Skocz do zawartości

Otwarta dyskryminacja i rasizm w tęczowej Holandii wobec Polaków


Chcni

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem, czy ktoś już założył o tym temat, ale nigdzie nie znalazłem. W ostatni czwartek miał miejsce mecz Ligi Konferencji Europy pomiędzy AZ Alkmaar, a Legią Warszawa. 

Ale ciekawsze rzeczy niż na murawie działy się po meczu, gdzie holenderskie służby porządkowe i psy prowokowały wszystkich związanych z warszawskim klubem, a na jednym z nagrań jest widoczne jak poniewierają prezesa Mioduskiego, który stwierdził, że "został brutalnie uderzony w twarz". W konsekwencji przepychanek pomiędzy ochroną, a piłkarzami, sztabem i prezesem dwóch zawodników Legii spędziło noc w areszcie. Zatrzymano ich pod zarzutem rzekomej napaści na funkcjonariusza, któremu mieli złamać rękę, a poszkodowany miał dostać wstrząśnienia mózgu.

 

Ponoć w całym mieście już przed meczem panowały bardzo silne antypolskie nastroje.

 

https://weszlo.com/2023/10/06/systemowa-polonofobia-w-alkmaar-straszono-ze-jak-ktos-pojawi-sie-w-centrum-idzie-do-aresztu/

 

"Ujmując to najkrócej: w czwartek za sam fakt bycia Polakiem i mówienia po polsku nie było się mile widzianym w Alkmaar i można było doświadczyć wielu nieprzyjemności. Holendrzy z góry skrajnie negatywnie się nastawili. I nie, nie jest to wersja jednego anonimowego kibica. Głośno mówią o tym najważniejsze osoby w szeregach Legii."

 

"Członek zarządu klubu Jarosław Jankowski stwierdził w Meczykach: – Dzień w Alkmaar zaczął się od tego, że policja przekazała nam decyzję pani burmistrz, że polscy obywatele do godziny 18:00 nie mają prawa przebywać w Alkmaar. To jest niedopuszczalne i ma znamiona ksenofobii i rasizmu. Nasi kibice byli wywożeni poza Alkmaar. Były łapanki, wyprowadzali ich z mieszkań, restauracji. Jedna z pracownic klubu przez pół godziny broniła się przed tym, by jej nie wywieźli."

 

"Również Jankowski, tym razem w Sportowych Faktach: – Wystarczyło, że funkcjonariusze usłyszeli języki polski i bez słowa wyjaśnienia zaprowadzali Polaków do radiowozu i transportowali w inne miejsce. Wchodzili do restauracji, do hoteli, nie mieli skrupułów."

 

"Prezes Dariusz Mioduski mówił podczas dzisiejszej konferencji: – To nie był incydent, który po prostu się wydarzył. To było coś, co narastało. Do Alkmaar przyjechałem dopiero wczoraj po południu, ale od razu słyszałem raporty od różnych osób, z naszych delegacji, od naszych pracowników i ludzi, którzy już byli w mieście, że cały czas coś się dzieje, że cały czas są szykanowani. Później przypomniałem sobie wcześniejsze maile od holenderskich dziennikarzy pytających, czy przyjedzie jakaś horda walczących kibiców, co oni mają robić i jak się do tego odnoszę… Nastawienie rządu lokalnego w Alkmaar było fatalne. Pojawiały się publiczne wypowiedzi, że pani burmistrz nie życzy sobie Polaków w mieście. Ludzie byli wyprowadzani z restauracji. Atmosfera braku bezpieczeństwa była z ich strony nakręcana od kilku dni. "

 

 

A teraz wyobraźcie sobie coś takiego w drugą stronę, gdyby Polacy tak potraktowali Holendrów. Wycia, skowytu, gróźb pod adresem Polski nie byłoby końca, a przodowałyby w tym inne zdegenerowane, tzn. "postępowe, tolerancyjne i nowoczesne" państwa stojące na czele UE. 

  • Like 5
  • Dzięki 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Chcni Z ogólną krytyką sytuacji się zgadzam, ale to był "tylko" "zwykły" przykład ksenofobii. Przyczynowo-skutkowo tęczowości nie ma co tu mieszać, co najwyżej można podać jako ewentualny przykład potencjalnej hipokryzji (jeśli w czyichś aktywnościach wystąpi). Podział my na naszej ziemi vs oni obcy (tu: Holendrzy vs Polacy) jest jednym z najnaturalniejszych dla gatunku ludzkiego. Dalej, jako państwo oraz jako naród mamy niestety bardzo kiepski PR na świecie. Dla Holandii dochodzi jeszcze czynnik imigracji zarobkowej: przykrym acz równie naturalnym dla społeczeństw zjawiskiem jest poczucie wyższości wobec osób wykonujących niskopłatne prace fizyczne i usługowe, a przeważnie takie podejmują polscy imigranci. Można by jeszcze wskazać na średnio niższy status socjoekonomiczny imigrantów i średnio wyższy współczynnik zachowań patologicznych, co dla ogólnej opinii na temat Polaków nie było pomocne.

