Skocz do zawartości

Inwestycje emerytalne


T_Shelby

Rekomendowane odpowiedzi

Jako, że nie znalazłem podobnego tematu, wychodzę z pytaniem - jak i w co inwestować na emeryturę?

Jestem zaraz przed 30tką, inwestuję dla samego inwestowania(GOLD, BTC, ETH, akcje), oszczędzam(parę lokat bankowych). Jeszcze bez żadnego kredytu - może jakieś mieszkanie wleci w tym/przyszłym roku, ciężko powiedzieć - zależy od rozwoju sytuacji. Pytanie w co ładować powiedzmy 1000pln/msc (które wygospodaruje poza innymi wydatkami jak życie, inwestycje)?

IKE? Niby wpłaciłem tam ostatnio ten 1000pln ale mam jakieś wątpliwości co do tego(może niesłuszne)

 

Oczywiście mam jakieś swoje pomysły ale co dwie głowy to nie jedna. 

 

Proszę o rady, dziękuje.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje jakaś jedna czy dwie złote rady, dlatego zawsze w tego typu tematach powtarzam, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w siebie, a konkretnie mam tu na myśli inwestycję we własną wiedzę ekonomiczną oraz edukację finansową. Każdy z nas jest różny i różni się podejściem do ryzyka. Dla jednego ryzykowne będzie aktywo A, a B bezpieczne, a dla drugiego odwrotnie, dla trzeciego jeszcze coś innego.

 

Na początek polecam "Inteligentnego inwestora XXI wieku" niejakiego Cezarego Głucha zwanego też Independent Trader. Znajdziesz tam dość dobry opis wszystkich dostępnych i możliwych aktywów od akcji i obligacji zaczynając poprzez fundusze inwestycyjne, ETFy, kryptowaluty, metale, srowce, na nieruchomościach i ziemi kończąc. Cztery tomy do przeczytania, także bądź przygotowany. To na początek.

 

Na jego blogu znajdziesz też dużo wartościowej wiedzy. W zakładce o nazwie niezbędnik znajdziesz polecane lektury pogrupowane tematycznie do bardziej głebokiej analizy.

  • Like 7
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie czytam finansową fortecę i jak wejść w kryptowaluty, zobaczymy jakie będę miał wnioski po tym. Na razie kupiłem złotą monetę, i jest plan coroczny na monetę lub sztabkę.

 

Myślę też poważnie nad jakąś kwaterą poza terenami okupowanymi, 10-20 tysięcy euro to śmiesznie niska cena za własne speluno.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, DOHC said:

Myślę też poważnie nad jakąś kwaterą poza terenami okupowanymi

Na terenach UE myśl takim ciągiem logicznym:

Termomodernizacja/CO2 -> podatek od jej braku -> wspólny system informacji podatkowo/bankowej -> zajęcie komornicze na poczet podatków od speluny.

Jak z autami - nie sztuka kupić, ale sztuka utrzymać.

 

5 hours ago, T_Shelby said:

Pytanie w co ładować powiedzmy 1000pln/msc

Poniżej 30 roku życia - w cokolwiek, co pozwoli Ci odkładać 2000zł/mc, a w perspektywie - więcej.

Nie wiesz, co i ile będzie warte za te 40 lat. Zważ, że jedna decyzja polityczna (nacjonalizacja/sankcje/zakaz posiadania) może uwalić dowolne aktywo - poza tymi, które nosisz w głowie.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akcje + IKE

Przy horyzoncie rzędu 30-40 lat ryzyko strat jest niskie, a inwestycje w akcje powinny pokonać inflację
IKE - parasol antypodatkowy, który pozwala nie płacić 19% podatku (załóżmy, że oszczędzisz 200k PLN z 1 mln PLN) jeśli hajs wypłacisz dopiero na emeryturze

Polecam też wejść na stronę ZUS i zrobić sobie symulację (jest dostępny kalkulator) ile wyjdzie Ci emerytury na podstawie zaróbków vs Twoja średnia krajowa. Pamiętaj, że Twoja emerytura to 3 filary
- I filar - zus (niedziedziczona)

