Skocz do zawartości

Enneagram - kolejna przydatna typologia osobowości


Rekomendowane odpowiedzi

Nie jestem 4 ale dodam coś od siebie. :P

27 minutes ago, Bruxa said:

Czy 4-ki wchodzą w nadopiekuńczą rolę, nie swoją rolę, by zrekompensować wycofanie ze strony rodzica, zastąpić ojca/matkę w jego/jej roli?  Może to dotyczyć związku albo ogólnie chodzić o kompleks bohatera? Co się niejako łączy z romantyzmem czwórek?

Ja bym to nazwała raczej męczennictwem czwórek :P Co do samego faktu myslę, że zdolne są do tego też inne typy, m.in dwójki i ósemki. Te typy tylko mają inne motywy. Dwójki bo chcą czuć się potrzebne, ósemki, by udowodnić swoją siłę a czwórki zrobią to by pokazać, że im zależy na kimś i są gotowe do poświęceń i nie tyle co kompleks bohatera, jak po prostu chcą poczuć się wyjątkowymi i ważnymi. 

Czwórki są chyba najbardziej egocentrycznym typem enneagramowym tak przy okazji. ;)  Myślę, że to też może być ściśle powiązane z tym.

Jestem swoją drogą ciekawa co czwórki na to :) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

6 hours ago, Bruxa said:

Pytanie do wszystkich czwórek:

Czy 4-ki wchodzą w nadopiekuńczą rolę, nie swoją rolę, by zrekompensować wycofanie ze strony rodzica, zastąpić ojca/matkę w jego/jej roli?  Może to dotyczyć związku albo ogólnie chodzić o kompleks bohatera? Co się niejako łączy z romantyzmem czwórek?

Ja dokładnie nie wiem dlaczego. Wydaje mi się, że po prostu taki model mam wpojony, że miłość=opieka, taka jaka była moja matka (nadopiekuńcza) i tak mi wpoiła (jestem też "parentified child" z dwojgiem młodszego rodzeństwa). Nie wiem czy słowo "bohater" jest odpowiednie, nie czuję tego, raczej chodzi o "potrzebność", pomocność. Tak jak pisze @Hippie , niekoniecznie aż może męczennictwo, ale

6 hours ago, Hippie said:

(...) czwórki zrobią to by pokazać, że im zależy na kimś i są gotowe do poświęceń i nie tyle co kompleks bohatera, jak po prostu chcą poczuć się wyjątkowymi i ważnymi. 

...w tym jest dużo racji. Ta postawa "gotowości na każde zawołanie" jest dla mnie niestety charakterystyczna w związkach d-m. Myślę tez o tym, że chyba każdy potrzebuje czuć się potrzebny, że to naturalne, ale ostatnio sam już nie wiem w co wierzyć - może to właśnie jest aberracja, częściowo wpojona przez rozwód starych, częściowo przez białorycerstwo wyssane z mlekiem matki i wyczytane w książkach. Pamiętajcie, że "czwórka" po rozwodzie rodziców nie jest czystą czwórką, za to jest to bardzo podatny grunt pod "parentified child" i inne odchyły. To, że mnie ciągnie do borderek i turbo-asertywnych, to też z tego wynika - "parentifid child" szuka partnera, któremu zazdrości nieskrępowanej swobody wyrażania emocji, bo samemu wcześniej musiało się stłumić własne emocje na rzecz emocji matki porzuconej przez męża. Ze mną dokładnie tak było.

 

No i potem tak: moja borderka, juz pomijając że sama nie wiedziała czego chciała (czuła się jednocześnie "zbyt przywiązywana" moim poważnym podejściem i jednocześnie "na drugim miejscu" po córce, czyli niejako zbyt ważna i zbyt mało ważna naraz), wytknęła mi kiedyś że "nie mam żadnych oczekiwań" wobec niej. I nie była taka daleka od prawdy. Tzn. miałem oczekiwania, ale nie umiałem ich wyrażać. Inna rzecz, że to co wyraziłem to i tak często olewała kiedy jej nie podeszło. W efekcie brałem co dawała i na nic nie nakłaniałem. Idealny beciak, pomiędzy byłym mężem a następnym samcem, tym razem byczkowatym alfą. 