 

Niezależnie od wszystkiego nie powinno się takich rzeczy tolerować. Sprawę znam pobieżnie bo moje zainteresowanie piłką nożną jest ujemne, ale tu powinno działać z jednej strony polskie MSZ (ambasador Królestwa Niderlandów na dywanik), z drugiej minister do spraw UE (mamy takiego) i polskie przedstawicielstwa w unijnych instytucjach, a z trzeciej sama Legia w UEFA.

 

EDIT: Ksenofobia wobec Polaków była w NL już 15 lat temu:

 

Edytowane przez Foxtrot
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem jak najbardziej za tym, żeby szanować gospodarzy ale jestem przeciwny traktowania wybiórczo w stylu murzyni spoko biali źli. Nie znam szczegółów na żywo, nawet jeśli nasi przesadzili to takie zachowanie władz guldenów jest karygodne i Holenderski ambasador powinien być na dywaniku.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2023 o 12:48, DOHC napisał(a):

Holenderski ambasador powinien być na dywaniku.

Czy drużyna Alkmaar zawiniła ?

 

 

W dniu 9.10.2023 o 09:23, Foxtrot napisał(a):

Ksenofobia wobec Polaków była w NL już 15 lat temu:

Zapomnieli, że wiele ich rejonów to właśnie Polski żołnierz wyzwalał.

W dniu 9.10.2023 o 09:23, Foxtrot napisał(a):

EDIT: Ksenofobia wobec Polaków była w NL już 15 lat temu

Tak swoją drogą o czym oni śpiewają ? Jaki to program ?

Edytowane przez Druid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, Druid said:

Zapomnieli, że wiele ich rejonów to właśnie Polski żołnierz wyzwalał.

 

W Bredzie nie zapomnieli:

„Dziś Breda okazuje szacunek, wdzięczność i szczęście; Dziękujemy wam, Polacy”

 

Co roku z okazji kolejnych rocznic wyzwolenia Bredy odbywa się defilada upamiętniająca bohaterską postawę polskich żołnierzy:

Wyzwolenie Bredy – Wikipedia, wolna encyklopedia

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Druid napisał(a):

Zapomnieli, że wiele ich rejonów to właśnie Polski żołnierz wyzwalał.

No. Większość wtedy się nie urodziła.  Większość ma w nosie historie i traktuje ją pobieżnie. Większość widzi to co jest tu i teraz. 

 

Ot Polak tam jest jak Ukrainiec czy Filipińczyk tu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro ktoś się nie potrafi zachować to nie budzi sympatii. 

Zapytajcie się Hiszpanów, co się działo na ulicach Madrytu gdy kibice Legii tam pojechali. Ja przypomnę: 

Kibice klubów Polskich niestety, ale mają opinie po prostu bandytów. 

 

W tej sprawie, jest brak takiej refleksji wobec samych siebie. Brak takiej samokrytyki.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, $Szarak$ napisał(a):

Skoro ktoś się nie potrafi zachować to nie budzi sympatii

Zapytajcie się Hiszpanów, co się działo na ulicach Madrytu gdy kibice Legii tam pojechali. Ja przypomnę: 

Nie usprawiedliwia to w żaden sposób odwetu na osobach postronnych i stosowania odpowiedzialności zbiorowej. Według twojej "logiki" Polacy powinni na następnym meczu zgotować piekło Holendrom i profilaktycznie przekopać każdego obywatela NL przebywającego w ten dzień w Warszawie. Bo przecież oni też "nie potrafili się zachować". I nie był to pierwszy raz.

 

https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/1085280/uefa-puscila-to-plazem-to-nie-pierwszy-skandal-holenderskiego-klubu

 

33 minuty temu, $Szarak$ napisał(a):

Kibice klubów Polskich niestety, ale mają opinie po prostu bandytów

Kreowaną przez antypolską propagandę i lewackich szkodników. Tak, nie są święci, ale ta opinia jest mocno przesadzona. Wbrew temu co mówisz, na polskich stadionach jest bezpiecznie. Sprawdź co wyprawia się chociażby na trybunach we Francji. 

 

PS. Gdybyś był kiedykolwiek na meczu wyjazdowym, to zdałbyś sobie sprawę z tego, że czasami policja wręcz dąży do awantury i prowokuje. Oni też chcą poczuć adrenalinę i mecz bez napierdalanki, to dla nich mecz stracony.

Edytowane przez Chcni
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adann96 napisał(a):

Bredy

To wiem, ale Alkmaar Polacy nie wyzwalali.

4 godziny temu, Libertyn napisał(a):

Ot Polak tam jest jak Ukrainiec czy Filipińczyk tu. 

