Skocz do zawartości

Kurs a może studia?


Silny88

Rekomendowane odpowiedzi

W Łodzi jest informatyka po angielsku i francusku. Większość po skończeniu wyskakuje za granicę. Nie wiem dokładnie, która uczelnia. Pracowałem z dwiema osobami, które tam się uczyły (zaocznie). Świetni fachowcy i bez problemu wyjechali. 

 

Ważne rodzice ci przyjaciółmi czy nie? Wyprowadzka to podstawa, ale czy np. podpiszą ci kredyt studencki (łapiesz się czy nie ?) jak twoja sytuacja materialna bo można się oszukiwać, że świat zawojujesz sam ale to wbrew pozorom ważne na początku. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Piter_1982 napisał:

Ważne rodzice ci przyjaciółmi czy nie?

Są przyjaciółmi, jak najbardziej. Kredyt wchodzi w gre tylko pytanie na co, czy na studia czy na kurs(bootcamp).

 

 

5 godzin temu, loh-pan napisał:

Jak byłem na rozdrożu to miałem marzenie, że wykombinuję drugiego/lepszego linuxa.

Na tym rozdrożu wybrałeś podjęcie studiów? 

Edytowane przez Silny88
Mało zwięzła wypowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam nie dawno zainteresowałem się programowaniem i mam kilka rozkmin na ten temat. 

Przeglądając oferty często widzę wymaganie wyższe wykształcenie informatyka lub pokrewne lub też techniczne.

Niema tak dużo firm które chętnie przyjmą osobę "świeżą" bez doświadczenia co prowadzi do błędnego koła.

Gdybym ja miał możliwość pracy jako programista to chętnie rozpoczął bym studia zaoczne na informatyce świetne połączenie 

masz papier i doświadczenie?.

Choć z tego co widzę firmy nie bardzo chcą przyjmować ludzi z wykształceniem średnim i co taka osoba ma zrobić gdzie zdobyć doświadczenie ??

Brak studiów to trochę zamykanie sobie potencjalnych możliwości rozwoju kariery jeżeli będziesz się starać nie trafisz na poje33n555 docentów z manią 

wielkości to jakoś będzie. Ja trafiłem na poje55a matematyczkę (starą pannę) która nas wszystkich zgnoiła i gnębiła nie żartuje większość zrezygnowała po tygodniu sposób prowadzenia zajęć tego nie da się opisać mój znajomy który zdał maturę z maty pods na 98 rozsz 92 sam zrezygnował.

Zastanawiam się jak to zgłosić by ta pani nadająca się tylko do zbierania rzepaku na polu nie wykładała na uczelni wyższej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kredyt studencki, żeby zacząć być niezależnym finansowo.

 

Co ja bym zrobił gdybym dziś startował. Poszedł na jakąś średnia uczelnia na Uniwersytet (prowincjonalne miasteczka też mają swój urok), który daje inżyniera. Teraz przez wakacje popracował (wiadomo, że nie w zawodzie programisty) i odłożył kasę. Kredyt + odłożone pieniądze powinieneś dać radę.  Dlaczego Uniwersytet - bo jest taki cudo jak program Most. Pierwszy rok skupiłbym się na studiach i przygotowaniu do pracy w innym mieście. Na drugi rok wyjechał na studia do innego miasta (tu bym wybrał już dobry ośrodek) w ramach programu Most i tam podjął pracę, na trzeci rok na Erasmusa + oczywiście praca. 

 

Od razu patrz na to jak są liczone punkty, żeby dostać jak najlepsze stypendia. Czasami warto wybrać miasto pozornie droższe, ale takie w którym np. dostaniesz tani akademik albo stypendium. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Jeszcze odnośnie tworzenia motywów. Co z pluginami? Np Advanced Custom Fields albo Visual Composer... To trzeba od nowa wszystko robić? No bo nie mogę przecież sobie tego dodać i na tym zarabiać?

 

I lepiej tworzyć motywy "ogólne" czy spersonalizowane np. dla fotografa? Trochę to przeglądałem i konkurowanie z tymi najlepszymi, którzy mają support 24/7 i całą ekipę ludzi wydaje się czymś niemożliwym :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.06.2018 o 19:26, self-aware napisał:

@loh-pan - Jeszcze odnośnie tworzenia motywów. Co z pluginami? Np Advanced Custom Fields albo Visual Composer... To trzeba od nowa wszystko robić? No bo nie mogę przecież sobie tego dodać i na tym zarabiać?

