Skocz do zawartości

Książkowy zakątek


poduszka

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 17.08.2015 o 22:20, Mosze Red napisał:

Poduszka 4x całą sagę :P , od czasu do czasu czytam zaznaczone ulubione fragmenty.

 

Dnia 17.08.2015 o 22:27, Qsiorz napisał:

red ja podobnie, 3 razy spałaszowałem jego sage.

 

Pffff. Amatorzy. Po siódmym razie straciłem rachubę. B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trzynastka, daj sobie cierpliwie doczytać Grę o tron. Mocno się rozkręca. Martin w Starciu Królów musi po prostu osadzić głęboko pewne wątki. Przebolej, bo takie akcje się dzieją, że to jest po prostu szok :D Najgorzej, że książka być może nigdy się nie skończy :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, mac napisał:

@Trzynastka, daj sobie cierpliwie doczytać Grę o tron. Mocno się rozkręca. Martin w Starciu Królów musi po prostu osadzić głęboko pewne wątki. Przebolej, bo takie akcje się dzieją, że to jest po prostu szok :D Najgorzej, że książka być może nigdy się nie skończy :P

 

No ale podobno "Wichry zimy" są już na ukończeniu. Myślę, że Martin wyda je tuż przed premierą 7 sezonu. Tak byłoby najlogiczniej, wszyscy rzuciliby się do czytania. Mimo, że serial mocno odbiega od książki to główne wątki są takie same. Czytałam też, że George wszystko ma gdzieś porozpisywane, pozaznaczane, wyjaśnione itp by w razie jego śmierci ktoś inny mógł dokończyć dzieła. 

 

Widzę, że jesteś w temacie... Więc jak myślisz kto zasiądzie na Żelaznym Tronie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trzynastka, jeżeli interesują cię dobre klimaty fantasy to polecam jeszcze Brandona Sandersona. Jestem po lekturze wszystkich jego książek. To, co ten gość wyprawia, co i jak pisze przekracza wszelkie granice jakości. Zacząłem od Elantris, jego debiutu. Przepiękna historia. Cieszyłbym się, gdyby żelazny tron został całkowicie zniszczony przez Innych lub w inny sposób. Poza tym trudno wyrokować, bo władza nie jest dana wiecznie żadnej postaci. Walka o tron ciągle trwa, nie ma zwycięzców. Mityczna potęga pryska przez ludzką słabość. Nie patrzę zatem na postać, która zasiada na tronie, ale na proces upadku po dosięgnięciu szczytu i na zupełne odwrócenie priorytetów. Bo tak naprawdę liczy się zupełnie coś innego :D 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, mac napisał:

@Trzynastka, jeżeli interesują cię dobre klimaty fantasy to polecam jeszcze Brandona Sandersona. Jestem po lekturze wszystkich jego książek. To, co ten gość wyprawia, co i jak pisze przekracza wszelkie granice jakości. Zacząłem od Elantris, jego debiutu. Przepiękna historia. Cieszyłbym się, gdyby żelazny tron został całkowicie zniszczony przez Innych lub w inny sposób. Poza tym trudno wyrokować, bo władza nie jest dana wiecznie żadnej postaci. Walka o tron ciągle trwa, nie ma zwycięzców. Mityczna potęga pryska przez ludzką słabość. Nie patrzę zatem na postać, która zasiada na tronie, ale na proces upadku po dosięgnięciu szczytu i na zupełne odwrócenie priorytetów. Bo tak naprawdę liczy się zupełnie coś innego :D 

 

Po skończeniu Gry o tron miałam siegnąć po Wiedźmina. Dopiero zaczynam przygodę z fantastyką, do tej pory czytałam  kryminały i książki historyczne. 

 

W Grze o tron swietnie jest także pokazany wątek religijny. 

Na początku były Dzieci Lasu i Pierwsi Ludzie i mieli swoich Bogów Lasu, Czardrzewa. Przybyli Andalowie, zaczęli podbijać Westeros i narzucać nową wiarę-Wiarę Siedmiu. 

 

Kiedyś i u nas byli pogańscy, słowiańscy Bogowie, pózniej nastało chrześcijaństwo. Ten sam schemat. 

 

Na końcu napisałeś, że liczy się całkiem coś innego. Co takiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Trzynastka, odpiszę krótko, bo nie chcę zaśmiecać tematu. 

