Skocz do zawartości

Jak leczyć osobę po udarze?


Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

Chciałbym zapytać się was, czy ktoś u was opiekował się osobą po udarze ? Jakie macie z tym doświadczenia ? Jakie leki podawaliście przepisane od lekarza ?  Ile czasu zajęło zanim wasz znajomy, osoba rehabilitowana, członek rodziny osiągnął część świadomości i zdrowia ? Wiem, że każde stadium przypadek jest inny, podzielcie się proszę waszymi spostrzeżeniami, pierwsze kilka razy jak musiałem dupę wycierać musiałem małpkę sobie sieknąć, żeby coś takiego zrobić, następnie umyć tyłek a potem jajca. Dla mnie to było ciężkie, na pierwszy raz. Po tych kilku razach teraz to normalka. Teraz uczę chodzić na nowo, dużo czasu to zajmuje i trzeba pilnować, żeby osoba nie upadła na ziemię, jednocześnie wysiłku psychicznego, dużo spokoju, żeby nauczyć pić wody z butelki z dozownika. Zamiast uczyć się języków, programowania, przemysłu 4.0 muszę skupiać się na takich rzeczach, siedzę i pilnuję. Takie życie, także dbajcie o zdrowie, ćwiczcie, jak najmniej używek, bo duże prawdopodobieństwo, że tak skończycie.

 

Proszę o pomoc i rady

Edytowane przez Druid
  • Like 3
  • Smutny 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprawdzie mój kontakt z osobą po udarze to tylko obserwacje, ale na pewno w takim przypadku podstawa to ogarnięty neurolog, który taką osobę poprowadzi. Wszystko też zależy od tego jaki udar ta osoba przeszła i jak duże zmiany zaszyły w mózgu.

 

Bracie, powodzenia i wytrwałości!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz tego, co wcześniej zostało napisane:

4 minuty temu, Doggie napisał(a):

w takim przypadku podstawa to ogarnięty neurolog, który taką osobę poprowadzi.

 

Może będziesz chciał zobaczyć jakiś wywiad z Jackiem Rozenkiem, który jest 4,5 roku po udarze i w dużym stopniu wrócił do zdrowia:

 

Wiadomo, każdy przypadek jest inny, mam nadzieję, że osoba o której piszesz dojdzie do siebie w jak największym stopniu to jest możliwe.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dworzanin.Herzoga napisał(a):

udarze i w dużym stopniu wrócił do zdrowia:

 

Który to był jego udar 1, interesuje mnie to, że przestajesz funkcjonować, jesteś zależny od innych.

Godzinę temu, Doggie napisał(a):

to ogarnięty neurolog,

To funkcjonuje tak jak rabin jeden mówi jedno drugi drugie i to wychodzi na to, że każdy ma rację. Chodzi mi o konkrety wielu lekarzy ma wiedzę teoretyczną, dużo mniejszą niż masażysta, rehabilitant, który wiele lat pracuje w zawodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Druid napisał(a):

Który to był jego udar 1, interesuje mnie to, że przestajesz funkcjonować, jesteś zależny od innych.

 

Z tego co można wyczytać, początkowo nie było z nim dobrze:

 

Walka o zdrowie

Jacek Rozenek po udarze natychmiast trafił do szpitala. Jego stan był poważny.

W wyniku udaru mężczyzna stracił mowę oraz doznał paraliżu połowy ciała. Mógł poruszać się jedynie na wózku inwalidzkim.

Rozenek doskonale pamięta dzień udaru. Podczas zdarzenia był całkowicie przytomny.

- Przejechał się po mnie walec. Nieciekawe doświadczenie - wspomina aktor.

Jacek Rozenek bardzo ciężko przeszedł kilka początkowych miesięcy. Przez pierwsze pół roku miał sparaliżowaną połowę ciała.

Nie miał motywacji do ćwiczeń, nie widział też rezultatów rehabilitacji. Był to dla niego niezwykle trudny czas.