- II filar subkonto/ofe (dziedziczona, inwestycyjne w polski kapitał)

- III filar - Twój hajs do dyspozycji (PPK i np. IKE)

Polecam liczyć sobie na totalu

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych potwierdziło ostatnio, że będą zmiany w podatku Belki. Mają ogłosić w tym miesiącu. Prawdopodobne ograniczenie lub likwidacja do 100 000 zł, więc to będzie teraz jeden z najlepszych okresów, żeby wejść na rynek kapitałowy z takimi pieniędzmi, mniej więcej do kwoty 80 000 zł.

 

A inwestujesz tylko w to, na czym się znasz i czego możesz dopilnować. Ja przy inwestycjach i analizie spędzam bardzo dużo czasu i znam się na temacie. Handluję tylko instrumentami, w których mam specjalizację, wiedzę i jestem na bieżąco. Nic Ci nie da zysku za darmo. Frajerów się wyleszcza.

 

Jeżeli nie chcesz w taki sposób działać i poszerzać wiedzy to zwyczajnie oszczędzaj na lokatach lub gromadź pieniądze w materacu. Innego wyjścia zwyczajnie nie ma.

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, T_Shelby napisał(a):

- jak i w co inwestować na emeryturę?

W bąbelka, żeby Coś szklankę wody na starość podał.😅😅😅😅*

 

 

4 minuty temu, mac napisał(a):

Mają ogłosić w tym miesiącu. Prawdopodobne ograniczenie lub likwidacja do 100 000 zł, więc to będzie teraz jeden z najlepszych okresów, żeby wejść na rynek kapitałowy z takimi pieniędzmi, mniej więcej do kwoty 80 000 zł.

To zniesienie ma dotyczyć wszystkich czy tylko osób wpłacających środki na instrumenty objęte tym podatkiem po raz pierwszy?

 

 

 

 

 

 

 

* Sorry , nie mogłem się powstrzymać xD.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedłem niedawno w temat krypto (na razie CFD)

i widząc w praktyce jaka jest stopa zwrotu trochę żałuję,

że wcześniej nie było okazji się tym zainteresować.

 

Jako inwestycja emerytalna rośnie kult ETF ze strategią co miesięcznego wpłacania

określonej sumy pieniędzy niezależnie od obecnego kursu funduszu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kiroviets napisał(a):

W bąbelka, żeby Coś szklankę wody na starość podał.😅😅😅😅*

Wg mnie to jest najlepsza rada.

 

ZUS-y, OFE, bitcoiny, złota można mieć, ale jak nagle będzie potrzeba żeby ktoś na starość zorganizował szybko wyjazd do cioci w góry, czy za rzekę, bo elektrownia atomowa się rozlała? A nas boli noga, oko i autem nie pojedziemy? Dzieci to najlepsza inwestycja, reszta to ułuda, że cywilizacja będzie trwać i w razie czego nas uratuje.

 

Wg mnie bezpiecznie jest iść w obligacje, lokaty. IKE, daje lepszy zwrot, ale jest odległe czasowo, to zwiększa ryzyko. Złoto to bardziej na przetrzymanie kapitału, jako zabezpieczenie na hiperinflacje, ale ja bym odpuścił, bo lepszy agregat w piwnicy, rower, czy paleta konserw niż sztabka złota.

 

Dla mnie bitcoin, akcje to duża niewiadoma, wiele osób straciło, wiele jeszcze dużo straci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O krypto piszą wprost.

Inwestuj będąc świadomym, że możesz stracić wszystko.

Fakt, że stopy wzrostu są takie jak nigdzie indziej. Spadku też.

Państwowe oszczędności nawet nie rekompensują inflacji i w każdej chwili państwo może zrobić z nimi co chce.

To nie jest coś co mi się podoba.

Dzieci?

Jeśli będą wychowane jak trzeba - owszem.

Złoto nie boi się pożaru, rdzy, starzenia się, to już coś.