 

I lepiej tworzyć motywy "ogólne" czy spersonalizowane np. dla fotografa? Trochę to przeglądałem i konkurowanie z tymi najlepszymi, którzy mają support 24/7 i całą ekipę ludzi wydaje się czymś niemożliwym :D 

 

Odnośnie wtyczek to zwykli ludzie, nieumiejący np. podpiąć domeny pod hosting, chcą skórek opartych na edytorze, tzn. dla nich najważniejsze jest żeby to wszystko wyklikać. Znam Page Builder by SiteOrigin i Elementor, Visual Composer to coś podobnego. Z drugiej strony wszelkiego rodzaju studia/firmy/zawodowcy wolą jak najmniej kodu, dodatkowe wtyczki to zdecydowany minus. Trzeba z tym trafić. Wiem, że niektórzy robią dwie wersje a nawet więcej, czyli jedna bez wsparcia edytora a każda kolejna wspierająca inny plugin. Jak już to opracujesz to nie jest dużo roboty ale wyobraź sobie, że musisz śledzić zmiany/aktualizacje 3-4 wtyczek bez których skórki nie będą działać. Miałem sytuację z Page Builder, zmienili linijkę kodu i musiałem aktualizować 20 skórek. To jest dobre jak masz zespół, jedna osoba tego nie ogarnie.

 

Oczywiście wszelkie darmowe wtyczki możesz używać za darmo. Masz api i wdrażasz to. Z tym nie ma problemu, możesz sprzedawać i zarabiać. Wtyczki komercyjne, używałem np. LayerSlider, to masz komercyjną licencję, wykupujesz i wdrażasz. To jest o tyle dobre, że to zazwyczaj widget, czyli robisz pole widgetów, prostota. Minus taki, że tego typu wtyczki są licencjonowane. Każda aktualizacja wyświetla się ludziom i musisz sam aktualizować swoje źródło żeby twoi klienci mogli zaktualizować po twoim kodzie. Za dużo roboty, lepiej używać bxslider etc. Tutaj jedna uwaga. Każdy ale to każdy temat musi mieć slider, jakaś galerię etc. Bez tego sprzedaż będzie dziadowska. Po prostu ludzie lubią ten pic. ;)

 

Jak chcesz na szybko i maksymalną sprzedaż to wykupujesz komercyjne wtyczki i robisz super demo. Dodajesz opis i sumujesz cenę tych wtyczek, info ile to oszczędzili etc. Ludzie to wzrokowcy, dopiero jak zaczną tego używać to widzą, że strona chodzi 2x wolniej. Popatrz na themeforest, przecież większość tych skórek nie nadaje się do codziennego użytku. Wygląda ładnie ale tylko jako demo. Jak myślisz długofalowo, zamierzasz budować markę czyli wspierać latami te skórki to zdecydowanie zero wtyczek, ewentualnie tylko jakiś edytor (page builder, elementor).

 

Odnośnie typów skórek. Zaczynałem z ogólnymi czyli blog, portal/news etc. W dłuższym okresie czasu to wychodzi zdecydowanie lepiej. Teraz, mając już bazę, robię np. weselne/modowe, restauracyjne etc. ale to tylko na zasadzie demo. Wiadomo, że ładne zdjęcia sprzedadzą wszystko (panie w bikini etc.). Developer bez problemu przerobi skórkę z modowej na stronkę dla mechanika, kwestia czcionek i kolorów. Mocnego kopa dają skórki wspierające kupony/promocje (są wtyczki, robisz tylko layout), medyczne (jetpack i masz niestandardowe typy postów, możesz użyć jako lekarzy czy szpitale) plus fotografia (prostota, duże zdjęcia na głównej, układ siatki, jakaś galeria). Foto to dobry pomysł na darmowy motyw i wrzucenie na wp.org, jako promo. Osobiście po latach jestem na takim poziomie, że piszę własny plugin i wykorzystuję np. jako niestandardowe posty czy kupony. Oczywiście, nie zawsze wymyślam rozwiązania od zera. Po prostu kupujesz skórki większych firm i kopiujesz rozwiązania. ;)

 

Odnośnie supportu to ważna część biznesu, 50% sukcesu. U mnie na początku to było kilkanaście godzin dziennie i to na zasadzie, że calutki dzień siedzisz bez roboty, zbliża się sen (22-23) a tu wysyp problemów. Koniec pracy o 1-2 w nocy to była norma ale teraz to procentuje. Jest mnóstwo klientów z polecenia. Obecnie mam sztywne godziny, pon-pt, bez świąt, nasz czas 9-18. Mam to napisane na stronie, w regulaminie/info i tego się trzymam. Dodatkowo mam priv email tylko dla super klientów (kilkanaście osób), im potrafię pomóc nawet po godzinach.

 

Jeśli dopiero startujesz i sprzedajesz przez pośredników to możesz trochę odpuścić support. Pod swoją skórką masz proste forum i tam odpowiadasz. Jak coś skomplikowanego to prosisz o kontakt na maila i tyle. Na pewno musisz mieć zewnętrzną stronę i starać się przekierować klientów np. z themeforest. Niech kupują bezpośrednio, zamiast 25$ będziesz miał 50, 100% ceny a dodatkowo zbierasz społeczność. Jak to robić? Co drugą skórkę sprzedajesz tylko u siebie. Ogarniesz to np. za pomocą WooCommerce, amember czy EasyDigitalDownloads. Zaczną pytać o linki afiliacyjne, programy partnerskie, taki Hindus ze swoją dziadowską stronką wywinduje Twój biznes do milionów wizyt. U mnie 70% ruchu to Indie. Inna sprawa, że to głównie śmieciowe wejścia ale dobrze wyglądają w statach (ewentualna sprzedaż biznesu). Rekordzista, właśnie Hindus, zarobił u mnie jako partner (dodał banner/linki) ponad 800$, w jeden miesiąc.

