Skocz do zawartości

Piwo z Mentzenem - ktoś się wybiera?


wrotycz

Rekomendowane odpowiedzi

12 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

Moja dzisiejsza kasa tylko teoretycznie czeka na mnie, ale to tylko zapis.

System tego typu jest praktycznie na całym świecie, to tylko zapis, ale taki sam zapis dostajesz jak wydajesz swoją krwawicę na 20 letnie, 10 letnie obligacje skarbu państwa, nawet taki sam zapis dostajesz jak wkładasz pieniądze na lokatę, przecież rząd nie trzyma tych pieniędzy tylko od razu je wydaje na bombelki i trzynastki. Bank również popycha te pieniądze dalej. W obu przypadkach masz tylko ''zapis'' i nadzieję, że jak będziesz wyciągał to dla Ciebie wystarczy. 

 

12 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

przyszłości innych wpłat będzie wystarczająco dla wszystkich emerytów

Moim zdaniem będzie, bo jak wyżej - emerytury będą coraz niższe i procent PKB wydawany na nie spadnie(!) w kolejnych kilkudziesięciu latach, w większości krajów unii wzrośnie. Przez to, że mamy niskie składki będziemy mieć niskie emerytury czyli nie będzie potrzeba na nie tyle pieniędzy co teraz. 

12 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

O! I w tym temacie zagłosowałbym na tego kto mi pozwoli odliczyć prywatną wizytę np. u dentysty, od podatku (nie dochodu). Jeżeli nie bylem na NFZ, nie zrobiłem kolejki, nie wykorzystałem sprzętu itp. to coś mi się należy, choćby to odliczenie mialo być tylko do wysokości wyceny z NFZ.

Od podatku raczej nikt nie wprowadzi, bo to realny koszt dla państwa 30 mld zł rocznie. Natomiast wrzucenie w koszty jak najbardziej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Patryk napisał(a):

W obu przypadkach masz tylko ''zapis'

Zgadzam się, jak kazdy cyfrowy pieniądz. Różnica tylko tala że w banku masz niby gwarancję do pewnej kwoty, a w ZUS nie.

Oczywiście ole to wszystko jest warte polazał przykład Cypru kilka lat temu, gdzie ludziom poprostu zapieprzyli kasę z kont, a bankomaty wypłacały po 20$ dziennie "na przeżycie".

Wniosek - trzeba mieć poduszkę finansową poza systemem.

 

5 minut temu, Patryk napisał(a):

Moim zdaniem będzie, bo jak wyżej - emerytury będą coraz niższe

Pytanie tylko gdzie jest próg tego obniżania emerytur :(

 

6 minut temu, Patryk napisał(a):

Od podatku raczej nikt nie wprowadzi, bo to realny koszt dla państwa 30 mld zł rocznie. Natomiast wrzucenie w koszty jak najbardziej. 

Wiem, marzenie ściętej głowy. Ale jednak jesli siedzę na fotelu, zużywam czas lekarza i pielegniarki, jakieś materiały, narzędzia itd. to też jest koszt, koszt którego państwu oszczędziłem.

To jest pieprzona hipokryzja, bo jakbyś produkował fajki bez akcyzy, to od każdego znalezionej paczki, nawet nie sprzedanej, policzą Ci karę jakbyś to już sprzedał, bo potencjalna strata skarbu państwa wynosi xxx PLN.

Natomiast jesli ja leczę się prywatnie, tworząc "potencjalny zysk skarbu państwa" to już tego nie widzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Różnica tylko tala że w banku masz niby gwarancję do pewnej kwot

Dokładnie, masz gwarancję skarbu państwa - identycznie jak w ZUS. Depozyty w bankach do 100 tysięcy euro, w ZUS bez limitu. 

 

4 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Pytanie tylko gdzie jest próg tego obniżania emerytur :(

Dobre pytanie, wszystko zależy od płaconych składek, my wiemy jaki % dostaniemy, ale jak to będzie wyglądać jeszcze 50 lat później to dobre pytanie. 