"lepszy agregat w piwnicy, rower, czy paleta konserw niż sztabka złota."

Mając złoto możesz szybko mieć agregat, mając agregat niekoniecznie tak zaraz zamienisz go na rower.

 

Najlepsza metoda określona jednym słowem?

Dywersyfikacja.

Mieć rower, dzieci, złoto, krypto, wiedzę i [...dodać co kto jeszcze wymyślił...].

I jeszcze jedno:

Nie wierzyć żadnym zapewnieniom ani obietnicom.

Żadnym przez duże Ż.

Zapewnieniom własnych dzieci również.

Epoka gdy słowo było warte więcej niż pieniądze już minęła i raczej nie wróci.

 

Edytowane przez JoeBlue
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.02.2024 o 18:27, Kiroviets napisał(a):

W bąbelka, żeby Coś szklankę wody na starość podał.😅😅😅😅*

 

 

To zniesienie ma dotyczyć wszystkich czy tylko osób wpłacających środki na instrumenty objęte tym podatkiem po raz pierwszy?

Pod koniec lutego podobno będzie wiadomo oficjalnie. Ministrem finansów został gość szczególnie związany z rynkiem kapitałowym, więc coś może w końcu się ruszy.

 

Zakładam jednak, że limit będzie obowiązywał wszystkie instrumenty i nie tylko za pierwszym razem, tylko ogólnie. Polecam przestudiować temat samodzielnie.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na poważnie to dobry zwrot jeśli nie musisz być na etacie daje rezygnacja z ZUS i przejście na KRUS. Trzeba co prawda mieć ziemię, ale nie musisz być jej jedynym właścicielem, jak zrobisz z kimś zrzutkę i kupisz, to liczą ci do hektara przeliczeniowego całość a nie udział. Składka zdrowotna dla 1ha to 1zł, całość to 700zł kwartalnie, więc przez rok płacisz 2800 zamiast 24000. A emerytura rolnicza jest po 25 latach i choć będzie nędzna, zbliża się powoli do Zusowskiej, tym bardziej że rolników będzie coraz mniej i nie będą już takim obciążeniem dla budżetu. Działalność gospodarczą można prowadzić w formie spółki, księgowość wyjdzie drożej, ale przy małej liczbie faktur nie są to przerażające sumy w porównaniu z JDG. No i trzeba trochę zoptymalizować koszty w spółce.

 

A zaoszczędzoną na ZUS kasę, jak pisałem, w Krasnalcoiny :P

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Klapaucjusz skąd takie dane o KRUS podajesz? W sieci dużo jest nierzetelnych informacji w tym temacie. Żeby płacić KRUS, musisz mieszkać w miejscu posiadania gospodarstwa. Wspólna ziemia z innymi osobami (iloma, 20 osób?), zrzutka? Wg mnie taki wał w urzędzie zaraz ktoś wykryje, jak na jeden adres zgłosi się ileś osób nie będących rodziną.

 

Podane wysokości składek nie zgadzają się. Emerytura rolnicza po 25 latach jak i w ZUS, ale wiek wymagany 65 lat. Autor chyba robi na etacie, więc nie zastosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież pisałem że to nie dla etatowców. A co do współwłasności to znam przypadek gdzie ktoś nawet nie wiedział że kwalifikuje się do KRUS, ale nie był ubezpieczony w ZUS i wtedy z mocy prawa objęto go KRUS-em - i nie mieszkał w miejscu gdzie posiadał grunty. Ale fakt, jak 20 osób się zacznie zgłaszać to urząd może coś wywęszyć, tylko że ja nie miałem czegoś takiego na myśli, raczej 2-3 osoby.

Skąd masz dane o składkach? No tak, zawyżyłem, mniej niż 700 kwartalnie

 

https://praca.gazetaprawna.pl/artykuly/9396357,skladki-krus-za-i-kwartal-2024-jaki-jest-termin-platnosci-i-ich-wysok.html

 

 

Edytowane przez Klapaucjusz
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.