podobno robią 1 tys. testów dziennie. Jeden zgon na koronawirusa nie jest ujęty w statystykach od wczoraj: https://www.rdc.pl/informacje/radom-zmarl-drugi-pacjent-zakazony-koronawirusem/ 5 lekarzy, 4 pielęgniarki i kilkunastu pacjentów. Również Radom: https://echodnia.eu/radomskie/koronawirus-w-radomiu-kolejne-zakazenia-w-mazowieckim-szpitalu-specjalistycznym-bedzie-ewakuacja-pacjentow-z-oddzialu/ar/c1-14879675
 13. Nie rozumiesz skali problemu. Masz praktycznie całą ochronę zdrowia na kolanach. Średni czas hospitalizacji jednego pacjenta z COVID-19 to 22 dni. Masz pozajmowane praktycznie każde łóżko w szpitalu, to samo tyczy się zaawansowanej aparatury. W ten sposób nie możesz leczyć innych pacjentów chorujących na zawał, udar, inne stany ostre. Nie mówiąc już o odwołaniu zabiegów planowych, wizyt w poradniach. To się wszystko odbija rykoszetem na niechorujących na COVID-19 - podwyższona śmiertelność ogólna populacji + zmniejszona jakoś życia wśród osób przewlekle chorych. Nikt nie wprowadza paniki, po prostu jest to prośba, o ile nie błaganie o odpowiednie zachowanie społeczeństwa w czasie stanu epidemicznego w trosce o cały naród. Czy to nie jest pandemia jeżeli nie jesteś w stanie pomóc wszystkim? A kryterium ratowania czyjegoś życia jest jego wiek, inne choroby czy nawet przydatność społeczna? Tłumaczę to już któryś raz tutaj na forum, by nie bagatelizować problemu i nie brać tego na chłopski rozum bez szerszego spojrzenia.
 14. To dobrze, aczkolwiek obserwuj, bowiem może to przejść w zanokcicę. W przypadku pojawienia się gorączki, dreszczy udaj się niezwłocznie do lekarza pierwszego kontaktu albo SOR. A w obliczu panujących warunków na razie zostaje Ci stosowanie się do zaleceń lekarza. Ewentualnie rozejrzyj się czy są otwarte gabinety jakiś podologów. Mogą usunąć Ci nadmiar paznokcia w profesjonalny sposób.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.