Skocz do zawartości

Kradzież karty i prośba w sklepie o monitoring


Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy dobry dział.

W ubiegły weekend skradziono mi kartę. Zorientowałem się po jakiejś godzinie i oczywiście zgłosiłem zablokowanie. Mimo to złodziej zdążył juz wykonać kilka transakcji na oszałamiające 40 zł.  W systemie bankowym sprawdziłem kiedy były robione transakcje oraz gdzie.

Nie chcę sprawy zgłaszać na policję bo nie ma to najmniejszego sensu. Chciałbym jednak spróbować poprosić o sprawdzenie monitoringu w sklepie gdzie płacono moją kartą. Mam dokładny czas transakcji.

Czy w sklepie udostępnią mi monitoring bez nakazu policji? Czy ktoś z was miał podobną sytuację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Zwykły Facet napisał:

Czy w sklepie udostępnią mi monitoring bez nakazu policji?

Nie, do tego nie zdziwiłbym się jakby na nagraniach szczęściarz miał maseczkę (taką bandycką) i to jeszcze nawet podwójną lub potrójną (nikogo to nie zdziwiłoby, ciekawe dlaczego?)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Pyrkosz napisał:

Policja za 40 zł nawet nie ruszy palcem, bo to jest nieopłacalne dla nikogo. 

 

19 godzin temu, Zwykły Facet napisał:

Nie chcę sprawy zgłaszać na policję bo nie ma to najmniejszego sensu.

To oczywiste brednie, kradzież karty /bez względu na to czy wypłacono jakiekolwiek pieniądze/ jest przestępstwem: 

 

art.  278. kodeksu karnego:
par. 1 Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
par. 5 Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

Edytowane przez Templariusz
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pyrkosz napisał:

I po co niby Ci ta informacja potrzebna? Opublikujesz w internecie to złodziej Cię jeszcze pozwie za pokazanie jego facjaty. 

Nie nie. Po prostu podejrzewam jedną osobę i chciałbym się upewnić czy moje podejrzenia są słuszne. Nie chce kogoś bezpodstawnie oskarżać.

17 minut temu, Templariusz napisał:

To oczywiste brednie, kradzież karty /bez względu na to czy wypłacono jakiekolwiek pieniądze/ jest przestępstwem: 

Jasne ale policja nic nie zrobi na taką kwotę. Szkoda mojego czasu na jazdę na komisariat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 Zgłaszasz kradzież/ zaginięcie karty w banku, żeby zablokowano, co uchroni cię przed stratą środków. 

 

2 Zgłaszasz sprawę na piśmie, że podejrzewasz kradzież karty, podajesz miejsce zdarzenia. 

 

3 Składasz wniosek o zabezpieczenie dowodu w postaci monitoringu z tego obiektu. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Zwykły Facet napisał:

Jasne ale policja nic nie zrobi na taką kwotę. Szkoda mojego czasu na jazdę na komisariat.

Przeczytaj jeszcze raz ze zrozumieniem: 

 

art.  278. kodeksu karnego:
par. 1 Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
par. 5 Przepisy § 1, 3 i 4 stosuje się odpowiednio do kradzieży energii lub karty uprawniającej do podjęcia pieniędzy z automatu bankowego.

 

Poza tym słuchaj @Mosze Red

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

8 minut temu, Zwykły Facet napisał:

Jasne ale policja nic nie zrobi na taką kwotę. Szkoda mojego czasu na jazdę na komisariat.

 

Bzdury, jeśli doszło do kradzieży karty i wypłaty środków jakichkolwiek to jest to traktowane jako kradzież z włamaniem, ponieważ sprawca aby zdobyć pieniądze musi pokonać dodatkowe przeszkody. Dla bytu takiego przestępstwa nie ma znaczenia ile ukradł. 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Zwykły Facet napisał:

Oczywiście. Masz rację. Jest to kradzież. Przyjmą to na komisariacie i na tym się skończy. Jaki więc sens zgłoszenia? Mi tylko zależy żeby zobaczyć czy kradzieży dokonała osoba którą znam. Po monitoringu bym to wiedział. Policja mi do tego nie potrzebna.

 

Nikt ci nie udostępni monitoringu ot tak, musi zostać zabezpieczony w toku postępowania, policja wezwie cię na okazanie materiału jeśli na materiale będzie uwieczniony moment kradzieży. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, Zwykły Facet napisał:

Mam dokładny czas transakcji.

Czy w sklepie udostępnią mi monitoring bez nakazu policji? Czy ktoś z was miał podobną sytuację?

Nikt nie udostepni Ci monitoringu jako osobie postronnej, cywilnej, choćby nie wiem co się stało. Jeśli to zrobi to sam złamie prawo. O wgląd do monitoringu może wnioskować tylko odpowiednią służba i to też nie tak, że przychodzą sobie z buta tylko muszą ten wgląd udokumentować i zgłosić się z odpowiednim wnioskiem.

 

Chcesz zlokalizować sprawcę? Zgłaszasz na policję, nie ma drogi na skróty. I radzę się spieszyć bo monitoringi są jakiś czas przechowywane tylko. Tydzień, maks do dwoch. Znam takie co tylko 48h bez wniosku o zabezpieczenie 

 

Tak wygląda życie w czasach RODO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 hours ago, Zwykły Facet said:

Czy ktoś z was miał podobną sytuację?

Przejęcie danych karty w necie. Reklamacja w banku i kasa oddana. Bank nie chciał nawet żebym zgłaszał na policję. Zgłosiłem, sprawa tradycyjnie umorzona. Tu 40PLN czyli wykroczenie a nie przestępstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Mosze Red napisał:

 

Nikt ci nie udostępni monitoringu ot tak, musi zostać zabezpieczony w toku postępowania, policja wezwie cię na okazanie materiału jeśli na materiale będzie uwieczniony moment kradzieży. 


Prawo jedno a praktyka drugie, u nas w galerii jest kartka wywieszona, podgląd monitoringu 50 zł. 
Czy właściciel się boi? Nie, ma luźno 100 baniek na koncie i nikt go tu nie ruszy, taki urok małych miejscowości 😎
Oczywiście nie zgra Ci tego ale zobaczyć możesz. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.