 

 

  • Like 3
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, self-aware said:

Teraz widzę jak mocno ogranicza mnie wiara w siebie, ciągle myślę, że ja nie jestem w stanie tak tego ogarniać.

Też tak mam, kwestia przeklepania się przez odpowiednią ilość kodu tak żeby nabrać pewności i uzmysłownienia sobie, że: tak potrafię to zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Od razu, od pierwszego miesiąca, nie zaczniesz zarabiać. Może jakieś "grosze", 200-300$, jak trafisz z tą pierwszą skórką. Jak masz wątpliwości to na start spróbuj darmowej skórki i wrzuć na wp.org. Jak skończysz kodowanie to będziesz miał takie wewnętrzne przekonanie, że jest dobrze lub źle. Coś na zasadzie, że nie ma zbytecznego kodu, wszystko jest dobrze skrojone etc. Wtedy zdecydujesz co dalej. U mnie kodowanie to dwa dni, kolejne dwa to takie poprawki/wygładzanie kodu, jeden dzień to demo i faq. W 5 dni ogarniam produkt, zazwyczaj w poniedziałek zaczynam i w kolejny wrzucam do sprzedaży. Nie liczę czasu w którym "bezmyślnie" przeglądam sieć w poszukiwaniu pomysłu. ;)

 

Jeśli chcesz szczegółów odnośnie narzędzi które pozwalają na szybkie kodowanie i późniejsze ogarnianie tego biznesu. Edytory to wiadomo, co komu przypasuje. U mnie na macu jest Sublime text i do tego Pixelmator (grafika), nic więcej nie potrzebuję. Mus to coś do przechowywania/zarządzania/aktualizacji projektów. Znam github i bitbucket. Za github musisz płacić. Z kolei w bitbucket masz nielimitowaną liczbę priv projektów a płacisz za użytkowników. Piszemy o jednoosobowym biznesie, więc wybór jest prosty, przynajmniej na start. Do tego sass lub coś podobnego (less) i jak zrobisz sobie bazę/startowy kod to kolejna skórka różni się w kodzie max o 20-30%.

 

Od siebie dla nowicjusza to radziłbym poświęcić rok. Na start będziesz potrzebował około dwóch tygodni za zakodowanie/przygotowanie skórki, połowa miesiąca to odpoczynek i jakieś duperele (promowanie etc.). W rok, odliczając wakacje i grudzień, zrobisz 8-9 skórek, w tym ze dwie darmowe jako naganiacze. Z takim zapleczem, zakładając, że masz to coś/jakiś zmysł i lekkość kodu, spokojnie zaczniesz zarabiać powyżej 1000$ na miesiąc. Jeśli jesteś nieprzekonany to pomyśl o tym w ten sposób. Dwa tygodnie ostrej pracy, na pewno nie takiej jak na budowie czy przy linii produkcyjnej, lżejszej. Masz produkt, na zawsze Twój, cena $39, w dużym zaokrągleniu polska stówka. Udzielasz się na stronkach, fejsiku, każda sprzedaż to stówa za łażenie po necie. Warto? :)

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.06.2018 o 15:43, loh-pan napisał:

Od razu, od pierwszego miesiąca, nie zaczniesz zarabiać. Może jakieś "grosze", 200-300$, jak trafisz z tą pierwszą skórką. Jak masz wątpliwości to na start spróbuj darmowej skórki i wrzuć na wp.org. Jak skończysz kodowanie to będziesz miał takie wewnętrzne przekonanie, że jest dobrze lub źle. Coś na zasadzie, że nie ma zbytecznego kodu, wszystko jest dobrze skrojone etc. Wtedy zdecydujesz co dalej. U mnie kodowanie to dwa dni, kolejne dwa to takie poprawki/wygładzanie kodu, jeden dzień to demo i faq. W 5 dni ogarniam produkt, zazwyczaj w poniedziałek zaczynam i w kolejny wrzucam do sprzedaży. Nie liczę czasu w którym "bezmyślnie" przeglądam sieć w poszukiwaniu pomysłu. ;)

Jakbym od razu zaczął zarabiać nawet 200$ to to już jest zajebiście. Ogolnie plan mam teraz taki, żeby ostro przycisnąć zarobienie grosza i oszczędzić około 20k złotych. Potrzebuje na to niestety z 5-6 miesięcy no ale jakiś hajs odłożony muszę mieć, tego przeskoczyć się nie da. Wtedy rzuciłbym pracę i siedząc w domu mógłbym kodować i nie martwić się o przetrwanie.