 

Długa, kuźwa, droga przede mną - do siebie.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bruxa

 

Tak, bo należy zrozumieć proces, który za tym idzie.

 

My jako "4" stajemy się bardzo opiekuńczy bo to nasza forma miłości i oddania, czyli coś czego my nie mieliśmy więc zasypujemy tym drugą połówkę. W naszym wypadku była abstynecja tej cechy, więc to zrozumiałe, że nie chcesz by druga osoba to odczuwała co Ty. Należy zrozumieć to - ja osobiście partnerce dam znać, że gdyby się czuła zbyt napastowana moją opiekuńczością to ma mi dać znać, po prostu tą cechę musimy wyważać. I idealnie by było gdyby była na środku, czyli nie zalewać drugiej osoby czy to naszych dzieci zbytnią opieką. Jeśli chodzi o dziecko/i raczej problemów by nie było z mojej strony bo zdecydowanie stawiałbym na ich własną odpowiedzialność za siebie, natomiast w związku faktycznie druga osoba mogłaby się poczuć, że zbyt się o nią troszczę, dlatego wiem na pewno że to cecha nad którą będę musiał mieć kontrolę i chyba, każda "4a"

  • Like 1
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 00:46, Hippie napisał:

Czwórki są chyba najbardziej egocentrycznym typem enneagramowym tak przy okazji. ;)  Myślę, że to też może być ściśle powiązane z tym.

Jestem swoją drogą ciekawa co czwórki na to :) 

Hmmm.

 

Prawdopodobnie jeśli tak jest, to wynika to z cechy potrzeby zrozumienia siebie, bo jesteśmy nieustannie forsowani do odczuwania, że coś jest z nami nie tak, że czegoś nam brak (co to do cholery jest?! - tak odczuwamy) wiec siłą rzeczy się koncentrujemy na sobie, by się naprawić - przynajmniej u mnie tak jest. Na forach itd, zauważyłem, że najwięcej wyświetleń mają obserwatorzy i indywidualiści z czego również, gdy przeglądałem ostro ten temat to te są określane jako "hard mode" we funkcjonowaniu w tym świecie, nie wiem czy tak jest naprawdę ale to piszę jako ciekawostkę (zapewne, każdy typ ma ciężko) Nie to, że stawiam na piedestale cierpiętnictwo (mam nadzieję) czy coś, tylko faktycznie te typy najbardziej szukają odpowiedzi z tego co zauważyłem, a więc jakiś powód musi - być spójrzcie na forum https://enneagram.pl/forum/ chociażby:

 

Pierwsze miejsce obserwator a drugie indywidualista i daleko dalej inne typy, więc faktycznie 4 i 5 mogą sobie podać rynce ;) 

 

17 godzin temu, SzatanKrieger napisał:

W naszym wypadku była abstynencja tej cechy, więc to zrozumiałe, że nie chcesz by druga osoba to odczuwała co Ty

Tutaj chciałbym dodać tylko, że jeśli partner czuje się zbyt osaczony/a troską to należy tylko "4" dać znać, by trochę odpuściła - proszę być wyrozumiałym dla nas :) To tak jakbyście nie mieli wody na pustyni, to dla kogoś kto umierał z pragnienia, mniej więcej zawsze chce byś nosiła/niósł przy sobie 20 litrów wody. Więc "chcemy dobrze", dlatego dajemy to co najcenniejsze czyli "wodę (troskę by wam niczego nie brakowało i nawet stawiamy was ponad siebie)" :) 

 

Szkoda, że inne typy mało co się udzielają tak swoją drogą :( 

 

Ale nawet tutaj widać tendencje, że najwięcej jest 4 i 5 :D  ja obstawiam, że Lucid to "5" i z naszych rozmów wynika, że ma skrzydełko czwóreczki :)) Jednak pewności nie mam.

 

W dniu 13.05.2020 o 07:23, Feniks77 napisał:

Ta postawa "gotowości na każde zawołanie" jest dla mnie niestety charakterystyczna w związkach d-m.

