Jump to content

Aktualnie czytane


deleteduser10

Recommended Posts

Dziś przeczytałem najnowszy tom cyklu oko jelenia "Sowie zwierciadło" Andrzej Pilipiuk

Kilka dni temu "Tron z czaszek" cz I - 7 tom cyklu demonicznego Peter V. Brett

"Tajna wojna między FBI i CIA" - Mark Riebling

 

Zamówiłem wczoraj: "Wielki Bazar/ Złoto Bryana" - Peter V Brett, "Wilcze gniazdo" Jacek Komuda oraz kolekcję kryminałów 30 tomów :P Agatha Christie większość z tego czytałem ale chcę mieć na półce

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@red - o matko, to Pilipiuk napisał kolejny tom? Kiedy czytałem "Sferę..."  po dłuższej przerwie to całkowicie się pogubiłem :D

1) "Kłamstwo i jego wykrywanie w biznesie, polityce i małżeństwie."  Paul Ekman - bardzo dobra książka na temat tego gdzie zaczyna się, a gdzie kończy kłamstwo, co sobie myślimy jak kłamiemy, jak wtedy wyglądamy i dlaczego jeżeli ktoś się podejrzanie zachowuje w trakcie rozmowy to nie znaczy, że nas okłamuje.

2) "Imperium" Vladimir Wolff - XVI wiek, Europa się napieprza z Turasami z na Morzu Śródziemnym perspektywy młodego ziutka z Gdańska. 

Link to comment
Share on other sites

1. Waldemar Łysiak - "Satynowy Magik" - próba osadzenia akcji na terenie III Rzeszy tuż przed wybuchem II WŚ z polskim studentem w roli głównej, lekkie rozczarowanie, aczkolwiek dobre i celne opinie na temat kobiet.

2. Friedrich von Hayek - "Pieniądz i Kryzysy. Tom 1" - eseje wydane w latach 1929-1930. Biblia wolnego rynku i Austriackiej Szkoły Ekonomii. Szczególnie wyczerpująco wytłumaczone teoria cykli koniunkturalnych.

Link to comment
Share on other sites

Neal Stephenson - Cryptonomicon. Książka powiązana w dużym stopniu z kodem Enigmy, kryptologią. Ogólnie polecam fanom zagadek, historii, nowoczesnych technologii :) Autor jest moim zdaniem geniuszem :)

 

Barry Schwartz - The Paradox of Choice: Why More is Less. Ciekawa książka o obowiązujących współczesnie zasadach konsumpcji. Dość zabawne prowadzenie :)

Link to comment
Share on other sites

Wojskowe teki Archiwalne Tom 1/1 i 1/2 - "Kolejnictwo w polskich przygotowaniach obronnych i kampanii wrześniowej".

 

Absolutna rewelacja. Bogate opracowanie źródłowe dotyczące stanu infrastruktury, taboru kolejowego, urządzeń SRK w II RP zaraz po odzyskaniu niepodległości i tuż przed wybuchem II WŚ. Tabele, zestawienia, wykresy, rysunki i schematy sieci kolejowej. Analiza możliwości obronnych państwa polskiego w oparciu o zdolność do przerzucania wojsk i sprzętu drogą kolejową. Smutna refleksja, iż większość linii kolejowych (nie licząc magistrali węglowej z Gdyni na Śląsk, która jednak de facto powstała przy znacznym udziale kapitałowym Francuzów) wybudowali nam nasi ciemiężyciele (zaborcy). Stan ten uległ pewnej poprawie w okresie Polski Ludowej.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

David Irving - "Wojna Hitlera". Dorwałem w końcu tą podobno wywołującą niezliczone kontrowersje książkę, Czyta się doskonale. Rzuca nowe światło na wiele faktów, głównie związanych ze światowym żydostwem. Wyjaśnia skąd wzięła się taka nienawiść do pejsów w Niemczech w latach 30-tych, a powodów było bez liku. Można powiedzieć że w dużej mierze sami Żydzi zapracowali sobie na taką niechęć i pogardę. Odkłamuje sporo mitów związanych z DWŚ i Holocaustem. Pieczołowicie, skrupulatnie udokumentowana. Autor wykonał tytaniczną pracę. Forma przekazu jest nieszablonowa - narracja przedstawiana oczami samego Fuhrera.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