 

Według mnie coś innego to wyjście z utartego schematu i perspektywa. Gra o tron pochłania wszystkich, a prawdziwe zagrożenie beztrosko nadchodzi. W podobnym świecie żyjemy. Priorytety uległy zafałszowaniu, zamazaniu. To, co wydaje się honorową postawą to czysta głupota, chociażby Ned Stark, który ściął głowę dezerterowi z Nocnej Straży, świadka nadejścia Innych. Nie chcę się rozpisywać, bo każdy przecież czerpie własne interpretacje z lektur :) Po lekturze Wiedźmina masz jeszcze do dyspozycji świetne gry z tego cyklu. Fabularnie spisują się znakomicie :D Odnośnie walki religijnej w GOT fajna obserwacja. Mocno się zgadzam. Daje do myślenia :D

 

Jakie książki historyczne możesz z czystym sumieniem polecić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czystym to na pewno trylogia Stanisława Srokowskiego: "Ukraiński kochanek", "Zdrada", "Ślepcy idą do nieba", która porusza tematykę zbrodni wołyńskiej. 

W ramach ciekawostki "Pakt Ribbentrop-Mołotow" - ta książka to świetny materiał na szerszą dyskusję.

Elżbieta Cherezińska - "Legion"

 

Dobrze czyta się też serię Ciszewskiego "www.1939.com.pl", www.1944.waw.pl", "Major" - chociaż to nie są książki stricte historyczne ;)

 

Bardzo podobała mi się też "Szmaragdowa tablica" Carli Montero.

 

Z kolei z niehistorycznych mogę polecić trylogię Millennium Stiega Larssona, o ile jeszcze nie czytałeś. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Trzynastka napisał:

 

Po skończeniu Gry o tron miałam siegnąć po Wiedźmina. Dopiero zaczynam przygodę z fantastyką, do tej pory czytałam  kryminały i książki historyczne. 

 

W Grze o tron swietnie jest także pokazany wątek religijny. 

Na początku były Dzieci Lasu i Pierwsi Ludzie i mieli swoich Bogów Lasu, Czardrzewa. Przybyli Andalowie, zaczęli podbijać Westeros i narzucać nową wiarę-Wiarę Siedmiu. 

 

Kiedyś i u nas byli pogańscy, słowiańscy Bogowie, pózniej nastało chrześcijaństwo. Ten sam schemat. 

 

Na końcu napisałeś, że liczy się całkiem coś innego. Co takiego?

Lofciam Geralta z Rivii :wub: Miodzio, polecam. Podobny klimat ma seria Baniewicza - Saga o Czarokrążcy. Sapkowskiego kocham a Tolkiena nie trawię... ;) Książki futurystyczne - Bastion, Nowy Wspaniały Świat, seria Metro czy Mechaniczna Pomarańcza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Polecam:

Folwark zwierzęcy i Rok 1984 - George Orwell

- Wyspa i Nowy wspaniały świat - Aldoux Huxley

- Ferdydurke - Witold Gombrowicz

- Zbrodnia i kara - Fiodor Dostojewski

- Duchowość ciała i Radość - Alexander Lowen

- Biegnąca z wilkami - Clarissa Pinkola Estes

- Sto lat samotności - Gabriel Garcia Marquez

- Dezintegracja pozytywna - Kazimierz Dąbrowski

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś lubi klasykę fantastyczno- naukową to polecam "Na srebrnym globie" Żuławskiego. Ta książka ma klimat i najlepiej ją czytać w długie zimowe wieczory. Zresztą Żuławski napisał całą trylogię. Do tego są to książki napisane na początku 20 wieku...

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Jerzy_Żuławski

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Bardzo lubię książki, dzięki którym czuję, że rozwijają mnie wewnętrznie, uświadamiają i pokazują świat z innej perspektywy. Jednak wszelkie typowo psychologiczne mnie zniechęcają. Miałam jakiś czas temu fazę na szukanie w sobie zalet i niwelowanie wad. Głównymi wadami były emocje (skryte, nieokiełznane), przez które czułam się słabszą jednostką oraz natłok zbędnych myśli, w których się mocno gubiłam. Chciałam po prostu mieć takie swoje "pudło nicości". Pomocne okazały się książki Osho.

Moja ulubiona to "Kreatywność", a na drugim miejscu- "Miłość. Wolność. Samotność."

Codzienna praca nad sobą zwiększa motywację, a co za tym idzie- pierwsze małe sukcesy w życiu, co właśnie zauważam. Największym plusem jest chyba odnalezienie radości z życia. Tej radości, która została w nas zabita lub w ogóle nie miała szansy się narodzić- tej prawdziwej... takie cieszenie się ze wszystkiego. Jestem wdzięczna, że miało to szansę do mnie dotrzeć.

Lekkie, logiczne, nieco kontrowersyjne, ale przyjemne do poczytania, jeśli ktoś lubuje się w takich klimatach.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jurg Willi „Związek dwojga – psychoanaliza pary”.
 