Tak i tu też wychodzi cały czas nasza dziecięca trauma, czyli by być natychmiast, gdy ktoś nas potrzebuje bo u nas tego nie było :) 

W dniu 13.05.2020 o 07:23, Feniks77 napisał:

Idealny beciak, pomiędzy byłym mężem a następnym samcem, tym razem byczkowatym alfą. 

Niestety coś w tym jest, my musimy nauczyć się pokochać siebie, bo przez to mamy w życiu jak mamy, że stawiamy innych nad sobą. No ale zabawne, że to wszystko się bierze, z jednej głównej traumy, masakra po prostu masakra, bardzo ciężko uwierzyć gdy się patrzy na to z boku.

By mieć życie zniszczone przez brak w pobliżu jednego z rodziców i takie problemy w dorosłym życiu... plus jest taki, że jak już wiadomo gdzie jest "przeciwnik" to można coś z tym zrobić natomiast, w mojej ocenie trzeba zacząć zasilać nasze "prawdziwe ja" i zacząć robić cokolwiek by to nie było, czy liczenie mrówek czy chmurek, granie na tamburynie, wyjazd do tokio czy szpagaty - obojętnie ale to jest nasze "ja" i póki nie uszanujemy tego zamkniętego stłamszonego, zdruzgotanego traumą dzieciaczka, które nie miało miłości jednego z rodziców (czy też występowała abstynencja, dla dziecka to jedno i to samo) to przeżyjemy to życie, jako nie nasze, nie będzie żyło nasze prawdziwe ja tylko "maska", którą ubraliśmy by przeżyć a poczucie winy bycia uszkodzonym i pełnym wad nas zabija od środka.

 

Iście tragiczni romantycy/Indywidualiści jak nic nie zrobimy to takie coś sobie możecie napisać na grobie tylko zamiast mojego nicku wstawcie wasz:

 

Tu leży @SzatanKrieger nigdy nie odkrył kim był/a, czemu czuł/a, że mu czegoś brakuje, że jest nieodwracalnie uszkodzony, nigdy nie sięgnął po marzenia, bo nie był w stanie - za każdym razem gdy chciał/a tracił/a energię bo działał/a ze swojej sztucznej persony, a nie autentycznej osobowości. Umarł ale kto umarł? Nie wiadomo, bo jego prawdziwe ja, nigdy nie wyszło ze swojej skorupy lub umarło dawno temu z rozpaczy albo jest zasypane hektolitrami wstydu :) 

 

Tak sobie będziemy mogli napisać jak nic ze sobą nie zrobimy (lub coś w ten deseń ;) ) więc wszystkie "4" powodzenia na drogach życia, oby naszych a nie sztucznie wytworzonych, niech prowadzi nas nasza prawdziwa tożsamość a nie ta sztuczna ? 

 

Mi "4" to przypomina trochę jakby kwiat, któremu nie dano urosnąć i na jego/jej miejsce postawiono inną sztuczną roślinkę (przemyślcie ten przykład) - nie kochacie się, przez to nasze plany nie działają @Bruxa bo podlewasz nie tą roślinkę co trzeba ;) 

 

Trzymajcie się, no i mam nadzieję, że komuś pomoże to co tu opisałem. 

 

 

Aha tu jeszcze to @Hippie

Egocentryzm (łac. ego – ja + centrum – środek) – tok rozumowania, który polega na centralnym umiejscowieniu własnej osoby w świecie. Niezdolność do akceptowania innych poglądów i postaw niż własne.

 

Z drugą końcówką przynajmniej u mnie nie ma problemu, miej poglądy i zdanie jakie pragniesz natomiast pierwsza sprawa, to ja jako INFP "4w5" czerpię ze swojego wnętrza, bo ja siebie postrzegam jako jaskinię, którą mam odkryć i która jest do eksplorowania, więc można by to tak podciągnąć jako egocentryzm ale nie wiem może zależy od jednostki... nie wiem.