 

W dniu 18.06.2018 o 15:43, loh-pan napisał:

Jeśli chcesz szczegółów odnośnie narzędzi które pozwalają na szybkie kodowanie i późniejsze ogarnianie tego biznesu. Edytory to wiadomo, co komu przypasuje. U mnie na macu jest Sublime text i do tego Pixelmator (grafika), nic więcej nie potrzebuję. Mus to coś do przechowywania/zarządzania/aktualizacji projektów. Znam github i bitbucket. Za github musisz płacić. Z kolei w bitbucket masz nielimitowaną liczbę priv projektów a płacisz za użytkowników. Piszemy o jednoosobowym biznesie, więc wybór jest prosty, przynajmniej na start. Do tego sass lub coś podobnego (less) i jak zrobisz sobie bazę/startowy kod to kolejna skórka różni się w kodzie max o 20-30%.

Z sublime korzystałem zawsze, teraz bawię się w Visual Studio Code. Jakoś mi przypasował. Co do grafiki jest gorzej bo siedzę na Linuxie. Nie stać mnie na Maca a Windows mnie wkurwia. Githuba znam a o Bitbuckecie tylko słyszałem... No ale skoro darmowy to chyba nie ma za bardzo tematu. Rozumiem, że Ty masz jednoosobową działalność... W Polsce założoną? Czy za granicą? Sassa znam.

 

Od siebie dla nowicjusza to radziłbym poświęcić rok. Na start będziesz potrzebował około dwóch tygodni za zakodowanie/przygotowanie skórki, połowa miesiąca to odpoczynek i jakieś duperele (promowanie etc.). W rok, odliczając wakacje i grudzień, zrobisz 8-9 skórek, w tym ze dwie darmowe jako naganiacze. Z takim zapleczem, zakładając, że masz to coś/jakiś zmysł i lekkość kodu, spokojnie zaczniesz zarabiać powyżej 1000$ na miesiąc. Jeśli jesteś nieprzekonany to pomyśl o tym w ten sposób. Dwa tygodnie ostrej pracy, na pewno nie takiej jak na budowie czy przy linii produkcyjnej, lżejszej. Masz produkt, na zawsze Twój, cena $39, w dużym zaokrągleniu polska stówka. Udzielasz się na stronkach, fejsiku, każda sprzedaż to stówa za łażenie po necie. Warto? :)

No właśnie... Rok czasu :) Dlatego właśnie muszę mieć jakąś kasę. Bez pieniędzy zdechnę, wiadomo. Czy mam zmysł i lekkość kodu, nie mam pojęcia... Boję się właśnie, że sobie nie poradzę. Mam nadzieję, że to moja samoocena kuleje i w praktyce dam radę. To, że warto to wiadomo... Przekonywać mnie już dłużej nie musisz. Wszystko rozchodzi się o to, że nie wiem czy dam radę :) Ale znowu nie spróbuję to się nie dowiem, a dochód pasywny to coś o czym marzę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Tak, jednosobowa w Polsce ale późno założona. Po prostu miałem już wysokie dochody. Musisz znaleźć dobrą księgową. Z tym księgowaniem z paypala jest trochę zachodu. Trzeba przeliczać $ na złotówki po kursie z dnia wpływu. Tragedia robić to samemu. Dodatkowo jak ktoś chce zwrot/jest niezadowolony to jeszcze gorzej. Tutaj jedna uwaga odnośnie klientów. Jeśli ktoś chce zwrotu pieniążków to po prostu mu zwracasz. Nie ma sensu żydzić, jak się uprze to wrzuci skróki na darmowy serwer i stracisz więcej. Mam mnóstwo sytuacji, że po zwrocie, jest jakaś nowa fajna skórka i gość bezczelnie pisze na email, że chce 50% zniżki i on wykupi subskrypcję. Hindusi, Araby, Pakistańczycy, to są największe sknery. Niby biedny student a ma stronkę i za moje partnerskie linki kilka stówek co miesiąc. Jest partnerem kilkudziesięciu firm. ;)

 

Odnośnie sprzętu to ja zaczynałem na Windowsie, typowy bieda Polak. Właściciel firmy (firma tylko z nazwy) w której pracowałem zaproponował, że jak kupię maca to zwróci mi 50%. Chińczyk a oni mają pitolca na punkcie elektroniki/gadżetów etc. Każda konferencja Apple to była podnieta i pytanie jaki telefon biorę (co pół roku). On nie rozumiał, że można mieć jeden tel np. przez dwa lata. :D

 

Tak sobie myślę, że jak troszkę znasz język to możesz spróbować załapać się do supportu, tak na start. wordpress.org/themes/commercial/ - sprawdzasz stronki, zazwyczaj jest zakładka z ofertami kogo poszukują. Nie jest łatwo znaleźć człowieka z Europy czy Stanów który nie wymaga min 2 tys $. Jest dużo Hindusów ale z nimi to wiadomo, dzisiaj pracuje a przez tydzień go nie ma.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Póki co ogarnałem sobie BitBucketa i powoli zaczynam tworzyć sobie jakiś starter. Tak jak mówiłem póki co muszę ogarnąć kasę i nie mam na to za dużo czasu ale tak delikatnie coś tam codziennie skubnę. Rozumiem, że najlepiej jak już coś zrobię wrzucić jako darmowy i zobaczyć ewentualny feedback?

