Skocz do zawartości

Piwo z Mentzenem - ktoś się wybiera?


wrotycz

Rekomendowane odpowiedzi

25 minutes ago, wrotycz said:

 

W końcu, po 18 latach od zapowiedzi doczekamy się POPiSu.

I to będzie ostateczny koniec tych partii. Obu.

 


W ten scenariusz akurat wątpie - tzn. w sprawach glosowań to oni sobie niejawnie razem zawsze mogą, ale dla publiki polaryzacja musi być dlatego nie wierzę w takie zjednoczenie, bo te dwa betonowe elektoraty to główne strony wojny polsko-polskiej. 

Do końca tych partii też jeszcze daleko, bo pokolenie którę czerpie wiedzę o świecie z telewizorni jest wciąż w większości. 

Szczerze nie wiem co będzie, ale czuje że będzie ciekawie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

Za każdym tym podatkiem stoi osobny budynek w każdym mieście, pełny nierobów którzy tylko przekładają papierki.

Wydatki na administracje mamy jedne z najniższych w UE.  Nie sądzę, żeby to były budynki nierobów przekładających papierki, na pewno dałoby się coś tam usprawnić, ale nie na tyle, żeby miało to duże znaczenie dla budżetu państwa. Jest to raptem 5% naszego PKB, Węgry wydają ponad 8%. 

 

18 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

Ile dziś oddajesz państwu w różnych formach?

Wyplata brutto - 8.1% emerytalne zus - 1.3% rentowe zus - 8.5% chorobowe zus - 12% pit (pierwszy prog) = ok 30% na dzień dobry.

Owszem oddajesz 30%, ale przy tego typu rozmyślaniach należy wziąć pod uwagę jaki ''procent'' życia jesteś aktywny zawodowo. Pierwsze 25 lat większość z nas nie płaciła składek, bo się uczyła (w publicznych szkołach. uczelniach). Potem emerytura - również nie płacisz wtedy składek. W latach aktywności zawodowej dlatego właśnie zabiera się nam 30-40% pensji, bo przez taki procent pozostałego życia składek/ podatku dochodowego - nie płacimy. To duże uproszczenie, ale no w ten sposób działa ten system, inaczej 5 latki już musiałyby iść do kopalni razem ze swoimi pradziadkami.  Gdybyśmy nie pracowali tylko 10 lat naszego życia to pewnie wystarczyłoby każdemu zabierać 5-7% pensji, pytanie czy tego chcemy?

 

Zmiany jakie rząd powinien wprowadzić w tym zakresie to przede wszystkim podniesienie wieku emerytalnego i zrównanie go między płciami, zlikwidowanie większości wcześniejszych emerytur,  a także ustalenie na całe lata mechanizmu go wyliczającego czyli np, wiek emerytalny aktualizowany co 3-5 lat zawsze wynosi tyle, żeby średnia długość trwania życia na emeryturze wynosiła 200 miesięcy. 

18 godzin temu, bzgqdn napisał(a):

Dlatego w stanach masz pensję brutto, podatki ogólne płacisz sam więc wiesz ile im oddajesz, a w sklepach na półkach ceny netto i dopiero przy kasie robi sie brutto i znów widzisz ile oddajesz.

Popieram. Z tym musiałaby iść jakaś kampania informacyjna, większość Polaków nawet nie wie jak ZUS działa, ostatnio gadałem z kumplem, jak mu powiedziałem, że przecież składki, które pracodawca mu opłaca są na jego indywidualnym koncie do tego co roku powiększane o X% (nigdy nie mniej niż inflacja) to wyjebał oczy jak pięć złotych :D

Edytowane przez Patryk
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk napisał(a):

Popieram. Z tym musiałaby iść jakaś kampania informacyjna, większość Polaków nawet nie wie jak ZUS działa, ostatnio gadałem z kumplem, jak mu powiedziałem, że przecież składki, które pracodawca mu opłaca są na jego indywidualnym koncie do tego co roku powiększane o X% (nigdy nie mniej niż inflacja) to wyjebał oczy jak pięć złotych :D

Świadomość Polaków w tym temacie leży i kwiczy. Wielu myśli że nie płaci podatków, tylko dlatego że nie wysyła samodzielnie przelewu do ZUS/US itd.

Niby mamy to wpisane na każdym paragonie, ale kto by to czytał.

 

Ja się nie czepiam wysokości podatków tylko stopnia ich komplikacji, jak sama ustawa o vat gdzie ten sam produkt będzie miał inne stawki w różnych sytuacjach - takie rzeczy generują pole do pomyłek i nadużyć.

Tak to jest z każdym prawem, że łatwo jest dopisać nowy paragraf, nowy załącznik, nową interpretację itd. aż przepis puchnie i staje się nieczytelny. W pewnym momencie trzeba go po prostu skreślić i napisać od nowa.

 

 

A tak z innej beczki wtrącę. Ostatnio przypomniałem sobie o swoim OFE. Tusk coś tam ukradł ale nie całość, reszta została na koncie, mialo to być likwidowane i przelewane do IKE lub ZUS, ale ostatecznie nie ruszyli z tą ustawą.