Niestety nie potrafimy zadbać nawet o upamiętnienie tego, że myśmy wyzwalali, żadnego dobrego, kasowego filmu, gry na ten temat nie stworzyliśmy, żeby to trafiło do szerszej świadomości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Druid napisał(a):

 

Niestety nie potrafimy zadbać nawet o upamiętnienie tego, że myśmy wyzwalali, żadnego dobrego, kasowego filmu, gry na ten temat nie stworzyliśmy, żeby to trafiło do szerszej świadomości.

Bo wolimy się użalać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Libertyn napisał(a):

Bo wolimy się użalać 

Tu nie chodzi o użalanie, tylko organizacje, jest wielu wspaniałych twórców, zamiast inwestować pieniądze w jakiś szajs, to lepiej zasponsorować chociażby Arkadiusza Olszewskiego:

 

 

 

 

Albo tego autora i jego dokument:

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Druid napisał(a):

u nie chodzi o użalanie, tylko organizacje, jest wielu wspaniałych twórców, zamiast inwestować pieniądze w jakiś szajs, to lepiej zasponsorować chociażby Arkadiusza Olszewskiego:

Nikogo poza Polakami(nie wszystkimi) nie obchodzi Polska martyrologia.
Czyli nie ważne ile mu kasy by się dało to nikt by tego nie oglądał. 
"Kolejny film o tym jak Polacy mieli ciężko podczas wojny. Nuda" Taki byłby odbiór. 

Dokumenty w ogóle rzadko kiedy poruszają. Nam potrzeba jakiejś uniwersalnej historii wpisanej w Polskie dzieje. Jakiegoś Szeregowca Kowalskiego a nie ładowania milionów w dokumenty które nawet w kinach się nie pojawią bo to nie jest opłacalne dla kin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Libertyn napisał(a):

Nam potrzeba jakiejś uniwersalnej historii wpisanej w Polskie dzieje

Jest, historia Witolda Pileckiego, żołnierzy wyklętych, zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, tematów jest cała masa, tylko potrzeba pieniędzy i znanego nazwiska na świecie, który by taki film nakręcił.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Druid napisał(a):

Jest, historia Witolda Pileckiego, żołnierzy wyklętych, zwycięskiej bitwy pod Wiedniem, tematów jest cała masa, tylko potrzeba pieniędzy i znanego nazwiska na świecie, który by taki film nakręcił.

Witold Pilecki odpada. Tematyka obozowa jest ciężka. Brak happy endu też. Wyklęci podobnie. Wiedeń. To w sumie nie dawno już było.

Ja osobiście bym stawiał na coś co jest historycznie dość mocno kojarzone w powszechnej świadomości. Coś gdzie nie ma cierpiętnictwa. Jest za to chwała i zwycięstwa. 

Księstwo Warszawskie, Polacy walczący pod Somosierrą  czy Mantuą. Taka Kompania Braci w napoleońskim stylu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, Chcni napisał(a):

na polskich stadionach jest bezpiecznie. Sprawdź co wyprawia się chociażby na trybunach we Francji. 

We Francji nie jest różowo a jakieś przykłady? O Francji nic nie wiedziałem.

Jeszcze kiedyś a może i do dzisiaj w Anglii jest niezbyt ciekawie na trybunach podczas meczy piłkarskich.

Dawno temu oglądałem jakieś mecze ligowe w piłce nożnej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nowy00 napisał(a):

We Francji nie jest różowo a jakieś przykłady? O Francji nic nie wiedziałem

Jest tego pełno, chociażby w ostatniej kolejce przerwano mecz. Wystarczy wpisać w google hasło "zamieszki na stadionach we Francji" i wyskoczy Ci mnóstwo artykułów. Ja znalazłem jeden ciekawy: https://sport.interia.pl/ligue-1/news-przemoc-na-stadionach-ogromny-problem-francuskiej-ligi,nId,5660942

 

 

 

To tak na szybko znalezione, jest tego dużo więcej.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, nowy00 said:

We Francji nie jest różowo a jakieś przykłady? O Francji nic nie wiedziałem.

Jeszcze kiedyś a może i do dzisiaj w Anglii jest niezbyt ciekawie na trybunach podczas meczy piłkarskich.

Dawno temu oglądałem jakieś mecze ligowe w piłce nożnej.

 

Dimitri Payet dostał od kiboli Lyonu w łeb plastikową butelką:

Skandal we Francji! Payet trafiony butelką z trybun, mecz przerwany [WIDEO] Piłka nożna - Sport.pl

 

W ostatni weekend bramkarz Clermont był lekko w szoku po tym jak dosłownie metr od niego wybuchła petarda rzucona przez kibiców Montpelier:

Ligue 1: mecz Montpellier – Clermont przerwany. Kibice rzucili petardę pod nogi bramkarza (sport.tvp.pl)

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.