 

Jeśli chodzi o zarabianie to będę tym się martwił kiedyś jak w ogóle jakiś mój płatny motyw zostanie zaakceptowany :) Wciąż ciężko mi sobie wyobrazić ile musi tam być napakowane żeby się przyjął.

 

Co do tych zwrotów, to dajesz później takiemu opcję kupienia czegoś raz jeszcze czy już masz gościa w dupie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware

 

Tak, zrób pierwszy, najlepiej foto/moda, sporo kobiet będzie zainteresowanych a one reagują impulsywnie. Wrzucasz na wp.org, musisz czekać (teraz podobno pół roku). Dokładnie przeczytaj instrukcje i wymagania, nie popuszczą nawet linijki, https://wordpress.org/themes/getting-started/. W międzyczasie robisz swoją stronę i kilka premium motywów (możesz wrzucać na themeforest, mojomarket etc.), do darmowego możesz dorobić wersję pro (np. wsparcie woocommerce, jakieś własne widgety, więcej pól reklam, kilka layoutów strony głównej).

 

Jak już masz skórkę na wp.org i są pytania na ich forum to delikatnie przekierowujesz ludzi na swoją stronę (forum). Czyli, jak jest pytanie o coś skomplikowanego to dajesz info (najlepiej bez linka, tylko domain.com) i że będzie Ci łatwiej pomóc. To samo robisz na themeforest i wszędzie gdzie sprzedajesz. Oczywiście inteligentnie, musisz pomagać wszędzie. Powoli zbierasz społeczność, pytasz jakie chcą nowe skórki etc.

 

Zwrot jest bez gadania (oczywiście, proponujesz pomoc etc. czasami to totalny newbie i trzeba po prostu pomóc w instalacji), dodatkowo mam szablon i w zwrotnym mailu 50% zniżki na dowolny motyw. Wiekszość dziadostwa korzysta z tego... Nie wiem jak to jest teraz na themeforest czy gdzie indziej. U mnie 90% interesu to własna strona, mam narzędzia i mogę dowolnie robić promocje.

 

Uwaga odnośnie cen. Standardowo, tak jak u większości, najlepiej nie przesadzać z dziadowaniem. Niska cena to mnóstwo Hindusów i innych, nie wyrobisz. Podniesiesz i przychód jest ten sam. Ja mam 49$ za pojedynczą skórkę, 99 za roczny dostęp do wszystkiego, 199 za dożywotni (w regulaminie drobnym drukiem mam, że gwarantuję 5 lat). Dodatkowo ceny subskrypcji cały czas są 50% off, ludzie szczególnie Amerykanie nie kupią nic co nie jest w promocji. Masz Black Friday, Summer Promo, Halloween, praktycznie non stop na czerwono cena promocyjna. Czasami warto wrzucać kupony na jakieś zewnętrzne strony, np. 30% czy jeszcze mniej. Nabijasz sobie klientów, jesteś zauważony. Do tego twitter/facebook i promocje odnośnie udostepnienia twojego tweeta etc. Wiadomo, marketing na całego. Później to robisz już z nudów. Jakaś promo akcja to kilkaset $ dodatkowej gotówki. Jak nie znasz dobrze angielskiego (podobnie jak ja) to zamawiasz różne teksty u naturali (na swój blog). To też dobry interes, mnóstwo osób powiela to z linkami i info odnośnie skórek. :)

 

 

Najwięcej informacji odnośnie tego biznesu jest na wptavern.com. 

Edytowane przez loh-pan
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idz na studia i rozwijaj sie samodzielnie w domu. W takich krajach jak Francja dyplom to bardzo porzadana rzecz w firmach.

 

Tworz portfolio i szukaj sobie stazu na kazdych wakacjach.

 

Tym sposobem, skonczysz studia i bedziesz mial minimum doswiadczenia zawodowego.

 

Ktos tu pisal, ze programowanie to praca odtworcza ... Kurwa rece mi opadly. Tylko ktos kto "programuje" na zasadzie kopiuj-wklej mogl pierdolnac takie cos ...

Edytowane przez Unhomme
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan

 

Sporo konkretnej wiedzy i doświadczeń. Dzięki, że się dzielisz!

 

Pozwól, że i ja Cię pomęczę. Będzie króciutko, obiecuję :D

Cofnijmy się trochę.

 

Na początku był chaos.

*wordpress *php *html *css *sass *jquery *javascript - bestia ma wiele imion.

Ja się ogólnie zajmuję czym innym, ale czuję, że zaczyna mnie trochę nudzić i potrzebuję ruszyć znów w przód, bo się zasiedziałem.

Od czego zacząć? Wziąłbym kurs online z udemy. Trochę mnie to zmotywuje.

Tylko jaki na początek? Uczyć się wszystkiego po trochu? Po kolei? Im więcej czytam ten wątek, w tym większej dupie jestem w tym temacie. Takie mam wrażenie.