 

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minutes ago, SzatanKrieger said:

te są określane jako "hard mode" we funkcjonowaniu w tym świecie, nie wiem czy tak jest naprawdę ale to piszę jako ciekawostkę (zapewne, każdy typ ma ciężko) 

Nie to, że stawiam na piedestale cierpiętnictwo czy coś, tylko faktycznie te typy najbardziej szukają odpowiedzi z tego co zauważyłem, a więc jakiś powód musi

To już sprawia, że jesteś na wyższym poziomie. Przeciętny pnący się ku zdrowemu ;) . Czwórki są uznawane za egocentryków i za taki chodzący Weltschmerz jak są niezdrowe. To trzeba też rozgraniczyć. :) Im bardziej niezdrowy tym bardziej nieznośny - to sie tyczy każdego typu generalnie. Każdy ma swój cień. Powiedziałam tak, bo większości idzie spotkać niezdrowe jednostki więc automatycznie te cechy częściej się widzi (no i tak jako 7 ja odbieram 4 w takim stanie) Tak jak u piątek widzę konkretne oderwanie od rzeczywistości i cynizm, u szóstek projekcję i przewrażliwienie na punkcie...wszystkiego, u siódemek bezstroskę, narcyzm i tumiwisizm, u ósemek napady złości i krytykanctwo, u dwójek natręctwo i krytykanctwo, u jedynek moralizatorstwo, u trójek narcyzm, wywyższanie się, a u dziewiątek...bierność, konkretne rostrzepanie

 

Fajnie to wyjaśniłeś swoją drogą i super, że jako 4 jesteś tego świadomy.

Emocjonalnie ogarnięte czwórki to skarb :)  Jesteś na dobrej drodze.

Zdrowe czwórki to naprawdę mega sympatyczni ludzie :) Jak w sumie każdy inny typ... Każdy jest wyjątkowy na swój sposób i każdy ma swoje wady, tylko każdy typ inne obviously. ;) 

 

@SzatanKrieger No cóż, temat nie jest aż tak popularny. Ja na forum zaobserwowałam parę innych typów. Prócz przeważających 4 i 5 tutaj, jest też trochę innych 7 tutaj męskich i damskich, wytypowałam też chyba jedną dwójkę tutaj. Daenerys jako 1 się typuje. Dość sporo też 8 tu jest... ;) No ale są to zapewne osoby, dla których ten temat jest obcy albo zwyczajnie ich to nie interesuje. :) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Hippie napisał:

 No cóż, temat nie jest aż tak popularny.

A to wielka szkoda, ciekawie statystycznie jakby to wyglądało na forum, w Polsce i na świecie oraz w poszczególnych krajach - byłbym naprawdę ciekaw. 

 

35 minut temu, Hippie napisał:

Fajnie to wyjaśniłeś swoją drogą i super, że jako 4 jesteś tego świadomy.

Emocjonalnie ogarnięte czwórki to skarb :)  

Zdrowe czwórki to naprawdę mega sympatyczni ludzie :)

Dziękuje ? 

A no liczę, że komuś to pomoże co tu napisałem, dla kogoś kto tu wbije być może to będzie niezwykle cenne i może siebie rozpozna a co za tym idzie będą mieć jakieś wskazówki :) 

 

Kurcze miałem pełno fajnych stronek z tymi MBTI i enegramami ale nie miałem jak dodać. 

 

35 minut temu, Hippie napisał:

Każdy jest wyjątkowy na swój sposób i każdy ma swoje wady, tylko każdy typ inne obviously. ;) 

To prawda :) 

 

Mi się bardzo spodobało jak, każdy z typów przedstawia inny aspekt "Boga":

 

Wyraz boga w enegramie:

 

1. Jest przejaw aspektu doskonałości Boga

2. Przejawem aspektu Miłości Boga

3. Jest przejawem stwórczego aspektu Boga

4.  Jest przejawem wyjątkowości Boga

5.  Jest przejawem wiedzy o Bogu

6.  Jest przejawem wiernego aspektu Boga

7.  Jest przejawem radosnego aspektu Boga

8.  Jest przejawem potężnego aspektu Boga

9.  Jest przejawem aspektu Harmonii Boga

 

 

I co @Hippie jesteś wyrazem radosnego aspektu Boga? Taka uśmiechnięta się wydajesz więc, coś w tym może być :D 