O koluzji – czyli jak  ludzie dobierają się w oparciu o wspólne mity i fiksacje, a potem toczą wokół nich konflikty. Omówione są typowe wzorce, nieświadomych wspólnych gier, wyodrębnione jako krążące wokół tematów: miłość jako bycie jednością, jako wzajemna troska o siebie, całkowite należenie do siebie lub miłość jako potwierdzanie męskości.

Wiele wyjaśniające w kwestii wzajemnych roszczeń płciowych (a zdaje się, że  forum jest interesującą manifestacją takich  roszczeń).

Klasyka terapii par. Dostępne w zasobach internetu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 7.03.2017 o 12:00, Kit.mit napisał:

Jurg Willi „Związek dwojga – psychoanaliza pary”.

 

Namówiłaś mnie :) Jurg jest psychiatrą więc lepiej będzie się go czytało niż psychologa. Do tego jest szwajcarem, więc na pewno czerpie z Carla Junga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

Marek Krajewski - Głowa Minotaura

Tom Rob Smith - Tajny Referat

Hubert Klimko-Dobrzaniecki - Krysuvik

Joanna Chmielewska - Dwie głowy i jedna noga

Maja Wolny - Kara

Jo Nesbo -Policja

Łukasz Orbitowski - Szczęśliwa Ziemia

Więcej grzechów nie pamiętam na tą chwilę (czytaj nie mam akurat pod ręką żeby sprawdzić tytuł i autora), a tak naprawdę chciałam się pochwalić, że przeczytałam coś, czego nikt nie wymienił( proszę się powstrzymać od krytyki), nie gardzę harlekinami i tzw. czytadłami na leniwe niedziele.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harlan Coben - Zachowaj spokój

Graham Masterton - Dziecko ciemności

Gillian Flynn - Mroczny zakątek

Tara Siviec - Piękne kłamstwo

Jennifer Weiner - Z dala od domu

Katherine Webb - Dziedzictwo


 

Stephen Covey 7 nawyków skutecznego działania - polecam szczególnie tym, którzy chcą zmienić swoje życie, ale nie wiedzą od czego zacząć.

 

Chip Espinoza Milenialsi w pracy – dla tych którzy zaczynają za niedługo swoją pierwszą pracę, staż praktyki. Polecam zwłaszcza, jeśli nie są one po znajomości :>

Poza tym książka przedstawia różnice pokoleniowe i wynikające z nich konflikty komunikacyjne. Także jeżeli ktoś na co dzień zarządza młodszym zespołem, to również może się jej przyjrzeć.

 

Laura Vandekam Co ludzie sukcesu robią przed śniadaniem? - Czyli powiedz NIE szalonym porankom. Dobre dla niezorganizowanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
On 23.07.2016 at 9:12 PM, Trzynastka said:

siegnąć po Wiedźmina

Może to być dobre rozwiązanie dla kobiety. Mój znajomy, który czytał wszystkie tomy gry o tron nie zasmakował w Wiedźminie ale jego żona przeczytała jednym tchem. Podobnie u jednej znajomej pary - on czytał ale nie piał z zachwytu, ona przeczytała grę o tron i połknęła Wiedźmina.

 

 

----

Matt Ridley "Czerwona królowa. Płeć a ewolucja natury ludzkiej." - genialna książka - połowa jest o zwierzętach ale to zaleta. Osadza w świecie zwierząt, do którego należymy. Potem jest już o ludziach i znajdzie się tam dziesiątki schematów przewijających się na tym forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Czytam dużo i niemal wszystko - romansów nie czytam - i polecam

"Lód" i "Czarne oceany" Dukaja - jego to w sumie niemal wszystko. 

"Ubika", "Czlowieka z wysokiego zamku" i wszystko wszyściutko, łącznie z najdrobniejszym opowiadaniem Philipa. K. Dicka.

Dla ludzi o mocnym żołądku, żelaznych emocjach i takich którym nie jest obojetny relatywizm moralny - brrr. "Łaskawe" Littella. Tej pozycji nie zapomnę i nie przeczytam po raz kolejny z wielu przyczyn. Powyższe są niektórymi z nich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu mi przyszły książki które zamówiłam i są to : 

"Potęga podświadomości" Josepha Murphiego

i "Podręcznik energetycznego uzdrawiania" Donny Eden. 

Generalnie lubię książki o samorozwoju i te dwie pozycje to właśnie tego typu tytuły. Wcześniej obaliłam "Czakry od podstaw" Davida Ponda i gorąco polecam jak ktoś lubi się zagłębiać w takie sprawy. 

A z luźnych lektur preferuję fantastykę m.in twórczość Sapkowskiego, Świat Dysku Terry'ego Pratchetta i książki Stephena Kinga. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.