 

Na ten moment, znam podstawy css, html. Jak widzę kod, to wiem, co jest czym, umiem coś tam pozmieniać, ale od zera pewnie chuja napiszę. A i czasem wypozycjonowanie elementów na stronie to nie lada wyzwanie dla mnie.

WP - coś tam grzebałem, zmieniałem w motywach, stronach, pluginach. Ale zakodować swój szablon - bez szans.

Reszta czarna magia.

 

I co dalej? Jak pojechać z tematem, w jakiej kolejności?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, loh-pan napisał:

Tak, zrób pierwszy, najlepiej foto/moda, sporo kobiet będzie zainteresowanych a one reagują impulsywnie. Wrzucasz na wp.org, musisz czekać (teraz podobno pół roku). Dokładnie przeczytaj instrukcje i wymagania, nie popuszczą nawet linijki, https://wordpress.org/themes/getting-started/. W międzyczasie robisz swoją stronę i kilka premium motywów (możesz wrzucać na themeforest, mojomarket etc.), do darmowego możesz dorobić wersję pro (np. wsparcie woocommerce, jakieś własne widgety, więcej pól reklam, kilka layoutów strony głównej).

Dzięki, poczytam wymagania. Pół roku, chujowo :D Na themeforest też tak długo się czeka? Musze ogarnąć ten WooC, powiedz mi co dokładnie rozumiesz przez wsparcie do tego? W sensie, ktoś dodaje wtyczkę i pojawią się tam dodatkowe opcje, które ja stworzę żeby mogli sobie coś zmieniać czy po prostu layout wizualnie będzie dostosowany do całości zamiast standardowego Woocommercowego?

 

Godzinę temu, loh-pan napisał:

Jak już masz skórkę na wp.org i są pytania na ich forum to delikatnie przekierowujesz ludzi na swoją stronę (forum). Czyli, jak jest pytanie o coś skomplikowanego to dajesz info (najlepiej bez linka, tylko domain.com) i że będzie Ci łatwiej pomóc. To samo robisz na themeforest i wszędzie gdzie sprzedajesz. Oczywiście inteligentnie, musisz pomagać wszędzie. Powoli zbierasz społeczność, pytasz jakie chcą nowe skórki etc.

 

Zwrot jest bez gadania (oczywiście, proponujesz pomoc etc. czasami to totalny newbie i trzeba po prostu pomóc w instalacji), dodatkowo mam szablon i w zwrotnym mailu 50% zniżki na dowolny motyw. Wiekszość dziadostwa korzysta z tego... Nie wiem jak to jest teraz na themeforest czy gdzie indziej. U mnie 90% interesu to własna strona, mam narzędzia i mogę dowolnie robić promocje.

Ok, czaje... Mnóstwo pracy, no ale nikt nie mówił, że będzie lekko.

 

Godzinę temu, loh-pan napisał:

Uwaga odnośnie cen. Standardowo, tak jak u większości, najlepiej nie przesadzać z dziadowaniem. Niska cena to mnóstwo Hindusów i innych, nie wyrobisz. Podniesiesz i przychód jest ten sam. Ja mam 49$ za pojedynczą skórkę, 99 za roczny dostęp do wszystkiego, 199 za dożywotni (w regulaminie drobnym drukiem mam, że gwarantuję 5 lat). Dodatkowo ceny subskrypcji cały czas są 50% off, ludzie szczególnie Amerykanie nie kupią nic co nie jest w promocji. Masz Black Friday, Summer Promo, Halloween, praktycznie non stop na czerwono cena promocyjna. Czasami warto wrzucać kupony na jakieś zewnętrzne strony, np. 30% czy jeszcze mniej. Nabijasz sobie klientów, jesteś zauważony. Do tego twitter/facebook i promocje odnośnie udostepnienia twojego tweeta etc. Wiadomo, marketing na całego. Później to robisz już z nudów. Jakaś promo akcja to kilkaset $ dodatkowej gotówki. Jak nie znasz dobrze angielskiego (podobnie jak ja) to zamawiasz różne teksty u naturali (na swój blog). To też dobry interes, mnóstwo osób powiela to z linkami i info odnośnie skórek. :)

Co do cen, będę się tym martwił jak już coś stworzę. Uff, dużo pracy, dużo. Nad angielskim pracuję ale wiadomo, to nie takie proste :) Co do bloga to co na nim można pisać w takim biznesie? Rzeczy związane z Wordpressem ogólnie czy raczej z moimi motywami?

 

Ogólnie dzięki za dawkę wiedzy, bardzo dużo informacji. Pozostaje mi tylko zebrać hajs i rzucić wszystko wpizdu, siedzieć w domu i kodować. Jestem prawie zdecydowany na takie rozwiązanie chociaż boję się, że nic z tego nie wyjdzie no ale gwarancji nigdy nie ma :) 

 

@Unhomme - Ja już mam trochę doświadczenia komercyjnego. Właściwie to około rok komercyjnego właśnie z Wordpressem :) Myślę więc, że śmiało mogę spróbować w to wejść... Jestem typem osoby, która raczej nie chce pracować na kogoś... Marzy mi się praca na siebie, możliwość siedzenia gdziekolwiek chcę i pracy w taki sposób. I szczerze... Chce w końcu zacząć robić dobrą kasę.