Aktor nie kryje, że był załamany i zmagał się z depresją [...]

..................................

Ale może faktycznie to nie był adekwatny przykład, nie wiem, może inni podpowiedzą coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-załatw stopień ciężki niepełnosprawności wtedy należy się 80h reha w roku więcej jak lekarz dopisze (za free, jak ogarniesz to długo się nie czeka)
-Wszystkie recepty, paragony na leki, orto zaopatrzenie, wizyty lekarskie i wszystko związane z leczeniem zbierasz i odpisujesz od podatku na koniec roku (leczenie jest drogie)
-Logopeda jak jest potrzebny to raczej tylko prywatnie
-Możesz się starać od razu o wizytę reha w ambulatorium na osobne skierowanie to będziecie jeden turnus do przodu.

-Bardzo ważne jest, a często przeoczane opieka psychologa a w razie konieczności psychiatra tu obserwować.
-Możecie też od razu na turnus reha z ZUSU i NFZ zapisać (24dni). Reha to dość wolny proces i kosztowny, więc najlepiej korzystać z możliwości jakie daje państwo.
-Słuchać się zaleceń neurologa i fizjo (patrzeć po opiniach lub pytać znajomych).

Reszta to czas, regularne ćw, a szybkości powrotu do zdrowia nie da się rokować bez bezpośredniego kontaktu i badania pacjenta, zależy od rozległości i rodzaju udaru, chorób towarzyszących, wieku, stylu życia, czy prowadził aktywny tryb życia no i najważniejsze czy psycha nie siada i sam będzie walczył o dojście do zdrowia. No i nie zapomnijcie o swoim zdrowiu psychicznym, bo tu łatwo o zgrzyty, stres, wyrzuty i kłótnie. Stworzyć plan z specjalistami, dostosować mieszkanie do potrzeby tej osoby.

  • Like 4
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, Gromisek said:

No i nie zapomnijcie o swoim zdrowiu psychicznym, bo tu łatwo o zgrzyty, stres, wyrzuty i kłótnie.

@Druid to co napisał @Gromisek to czyste złoto.

 

A to co zacytowałem z @Gromisek to podstawa abyś Ty dał rade, bez Ciebie nie będzie sukcesu w leczeniu i rehabilitacji.

 

Udary, to dość demokratyczna choroba, nie wybiera tylko starych albo "zaniedbanych" na rożne sposoby.

I bez różnicy czy jesteś młody, czy dbasz o siebie prowadząc higieniczny tryb życia, możne to zawsze paść na ciebie.

Ja miałem bardzo lekki zator w wieku 46 lat. Wszyscy znajomi nie mogli uwierzyć, ze mi się to przytrafiło "bo przecież dbający o siebie aktywny facecik co je zdrowo, nie powinien mieć udaru".

 

Panowie / Bracia

Zadanie dla Was, żeby chronić Was i Waszych bliskich.

Przeczytajcie jakie są objawy udaru i co wtedy robić. Liczy się czas.

Jeśli okienko po wylewie lub zatorze nie jest mniejsze niż 4 godziny, to można z tego wyjsc szybko i prawie bez szwanku.

Poczytajcie i i bądźcie gotowi, licho nie śpi.

 

Pozdrawiam.

 

 

Edytowane przez Maliniak
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Bardzo współczuję, to jest jakiś koszmar.

 

Wiedzy na ten temat nie posiadam, ale proponuję żebyś zrobił na zrzutce czy podobnych portalach opis, a ja spróbuję to rozreklamować na forum, plusujemy, YouTube i dwóch fejsach, plus można jeszcze dysponować chyba 1% podatków, co nic nie kosztuje wspierającego, bo i tak by tych pieniędzy nie dostał.

