Skocz do zawartości

Projektowanie pozycjonowanie stron czy to się opłaca?


Druid

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

 

Chciałbym was zapytać się, czy interesowaliście się projektowaniem stron internetowych ? Pozycjonowaniem, można z tego wyżyć, jakie według was są najlepsze szablony, programy PHP do robienia takich rzeczy ?  Jest tutaj ktoś, kto zawodowo zajmuje się tego typu tematami ? Z jakich samouczków korzystaliście ? Co doradzilibyście komuś, kto chciałby zacząć rozwijać się  a potem pracować w tej branży ?

Jeśli chodzi o ten temat, czego na dzień dzisiejszy najbardziej warto uczyć się ? Od czego zacząć ?

 

Proszę o rady :)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że jest to temat mało przyszłościowy. Jakiś chat GPT/AI będzie w stanie projektować takie strony i każdy, kto będzie miał ochotę, sam sobie taką stronę wygeneruje. 

 

W dzisiejszych czasach jest to proste, bo nawet ktoś, kto nie ma żadnego pojęcia o stronach WWW może skorzystać z generatora stron internetowych np. wix.com. Fakt, że dużo osób o tym nie wie i zleca projektowanie stron wyspecjalizowanym w tym firmach. 

 

Jeden z moich znajomych projektuje strony oraz sklepy internetowe, z tego, co wiem, to na brak pracy nie narzeka. Oprócz realizacji nowych projektów, utrzymuje również te, które do tej pory stworzył. Pytanie tylko, jak długo interes będzie się kręcił :) Ja bym poszedł w coś innego. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Maurycy napisał(a):

zleca projektowanie stron wyspecjalizowanym w tym firmach. 

Tak, tylko ktoś wyspecjalizowany w tej firmie to robi, dlaczego nie może być to ktoś taki jak ja albo, jak hajs zgadza się, to trzeba zadać sobie pytanie, czy warto, czy rynek jest już nasycony ludźmi, którzy to umieją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest nasycony. Wręcz przeciwnie, naprawdę jest niewiele osób, które potrafią zrobić dobrą stronę. Dwa nie znam nikogo, kto robiłby sam dobre strony. Minimum to korzystać z pomocy grafika, albo samemu nim zostać. AI oczywiście pomaga w wielu sprawach, ale trzeba rozumieć co od niej oczekujesz. To jakbyś poprosił o napisanie bestselera w języku, którego nie znasz. 

Polecam skorzystać z bezpłatnej wersji każdemu, kto uważa, że to takie świetne narzędzie. Oczywiście, ułatwia, przyśpiesza a często umożliwia pracę, ale tyle. To kolejne narzędzie, wydaje się na razie, że o dużych możliwościach.

 

PHP przydaje się bardzo bo mało, kto z osób, które robią wordpressa będzie chciało poprawić skrypt. A prawie zawsze coś trzeba przerobić bo akurat ten sklep korzysta z innego kodowania polskich znaków, a na hostingu jest inne i pojawiają "fistaszki" zamiast polskich znaków. 

 

Warto ogarnąć chociaż podstawy typografii i składu. Nawet stara książka się nada. Podobnie komponowanie kolorów nawet na zwykłym kole barw. To cisi bohaterowie stron. 

poznajwp.pl - masz niezły bezpłatny kurs od tego bym zaczął. 

domenę i podstawowe konto polecam w aftermarket, prawdopodobnie jest najtańsze i najłatwiejsze na początek w tej chwili. Co ci po tym, że zaoszczędzisz 2 zł na domenie, jak urobisz się jak dziki osioł przy konfigurowaniu. Jak coś robisz to nie zadowalaj się tylko tym, że to działa, tylko poznaj podstawy funkcjonowania. Dla wielu osób wyzwaniem jest postawienie maila na innym hostingu jak strona. A to powinien być standard jak masz sklep. Jak sklep się wywali i zaniepokojeni klienci zaczną pisać to mail nadal działa. I w drugą stronę jak wywali się mail, możesz dać informacje na stronie o tym. Podobnie z kopiami zapasowymi itp.