 

5 minut temu, bzgqdn napisał(a):

To jest pieprzona hipokryzja, bo jakbyś produkował fajki bez akcyzy, to od każdego znalezionej paczki, nawet nie sprzedanej, policzą Ci karę jakbyś to już sprzedał, bo potencjalna strata skarbu państwa wynosi xxx PLN.

Natomiast jesli ja leczę się prywatnie, tworząc "potencjalny zysk skarbu państwa" to już tego nie widzą.

Zgadzam się i takie postulaty powinno się promować właśnie, szkoda, że żadna partia jakoś się do tego nie garnie. Najlepsze jest to, że nie potrzeba tutaj jakiś ogromnych zmian i wywracania systemu do góry nogami. Mikropłatności za wizyty, które obaj panowie w debacie proponowali to dobry pierwszy krok. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mikropłatności odsieją tych którzy chodzą do lekarza dla sportu (hipochondryków, moherów), uderzą niestety też w tych którzy zastanawiają się czy kupić chleb czy leki.

Tutaj nie ma idealnego rozwiązania, a znajac życie rząd to wprowadzi, po czym zwolni z tego np. emerytów i noc się nie zmieni.

 

5 minut temu, Patryk napisał(a):

szkoda, że żadna partia jakoś się do tego nie garnie.

Tak, nigdy nigdzie nawet o zalążku takiej ustawy nie słyszałem.

Obaj panowie na debacie mówił, ze zysk z PIT to wcale nie tak dużo w skali państwa, wiec byłyby to bardzo dobry krok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 hours ago, bzgqdn said:

Mikropłatności odsieją tych którzy chodzą do lekarza dla sportu (hipochondryków, moherów),

 

 

I bardzo dobrze. Byłem, jakiś czas temu, u lekarza. Same dziadki/babki, znudzone życiem, przyszły se poklachać z psiapsoliółkami.

A potem się okazuje, że pola budżetu idzie na dopłaty do emerytów. Dopłaty do emerytur i służby zdrowia, której 90% konsumują emeryci właśnie.

To nie może się udać, kiedy pracujący płacą 36 tys. cebuliinów różnie w podatkach na całą resztę nierobów.

16-17 milionów ludzi w Polsce pracuje, reszta jest na ich utrzymaniu. To nie może się udać, to musi się zawalić. Już dawno jeden robi na dwóch. Kiedy się ludzie obudzą.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, bzgqdn napisał(a):

@wrotycz tylko znając życie w PL, właśnie emerytów, rencistów, nauczycieli, górników, duże rodziny, bezrobotnych, Ukraińców zasiłkowców i samotne matki, zwolnią tych płatności i płacić będą ci którzy najmniej albo wcale do lekarza nie chodzą.

Druga rzecz. Starych ludzi jest w Polsce jakieś 10 milionów, do tego też starsi częściej chorują niż młodzi, nie dziwne, że widać ich najwięcej w przychodniach, szpitalach. To normalne, mikropłatności coś pomogą, ale tego obrazka nie zmienią. 

 

10 godzin temu, wrotycz napisał(a):

To nie może się udać, to musi się zawalić.

Ok, czekam. Pan Janusz już w 2002 mówił, że ZUS jebnie xD. 

  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Patryk said:

Ok, czekam. Pan Janusz już w 2002 mówił, że ZUS jebnie xD. 

 

1 hour ago, Ksanti said:

No właśnie i ktoś taki poucza o ekonomii opowiadając farmazony, a ludzie łykają jak pelikany.

 

Otóż, widzisz, ZUS już jest bankrutem, i to od wiele, wielu lat. Sam fakt, że trzeba doń dopłacać z podatków dowodzi, że utracił płynność finansową, że tak to ładnie ujmę.

Jak przestaną dopłacać do ZUSu to przyznam co rację i oddam tygodniówkę.

Nie boję się tego zrobić, bo wiem że tak się nigdy nie stanie. Już teraz jest więcej nierobów niż pracujących a sytuacja się pogarsza z miesiąca na miesiąc.

 

Niestety, ZUS, w formie ustawowej, już dawno zbankrutował.

Wszyscy doń dopłacamy i utrzymujemy kosztowną iluzję zamiast zwalić ten cyrk.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Patryk said:

Czyli co zrobić krok po kroku?