 

Nie chodzi o same pieniądze, ale może ktoś wózek załatwi elektryczny, jakieś leki, specjalistów czy jakiś konkretny ośrodek itd., a same pieniądze to oczywiście wygodniejszy proces leczenia.

 

Jeśli mogę coś pomóc, może w opisie strony czy coś co ewentualnie umiem zrobić, napisz do mnie na PW.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Doggie napisał(a):

Nie zaszkodzi, a może pomóc.

To wiem o tym, problem z tym jest, że  przyłącza do nutrisonów często zatykają się i końcówki węża, żeby podać drogą kropelkową trzeba często przeczyszczać, zapach tego jak otworzysz jest okrutny,  pachnie jak wymiociny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można pozwolić aby osoba po udarze „spoczęła na laurach” (kiedyś kładziono takie osoby na łóżko i umieraj) tzn rehabilitacja czyt dobry rehabilitant - niestety za kasę. Prawie, że zmuszanie do ćwiczeń przez doświadczonego rehabilitanta. Widziałem takie przypadki że osoba starsza, (babcia) jeszcze sama chodziła, była samodzielna po ciężkim udarze i przeżyła jeszcze parę ładnych lat. 

 

MOCY W TORBIE! 

Edytowane przez zuckerfrei
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, zuckerfrei napisał(a):

„spoczęła na laurach”

Wiem o tym, tylko ta rehabilitacja jest stopniowa, osoba już chodzi z chodzikiem, uczy się życia na nowo, znam przypadek, że nikt nie mógł zaopiekować się starszą kobietą a mogła być chodząca, z racji tego na tyłku miała takie odleżyny, że można było wsadzić pięść w lewy półdupek, a to jest najgorsze co może być, nie ćwiczona tak leżała chyba z kilkanaście lat.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Druid Mogę dać namiary na przyjaciela dietetyka klinicznego. Sam się nie wypowiadam na tematy dietetyczne, bo to tak ogromny temat, a ja za głupi na to jestem dlatego tylko orto i neuro (powoli). Odezwij się bezpośrednio do firm, które organizują leczenie domowe (nie odzywaj się do tych dużych molochów typu euro-med, luxmed, bo tam to tylko hajs się liczy), to Ci pomagą ogarnąć stopień i wszystko na bieżąco wyjaśnią.

@zuckerfreiTo prawda. Ja sam miałem pacjenta z parkinsonem, gdzie gościu robił regres (pomijam postęp choroby, bo ten był stabilny-w dół), bo mu się w domu chodzić nie chciało i kazał się córkom wózkiem wozić. My zapyr... z ekipą przez turnus gościu robi postęp (strasznie nie chciał współpracować). Wyrównana długość kroku, wydolność krążeniowo-oddechowa, waga nawet w dół, stabilizacja centralna elegancka, a tu wraca po mies i gorzej jak przyszedł... Takich historii sporo. Gdzie z pacjentka do chodu z pomocą przeszliśmy, a wraca po jakimś czasie i nie jest wstanie samodzielnie siedzieć, bo w domu leży i jej usługują...

Co do odleżyn to co 2-4h trzeba zmieniać pozycje, jeśli pacjent jest typowo leżący. Można kupić materac przeciwodleżynowy spoko opcja. Jak widzi się zaczerwienienia to maści, masażyk (pośladów zwłaszcza)  spoko. Ćw izometryczne, przechodzenie do pozycji siedzącej przy karmieniu i przy ćw. żeby obciążać serce większym ciśnieniem, najlepiej wgl w siedzeniu (tu już elebaorat by można napisać, czy siedzenie jest możliwe bez żadnej pomocy), spacery dla pobudzenia persytaltyki, ćw. oddechowe, bo to potem strasznie prace psuje w późniejszym reha jak wydolność leci. Lepiej ogarnijcie na miejscu fizjo i będzie na bieżąco tłumaczył, bo nawet rzucając takie perełki bez wyjaśnienia dlaczego, po co, co i kiedy to bełkot.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.