Skocz do zawartości

Okresowe badania lekarskie- jakie i kiedy?


Yolo

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę zrobić sobie komplet badań i nie bardzo wiem od czego zacząć. Pewnie od wizyty u lekarza ogólnego, ale wcześniej chcę Was zapytać co polecalibyście sobie sprawdzić.

Nie mam problemów ze zdrowiem, forma dobra.

Tyle, że czterdziestka stuknęła jakiś czas temu, chyba warto się zdiagnozować i nabrać nawyku dbania o te rzeczy.

 Kiedy spotkałem swojego lekarza parę lat temu i żartując stwierdziłem że trzeba by się wreszcie znowu zobaczyć, odpowiedział że jest od kilku lat na emeryturze. Wychodzi że nie mam lekarza:)

 

Co polecacie, jakie badania i co jaki czas je powtarzać wchodząc w drugą młodość;)? 

 

@PanDoktur, @Tyson

 Jesteście lekarzami, zapraszam do udziału w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tych podstawowych, to można sprawdzić: morfologia [rozszerzona], lipidogram, próby wątrobowe ALAT i ASPAT, glukoza.

Żeby się upewnić, czy nie ma jakiegoś stanu zapalnego, można białko CRP zobaczyć.

 

Ewentualnie poziom elektrolitów jeszcze można zerknąć, sód i potas, wapń, magnez.

Chociaż to tak przy okazji.

 

Zresztą, te powyższe badania często są w pakiecie, a ogólnie są dosyć tanie, a przynajmniej kiedyś były. ;) 

Ze względu na glukozę, te badania trzeba robić na czczo, najwygodniej w miarę rano.

 

Może ktoś coś jeszcze doda. Pytasz o podstawowe badania, więc nie wyjeżdżałem z hormonami itd. ;) 

Edytowane przez Dworzanin.Herzoga
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Pytasz o podstawowe badania, więc nie wyjeżdżałem z hormonami

Nie chodzi mi tylko o podstawy. Chcę zrobić rozszerzoną wersję żeby wiedzieć jak wygląda zdrowie nie kierując się tylko odczuciami, a potem cyklicznie sprawdzać co trzeba. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Yolo napisał:

Nie chodzi mi tylko o podstawy. Chcę zrobić rozszerzoną wersję żeby wiedzieć jak wygląda zdrowie nie kierując się tylko odczuciami, a potem cyklicznie sprawdzać co trzeba. 

 

Można obadać: testosteron całkowity, wolny testosteron, estradiol, SHBG, hormony przysadki FSH i LH, prolaktyna, hormony tarczycy -> TSH, FT3, FT4 .

To też z rana. ;) Więcej chyba nie ma sensu, jak czujesz się ok, a te wyżej wymienione zaczynają już dawać jakiś ogólny obraz. ?

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolonoskopia! Polecam! Ubaw jakich mało!

 

A tak trochę poważniej to oprócz badań krwi miałem: EKG wysiłkowe, RTG płuc (duży obrazek) i spirometrię, USG jamy brzusznej takie ogólne, wspomniane kombo kolonoskopia + gastroskopia (na gastro miałem wskazania z wywiadu, jestem w jakiejś tam grupie ryzyka) - to na znieczuleniu całkowitym oba na raz. I jeszcze przez dwa tygodnie mierzyłem sobie ciśnienie rano i wieczorem.

 

Oblałem w zasadzie tylko cholesterol.

 

Trzeba zacząć od wizyty u lekarza ogólnego. W zależności od ogólnego stanu zdrowia i wywiadu (choroby przebyte wcześniej, choroby w rodzinie) zakres zalecanych badań może być różny. Jest na tej liście parę punktów stałych, ale wybór 'opcji' zależy już od konkretnej osoby.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, Yolo napisał:

Co polecacie, jakie badania

Z krwi to możesz (zapewne nie za jednym zamachem):

- pełna morfologia z rozmazem

- cukier

- ob + crp (stan zapalny)

- lipidogram

- proteinogram

- kreatynina+GFR, mocznik

- magnez, wapń, potas, sód, fosforany, chlorki

- hormony: testosteron wolny, testosteron całkowity, prolaktyna, estradiol, DHEA, DHEA-S, PTH, SHBG, FSH, LH, Kortyzol

- Wit. D3, Wit. B12

- cynk, selen

- próby wątrobowe: ALT, AST, ALP, GGTP

- tyreoglobulina

- markery: PSA wolny, PSA całkowity, CEA, CA 19-9

- żelazo, ferrytyna, transferyna + wskaźnik wysycenie transferyny (ferrytyna: żelazo magazynowane w wątrobie)

- amylaza, lipaza, bilirubina

- TSH, FT4, FT3, ew. są jeszcze przeciwciała anty-TPO, anty-TG

  • Like 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, UncleSam napisał:

Ja jeszcze dodam że raz w roku powinno się robić USG jamy brzusznej.