 

@Drizzt - Napisałeś "Im więcej czytam ten wątek, w tym większej dupie jestem w tym temacie. Takie mam wrażenie.", sam mam takie wrażenie odnośnie siebie :) Po prostu jest tego dużo... Dla @loh-pan to już zupełnie inna perspektywa bo siedzi w tym długo, ma już hajs i pozycję. Faktem jest, że jestem trochę do przodu w stosunku do Ciebie bo html na luzie, css/scss też. PHP dosyć znam, teraz ogarniam OOP bo widzę, że fajnie można to wykorzystać w WP. Na Wordpressie pracowałem około rok, dostając grafikę nie miałbym większych problemów przełożyć jej na Wordpressa. JSa to tam tyle o ile znam. Natomiast powiem Ci, że tego wszystkiego relatywnie szybko idzie się nauczyć, także głowa do góry :) 

 

Aaa odnośnie nauki, polecam znaleźć jakąś grafikę w necie i po prostu ją zakodować pod Wordpressa. Raz zrobisz to już będziesz wiedział z czym to się je.

Edytowane przez self-aware
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@self-aware Ja uważam, że większość ludzi jest się w stanie nauczyć wszystkiego. Predyspozycje warunkują tylko czy będziesz potrzebował więcej/mniej czasu. No poza dziedzinami dla wyjątkowo wybitnych.

 

Bardziej mi chodzi o jakieś usystematyzowanie tego wszystkiego, bo mam wrażenie, że jak pójdę tak na żywioł to się tylko wkurwię :P Niestety mam tendencję do rzucania w kąt rzeczy, które mnie przytłaczają i tym, że zamiast moja wiedza się powiększać, to jedyne co się powiększa to świadomość coraz większej ilości rzeczy do przyswojenia. Im więcej wiem, tym więcej tak naprawdę nie wiem :D

Dlatego potrzebuję jakiejś kolejności, drogi, którą sobie założę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Drizzt - Tendencja tego typu to nic innego jak prokrastynacja :) Ja tak samo mam i widzę po sobie, że ciągle jest we mnie ochota wyłączyć edytor i załączyć jakieś szachy czy inny chuj, że niby pogram w logiczną gierkę i później dzięki temu zajebiście pokoduję. Boję się, że spędze rok czasu nad tym wszystkim i okaże się, że nie zarobię ani 1$. Jak najbardziej uważam, że jestem w stanie się tego nauczyć bo tutaj jakiejś mega magii to nie ma, natomiast jest mega konkurencja i to ludzi, którzy siedzą w temacie duuuużo dłużej i to mnie przeraża. 

 

Przytłacza mnie tak samo ilość tego wszystkiego. Ale podejmę walkę bo gdyby mi się udało to taka wizja pracy i sposobu zarabiania wydaje mi się bardzo spoko i spełniająca moje potrzeby. Wcześniej chciałem iść w typowy JS ale nie podoba mi się jak dynamicznie się rozwija, angulary i wszystko, mam wrażenie, że 24/7 trzeba być z tym żeby nie wypaść z rynku a ja nie chcę żeby całe moje życie było przed komputerem. PHP i Wordpress ogarniesz raz i potem już raczej truchtasz ogarniając nowe rzeczy, które się zmieniają, natomiast nie musisz ciągle napieprzać sprintem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Konfigurujesz/ściągasz bazę, https://underscores.me/ . Jak otworzysz dany plik to masz tam każdą sekcję opisaną.

 

2. Dodatkowo domyślny motyw wp, polecam Twenty Twelve, prosty układ, na początek i tak robisz układ bloga, prosta lista. Po prostu będziesz porównywał, najlepiej postawić wp na komputerze/lokalnie (mamp, xamp), jakaś treść i sprawdzać jak masz jakieś kłopoty.

 

3. Tutaj masz strukturę plików https://codex.wordpress.org/Site_Architecture_1.5. Jak dobrze zakodujesz to możesz znacznie odchudzić skórkę. Czyli jest archive.php który obejmuje wszystkie archiwa typu kategorie/tagi/autorów a możesz to rozdzielać na category.php etc. Na początku to nie ma sensu.

 

4. Kartka papieru, rozrysowujesz kwadratami i wymiarami poszczególne elementy, czyli header (w tym logo, menu), content (szerokość, druga kartka i rozpisujesz jak wygląda układ postów), sidebar (pasek boczny), footer/stopka.. Kolejna kartka to pojedynczy post i strona (90% to samo). Archiwa/kategorie wyglądaja tak samo jak główna. 