Zacząłbym od małych stron. Nie rozpędzaj się z robieniem za darmo do portfolio bo nie ogarniesz umiejętności sprzedażowych. Jak masz robić bezpłatnie to rób barter, ewentualnie bliskie twojemu sercu przedsięwzięcia, które inaczej nie pozwoliłyby sobie na stronę. Czyli np. świetlica dla dzieci na osiedlu czy fundacja organizująca adopcje dla psów. Jednak moim zdaniem lepiej robić mniejsze projekty, a do końca i dopieścić klienta, niż wydawałoby się prestiżowe "do portfolio". Najwięcej zleceń i tak będziesz miał z polecenia.

Kiedyś żyłem z robienia stron. Dziś robię coś zupełnie innego, dziś zlecam i czasami nie wierzę co ludzie wyprawiają. 

 

ps. pozycjonowanie to zupełnie inna dziedzina niż tworzenie stron. I ponownie warto znać podstawy, ale w którymś momencie trzeba będzie najprawdopodobniej postawić na specjalizację. W tamtym roku kupiłem książkę SEO samodzielni i jak na razie jestem z niej bardzo zadowolony. Pozycjonowanie ogarniam sam i tu ciężko komuś zlecić. Rynek jest bardzo popsuty, a przeciętny odbiorca ma minimalne szanse na ocenę rzeczywistej pracy agencji. Za to jak ktoś jest czarodziejem sprzedaży, to branża przyszłościowa. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SEO nie działa od 10 lat.

Statyczne strony na zamówienie to jakieś ochłapy z pańskiego stołu.

Teraz można zarabiać tylko dostarczając kompleksowe rozwiązania i kasować dodatkowe peso za indywidualną obsługę + fajne indywidualne szablony.

Rynek się bardzo ustandaryzował. 
 

8 lat temu kasowałem gościa 500zł za podłączenie bazy danych mysql pod jakiś głupi cmsik xD Dzisiaj to niemożliwe. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, UncleSam napisał(a):

SEO nie działa od 10 lat.

Rozwiń proszę. 

Działania mające na celu wypozycjonowanie strony na pierwszych wynikach wyszukiwania w Google (na drugą stronę nie wiem czy z 10/20% ludzi zagląda) działają. 

 

17 godzin temu, UncleSam napisał(a):

Rynek się bardzo ustandaryzował. 
 

8 lat temu kasowałem gościa 500zł za podłączenie bazy danych mysql pod jakiś głupi cmsik xD Dzisiaj to niemożliwe. 

 

Raczej rynek poszedł do przodu. Żeby wziąć teraz 500 zł, musisz zrobić coś bardziej wymagającego niż podłączenie bazy. 

 

17 godzin temu, UncleSam napisał(a):

Statyczne strony na zamówienie to jakieś ochłapy z pańskiego stołu.

 

 Najczęsciej tak. A nawet jak strona jest nieźle zrobiona, to brak kogoś od UX designu, grafiki, wspomnianego SEO i tym podobnych żeby połączyć wszystko w jedną spójną całość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rynek pracy - przewidywania Światowego Forum Ekonomii (2023)
https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/digest/
INFO: Specjaliści z World Economic Forum przygotowali rozbudowaną, prawie trzystu-stronicową analizę zawodów i umiejętności, które - według nich - w najbliższych kilku latach mogą okazać się bardzo użyteczne. Myślę, że powinny Cię zainteresować wykresy od 28. strony wzwyż. W skrócie: idź w tematykę AI i zdecydowanie NIE zostawaj testerem oprogramowania. Jeśli jesteś specem od strategii w social mediach lub Twoja praca polega na wklepywaniu danych do komputera, to najwyższy czas pomyśleć o zmianie - najlepiej jak najszybciej. ;)

 

#unknownews

  • Like 7
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega w tym robił. Opłacać się nie opłaca, ale dobrze jest wpisać do CV...
 

