Skocz do zawartości

Modernizacja stanowiska - Laptop vs PC do 7K


Jackie Welles

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

powoli przychodzi u mnie pora na modernizacje sprzętu komputerowego który wykorzystywałbym głównie do pracy / sporadycznie gier.

Aktualnie korzystam z PC, kilkuletniego gdzie nie opłacalne jest inwestowanie już w niego i lepiej kupić nową skrzynkę.

Natomiast.. Mam spory dylemat. Zastanawiam się czy nie lepiej kupić laptopa i zrobić z niego stację roboczą. Budżet na samo urządzenie to max 7k zł. Miałbym wtedy większe pole manewru przy wyjazdach, podróżach etc.

 

Jak myślicie, czy dobrą opcją byłoby kupienie lapka "gamingowego" do pracy (programowanie) oraz gier za taką kwotę? Jak wygląda wydajność tych kart graficznych w obecnych laptopach gamingowych? Jak wygląda kwestia nagrzewania się przy odpaleniu załóżmy Cyberpunka?

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez bym rozgraniczyl. Kupil laptopa i stacje dokujaca USB-C i podlaczal kiedy potrzebuje do monitora. Do grania konsola i tyle. 7K na sprzet do grania to troch malo obecnie, Jak dlugo siedziz przed komputerem, to chyba najlepsza opcja zainwestowac w to co zdecydowanie poprawi komfort pracy. Co ci w starym komputerze przeszkadza? Monitor masz dobry? Moze kupic drugi jak nie masz. Chcesz pograc w podrozy, to moze nintendo switch? 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dzisiaj jest wielka różnica między laptopami, a konfiguracjami stacjonarnymi. Producentom bardziej się opłaca tworzyć podzespoły na potrzeby laptopów: te raczej lepiej schodzą. Ja nie rozważam już stacjonarki. Nawet jeśli jest jakiś boost, to nie zakładałbym wielkiego.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, I1ariusz napisał(a):

Nawet jeśli jest jakiś boost, to nie zakładałbym wielkiego.

Kultura pracy blaszaka jest dużo wyższa, może są jakieś laptopy gamingowe, które przy obciążeniu nie chodzą jak młockarnia, ja takiego nie spotkałem, ale może słabo szukałem i się nie znam. 

Dodatkowo, łatwość naprawy, upgradu, żywotność przemawia za starym poczciwym pudłem.

Procesory nie są może jakoś szczególnie szybsze desktopowe, ale karty graficzne z reguły są dużo mocniejsze. 

18 godzin temu, Pater Belli napisał(a):

7K na sprzet do grania to troch malo obecnie,

Nie no, złoży fajnego desktopa za to, ale jak tylko do grania to brałbym konsolę. Za 2500 masz gotowy sprzęt a sama karta (4070) kosztuje więcej.
Jak ktoś gra casualowo, to nie widzę sensu w składaniu gamingowego pc. Mi to by się w ogóle nie opłacało bo gram raz na ruski rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. 

 

W dniu 28.09.2023 o 23:47, Pyrkosz napisał(a):

Do grania można rozważyć też konsolę. Zostanie na całkiem dobrego laptopa.
Ja tam nie lubię pracować na laptopie, mały ekran, oczy mi się męczą. Więc pewnie złożyłbym jakiegoś blaszaka i podłączył do dużego monitora. 

Generalnie nie lubię konsol, tzn dużo przyjemniej gra mi się na PC mając myszkę i klawiature. Do tego druga kwestia, że na PC w grach jest dużo lepsza grafika, płynność itp. Sam pomysł lapka byłby pod stacje roboczą tzn mam stację dokująca i wpinam się 1 kablem do lapka,a wtedy pracuje dalej na dwóch monitorach. Podzielam zdanie, praca stricte na lapku nie jest wygodna.

 

W dniu 29.09.2023 o 08:22, Pater Belli napisał(a):

Tez bym rozgraniczyl. Kupil laptopa i stacje dokujaca USB-C i podlaczal kiedy potrzebuje do monitora. Do grania konsola i tyle. 7K na sprzet do grania to troch malo obecnie, Jak dlugo siedziz przed komputerem, to chyba najlepsza opcja zainwestowac w to co zdecydowanie poprawi komfort pracy. Co ci w starym komputerze przeszkadza? Monitor masz dobry? Moze kupic drugi jak nie masz. Chcesz pograc w podrozy, to moze nintendo switch? 