Przekopałem dom w poszukiwaniu dokumentów - dupa, na mailu też nie. Dopiero na portalu ZUS znalazlem.jakieś info o przelewach, więc zdobyłem nazwę swojego OFE, okazało się że już nie istnieje, ale zostało przejęte przez inne. No to infolinia itd. i w końcu udalo mi się tam zajrzeć. Nic z tym nie mogę zrobić, ale tam niezła kwota sobie leży. Kwota o której zapomniałem.

Do czego zmierzam - ilu jest takich którzy po reformie założyli OFE i nie pamięta o tym, to jest kasa która zniknie w otchłani systemu, bo pewnie och dzieci też nawet nie będą wiedzieć gdzie się zgłosić.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Ostatnio przypomniałem sobie o swoim OFE. Tusk coś tam ukradł ale nie całość,

Masz wszystko na subkoncie ZUS. Także bądź spokojny, rząd niczego Ci nie ukradł, ta reforma, podwyższenie wieku emerytalnego, likwidacja przywilejów emerytalnych - to akurat było wszystko bardzo dobre decyzje Tuska. 

 

35 minut temu, bzgqdn napisał(a):

Nic z tym nie mogę zrobić, ale tam niezła kwota sobie leży.

Nie mógłbyś nawet gdyby nie likwidowano OFE - te pieniądze będą do Ciebie dopiero dostępne po osiągnięciu wieku emerytalnego - w co miesięcznych transzach.

 

36 minut temu, bzgqdn napisał(a):

ilu jest takich którzy po reformie założyli OFE i nie pamięta o tym, to jest kasa która zniknie w otchłani systemu, bo pewnie och dzieci też nawet nie będą wiedzieć gdzie się zgłosić.

Właśnie nie zniknie, bo każdy ma to zapisane na subkoncie ZUS.  Środki z subkonta ZUS podlegają dziedziczeniu, w praktyce reforma OFE nic nie zmieniła dla przeciętnego zjadacza chleba, ale usprawniła IMO działanie całego systemu. Lepsza waloryzacja coroczna składek w całości niż ryzykowne OFE inwestujące w Polską giełdę (xD). 

41 minut temu, bzgqdn napisał(a):

Ja się nie czepiam wysokości podatków tylko stopnia ich komplikacji, jak sama ustawa o vat gdzie ten sam produkt będzie miał inne stawki w różnych sytuacjach - takie rzeczy generują pole do pomyłek i nadużyć.

Płacę samodzielnie podatki już wiele lat i jeszcze nigdy nie miałem wątpliwości, których 2 minutowe googlowanie by nie rozwiało. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Patryk napisał(a):

Masz wszystko na subkoncie ZUS. Także bądź spokojny, rząd niczego Ci nie ukradł, ta reforma, podwyższenie wieku emerytalnego, likwidacja przywilejów emerytalnych - to akurat było wszystko bardzo dobre decyzje Tuska. 

Co ty w ZUSie pracujesz ze tak ich bronisz? :)

 

Ja wiem co się z tą kasą stało i gdzie ona jest. Rozumiem co się wydarzyło i wiem że OFE inwestowały słabo, a do tego z dużym kosztem prowadzenia rachunku.

Jednak umowa społeczna w momencie podpisania umowy z OFE była inna. Nazywam to kradzieżą, bo ktoś ruszył moje pieniądze bez konsultacji ze mną. Nawet jeżeli tylko przełożył je do innej szuflady. A może ja chciałbym je przenieść do innego OFE, a może chciałem tracić na inflacji, bo taki mam fetysz - to ma być mój świadomy wybór.

 

Wielu przywilejów nie zlikwidowali, świętych krów nie ruszyli. Wciąż mamy górników którzy nigdy nie byli po ziemią, policjantów który nigdy nie wyszli poza komendę itd..

Ponadto przez reformę napisaną na kolanie tysiące osób bujało się po sądach udowadniając że nie są wielbłądami - udupili caly rocznik przejściowy który znalazł się w dziurze pomiędzy starymi i nowymi przepisami - poczytaj o roczniku 53 kobiet i chyba 48 mężczyzn i ich problemach z przejściem na emeryturę.

 

3 godziny temu, Patryk napisał(a):

Nie mógłbyś nawet gdyby nie likwidowano OFE - te pieniądze będą do Ciebie dopiero dostępne po osiągnięciu wieku emerytalnego - w co miesięcznych transzach.

Moglbym wg ostatniego projektu, który prawie wszedł ale go zastopowali na ostatniej prostej, miał być wybór przenieść do ZUS lub do własnego IKE, a w IKE mogę już wiele z tym zrobić, a nawet wyjąć. IMHO ten projekt był lepszy niż to co zrobiło PO.

 

3 godziny temu, Patryk napisał(a):

Właśnie nie zniknie, bo każdy ma to zapisane na subkoncie ZUS. 

