Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

PanDoktur

Starszy Użytkownik
 • Content Count

  705
 • Donations

  0.00 PLN 
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  2

PanDoktur last won the day on March 20

PanDoktur had the most liked content!

Community Reputation

1042 Świetna

3 Followers

About PanDoktur

 • Rank
  Starszy Sierżant

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna

Recent Profile Visitors

2508 profile views
 1. Wspominałem o podobnych sytuacjach w kilku wątkach. A to i tak wierzchołek góry lodowej. Dodam jeszcze: lekarze rezydenci są przekierowywani przez wojewodów do szpitali jednolitych lub jednostek, gdzie zabrakło lekarzy pod nakazem rygoru i kary wysokości 30 tys. w przypadku niewstawienia się; takie przydziały są wręczane nawet w nocy przez policje; rezydenci udają się w docelowe miejsce nawet na 3 miesiące, a tam nie mają często odpowiedniego zabezpieczenia, stancji, nawet PRZEŁOŻONYCH - nie zostali o tym poinformowani; do tego niewystarczające środki ochrony osobistej w większości placówkach; kierowanie rezydentów w obrębie jednej jednostki do zupełnie odmiennych oddziałów - np. rezydenta chirurgii na oddział udarowy, bo braki kadrowe itd.; z własnego doświadczenia 1-2 maseczki chirurgiczne na SORze na cały dyżur dla każdego, więc zakładasz ją tylko w przypadku pacjentów podejrzanych; firmie sprzątającej skończyły się środki do dezynfekcji i tomograf był zablokowany na kilkanaście godzin; Można wymieniać i wymieniać, ale już mi się nie chcę. Wybaczcie.
 2. Mała aktualizacja: dzieci 90% dzieci zakaziło się od członka rodziny; 60% zakażonych stanowili chłopcy; Objawy kaszel to najczęstszy objaw, a następny to zaczerwienie gardła; gorączka jako trzeci objaw z kolei, ale u ok. 60% dzieci nie przekraczała 37,5 stopni Celsjusza; rzadko notowano takie objawy jak biegunka, wymioty, wyciek wydzieliny z przewodów nosowych. hydroksychlorochina + azytromycyna azytromycyna to szeroko stosowany antybiotyk należący do grupy makrolidów; mała grupa badawcza (42 pacjentów) z czego tylko 6 podano azytromycynę; połączenie tych leków może być rozważone w przypadku chorego na COVID-19 ze współistniejącym wtórnym zakażeniem bakteryjnym. Patrząc na to, że niektóre instytuty nie nadążają ze zliczaniem zgonów poczekałbym na analizy za kilka miesięcy. Aczkolwiek ciekawa wiadomość. Dla mnie to jest kluczowe zdanie Furthermore, there is always a few weeks of delay in death registration and reporting. Hence, the EuroMOMO mortality figures for the most recent weeks must be interpreted with some caution. Jest dużo wytycznych jak postępować wśród chorych, jakie są odchylenia laboratoryjne, łącznie ze wspomaganym oddechem, diagnozowania na podstawie tomografii klatki piersiowej itd., ale zdecydowałem się tutaj wstawiać informacje bardziej przystępne dla ogółu + takie wiadomości, które obalają mity albo fake newsy W każdym razie dzięki za link, może ktoś inny skorzysta.
 3. Amerykańska Akademia Okulistyki i towarzystwa okulistyczne za oceanem rekomendują nieużywanie soczewek kontaktowych w czasie trwania pandemii koronawirusa. Wydały specjalne oświadczenie w tej sprawie. Do apeli o porzucenie soczewek dołączają polscy specjaliści. https://twojezdrowie.rmf24.pl/aktualnosci/news-pandemia-koronawirusa-okulisci-rekomenduja-nienoszenie-socze,nId,4406512?parametr=embed_tyt_zdj