 

5. Jak zaczynałem to kodowałem live, czyli miałem dwa monitory, na jednym na lokalu mój motyw, na drugim edytor i otworzone te lokalne pliki, po zmianach odświeżałem i sprawdzałem jak to wygląda. Błąd/coś nie działa to szukałem/porównywałem z domyślnymi motywami. Jak przerobisz xx godzin to w 15min zakodujesz bazę. ;)

 

6. Na początku nie bawisz się w szczegóły (meta, share buttons, widgety, menu). Po prostu kodujesz tylko ramy, w tym wypadku dostosowujesz sobie ściągniętą bazę. Dodaj sobie kilka test postów z tytułem/obrazkiem i treścią. Jak kodujesz po amatorsku/live to będziesz widział każdą zmianę/błąd.

 

7. Jak masz zakodowane php/html tzn. możesz otworzyć na live stronę, widzisz listę postów, możesz kliknąć i zobaczyć pojedynczy to zaczynasz z css. Tutaj też sposób dla początkujących. Dobra przeglądarka (chrome), developer tools i kilkasz/podglądasz daną sekcję (inspect), np. header i logo a w drugim oknie/monitorze w edytorze dodajesz style. Dodasz, odświeżasz stronę i widzisz zmiany. Po xx godzinach będziesz znał na pamięć co i jak (id/class).

 

Jak znasz strukturę wp, html i css, trochę php (jak zamknąć, umieścić kod) to resztę znajdziesz w necie. Po angielsku konkretne pytanie i masz gotowe rozwiązania. Nie wiem co więcej, na pewno polecam kodowanie live. Trwa dłużej ale zero ryzyka, że siedzisz godzinę a później okazuje się, że byle błąd wysypuje całość.

 

 

@self-aware

 

Odnośnie themeforest to tam musisz zgłosić super skórkę. Mnóstwo ficzerów, opcji, slider, wsparcie popularnych wtyczek etc. Nie ma szans, że zakodujesz takie coś nie mając na koncie darmowego/prostego motywu. Czasami dwa dni, czasami nieskończoność. Łatwiej jest na mojomarket, kilka dni i biorą przeciętne/schludne skórki, takie dla ludzi. Masz jeszcze creativemarket, taki własny sklep, bez moderacji. Dodajesz i sprzedajesz, ruch dziadowski. Polecam mojomarket, zobaczysz co i jak. Na mojo przy kilkunastu skórkach miałem 300-400$ na miesiąc. Dodatkowo jak dodasz nową to masz te 2-3 sprzedaże i wpada kilkadziesiąt $, na fajki. ;)

 

Wspracie WooCommerce polega na tym, że jak ktoś aktywuje wtyczkę to bez problemu może używać widgetów wc (na pasku bocznym, chodzi o style), masz button/link koszyka/karty w nagłówku i to tyle. Style + linijka kodu w header.php (np. na belce menu). Do tego żeby nie było konfliktów jak używasz jakiś bibliotek js. Prostota.

 

 

Aha, chyba najwazniejsze. Jestem totalnym samoukiem, nie umiem ciąć grafy pod html/css. Nigdy tego nie robiłem, nigdy nie kodowałem z projektu, zawsze z głowy, jakaś strona w necie i kopia ze zmianami. W interesie jestem 5 lat, prawdziwe pieniądze to 3. Pokażcie mi zawód w którym po tak krótkim okresie, bez kierunkowego wykształcenia, można zarabiać 5 cyfr miesięcznie (po kilkunastu miesiącach na luziku średnia krajową).

 

 

 

 

@self-aware

 

Blog o wszystkim, jakieś delikatne poradniki, info odnośnie aktualizacji wp, info o Twoich motywach i promocjach. Teraz każda firma ma bloga. Poza tym masz konto na twitterze i facebooku, czym je zapełnisz? Musisz mieć treść a tak wrzucasz info o postach.

 

 

Jeśli chcecie taki idealny przykład na start to popatrzcie na gbthemes.net. Własna strona ale tylko info i dema, support na ticksy.com, sprzedaż na mojo. Na mojo możecie zobaczyć jaka jest sprzedaż konkretnych skórek, nawet macie daty. Uważam, że jako dorabianie/start to rozsądne pieniążki i niewiele nakładu w sensie własnej strony/moderacji etc. Gdyby miał to na themeforest (zbyt proste skórki, nie ma szans) to miałby 3-4 razy więcej. ;)

Edytowane przez loh-pan
  • Like 2
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@loh-pan - Bardzo Ci dziękuję. Na pewno będę miał jeszcze pytania, póki co muszę to wszystko przemielić w głowie. Ja też jestem samoukiem :) Do wszystkiego dochodzę sam. Właściwie to wszystko rozchodzi się o to aby zacząć zarabiać cokolwiek żeby starczyło chociaż na wegetację, wtedy to już tylko do przodu. Zatem themeforest to raczej lipa ale mojo może być ok + z czasem własna strona. Jeszcze tylko info co do działalności. Opłaca się ją dopiero założyć jak już masz swoją stronę i jakichś klientów tam, prawda? Wcześniej kompletnie bez sensu nawet jesli udałoby się coś sprzedać na mojo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.