A oni tak chętnie i proaktywnie szukają spadkobierców ;)

Jakbyśmy tego nie nazywali ZUS to czarna dziura, cokolwiek przekroczy horyzont zdarzeń już stamtąd nie wraca.

 

3 godziny temu, Patryk napisał(a):

Płacę samodzielnie podatki już wiele lat i jeszcze nigdy nie miałem wątpliwości, których 2 minutowe googlowanie by nie rozwiało. 

Jako etatowiec czy właściciel firmy/spółki, vatoviec itd? Po nowym ładzie nawet księgowe się w tym gubią.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Peter Quinn napisał(a):

Do końca tych partii też jeszcze daleko, bo pokolenie którę czerpie wiedzę o świecie z telewizorni jest wciąż w większości. 

Za to pokolenia które czerpie wiedzę z tiktoka będzie głosować na kolorową lewicę i podobnych wokejistów:

 

🤣

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, bzgqdn napisał(a):

Co ty w ZUSie pracujesz ze tak ich bronisz?

Nie bronię nikogo, przedstawiam fakty jakie są, nie pracuje w administracji publicznej. Nie wiem też co ty by miało do rzeczy skoro w żadnym wpisie nie fałszuję rzeczywistości. 

 

22 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Ja wiem co się z tą kasą stało i gdzie ona jest.

Pisz. 

 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Nawet jeżeli tylko przełożył je do innej szuflady. A może ja chciałbym je przenieść do innego OFE, a może chciałem tracić na inflacji, bo taki mam fetysz - to ma być mój świadomy wybór.

Nie byłeś dysponentem tych pieniędzy, więc nie mógłbyś ich wyciągnąć z OFE i gdzieś ''tracić na inflacji''. 

 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Wielu przywilejów nie zlikwidowali, świętych krów nie ruszyli. Wciąż mamy górników którzy nigdy nie byli po ziemią, policjantów który nigdy nie wyszli poza komendę itd..

Zlikwidowali więcej niż ktokolwiek inny, więc za to ich chwalę. I to też miałem na myśli, PIS pierwsze co to obniżył wiek emerytalny w celu zabezpieczenia wyniku wyborów, śmiech na sali. 

 

25 minut temu, bzgqdn napisał(a):

przenieść do ZUS lub do własnego IKE

To nie byłoby ''własne IKE'' tak jak to zwykłe IKE, które możesz założyć w każdym banku tylko IKE-BIS, z którego nadal byś nie mógł niczego wypłacić. Więc tak naprawdę różna jest tylko nazwa - ofe, zus, ike-bis,  ja wolę ZUS, bo on najwięcej dokłada odsetek co roku. Nic ze szkodą dla ludzi się nie wydarzyło tak czy inaczej. Dysponentem tych pieniędzy nie byłeś i nie będziesz w pełni nigdy. Tak to działa. I lepiej, że jedna instytucja za to odpowiada, bo mniej ludzi potrzeba do obsługi.

 

28 minut temu, bzgqdn napisał(a):

nawet wyjąć.

Nie mógłbyś wyjąć właśnie. 

29 minut temu, bzgqdn napisał(a):

A oni tak chętnie i proaktywnie szukają spadkobierców ;)

Chwilę, jeden wpis temu pisałeś, że za dużo urzędników, a teraz chcesz jeszcze, żeby ktoś od nich szukał spadkobierców? Sam z siebie? Przecież to nie jest absolutnie w interesie państwa takie coś, rozumiem uświadamiać, że środki z subkonta wchodzą do masy spadkowej, ale szukać? Może jeszcze szukać beneficjentów 500+ i wszystkich innych socjali? Dziwne.

 

31 minut temu, bzgqdn napisał(a):

Jakbyśmy tego nie nazywali ZUS to czarna dziura, cokolwiek przekroczy horyzont zdarzeń już stamtąd nie wraca.

Wszystko wraca póki co, zaufanie do ZUS jest takie samo jakie zaufanie do lokat, obligacji i tak dalej, a może nawet ciut lepsze, w końcu emeryci przetrwali transformację gospodarczą, złotóweczka już niekoniecznie. 

 

32 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Jako etatowiec czy właściciel firmy/spółki, vatoviec itd?

Mam firmy, które są czynnymi płatnikami VAT.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, BumTrarara said:

Za to pokolenia które czerpie wiedzę z tiktoka będzie głosować na kolorową lewicę i podobnych wokejistów:

 

🤣

 

 

 


Właśnie świadomość wyhylenia wahadła w lewą stronę na każdy roku powinno skłaniać ludzi do głosowania na przeciwwagę, żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku - w Stanach już mają problem od lat, ale też widziałem że rodzi się opór. 

No i kto oglądał debatę z Petru? Jak wrażenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Patryk napisał(a):

Pisz. 

Ty już napisałeś o subkontach. Nie bylo tu drugiego dna.

 

57 minut temu, Patryk napisał(a):

Nie byłeś dysponentem tych pieniędzy, więc nie mógłbyś ich wyciągnąć z OFE i gdzieś ''tracić na inflacji''. 

Byłem dysponentem w zakresie trzymania w OFE, mogłem np. zmienić OFE. Więc to mi odebrano.