 4. Ale w warunkach sali operacyjnej, przy np. zatrzymaniu krążeniowo-oddechowego nikt nie jest w stanie ocenić czy zostaniesz osobą zdrową, niepełnosprawną czy w stanie wegetatywnym. Skoro lekarz prowadzący uznał, że jest wysokie ryzyko komplikacji śródoperacyjnych to możesz świadomie odstąpić od zabiegu. Niestety w Polsce DNR (do not resuscitate order) nie jest uregulowany prawnie, więc nie obowiązuje. Mimo że u wielu naszych zachodnich sąsiadów stosuje się taką praktykę.
 5. W szpitalach, po których się kręcę/mam znajomych zabiegi planowe nie są przeprowadzane do odwołania. Na terminy w kwietniu/maju w ogóle nie liczyłbym. Sam mam w rodzinie dwie osoby, które miały mieć w kwietniu i maju zabiegi planowe i uświadomiłem je, że jeżeli wszystko dobrze pójdzie to dopiero jesień/zima.
 6. Nie mam pojęcia. To pytanie do biotechnologów, analityków medycznych.
 7. Prywatne laboratorium Warsaw Genomics dogadało się z resortem zdrowia i podobno robią 1 tys. testów dziennie. Jeden zgon na koronawirusa nie jest ujęty w statystykach od wczoraj: https://www.rdc.pl/informacje/radom-zmarl-drugi-pacjent-zakazony-koronawirusem/ 5 lekarzy, 4 pielęgniarki i kilkunastu pacjentów. Również Radom: https://echodnia.eu/radomskie/koronawirus-w-radomiu-kolejne-zakazenia-w-mazowieckim-szpitalu-specjalistycznym-bedzie-ewakuacja-pacjentow-z-oddzialu/ar/c1-14879675
 8. Nie rozumiesz skali problemu. Masz praktycznie całą ochronę zdrowia na kolanach. Średni czas hospitalizacji jednego pacjenta z COVID-19 to 22 dni. Masz pozajmowane praktycznie każde łóżko w szpitalu, to samo tyczy się zaawansowanej aparatury. W ten sposób nie możesz leczyć innych pacjentów chorujących na zawał, udar, inne stany ostre. Nie mówiąc już o odwołaniu zabiegów planowych, wizyt w poradniach. To się wszystko odbija rykoszetem na niechorujących na COVID-19 - podwyższona śmiertelność ogólna populacji + zmniejszona jakoś życia wśród osób przewlekle chorych. Nikt nie wprowadza paniki, po prostu jest to prośba, o ile nie błaganie o odpowiednie zachowanie społeczeństwa w czasie stanu epidemicznego w trosce o cały naród. Czy to nie jest pandemia jeżeli nie jesteś w stanie pomóc wszystkim? A kryterium ratowania czyjegoś życia jest jego wiek, inne choroby czy nawet przydatność społeczna? Tłumaczę to już któryś raz tutaj na forum, by nie bagatelizować problemu i nie brać tego na chłopski rozum bez szerszego spojrzenia.
 9. To dobrze, aczkolwiek obserwuj, bowiem może to przejść w zanokcicę. W przypadku pojawienia się gorączki, dreszczy udaj się niezwłocznie do lekarza pierwszego kontaktu albo SOR. A w obliczu panujących warunków na razie zostaje Ci stosowanie się do zaleceń lekarza. Ewentualnie rozejrzyj się czy są otwarte gabinety jakiś podologów. Mogą usunąć Ci nadmiar paznokcia w profesjonalny sposób.
 10. To po to, żebyś potem nie widział takich obrazków: https://wyborcza.pl/10,82983,25793540,koronawirus-we-wloszech-nagranie-z-izby-przyjec-szpitala-w.html
 11. Na podstawie tych informacji jest duże prawdopodobieństwo, że masz tzw. zanokcicę. Być może zdarzy się tak, że zbierze się tam ropa i będzie to wymagać nacięcia - oczywiście wszystko pod znieczuleniem miejscowym (znieczulenie na poziomie palca - tzw. techniką Obersta). Być może nie będzie to potrzebne i stan zapalny sam się wyciszy jeżeli będziesz dbać o higienę tego miejsca oraz nie będziesz obciążał palca.