Zgadza się. Jeśli facet nie badał urologicznie to USG jąder czy prostaty też nie zaszkodzi. Aczkolwiek powiększona prostata już wstępnie wychodzi właśnie na USG jamy, która obejmuje kilka narządów jak na jedno badanie. Badanie kału na krew utajoną -też może być istotne w profilaktyce dotyczącej jelit.

 

41 minut temu, UncleSam napisał:

Mnie taki zestaw wyszedł coś około 500zl

Badanie moczu i kreatyniny z moczu. Bardzo ważne.

No to ładnie (tanio). To co wymieniłem to wydaje się bliżej tysiaka wszystko (cynk, selen, wit. D3 to  już 3 stówki), chyba, że trafisz na jakąś dobrą promocję.

Ogólnie jak już się bada to mocz można przy okazji i tam oprócz ogólnego warto np. zbadać dodatkowo mocznik w moczu, czy kreatyninę i amylazę w moczu.

 

Przy czym badania to i tak jakiś punkt pośredni. Jak badania wychodzą źle to przede wszystkim powtarza się te, które są podejrzane. 

Intepretację trzeba też podjąć analizując co się ostatnio jadło, piło, jakie leki przyjmowało. W labach zazwyczaj się o to nie pytają jak idziesz bez skierowania.

Niektóre leki mogą psuć parametry np. prób wątrobowych.

 

Wartości w zależności od parametrów mogą się mocno wahać - przykładowo kortyzol. Niektóre częściowo mogą dawać zafałszowane wyniki, np. żelazo może być we krwi na poziomie w normie, ale ferrytyna na bardzo niskim poziomie (poniżej normy). Zbadasz żelazo - w normie, pomyślisz "jest git". No nie jest, bo ferrytyna za nisko - jest problem z żelazem.

Organizm ludzki jest mocno złożony.

 

Czasem laby też są w stanie coś namieszać, w końcu jeden pomiar nie jest miarodajny.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśłi nie masz konkretnych problemów zdrowotnych i chcesz zrobić przeglądówkę/masz trochę czasu i pieniędzy, to polecam: 

 

Badania krwi: 

Morfologia z rozmazem - czy nie masz niedokrwistości albo leukopenii. 

Elektrolity (sód, potas, magnez w surowicy)  

Lipidogram (CHOL, HDL, LDL, TG) -  choroby serca

Glukoza - cukrzyca,

Kreatynina i mocznik w surowicy - funkcjonowanie nerek 

Kwas moczowy - można z niego zdiagnozować dnę moczanową albo choroby stawów 

Wapń całkowity w surowicy - zaburzenia gospodarki wapniowej, istotne w diagnostyce osteoporozy czy chorób nerek. 

CRP - białko ostrej fazy. Czy nie toczy cię jakiś proces zapalny, albo nowotwór krwi 

ALT, AST - diagnostyka chorób wątroby

TSH -  tarczyca

PSA całkowite - rak prostaty 

 

Do tego możesz sobie strzelić USG jamy brzusznej, USG układu moczowego z oceną prostaty (Panowie nie lubią ale warto)  USG tarczycy raczej jak coś w TSH wyjdzie niepokojącego. 

Z kardiologicznych warto zrobić  EKG spoczynkowe i Echo serca. 

 

Z tymi wszystkimi badaniami koniecznie do sensownego internisty, żeby ci  zinterpretował wyniki. Nie polecam rezonansu whole body  (nie wykryjesz tym raka jak mówią w reklamie) a zapłacisz 1000 zł. 

 

Powodzenia 

Edytowane przez Tyson
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Tyson napisał:

Do tego możesz sobie strzelić USG jamy brzusznej,

To akurat obowiązkowo! Ja sam osobiście najbardziej się boję nowotworu, dlatego - mimo młodego wieku raz w roku badam się na tę okoliczność, choć wiadomo, że i to może okazać się niewystarczające.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, lync napisał:

Z krwi to możesz (zapewne nie za jednym zamachem):

- pełna morfologia z rozmazem

- cukier

- ob + crp (stan zapalny)

- lipidogram

- proteinogram

- kreatynina+GFR, mocznik

- magnez, wapń, potas, sód, fosforany, chlorki

- hormony: testosteron wolny, testosteron całkowity, prolaktyna, estradiol, DHEA, DHEA-S, PTH, SHBG, FSH, LH, Kortyzol

- Wit. D3, Wit. B12

- cynk, selen

- próby wątrobowe: ALT, AST, ALP, GGTP

- tyreoglobulina

- markery: PSA wolny, PSA całkowity, CEA, CA 19-9

- żelazo, ferrytyna, transferyna + wskaźnik wysycenie transferyny (ferrytyna: żelazo magazynowane w wątrobie)

- amylaza, lipaza, bilirubina

- TSH, FT4, FT3, ew. są jeszcze przeciwciała anty-TPO, anty-TG

Do tego krzywa insulinowa i cukrowa + hemoglobina glikowana. Jak robisz kortyzol to zrób też ACTH.

Badanie magnezu i potasu z krwi jest trochę z dupy bo 90% tego jest w komórkach organizmu, można mieć dobry wynik we krwi a w komórkach może być bieda.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.