 

Zlikwidować ZUS, sprywatyzować rynek usług zdrowotnych.

 

Na to pierwsze nawet Mentzen się nie zgodzi, co powiedział już kiedyś.

To drugie trzeba wprowadzić nie bacząc na krzyki socjalistów bo oni będą drzeć japę zawsze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, wrotycz napisał(a):

 

Zlikwidować ZUS, sprywatyzować rynek usług zdrowotnych.

 

Na to pierwsze nawet Mentzen się nie zgodzi, co powiedział już kiedyś.

To drugie trzeba wprowadzić nie bacząc na krzyki socjalistów bo oni będą drzeć japę zawsze.

 

A kto spłaci emerytów i mnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie da się tak po prostu zwalić tego cyrku.

Naprawdę bardzo duży procent ludzi jest nieporadnych życiowo, przejebaliby całą kasę, a potem byłby wysyp bezdomnych na starość.

Ktoś powie "selekcja naturalna", tak jeśli to dotyczy jednostek, ale powyżej pewnej granicy to klęska dla narodu.

 

Zresztą Zus wydaje dzisiejsze składki na bieżące wydatki więc nie da się tego zamknąć, bez wrzucenia wielkiej kasy, ktorej nikt dziś nie ma.

ZUS powinien stopniowo przechodzić na wolny rynek, kurcząc się do urzędu który zapewni jedynie minimum dla najbiedniejszych.

Prywatne filary które go zastąpią też powinny być obowiązkowe, ale z możliwością decyzji czy idziemy zachowawczo czy nieco bardziej agresywnie.

W pewnym sensie PPK spełnia te założenia, ale naród jest nieufny po tym co zrobiło PO z OFE. Ich największą zbrodnią było to że nie wytłumaczyli co i dlaczego robią, oraz nie dali ludziom wyboru. Wystarczyła kampania reklamowa o OFE ktore tracą, albo zdzierają na marży, z tym że rząd nie mial czasu a potrzebował dług publiczny przykryć.

 

 

Bardzo brakuje edukacji jeszcze w szkole średniej na temat odkładania kasy, na emeryturę i ogólnie podstaw ekonomii. Miliony ludzi nie wiedzą jak działa kredyt, czym się różni netto i brutto, a o tzw brutto brutto to już w ogóle nie słyszeli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, wrotycz napisał(a):

 

A czy ją się z Tobą umawiałem, że będę Cię spłacał?

Nie.

Masz swoją odpowiedź.

 

Czyli chcesz po prostu zabrać innym ludziom ich kasę, powodzenia z takim programem. Nie wiedziałem , ze taki socjalista z Ciebie 😂
 

To ja już wole PiS, nawet oni mnie tak bezczelnie nie okradają.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, bzgqdn said:

Nie da się tak po prostu zwalić tego cyrku.

Naprawdę bardzo duży procent ludzi jest nieporadnych życiowo,

 

A czy ją ich jakoś zmuszam do nieporadności?

Nie.

Do niczego ich nie zmuszam. Więc czemu z tym przychodzisz do mnie?

Ja jestem klasycznym liberałem - wolność jest dla mnie wartością. Jak ktoś wybrał bycie nieogarem to jego wybór. Mnie do tego nie mieszaj.


 

Edytowane przez wrotycz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, wrotycz napisał(a):

Do niczego ich nie zmuszam. Więc czemu z tym przychodzisz do mnie?

Ja jestem klasycznym liberałem - wolność jest dla mnie wartością. Jak ktoś wybrał bycie nieogarem to jego wybór. Mnie do tego nie mieszaj.

Widzisz @bzgqdn, może się ktoś bez nóg urodzi, ale przynajmniej z głodu umrze, bo rentę mu wrotycz zabierze. Potrąci Cię pijany kierowca na pasach? No Twój pech, że jesteś nieporadny życiowo, teraz sobie z głodu umrzesz, bo ZUSik zlikwidowany xD. 