3 godziny temu, Zatarra napisał(a):

Rynek pracy - przewidywania Światowego Forum Ekonomii (2023)
https://www.weforum.org/publications/the-future-of-jobs-report-2023/digest/
INFO: Specjaliści z World Economic Forum przygotowali rozbudowaną, prawie trzystu-stronicową analizę zawodów i umiejętności, które - według nich - w najbliższych kilku latach mogą okazać się bardzo użyteczne. Myślę, że powinny Cię zainteresować wykresy od 28. strony wzwyż. W skrócie: idź w tematykę AI i zdecydowanie NIE zostawaj testerem oprogramowania. Jeśli jesteś specem od strategii w social mediach lub Twoja praca polega na wklepywaniu danych do komputera, to najwyższy czas pomyśleć o zmianie - najlepiej jak najszybciej. ;)

To niestety trochę buzzword, że praca w AI jest wysoce poszukiwana. Niestety w tej tematyce w większości szukani są absolwenci lub studenci studiów Data Science/informatyki. Żeby wzięli z ulicy, to trzeba się wykazać naprawdę dobrymi projektami. Nie ma za bardzo popytu na Python'owców. Jeśli już iść w tą stronę, to lepiej iść w C/C++.

Użyteczni będą ludzie znający programowanie + elektronikę + trochę mechanikę. Na web devie jest przesyt (ale są działki, gdzie brakuje ludzi). 

Ale takie raporty bardzo ciekawe. Niestety obecny rok pokazał, że bardzo źle się dzieje gdy ludzie nieogarniający głęboko i szczerze tematów IT biorą się za tematykę AI licząc na zasięgi (Eghm... jak pewien profesor fizyki lub różni tacy co widzicie na youtubku).

 

11 strona podanego dokumentu mówi wszystko ;) Brakuje "traderów" (czyli budowlańców, hydraulików, ludzi od brudnej roboty), potem ludzi od usług medycznych i dopiero wtedy informatyków. 

 

Popyt i podaż pracowników w IT:
pRIaoNL.png

 

Słowem od najbardziej ch/jowego do najlepszego:
tester -> front-end -> python -> Analytics -> data -> PHP/Java?C# -> C++ -> DevOps (tu już nieaktualne, tu 2022, rynek tu się szybko wywrócił) -> ERP

Słowem - chyba współcześnie lepiej i bardziej przyszłościowo (tj. ze 100% gwarancją sukcesu) jest pójść do roboty w "trades" (tj. budowlanka/elektryka/hydraulika itp. itd.), na weekend robić studia inżynieryjne i po 5 latach cieszyć się renomą i założyć własną działaność. Ma się wtedy gwarancję sukcesu, bo wielu tych, co poszło w IT, szczególnie na testing/frontend mogą szukać pracy, przepracowywać się, stresować i i tak g/wno z tego mieć. To była dobra rada 5 lat temu, ale rynek bardzo szybko się nasycał tutaj. Zbyt dużo ludzi widzi tu ciepłe picie kawki..

Edytowane przez Strusprawa1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.12.2023 o 01:10, Piter_1982 napisał(a):

W tamtym roku kupiłem książkę SEO samodzielni i jak na razie jestem

Podeślij proszę tytuł.

15 godzin temu, Strusprawa1 napisał(a):

jak pewien profesor fizyki

Można zgadzać się lub nie jest bardzo merytoryczny.

W dniu 30.12.2023 o 01:18, UncleSam napisał(a):

Dzisiaj to niemożliwe. 

Podesłałbyś jakieś wideo z youtube, żeby obejrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Druid napisał(a):

Podeślij proszę tytuł.

Można zgadzać się lub nie jest bardzo merytoryczny.

Podesłałbyś jakieś wideo z youtube, żeby obejrzeć.

"SEO Samodzielni"https://toponline.pl/sklep/ksiazka-seo-samodzielni , mają filmiki, jednak nie oglądałem (w sposób zorganizowany, w celu przyswojenia wiedzy). Książka mi przypasowała. Tak jak i ten kurs wp. Pewnie sporo zależy od indywidualnych preferencji. 

 

 

Edytowane przez Piter_1982
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, nowy00 napisał(a):

Poszperaj sobie na forum programistycznych co w trafie piszczy 4programmers. 

Znasz jakieś fora, gdzie są poruszane merytorycznie wątki o tej tematyce ?

Podesłałabyś coś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.