Dziś już tego nie sprawdzimy, ale gdyby OFE pozostało i byłyby tam wymierne środki to naturalną koleją rzeczy były by oferty np. niższej marży kredytu jeśli przeniesiesz środki do naszego OFE, tak samo jak bylo z polisolokatami.

 

Godzinę temu, Patryk napisał(a):

To nie byłoby ''własne IKE'' tak jak to zwykłe IKE, które możesz założyć w każdym banku tylko IKE-BIS

A to dla mnie nowość. Jak ustawa była ogłaszana to tej gwiazdki się nie dopatrzyłem.

Liczyłem na wpłatę na IKE, którą mogę np wrzucić w obligacje czy inne papiery, bo wyciąganie to ostateczność.

 

Godzinę temu, Patryk napisał(a):

Chwilę, jeden wpis temu pisałeś, że za dużo urzędników, a teraz chcesz jeszcze, żeby ktoś od nich szukał spadkobierców?

Wspomniałem o OFE tylko w kontekście, żeby pilnować takich rzeczy, zalogować się raz na rok. Jeśli ja młody chłop o tym zapomniałem to starsi tym bardziej.

 

Za dużo urzędników? Mamy zdublowany ZUS KRUS na przykład.

 

Godzinę temu, Patryk napisał(a):

Wszystko wraca póki co, zaufanie do ZUS jest takie samo jakie zaufanie do lokat, obligacji

No jesteś pierwszy z kim rozmawiam kto daje im taki kredyt zaufania. Ja wiem że oni sie wykarmią, a państwo dopłaci zawsze do puli. W banku masz przynajmniej tzw. sumę gwarancyjną.

W ZUS tzw. kwota zastapienia jest nieznana, nie wiem czy dostanę 20 czy 5% ostatniej pensji. Czy może zmienią warunki w trakcie gry jak zwykle i wprowadzą równą dla wszystkich emeryturę obywatelską.

 

Godzinę temu, Obliteraror napisał(a):

czas najwyższy, by działać przestało. Od tego powinniśmy zacząć tę całą dyskusję :)

 

Godzinę temu, Patryk napisał(a):

Wolałbyś kraj bez ZUS?

Jakieś minimum przymusu odkładania musi być, za dużo w społeczeństwie jest ludzi nieporadnych, którzy przejebali by całą kasę i nic na starość nie odłożyli. Mamy tez rencistów, osoby chore itd. Wiec taki ZUS dla ubogich zawsze bedzie miał racje bytu.

I dokładnie w tym kierunku powinno się tą instytucję z roku na rok wygaszać. Każdy kolejny rocznik wchodzący na rynek pracy powinien zwiększać procentowo składkę odkładaną "na siebie" w PPK, PPE, IKE, IKZE, a mniej oddawać do ZUSu.

 

17 minut temu, Peter Quinn napisał(a):

Właśnie świadomość wyhylenia wahadła w lewą stronę na każdy roku powinno skłaniać ludzi do głosowania na przeciwwagę, żebyśmy się nie obudzili z ręką w nocniku -

Zacznij już sobie nowe zaimki wybierać. Ja poproszę Wodzu/Mistrzu ;)

Tak wiem ze to nie zaimki, ale identyfikują się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2023 o 22:33, rozpętam im piekło napisał(a):

Polska będzie albo prawicowa albo martwa. Nara.

Mentzen ostatnia szansa tego kraju

Chłopczyku dorośnij.
Znam wielu z tej śmiesznej partyjki z lat 90 tych. Teraz to tłuste misie. Mentzen chce być kolejną generacją i beneficjentem tego systemu który doi Polskę od 35 lat).
Pamiętam moment w historii naszego kraju gdy była względna wolność gospodarcza a premierem był Mieczysław Rakowski. Trwała ta wolność aż do....wprowadzenia ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, która była początkiem zamordyzmu. Ta względna wolność trwała od 27 września 1989 a w praktyce od  1 stycznia 1989 kiedy wszed w życie pierwszy akt prawny wprowadzający gospodarkę wolnorynkową w Polsce, czyli ustawa z dnia 23 grudnia 1988 o działalności gospodarczej. 
Między klasą i wiedzą  takich ludzi Messner, Wilczek czy Rakowski a tym chłystkiem z Torunia jest taka, że nawet szkoda strzępić ryja. To byli poważni i dobrze wychowani ludzie, do tego  technokraci a nie błazny. 

 

  • Like 2
  • Zdziwiony 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Bez obowiązkowego ZUS. Oczywiście że bym wolał.

W porządku, ja nie, dobrowolne ubezpieczenia Np komunikacyjne tez byś chciał?

31 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Bez obowiązkowego ZUS. Oczywiście że bym wolał.

Oddałbyś wszystkim ich pieniądze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, bzgqdn napisał(a):

Byłem dysponentem w zakresie trzymania w OFE, mogłem np. zmienić OFE. Więc to mi odebrano.