Tak właśnie myślałem, kupno lapka powiedzmy za +- 7k chociaż fakt, w tych czasach to nie będzie coś nie z tej ziemi a po prostu "dobry" sprzęt. W starym komputerze przeszkadza mi fakt że przy większej ilości kart w przeglądarce, programach niemiłosiernie mi się wiesza ;) Monitor jeden mam dobry, drugi będę również kupował ale to osobny temat ;d Reszta tzn biurko, krzesło jest odpowiednie.

 

19 godzin temu, TomZy napisał(a):

Ja brałem ultrabooka z kartą garficzną (Asus zephyrus g14) i do tego dokupiłem monitory i akcesoria. Do pracy spoko, do przeglądania netu na leżaku spoko, nie gram też w wymagające gry, więc takie 3-4  lata pociągnie.

Z jaką kartą graficzną kupiłeś? Jak wygląda kwestia głośności, grzania się, płynności etc przy grach komputerowych?

 

5 godzin temu, Piter_1982 napisał(a):

Pytanie co to za praca. Bo co innego montowanie grafiki i projektowanie CAD, a co innego "standardowe" prace biurowe.

 

Programowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 16:30, 3nd3x0 napisał(a):

kupić laptopa i zrobić z niego stację roboczą.

Lepiej laptopa, zawsze możesz go gdzieś wziąć, poza tym jak chcesz większy ekran, to tylko podłączysz kabel do telewizora, większego monitora i to wszystko .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kupowałem jak wchodził na rynek, więc karta jest już leciwa, ale nowe konfiguracje pociągną 1440p w 60 klatkach. Na 4k to nieco za słaby (ten laptop jest kubatury obecnych kart graficznych :)). Kwestia jak będziesz używać, bo w ultrabooku dopłacasz za miniaturyzację i dobrej jakości materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 16:30, 3nd3x0 napisał(a):

Jak myślicie, czy dobrą opcją byłoby kupienie lapka "gamingowego"

Obczaj sobie parametry, ja bym brał laptopa.

 

https://www.laphard.pl/pl/n/2023/Laptopy-do-7000-zl-ranking-laptopow-do-7000-zl/91

 

https://ithardware.pl/poradniki/jaki_laptop_kupic_polecane_modele_marzec_2023-26223-12.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.09.2023 o 20:38, 3nd3x0 napisał(a):

Z jaką kartą graficzną kupiłeś? Jak wygląda kwestia głośności, grzania się, płynności etc przy grach komputerowych?

Mam inny model lapka, z inną grafą, ale się wypowiem (a co!)

 

Mam dokładnie TEGO LAPKA

Nie wydaje mi się żeby był głośny, imo jest cichszy niż mój stary PC z RTX3060 mini.

Temperatury przy normalnym używaniu (netflix, YT, co tam jeszcze) to 45-50st, w trybie "Turbo" i na zasilaczu.

Na baterii i w trybie "Windows" temperatura spadała do jakichś 35-40 (w tym trybie, i do tego na baterii, CPU rzadko dostaje więcej jak 1V napięcia. (ofc na iGPU temp. tutaj)

 

Temperatury w trakcie grania itd... to zupełnie inna historia.

Jeśli CPU idzie na 100%, pakowanie w 7zip czy co tam, spodziewaj się temperatur sięgających 100st.

W trakcie grania, ogólnie, im dłużej grasz tym wyższa temperatura, CPU i GPU, (przynajmniej na moim, możliwe że jakiś dziwny jest), grając w Baldura 3 CPU potrafił się nagrzać do 97st.

W trakcie renderowania w Octane, temperatura maksymalna jaką widziałem to jakieś 85st ns GPU i też koło 100 na CPU (na maks 2-3 sekundy), później procek spada na jakieś 70, zapewne przez temperaturę ogólną w środku.

 

Co do gier, to nie gram jakoś dużo, ale ogólnie gry, no zależy od gry 🤷‍♂️.

