Skocz do zawartości

Start na indexach/akcjach XTB - czy warto?


fischer

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Bracia,

powiedzcie mi czy w tych czasach warto jeszcze wchodzić od nowa - totalnie zielonym w handel na xtb?

Myślałem o kryptowalutach ale zaciekawił mnie ostatnio temat indexów i akcji.

Mam do wydania skromną sumkę którą mogę od tak wydać i nie mieć żalu, że straciłem.

Te pieniądze mogę potraktować jako inwestycje w naukę.

Myślałem o jakimś daytrading ewentualnie kupno jakiejś taniej kryptowaluty i zostawienie jej na pare miesięcy/lat.

Z góry dzięki za Wasze opinie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. Czego oczekujesz, że podwoisz małą sumkę i będziesz mieć dwie małe sumki i skończysz na tym? Stracisz kapitał. Jeśli chcesz się tym zajmować - zatrudnij się jako junior trader. Czytaj, studiuj, analizuj. Jak chcesz zarabiać pieniądze z mentalem "a wyrzucę sobie w błoto małą sumkę, co mi tam"? Tak nie dojdziesz do niczego.

Edytowane przez Roman Ungern von Sternberg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co dla ciebie znaczy mała sumka? Mała w stosunku do tego jakie masz aspiracje i oczekiwania, czy mała część twoich dochodów (np. rocznych) bo to zupełnie inna perspektywa.

 

Moim zdaniem im jesteś młodszy tym lepiej inwestować w naukę. Jak nie potrafisz się biegle posługiwać angielskim to masz odpowiedź, na co wydać pieniądze. Moim zdaniem 100 razy lepiej w perspektywie kilku lat wyjechać do Anglii na intensywny kurs jeśli masz kilka tys. niż miałbyś je nawet podwoić przy ryzyku straty.

 

Dobrze jest też odłożyć pieniądze na konto "niewolnicze". To zupełnie zmienia perspektywę. Trudno na początku się przemóc by nie wydawać wszystkiego. Konto "niewolnicze" to pieniądze, których nigdy nie zamierzasz wydać (wiadomo choroba twoja, a tym bardziej dziecka zmienia perspektywę). Zawsze mają dla ciebie pracować lepiej/gorzej ale nie szafujesz nimi. Spekulacja, to normalna praca. Tu chodzi długoterminowe lokowanie. Nawet w ziemię można inwestować od małych sum. Za kilka tys. kupisz działkę leśną. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała sumka w granicach 10tys. pln. 

Taka kwota która mogę przeznaczyć na rozrywkę, przepić, przebalować - po prostu chcę ją raz wrzucić na xtb na daytrading i postarać się zdobyć cenne doświadczenie a może i zyski.

Nie zakładam, że wyciągnę z tego 100tys. ale miło będzie poszerzyć horyzonty.

Na BTC też ludzi zarobili z czystego szczęścia.

Po prostu chciałbym spróbować ale jak od razu zakładacie, że nie warto i to tylko strata kasy/czasu to byc może nie ma to sensu.

20 minut temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

zatrudnij się jako junior trader

Nie przebranżowię się.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@fischer to się nie uda. Koniec, kropka. Po co chcesz wyrzucić w błoto 10 tysięcy? Co to niby za doświadczenie, polegające na utopieniu tych pieniędzy w kontraktach? Nawet jeśli początkowo coś wygrasz, to z czasem zostanie to zjedzone przez jedno lub dwa większe wahnięcia kursu. Chodzi mi o to, że tego typu zabawa może mieć tylko jeden rezultat: utratę tych pieniędzy, tak jak byś je zgubił albo ktoś ci je ukradł. Albo coś robisz poważnie, zdobywasz najpierw wiedzę a poźniej zgodnie z zasadami, regułami gry starasz się coś zbudować albo jesteś frajerem który wyrzucił 10tys. Chodzi o szacunek do samego siebie, swojego wysiłku, pracy..  Ile czasu musisz codziennie rano wstawać do pracy aby te pieniądze odłożyć? Dzień, tydzień, miesiąc? To bez sensu. Załóż sobie konto demo, inwestuj przez rok i zobaczysz jakie będą z tego efekty :)

Edytowane przez Roman Ungern von Sternberg
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

Załóż sobie konto demo, inwestuj przez rok i zobaczysz jakie będą z tego efekty

No właśnie to zrobiłem 6msc temu i jest ciągle na plusie. ze startujących 10k wyszło zysku 33k.

Nie chodzi mi o to że wrzucę 10tys. i bede sobie strzelał co kupić a co sprzedać tylko uczył się na żywym organizmie.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byli tacy co na BTC stracili. 

 

Konto demo to nieporozumienie. Inne emocje. Wiem bo grałem w różne gry, a jak przychodziło do prawdziwego inwestowania zachowywałem się zupełnie inaczej. Jeśli nie jesteś gotów na dużo pracy przy spekulacjach, to powoli do przodu jest najlepszą taktyką. Giełdę w Polsce i ogólnie instytucje finansowe też bym omijał z daleka.

 

Wbrew pozorom przy odrobinie zaangażowania (i cierpliwości) można nadal trafić okazje na zasadzie tanio kup drogo sprzedaj. Warto chronić i akumulować środki, żeby wykonać taki strzał, kiedy będziemy przekonani o jego słuszności. 

Edytowane przez Piter_1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porozdzielaj sobie po tysiącu/dwóch na dane aktywo np 2 na krypto z czego połowę btc, połowę inne; 2 na akcje, 2 na obligacje - to najlepsza nauka. 

Jak już masz rezultaty i chcesz się bardziej rozwijać w danym aktywie - to zamiast 2, daj 3/4. Ostatnie setki podziel pół na nagrodę dla siebie (przyjemności), pół na czarną godzinę. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, fischer napisał(a):

daytrading

Jak jesteś zielony i chcesz robić daytrading to lepiej tarciem chrzanu się zajmij. 

 

24 minuty temu, fischer napisał(a):

ludzi zarobili z czystego szczęścia.

Zarobili Ci co się „zkeszowali” a nie Ci co robią zrzut ekranu portfolio. 


 

Jeżeli cię tak ciśnie zrób sobie jakieś zakupy i na razie hold i na jakiś małych sumkach działaj. 
 

 

A najlepiej wpłać coś na to forum, a resztę przelej mi. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

 podwoisz małą sumkę i będziesz mieć dwie małe sumki

 

No właśnie. Podwoi i będzie mieć dwie małe sumki. Albo straci małą sumkę.

 

Chce na tym zarabiać? To sumka duża. Którą może stracić.

 

Wniosek? To jest taki jakby Only Fans dla "finansistów" — wpłacasz kasę i ją tracisz. Pewnie jakaś modelka zyskuje. :)

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, fischer napisał(a):

handel na xtb?

 

4 godziny temu, fischer napisał(a):

kupno jakiejś taniej kryptowaluty i zostawienie jej na pare miesięcy/lat.

A czy tam przypadkiem nie ma dziennych punktów swapowych ujemnych?

 

4 godziny temu, fischer napisał(a):

Mała sumka w granicach 10tys. pln. 

Taka kwota która mogę przeznaczyć na rozrywkę, przepić, przebalować - po prostu chcę ją raz wrzucić na xtb na daytrading

Pobawić się możesz jak najbardziej, ale nie za dużo ta dyszka na początek reala?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.02.2024 o 14:30, Piter_1982 napisał(a):

Konto demo to nieporozumienie. Inne emocje. Wiem bo grałem w różne gry, a jak przychodziło do prawdziwego inwestowania zachowywałem się zupełnie inaczej

Święta prawda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.