Dziś już tego nie sprawdzimy, ale gdyby OFE pozostało i byłyby tam wymierne środki to naturalną koleją rzeczy były by oferty np. niższej marży kredytu jeśli przeniesiesz środki do naszego OFE, tak samo jak bylo z polisolokatami.

To tylko iluzoryczna zmiana, bo każde OFE podlega pewnym prawom i przepisom dotyczących inwestowania tych środków, zasada w ZUS jest dużo prostsza, no, ale rozumiem Twój punkt widzenia.

 

1 godzinę temu, rozpętam im piekło napisał(a):

Już zakończyłem dyskusje z toba

Rozjechać Memcena może każdy kto rozumie jak działa system podatkowo-emerytalny w Polsce xD.

4 godziny temu, bzgqdn napisał(a):

Liczyłem na wpłatę na IKE, którą mogę np wrzucić w obligacje czy inne papiery, bo wyciąganie to ostateczność.

Takie IKE lub nawet IKZE (bardziej opłacalne) możesz założyć w każdej chwili w większości Polskich banków, IKE BIS byłyby zarządzone przez państwo. To o czym w sumie mówisz to PPK, które można wypłacać i inwestować samemu (lub oczywiście zostawić funduszom do zarządzania).

 

4 godziny temu, bzgqdn napisał(a):

No jesteś pierwszy z kim rozmawiam kto daje im taki kredyt zaufania. Ja wiem że oni sie wykarmią, a państwo dopłaci zawsze do puli. W banku masz przynajmniej tzw. sumę gwarancyjną.

Cały państwo na tym stoi, więc myślę, że jest nas więcej, poza tym gdybym nie miał zaufania do ZUS to tym bardziej nie mógłbym inwestować np w lokaty, obligacje i inne instrumenty, do których trzeba mieć identyczne zaufanie. Jest i tu i tu gwarancja państwa. Czy wierzymy w to czy nie zależy od nas, jednak osobiście obstawiam, że prędzej PLN się wykruszy do zera niż ZUS miałby przestać wypłacać. 

 

4 godziny temu, bzgqdn napisał(a):

W ZUS tzw. kwota zastapienia jest nieznana, nie wiem czy dostanę 20 czy 5% ostatniej pensji. Czy może zmienią warunki w trakcie gry jak zwykle i wprowadzą równą dla wszystkich emeryturę obywatelską.

Wiemy, bo da się to policzyć i będzie to 20-25% ostatniej pensji. A skąd chciałbyś więcej? Łatwo policzyć to przecież, jeżeli zarabiasz brutto 5000 zł to składka emerytalna wynosi 1000 zł x 35 lat pracy = 350 000 odłożysz podzielić na 210 miesięcy (przewidywana długość życia na emeryturze mężczyzn w 2023) = 1660 zł emerytury, tyle ile wpłacisz tyle wyjmiesz - tu nie ma filozofii. (Pomijam w wyliczeniach waloryzacje składek, bo pomijam też inflację i wzrost wynagrodzeń). Plus dodatkowo masz gwarancję, że jak będziesz żył dłużej to będziesz dostawał pieniądze z ZUS do usranej śmierci, z prywatnych inwestycji będziesz dostawał tylko tyle ile masz. Oczywiście jak się przekręcisz wcześniej to składki ZUS zostają w ZUS a Twoi spadkobiercy biorą resztę (subkonto) - tutaj można się doszukać pewnej niesprawiedliwości jak najbardziej. Z drugiej strony gdyby składki nie przepadały to nie miałby kto utrzymać tych którzy żyją ponad średnią (bo z czego?). 

 

Emerytura obywatelska nie jest w naszym interesie finansowym niestety.

Jeżeli masz poniżej 35 lat to w Twoim najlepszym interesie jest, żeby rząd podniósł i wyrównał wiek emerytalny oraz ukrócił wcześniejsze emerytury. Na partię, która to ogłosi zapewne oddam swój głos w najbliższych wyborach.

4 godziny temu, bzgqdn napisał(a):

Jakieś minimum przymusu odkładania musi być, za dużo w społeczeństwie jest ludzi nieporadnych, którzy przejebali by całą kasę i nic na starość nie odłożyli. Mamy tez rencistów, osoby chore itd. Wiec taki ZUS dla ubogich zawsze bedzie miał racje bytu.

I dokładnie w tym kierunku powinno się tą instytucję z roku na rok wygaszać. Każdy kolejny rocznik wchodzący na rynek pracy powinien zwiększać procentowo składkę odkładaną "na siebie" w PPK, PPE, IKE, IKZE, a mniej oddawać do ZUSu

I właśnie mamy to minimum, oddajesz ~35% wynagrodzenia w czasie gdy jesteś aktywny zawodowo, bo przez 35% trwania swojego życia nie jesteś aktywny zawodowo. Według mnie to uczciwe. A rząd dlatego właśnie wprowadza po kolei IKE IKZE PPK PPE, bo wie, że emerytury nasze będą stosunkowo niskie i w ten sposób namawia ludzi do prywatnego inwestowania. Czyli ZUS + prywatne inwestycje = normalna emerytura. W dupie będą Ci jak zwykle, którzy nic nie oszczędzali i przehulali całe życie. Ich problem.