 12. @GurneyHalleck odpowiedział Ci jak się liczy wskaźnik śmiertelności. Jakbyś poczytał dokładniej to zobaczyłbyś moje komentarze oraz inne statystyki, chociażby te, które pokazują śmiertelność w zależności od grupy wiekowej, więc wypraszam sobie sianie niepokoju czy paniki. Oczywistym jest, że ten wskaźnik będzie się różnił w zależności od populacji, na której to wykonano. W przypadku Włoch i społeczeństwa starzejącego będzie ona wyższa. To samo może tyczyć się krajów o niedofinansowanym systemie ochrony zdrowia. W oparciu o Twoja domniemywania tak samo moglibyśmy dyskutować czy rykoszetem nie zwiększy się śmiertelność wśród pacjentów na inne choroby niż COVID-19, bowiem w wyniku paraliżu systemu zdrowia ostre stany mogą być leczone mniej sprawnie lub w opóźnieniu, zmniejsza się dostęp do poradni i fachowej pomocy lekarskiej oraz wydłuża kolejka do zabiegów planowych.
 13. 1. Tak, coraz więcej takich informacji się pojawia, dlatego we wstępie wspomniałem, że podane informacje mogą być obarczone błędem i ulec w niedalekiej przyszłości zmianie. Aktualnie w temacie zawarłem śmiertelność na podstawie największych grup zakażonych - populacji włoskiej i chińskiej, co podkreśliłem. Zobaczymy, co przyniosą kolejne dni, statystyki i analizy. 2. Może słowo weryfikacja to zbyt mocne słowo, ale nie potwierdzili wcześniejszych przypuszczeń badanych. Jeżeli pojawią się kolejne badania potwierdzające stanowisko WHO to zmienię to w temacie. Na razie pod znakiem zapytania stoi cała grupa NLPZ (niesteroidowe lei przeciwzapalne), więc uważam, że powinno zostać tak jak jest - czyli z adnotacją "wymaga potwierdzenia". Jest podkreślone, że dotyczy to populacji włoskiej. Podałem też śmiertelność w populacji chińskiej. Dodałem w pierwszym poście, że aktualne dane mogą ulec zmianie wraz z postępem epidemii i analiz.
 14. Wiem, że to są ograniczenia technologiczne, ale to efekt niedofinansowania i likwidacji laboratoriów w ostatnich czasach. Kwestią pozostałoby to czy wprowadzić priorytetyzację badania próbek, bowiem w przypadku kwarantann personelu medycznego obrywają pacjenci - nie tylko ci z SARS-CoV-2, ale również chorujące na wiele innych schorzeń. Już zostało wyłączonych w pełni wiele oddziałów lub szpitali w Polsce. Czy przy obecnym deficycie pracowników ochrony zdrowia można pozwalać sobie na zwłokę 3-4 dni? Pozytywną wiadomością z ostatnich dni jest to, że w obrót wchodzi prywatne laboratorium Warsaw Genomics mogące robić 1000 testów PCR dziennie. Właśnie z testami przesiewowymi/kasetkowymi jest ten problem, że są dyskusyjne, bowiem pierwsze przeciwciała można wykryć po ok. tygodniu od ekspozycji na wirusa oraz cechują się niższą czułością i swoistością w porównaniu z RT-PCR (metoda badająca obecność RNA wirusa). Aczkolwiek jako pierwsza forma selekcji wśród pacjentów o dłuższej historii objawów lub o symptomach mniej specyficznych miałoby rację bytu. Ponadto pozwalałaby lepiej oszacować jaka jest bardziej rzeczywista skala zakażeń wśród społeczeństwa. Tak, przepraszam, chodziło o wymaz. Wymaz pobiera się pod kątem badania RNA wirusa metodą RT-PCR. Natomiast z krwi w celu znalezienia przeciwciał klasy IgM lub IgG. Te pierwsze mogą być obecne już po tygodniu po styczności z wirusem. Niestety testy na przeciwciała na razie cechują się niższą czułością i swoistością.
 15. Tak, są opóźnienia w działaniu laboratoriów. Znajomy z Radomia, który należy do personelu medycznego poddanego kwarantannie z jednego tamtejszych szpitali, wspólnie z innymi pracownikami czekali od wtorku wieczora (wtedy pobrano od nich krew) do soboty rana na wyniki. 4 dni zwłoki - farsa.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.