 

3f97df2300d559216129279aca276c22.png

 

Czyli jak Tobie coś kraść to źle, ale jak Ty chcesz mi coś ukraść to dobrze? Jakim przymusem? Granicę na wschód masz otwarte jeszcze.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Patryk napisał(a):

Czyli jak Tobie coś kraść to źle, ale jak Ty chcesz mi coś ukraść to dobrze? Jakim przymusem? Granicę na wschód masz otwarte jeszcze.

To ja mam lepszy pomysł ;)

Złóż podanie do zusowskiego schematu Ponziego o zwrot składek, które płaciłeś mu lata. Nie ma? Jak to?! Aaaa... poszło na wypłaty dla obecnych emerytów.

 

Klasyczny ponziak. Nowe, niemożliwe na razie do realizacji wpłaty zasilają stare zobowiązania. Cóż to za epokowy system.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Aaaa... poszło na wypłaty dla obecnych emerytów.

Dokładnie, tak samo jak kasa po zakupie obligacji idzie na 500+, zostaje Ci tylko cyfrowy zapis :(. Tak wygląda ten świat.  Czy mogliby zrobić inny, lepszy system? Pewnie tak, czy bez ZUS czyli bez emerytur, rent, zasiłków chorobowych itp byłoby lepiej? Nie. Skończyłbyś 6 lat i szedłbyś na 12 godzin do roboty. I tak aż do śmierci. Przerabialiśmy już to. Urodziłbyś się bez rąk/nóg lub straciłbyś je w wypadku to umarłbyś z głodu gdyby nie ZUS. Rodzice by Ci zmarli gdy miałeś 11 lat? Brak renty, radź sobie sam. Wszelkie bajki kucfederacji, że ''ludzie by pomogli'' to niestety bajki, świat tak nie działa. Za to pewnie bez ZUS zwiększyłaby się dzietność ;)

 

Kredyt działa podobnie, nowymi wpłatami zasilasz stare, niemożliwe do spłaty na raz zobowiązania. 

 

Cóż, system ma wady, ma zalety, wszelkie próby likwidacji i nacjonalizacji tamtych środków co proponuje @wrotyczto zwykłe złodziejstwo. I to dużo większe niż to co nazywają złodziejstwem teraz. Teraz każdemu na portalu ZUS zapisują się środki a co roku są waloryzowane. Mało kto prywatnie osiągnie taką stopę zwrotu jaką ZUS osiąga. 

 

Kupując jakikolwiek instrument inwestycyjny masz nadzieję, że ktoś za X czasu wpłaci swoje nowe pieniądze i go od Ciebie z zyskiem odkupi :) Tutaj mamy przynajmniej gwarancje państwa.

15 minut temu, wrotycz napisał(a):

Nie. Ja nikomu nie chce nic zabrać.

To jeszcze raz pytam, skoro chcesz zlikwidować ZUS to z czyich pieniędzy chcesz spłacić ZUSowe zobowiązania i co się stanie z moimi, opłacanymi przez 10 lat składkami?

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Klasyczny ponziak. Nowe, niemożliwe na razie do realizacji wpłaty zasilają stare zobowiązania. Cóż to za epokowy system.

To był dobry system w 1918 - bez nowoczesnej medycyny.

A reformy nie zrobisz na raz, bo (co powinni akcentować wszyscy wolnościowcy) państwo już zawarło kontrakt z ludźmi którzy w ten system zostali włączeni, więc powinno się z niego wywiązać.

 

Tak jak miało być OFE - nowi ludzie wchodzą do nowego systemu - a stara się wygasza. Tylko kto zrobił skok na OFE? ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minutes ago, BumTrarara said:

To był dobry system w 1918 - bez nowoczesnej medycyny.

 

Nie był.

 

5 minutes ago, BumTrarara said:

A reformy nie zrobisz na raz, bo (co powinni akcentować wszyscy wolnościowcy)

 

Akcentują, tylko Ty o tym nie wiesz.

 

6 minutes ago, BumTrarara said:

państwo już zawarło kontrakt z ludźmi którzy w ten system zostali włączeni, więc powinno się z niego wywiązać.

 

"Państwo" się nie wywiązuje z innych umów a z tej akurat musi? Dobry żart tynfa wart.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.