 

2 godziny temu, Personal Best napisał(a):

Mam 52 lata i już dostatecznie dużo widziałem, żeby mnie jakiś Mentzen miał ruszać. 
Masz tu swojego Sławka jak rozjezdza go przeciętny ekonomista.

Mentzen chce by każdy młody chłopak szedł do woja, emerytury chce na tym samym poziomie, a kuce, którzy nie potrafią liczyć nawet SWOICH pieniędzy będa na to głosować, edukacja w PL jest na żałośnie niskim poziomie, a Petru chyba jedyny polityk, który otwarcie się sprzeciwił obowiązku służby, ciekawe. Wysunął się na czołową pozycję w moim osobistym rankingu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Patryk napisał(a):

Takie IKE lub nawet IKZE (bardziej opłacalne) możesz założyć w każdej chwili w większości Polskich banków, IKE BIS byłyby zarządzone przez państwo. To o czym w sumie mówisz to PPK, które można wypłacać i inwestować samemu

Mam obecnie PPE i IKZE, założone świadomie.

To IKE-BIS, faktycznie brzmi jak sztuczny twór - jesli nie mogę tym zarządzać jak na zwykłym IKE, na co liczyłem, to niczym się nie różni od subkonta w ZUS

 

14 godzin temu, Patryk napisał(a):

Wiemy, bo da się to policzyć i będzie to 20-25% ostatniej pensji

Popraw mnie jeśli się mylę, ale nie jest to chyba nigdzie sztywno zapisane, a zależy od widzimisię aktualnego rządu, wiec jak za 20 lat będzie e kasie ZuS kiepsko to procent będzie niższy.

 

14 godzin temu, Patryk napisał(a):

Z drugiej strony gdyby składki nie przepadały to nie miałby kto utrzymać tych którzy żyją ponad średnią (bo z czego?). 

Mowisz o kobietach, które generalnie mniej wkładają do zus? ;)

 

14 godzin temu, Patryk napisał(a):

Emerytura obywatelska nie jest w naszym interesie finansowym niestety.

Jeżeli masz poniżej 35 lat to w Twoim najlepszym interesie jest, żeby rząd podniósł i wyrównał wiek emerytalny oraz ukrócił wcześniejsze emerytury. Na partię, która to ogłosi zapewne oddam swój głos w najbliższych wyborach.

No nie jest. U mnie już czwórka z przodu ale w perspektywie >20 lat pracy jeszcze, sam bym głosował na taką partię.

 

14 godzin temu, Patryk napisał(a):

Czyli ZUS + prywatne inwestycje = normalna emerytura. W dupie będą Ci jak zwykle, którzy nic nie oszczędzali i przehulali całe życie. Ich problem.

Jestem za, ale wolałbym odwrócić dzisiejsze proporcje tak aby każdy z nas mial wiecej kasy w prywatnym filarze niż w ZUS. 

 

Jeśli ZUS okreslasz jako to minimum egzystencji to coś poszlo nie tak. I tu odpowiem soboe sam: demografia, przywileje, pseudo krusowacy itd. a niedługo do rachunku dojdą jeszcze Ukraińcy po jednym miesiącu pracy w pl 😡

 

Mimo wszystko ja się w tym roku skuszę na konfederację - generalnie to nic nie zmieni 40-50 mandatów, ale tylko po to żeby rozczłonkować scenę polityczną i dać mniej POPISowi. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Popraw mnie jeśli się mylę, ale nie jest to chyba nigdzie sztywno zapisane, a zależy od widzimisię aktualnego rządu, wiec jak za 20 lat będzie e kasie ZuS kiepsko to procent będzie niższy.

Sztywno Ci nikt nie napisze ile dostaniesz, bo nikt nie wie ile lat będziesz pracował ani ile będziesz zarabiał, możesz sam sobie policzyć - dodaj składki które już masz do hipotetycznych przyszłych zarobków i dostaniesz informacje na kalkulatorze jaka będzie Twoja emerytura. 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Mam obecnie PPE i IKZE

Świetnie, dołóż jeszcze IKE :). PPK PPE nie mogę mieć, ale mam IKE oraz IKZE. 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

To IKE-BIS, faktycznie brzmi jak sztuczny twór - jesli nie mogę tym zarządzać jak na zwykłym IKE, na co liczyłem, to niczym się nie różni od subkonta w ZUS

Dokładnie, dlatego dla mnie sytuacja tutaj z ofe, ike-bis nie miała większego znaczenia, bo wszystko sprowadza się do tego samego - wolę jednak, żeby wszystkie pieniądze były w ZUS, zwykła wygoda - mniej miejsc do sprawdzania finansów. 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Jeśli ZUS okreslasz jako to minimum egzystencji to coś poszlo nie tak. I tu odpowiem soboe sam: demografia, przywileje, pseudo krusowacy itd. a niedługo do rachunku dojdą jeszcze Ukraińcy po jednym miesiącu pracy w pl

To poszło nie tak, że:

1) za krótko pracujemy

2) za niskie składki płacimy

3) umowy śmieciowe zamiast umów o pracę

4) za dużo płacenia pod stołem, mało kontroli PIP, nieświadomość młodych ludzi, że płacenie pod stołem to duża SZKODA dla nich

5) zbyt mała aktywność kobiet na rynku pracy

 

 

 

Demografia nie ma zbytnio znaczenia w kontekście wysokości emerytur, bo dostajesz tyle ile wpłaciłeś do systemu, nic ponadto (nie licząc waloryzacji) - identycznie jest w systemie prywatnym, nie dostaniesz nic ponadto to co wpłaciłeś + odsetki jeżeli oczywiście zarobiłeś. Dodam, że w ZUS nie ma ryzyka straty, a IKE, PPE, PPK, IKZE - jest.

 

Zresztą prognozy mówią, że w 2060 % PKB jaki wydajemy na emerytury będzie i tak niższy niż teraz. Nie trzeba się martwić demografią w kontekście systemu emerytalnego. Najzwyczajniej emerytów będzie więcej, ale będą dostawali dużo mniej niż dzisiejsi emeryci.

 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

pseudo krusowacy

Z reguły KRUS opłaca jednak tylko rolnik, pewnie zdarzają się jakieś wały, ale wątpię by to był jakiś duży procent. No niestety mamy jeden z wyższych w EU udziału rolnictwa na rynku pracy, on stopniowo maleje i dzięki temu stopniowo malały będą wydatki na KRUS. Tutaj winne są zbyt małe gospodarstwa - rolnicy niechętnie tworzą spółdzielnie oraz technologiczne zacofanie (mniejsze niż przed wejście do EU, ale nadal dość duże). Oprócz dania czasu na zmiany obawiam się, że nie możemy niczego więcej zrobić. 

 

23 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

Mimo wszystko ja się w tym roku skuszę na konfederację - generalnie to nic nie zmieni 40-50 mandatów, ale tylko po to żeby rozczłonkować scenę polityczną i dać mniej POPISowi. 

Właśnie wczoraj Mentzen powiedział, że nie podwyższą wieku emerytalnego kobietom i chcą zrobić obowiązkowy pobór do wojska między maturą a studiami dla każdego mężczyzny, więc no Konfederacja dla mnie skreślona kategorycznie, niemniej rozumiem argument o ograniczeniu władzy PiSowi. 

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Patryk napisał(a):

Sztywno Ci nikt nie napisze ile dostaniesz

W procentach można:

X lat pracy = Y% kwoty zastapienia

Ale mniejsza z tym.

Liczyłem emeryturę mamie, jak jeszcze nie było kalkulatorów w necie, dalismy radę ale do tego trzeba prawnika i matematyka w jednym, nie wiem jak zwykła kura domowa miała to ogarnąć.

 

IKE w planach, może jeszcze w tym roku.

 

11 minut temu, Patryk napisał(a):

Najzwyczajniej emerytów będzie więcej, ale będą dostawali dużo mniej niż dzisiejsi emeryci.

O tym właśnie mówię - wyjdzie jakiś polityk i powie ze to bedzie 5% ostatniej pensji i tyle.

"Nie mamy pańskiego płaszcza o co nam pan zrobisz?"

 

13 minut temu, Patryk napisał(a):
34 minuty temu, bzgqdn napisał(a):

pseudo krusowacy

Z reguły KRUS opłaca jednak tylko rolnik, pewnie zdarzają się jakieś wały, ale wątpię by to był jakiś duży procent

Dziś już nie ma rolników. Sam znam przynajmniej 10 osób, ktore utrzymują kawalek pola i prowadzą działalność gospodarczą (remonty, taxi, transport, handel itd.) dzieki czemu płacą KRUS chyba ok 1000zl/kwartal co w porównaniu do ZUS jest śmieszne.

I to nawet nie jest jakies wielki wał, prawie wszystko w świetle prawa, tylko trzeba wpisać dobre pkd i tak wystawiać faktury żeby limitów nie przekroczyć.

 

21 minut temu, Patryk napisał(a):

obowiązkowy pobór do wojska między maturą a studiami dla każdego mężczyzny

Ehh Shit, a dlaczego tylko mezczyzny?

Nie mam nic przeciwko wojsku jeśli będzie dobrze zorganizowane, a nie siedzenie w koszarach, fala i chlanie przez rok jak w latach 80'. Uwielbiam rozwiązanie szwajcarskie gdzie masz nakaz mieć w domu mundur i broń, i każdy (niestety chyba tez tylko faceci) co roku na 2 tygodnie jedzie na doszkalanie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, bzgqdn napisał(a):

Ehh Shit, a dlaczego tylko mezczyzny?