Path of Exile się tnie, mimo że prawie na minimalnych. Hitman 3 śmigał na fulla (bez Ray Tracingu i fikuśnych efektów cząstek czy jak to się tam zwało). Lost Ark potrafiło się zaciąć na średnich. RDR2 (DX12) śmigał na high/ultra (bez wygładzania krawędzi). Baldurs Gate 3 (DX11, VK nie działa z jakiegoś powodu) z rzadka robił pokaz slajdów na początku, a później w mieście (dużo bezsensownych NPC...) ciął się jak jakieś emo. Ust. graf. takie i takie (możliwe też że to wina optymalizacji gry, bo to było zaraz po premierze praktycznie).

 

Ogólnie, TUTAJ masz ranking GPU od 3dmark, ctrl+F i wpisz "notebook", zobaczysz jak karty z lapków wypadają na tle normalnych.

Wszystkie karty od 3080Ti wymagają Windowsa 11

 

I na koniec bateria.

Próbowałem grać na bat. kiedyś tam, bateria spadała o 1% co minutę, jak był nówka.

Lapka mam od maja '21, rzadko używany do początku '23, żywotność (pojemność?) bat. spadła o jakieś 4% w tym czasie. Teraz (od końca stycznia) jak używam go do pracy, jest ciągle pod zasilaczem (ładowanie na 60%), grzeje się itd, żywotność spadła już o łącznie 11%.

Edytowane przez curvipiccolo
dodatkowe info
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@3nd3x0 7k to spora kwota na komputer do pracy i okazjonalnego grania, ja bym szedł w stacjonarny.

 

Wziąłbym lepszą płytę, coś na B450 lub 550, mocniejszą grafikę, procek 8 rdzeniowy, lepszy zasilacz, przykładowo:

 

Spec: ryzen 7 5700X; 32 GB DDR 4 (3600 goodram IRDM pro); Asus TUF GAMING B450M-PRO II , RTX 4060 TI (palit),  obudowa Endorfy Ventum, 2 x dysk M2 Adata 1 TB (np. legend 800), zasilacz Seasonic core gold 650, chłodzenie Arctic Freezer 34 eSports Duo.

 

Taki zestaw będzie miał moc i dobrą kulturę pracy, kosztuje 5k PLN.

 

Za pozostałe 2k żeby uczynić swoją pracę jak i granie przyjemnymi, to w zależności od preferencji można dokupić monitor.

 

NP. ultrapanoramiczny jeśli się pracuje z grafiką lub dźwiękiem lub w kilku oknach to https://www.morele.net/monitor-iiyama-prolite-xub3493wqsu-b5-5939380/

 

Ewentualnie jakiś monitor 2k 27 cali np. https://www.morele.net/monitor-lg-ultragear-27gn800p-b-12706202/

 

https://www.morele.net/monitor-aoc-q27g2s-eu-9681852/

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi dziś lapek odmówił posłuszeństwa i to tak o, bez żadnego wyraźnego ostrzeżenia :)

Nie włącza się w ogóle, mimo, że dioda świeci, że ładowanie jest 😕

 

Zajrzałem tu z nadzieją, że może ktoś coś fajnego poleci..

Gdzieś widziałem opinie, że podobno vivobook 15 pro całkiem daje rade, może ktoś potwierdzić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Quo Vadis? napisał(a):

a coś z tych niby gamingowych np jakieś msi czy gigabyte?

 

W sumie ten asus, który podlinkowałem mimo, że nie ma gamingowy w nazwie nadaje się do gry :)

 

16 giga ramu, rtx 3050 - typowo gamingowy laptop za rozsądne pieniądze.

 

Jak mi nakreślisz budżet jaki jesteś skłonny poświęcić na laptopa to mogę wyszperać coś mocniejszego.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2023 o 16:30, 3nd3x0 napisał(a):

 

 

Jak myślicie, czy dobrą opcją byłoby kupienie lapka "gamingowego" do pracy (programowanie) oraz gier za taką kwotę? Jak wygląda wydajność tych kart graficznych w obecnych laptopach gamingowych? Jak wygląda kwestia nagrzewania się przy odpaleniu załóżmy Cyberpunka?

 

 

Lapki gamingowe w IT to chyba standard bo mają dobre parametry a odpalanie i debugowanie n razy kodu to nie jest coś co ogarnie  przeciętny biurowy komputer pani Grażynki co  przeskakuje między excelem a outlookiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.