 

 

Takie coś jeszcze znalazłem

 

https://ieaninepoints.com/2015/10/19/introducing-the-enneagram-in-business-settings-r-karl-hebenstreit/#!biz/id/575125e3dcdf12404ea720a1

 

2015-10-WhatMotivatesPeople-300x225.jpg

 

a885af12ce4dfe17a5d15a6bbb67917e.jpg

a80cfbb489867fbfa042acb43b5c3e21.jpg

Subtypes+%2526+Rel+chart.jpg?format=1500

332612a2c833faaf6206ec9576a081fc.jpg''

Przy okazji walnę to tu ;) '

c4f52c5eac0fbd196f327dee46d1d16f.jpg

 

(Fajna stronka ale po ang)

https://medium.com/@imc0897/observing-growth-investigating-ideas-for-growing-as-an-enneagram-type-5-34126c723430

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jako 7 napiszę swoje obserwacje odnośnie czwórek:

- 4 nie lubią zwyczajności i prostoty w praktycznie w każdym aspekcie ( oczywiście każda osoba będzie to wyrażać w inny sposób ale dalej jest ta sama zasada) tyczy się to sposobu wypowiedzi, ubioru, stylu muzycznego, wyrażania samych siebie... lubią jednym słowem wszystko co przykuwa wzrok, same chcą takie być i to bardzo uzewnętrzniają. 

- rozgrzebują wszystko do czynników pierwszych w poszukiwaniu głębi i emocjonalnego uniesienia. Bo jak wyżej... nie lubią prostoty. Tak jak 7 unikają cierpienia i chcą się czuć wiecznie szczęśliwe tak 4 chcą być wiecznie na haju emocjonalnym. 

- wcześniej wspomniany egocentryzm często widzę u praktycznie każdej 4, tylko w różnych wydaniach i częstotliwościach :) 

- dużo osób tego typu jest artystami, malarzami, muzykami, fotografami - przynajmniej w moim gronie znajomych. 

- mają niesamowity zmysł estetyki. 

- Dużo spośród czwórek jest molami książkowymi. ;) Niekoniecznie same fanki romasideł (choć zdarzają się), dużo czwórek lubuje się w fantastyce, w tematach duchowych. 

Dyrektorka mojego byłego liceum była zdrową 4. Gdy ją pierwszy raz spotkałam, zaprosiła mnie do swojego gabinetu i zaproponowała mi herbatę. Stworzyła bardzo przyjemną i prywatną atmosferę. Podkreśliła, że każdy uczeń jest dla niej ważny i stara się podchodzić indywidualnie do każdego. I tak też było. Podkreślała tym samym swoją indywidualność. Tak traktowała innych jak ona sama chciała być przez innych traktowana. Zawsze zwracała się do każdego po imieniu, z szacunkiem. Gdy przemawiała na apelach, zawsze robiła to z gracją, elegancją i jako polonistka, zawsze potrafiła wygłaszać głębokie przemowy. Biło od niej zawsze niesamowitym ciepłem. Zawsze ją mile wspominam. Niewątpliwie wyróżniała się na tle innych nauczycieli :) 

 

 

10 minutes ago, SzatanKrieger said:

jesteś wyrazem radosnego aspektu Boga?

Można tak powiedzieć. :P W pracy mój menadżer ma ze mnie ubaw szczególnie jak mnie bierze na strzelnicę (ostatnio coraz częściej) i w nic nie trafiam, więc coś w tym jest. :P 

Moja ciamajdowatość jest ponoć też bardzo rozbawiająca. 

Dużo ludzi mówi mi, że lubią mój uśmiech i głośny śmiech - więc tak to chyba jednak prawda.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hippie jako beztroska 7 fajnie 'poskramia' cierpienie czwórek. :D Tak, jestem mega egocentryczna. Nie chcę nas w kółko wałkować, więc tylko coś dopiszę.

 

W dniu 17.05.2020 o 16:20, Hippie napisał:

Tak jak u piątek widzę konkretne oderwanie od rzeczywistości i cynizm

Oderwanie w sensie chłód emocjonalny, lekka psychopatia i/czy analizowanie samych niepraktycznych rzeczy?

