Skocz do zawartości

Moneta NBP z ...J.Kurasiem ps "Ogień"


Rekomendowane odpowiedzi

Tak, jak komuchy i postkomuchy mówią coś złego o kimś, to zastanowiłbym się czy jest to prawda. Hipokryzja to już za małe słowo na byłych PZPR-owców, którzy żołnierzy wyklętych wyzywają od ludobójców. Ci sami, którzy wywodzą się z formacji utrwalanej przez NKWD, KBW i inne. Serio? Naziści mówią do Żydów, że za wolno się palili i przez to mieli za dużo pracy. Mniej więcej tak to brzmi. Onet, GW i tym podobne media chętnie cytują takich właśnie autorytetów, także...

 

A propos Kurasia "Ognia", to Jacek Kuroń miał pisać jakieś głupoty na jego temat, że jego pseudonim pochodzi ze, zdaje się, sposobu na świętowanie wesela (przez podpalanie wódki?). Tymczasem pseudonim miał pochodzić od rodziny, która zginęła w ogniu. Warto posłuchać Leszka Żebrowskiego na ten temat.

Edytowane przez I1ariusz
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, nie znam losów i motywacji Kurasia, historyk ze mnie dupa, ale jak dla mnie to może być na monecie nawet ryj goryla albo pralka automatyczna. Przetopić na sztabki zawsze można.

Ta moneta nie ma nawet ledwie 0.5 Oz srebra a NBP będzie ją wciskał po 200 PLN. Czyli akcja - jak sprzedać 50 PLN 4x drożej. Za "dychę" która jest na nominale to by się opłacało ;)

 

ps. Myślałem że to podobna akcja jak za PRLu z 200-złotówkami "srebrnymi", które wybite w nakładzie ponad 13 mln miały pomóc zdjąć część nawisu inflacyjnego. A tu tylko 10k sztuk wybiją. Chociaż i na tej akcji NBP zarobi na srebrze jakieś 1.5 mln PLN. Niewiele w sumie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś coś czytałem a zdanie jakie sobie wyrobiłem: na wojnie zdarzają się patologie. Część jego żołnierzy to byli zwyczajni bandyci, a on im to wybaczał, jak zeszli na niewłaściwą drogę, na zasadzie wybaczania "braciom broni". Trudno utrzymać porządek w małym oddziale, poza formalną strukturą dowodzenia. Nie ma łatwych odpowiedzi w takich przypadkach, tak jak na wojnie nie ma łatwych zwycięstw. Czy można mieć pretensje do obrońców na Wołyniu, że brali broń od Niemców?

 

Najsmutniejsze jest to, że prawdopodobnie wybrali właśnie tę postać by znowu podzielić ludzi. Co i rusz robią taki numer, a np. prof. Religa nie ma swojej ulicy ani w Warszawie ani nigdzie na Śląsku. Zmieniali kiedyś nazwę ronda Gierka (uchowało się gdzieś na Śląsku) na Marii i Lecha Kaczyńskiego. Ludzie przyszli protestować. W TVP oczywiście jazda, że ludzie mają sentyment do komuny i trzeba to wypalać. A gdyby zmienili właśnie na Religi to podejrzewam, że przeszłoby gładko. Zresztą moim zdaniem lepiej dawać nazwy w stylu osiedle Metalowców i ulice: Żelazna, Stalowa, Miedziana, Molibdenowa itd. Obok osiedle Sady i tam Wiśniowa, Jabłkowa czy Pomarańczowa. Tylko, że im o to chodzi, żeby się kłócić non stop. W USA są przecznice i ulice. Jedne lecą w kierunku Pn.-Pdł. drugdzie Wsch.-Zach. Nazwy oczywiście też mają (nie wszystkie) Al. Lincolna czy WallStreet. Cały czas obie są legalne. Po prostu z czasem ludzie przestają niektórych używać i tyle. 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, Kapitan Horyzont napisał:

Nie znam dziejów Kurasia, ale onetowcy to ci od użalania się nad losem żołnierzy niemieckich w czasie świąt w Polsce, zalecalbym poczytać coś w miarę obiektywnego. 

A ja znam całkiem nieźle ;)

Zawsze, jak jestem w Zakopanem to w centrum, pod pomnikiem jego i chłopaków z oddziału staram się zapalić im świeczkę.

 

Długo by o Ogniu pisać, bo to bardzo ciekawy człowiek był. Nawet przez jakiś czas w nowotworzonej komendanturze MO w Nowym Targu, myśląc czy może jednak da się spokojnie żyć w nowym ustroju czy współpracując wcześniej z AL i partyzantami radzieckimi.

Bardzo zalazł w swoim czasie Niemcom za skórę. Tak bardzo, że zamordowali mu żonę i syna, praktycznie na jego oczach, bo obserwował z daleka to, co się działo gdy przyszli go szukać. Wrzucając ich do płonącego domu. I tak "Orzeł" (taki był pseudonim Kurasia) stał się Ogniem.

  • Like 5
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Obliteraror said:

praktycznie na jego oczach, bo obserwował z daleka to, co się działo gdy przyszli go szukać

Dość dobry artykuł o Orle: https://dzieje.pl/artykulyhistoryczne/jozef-kuras-ogien

Zwłaszcza o jego próbie pracy dla Polski... w ramach UB.

Natomiast nawet ten artykuł nie porusza tego, KTO wydał rodzinę Orła Niemcom, czy nie ujawnia wyznania innych donosicieli UB. Bo to byłby antysemityzm.

https://dziennikpolski24.pl/smialy-zdradzil-ognia/ar/2959732

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.