Nie mam nic przeciwko wojsku jeśli będzie dobrze zorganizowane, a nie siedzenie w koszarach, fala i chlanie przez rok jak w latach 80'. Uwielbiam rozwiązanie szwajcarskie gdzie masz nakaz mieć w domu mundur i broń, i każdy (niestety chyba tez tylko faceci) co roku na 2 tygodnie jedzie na doszkalanie

Dobre pytanie, możesz zadać na kolejnym ''piwie z mentzenm''.  Nie mam nic przeciwko wojsku, kto chce niech idzie. Przymus nie jest dobrym rozwiązaniem, niektórzy pójdą odbębnić i niczego nie wyniosą, a niektórzy jak Krzysiu Bosak będą przez lata udawać, że się uczą, by ich nie wezwano :D.  Aktualnie każdy może iść na miesięczne przeszkolenie bez żadnych problemów, pomijam także prywatne strzelnice na przykład oraz kursy pierwszej pomocy organizowane często przez gminy. 

 

27 minut temu, bzgqdn napisał(a):

dlaczego tylko mezczyzny?

Bo Sławek to niestety typowy cuck, biedne kobietki itp argumenty. Prawa te same co mężczyźni a obowiązków żadnych. Ostatnio Tusk chyba też pokazał jakim jest cuckiem.

 

27 minut temu, bzgqdn napisał(a):

dzieki czemu płacą KRUS chyba ok 1000zl/kwartal co w porównaniu do ZUS jest śmieszne.

No tu mamy taką dziurę jak przez górników, studnia bez dna i każdy rząd boi się cokolwiek z tym zrobić. Konfederacja także nic z tym nie zrobi co już zapowiedzieli (nie chcą podnieść wieku to na pewno nie ograniczą przywilejów - prosta logika).

 

Oczywiście jest jeszcze cała druga strona medalu zusowego, rozmawiamy o składkach emerytalnych a są jeszcze składki zdrowotne - tam jest dopiero wielki burdel xD. Cała ochrona zdrowia o kant tyłka potłuc. Zero profilaktyki, kolejki, wydatki na prywatnych lekarzy bardzo wysokie. Tutaj jest duże pole do popisu dla odpowiedzialnych rządzących. Mam tutaj jednak jeden mały myk dla każdego, żeby indywidualnie sobie polepszyć sytuację w tym zakresie czyli - bycie zasłużonym honorowym dawcą krwi :). Wolne w pracy macie, a jak uzbieracie 6 litrów to dostajecie odznakę szeryfa i plujecie na stare baby w kolejkach :D 

 

27 minut temu, bzgqdn napisał(a):

O tym właśnie mówię - wyjdzie jakiś polityk i powie ze to bedzie 5% ostatniej pensji i tyle.

"Nie mamy pańskiego płaszcza o co nam pan zrobisz?"

Nie powie, bo to będzie nieprawdziwe matematycznie - sytuacja, o której mówisz czyli ''rząd kradnie składki i chuj'' to w praktyce upadek państwa, upadek złotówki, koniec inwestycji jakichkolwiek w Polsce, to tak jakby Polska nie wykupiła obligacji (imo nawet gorzej). Nawet w ogarniętej wojną Ukrainie to wszystko działa. Naprawdę nie wiem co musiałoby się wydarzyć, by coś takiego się stało. 

27 minut temu, bzgqdn napisał(a):

W procentach można:

X lat pracy = Y% kwoty zastapienia

Ale mniejsza z tym.

Robisz tak: kwota składki emerytalnej jaką opłacasz miesięcznie (Twój pracodawca) mnożysz przez 35 lat a potem to dzielisz przez 210 miesięcy - to Twoja emerytura. Dla 5000 brutto będzie to 1700 zł emerytury. Im więcej tym większa będzie.

Edytowane przez Patryk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Patryk napisał(a):

Cała ochrona zdrowia o kant tyłka potłuc. Zero profilaktyki, kolejki, wydatki na prywatnych lekarzy bardzo wysokie. Tutaj jest duże pole do popisu dla odpowiedzialnych rządzących. Mam tutaj jednak jeden mały myk dla każdego, żeby indywidualnie sobie polepszyć sytuację w tym zakresie czyli - bycie zasłużonym honorowym dawcą krwi :). Wolne w pracy macie, a jak uzbieracie 6 litrów to dostajecie odznakę szeryfa i plujecie na stare baby w kolejkach :D 

 

O! I w tym temacie zagłosowałbym na tego kto mi pozwoli odliczyć prywatną wizytę np. u dentysty, od podatku (nie dochodu). Jeżeli nie bylem na NFZ, nie zrobiłem kolejki, nie wykorzystałem sprzętu itp. to coś mi się należy, choćby to odliczenie mialo być tylko do wysokości wyceny z NFZ.

 

A HDK jestem od 20 lat, już >15l popłynęło.

 

5 godzin temu, Patryk napisał(a):

Naprawdę nie wiem co musiałoby się wydarzyć, by coś takiego się stało. 

Nadpodaż starych do młodych. Moja dzisiejsza kasa tylko teoretycznie czeka na mnie, ale to tylko zapis. W praktyce jest wydawana na bieżące wypłaty z nadzieją że w przyszłości innych wpłat będzie wystarczająco dla wszystkich emerytów.

Mówili o tym nawet oboje panowie na debacie ze to piramida finansowa.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.