"Demokracja, Bóg, który zawiódł" Hans Hermann Hoppe - świetna "akapowska" lekturka opisująca dlaczego demokracja to jeszcze większy szajs niż monarchia 

 

"Międzyrynkowa analiza techniczna" John J. Murphy - opisuje wzajemne powiązania pomiędzy rynkami akcji, obligacji, towarów i walut, w końcu jakaś wartościowa książka o giełdzie  :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Giorgio Rochat - "Włochy na wojnie 1935-1943. Od podboju Etiopii do klęski".

http://napoleonv.pl/opis/7985993/wlochy-na-wojnie-1935-1943-od-podboju-etiopii-do-kleski.html

Dobra, choć nierówna pozycja. Kompleksowo obrazuje nam nieprzygotowanie państwa Benito Mussoliniego do dłuższych działań wojennych jak i stwierdza fundamentalny fakt - ze względu na uwarunkowania "genetyczne", niechęć, lenistwo, praktycznie zerowe morale, Włosi jako nacja nie nadawali się do wojaczki, a dla swojego sojusznika - III Rzeszy byli ogromnym balastem, wciągając Niemców w konflikt w północnej Afryce.

Przebieg samych walk i kampanii opisany bardzo skrótowo, co zostało wyjaśnione na wstępie. To samo dotyczy dyplomacji czy sytuacji wewnętrznej. Głównym tematem książki są włoskie siły zbrojne jako całość, a szczególnie kierownicza rola Duce w zarządzaniu armią jak i kierowaniu działaniami wojennymi.

Autor rzuca ciekawą i moim zdaniem słuszną tezę - już wszystkie konflikty z udziałem Włoch przed rokiem 1939 (podbój Trypolitanii, wojna w Etiopii i Afryce Wschodniej, interwencja w Hiszpanii w czasie tamtejszej wojny domowej) znacząco wyczerpały i tak wątły potencjał militarny kraju. Czarę goryczy przelała klęska w wojnie z Grecją w 1940 roku i wysłanie kontyngentu wojsk na Front Wschodni, rzekomo do pomocy Niemcom m.in pod Stalingradem.

W dosyć wyczerpujący sposób wyjaśnia dlaczego Italia wciąż produkowała przestarzałe czołgi i dwupłatowe samoloty. Powodem bynajmniej nie były problemy natury finansowej.

Mam jednak wrażenie, że autor chciał poruszyć zbyt wiele zagadnień jak na 430-stronicową książkę, więc po części z nich (zbrodnie wojenne) się po prostu prześlizguje i traktuje po łebkach.

Tak czy inaczej, polecam.

Link to comment
Share on other sites

Gra Endera - przeczytana w 1 wieczór. Polecam, świetna książka.

Rzeczywiście książka ciekawa. Ja słuchałem audiobooka.

Dzisiaj natomiast pożyczyłem od znajomego "Pamięć absolutną" czyli autobiografię Arnolda Schwarzeneggera. Myśle, że będzie to ciekawa lektura.

Link to comment
Share on other sites

Ostatnio przeczytałem: Droga miłującego pokój wojownika - ekranizacja (Siła spokoju) przy książce to banał i w ogóle nie oddaje przesłania książki.

 

Zabieram się za Cialdiniego: Wywieranie wpływu.   

 

A jutro wypożyczam dla przyjemności książki Marcina Przybyłka: polecam jego kanał na Youtube; gorąco polecam: https://www.youtube.com/user/GAMEDEC52/videos

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Zająłem się czytaniem "Życie po śmierci" Mary T. Brown. Książka napisana przez kobietę - medium. Naprawdę w tej tematyce dobra lektura oraz "Psychologia Społeczna - w relacji Ja - inni" autor Serge Moscovici, lektura trudniejsza, lecz ciekawa.  

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.