 

W dniu 17.05.2020 o 15:56, SzatanKrieger napisał:

nie kochacie się, przez to nasze plany nie działają @Bruxa bo podlewasz nie tą roślinkę co trzeba ;) 

Mam podlać samą siebie czyli się zeszczać.

 

A tak serio.. :D mam problem ze sobą, mam b. silną potrzebę ucieczki, od ludzi, problemów, w nałogi, dystansuję się chociaż mnie to uwiera, bywam opryskliwa. Jak łatwo się domyśleć cała ta opiekunczość 4-rek nie ma u mnie ujścia (blackpill wszedł mi za mocno). Wiem że muszę zacząć być z ludźmi szczera i w tym wytrwać, nie izolować się i niczego nie udawać, tylko nawet jak jestem na dobrej drodze to mam ochotę uciekać po jakimś czasie, jestem mega destruktywna.

 

Może dlatego

W dniu 17.05.2020 o 16:56, Hippie napisał:

Tak jak 7 unikają cierpienia i chcą się czuć wiecznie szczęśliwe tak 4 chcą być wiecznie na haju emocjonalnym. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Bruxa napisał:

A tak serio.. :D mam problem ze sobą, mam b. silną potrzebę ucieczki, od ludzi, problemów, w nałogi, dystansuję się chociaż mnie to uwiera, bywam opryskliwa. Jak łatwo się domyśleć cała ta opiekunczość 4-rek nie ma u mnie ujścia (blackpill wszedł mi za mocno). Wiem że muszę zacząć być z ludźmi szczera i w tym wytrwać, nie izolować się i niczego nie udawać, tylko nawet jak jestem na dobrej drodze to mam ochotę uciekać po jakimś czasie, jestem mega destruktywna.

https://enneagram.pl//Enneagram/poziomy_rozwoju/poziomy4.html

 

No @Hippie fajna babka to fakt ? i ma do nas cierpliwość :D 

Dzięki za Twój opis @Hippie niestety ja w głowie nie mam typologii, kto jakim typem jest a szkoda, może bym coś też od siebie dorzucił.

9 godzin temu, Bruxa napisał:

Mam podlać samą siebie czyli się zeszczać.

 

Zaakceptować prawdę o sobie, ja mimo że ją poznałem to nadal mam pewne hamulce bo nie kocham wystarczająco mocno siebie. Pamiętaj Bruxa, że u nas centrum serca zostało zniszczone, został wbity nam nóż - można by to przysłowiowo tak opisać - przynajmniej według opisów czakr, co za tym idzie jesteś destrukcyjna dla siebie, bo siebie nie kochasz a raczej siebie każesz w ten sposób ? 

Jest to nie lada wyzywanie. Wysiłek jest przerażający u mnie, jest o tyle lepiej, że wiem już co muszę zrobić, co zmienić ale to wymaga dosłownie zmiany całkowitej siebie i mam jakiś jeszcze ostatni hamulec, tym hamulcem jestem ja sam....tak naprawdę, a raczej to o czym wielokrotnie pisałem, czyli "Stara maska" czy też odór starego ja, jeszcze lekko mnie trzyma. A Ciebie być może mocniej, ciężko mi powiedzieć ale sądząc po cechach to tak, bo ja miałem wiele z tego co opisałaś z 5 lat temu.

 

9 godzin temu, Bruxa napisał:

tylko nawet jak jestem na dobrej drodze to mam ochotę uciekać po jakimś czasie, jestem mega destruktywna.

Póki nie będziesz miała podstawowej miłości do siebie to, zawsze będziesz zbaczać z drogi i Twoje wszelkie dobre chęci zmiany będą efektowne może w 5% :) Czyż nie jest tak Bruxa?

W dniu 30.04.2020 o 13:39, Bruxa napisał:

czuję się gorsza więc odpycham ludzi.

Bo to normalna sprawa w naszym wypadku, jesteśmy w trybie domyślnym ustawieni jako "Ten gorszy, ta gorsza" a potem coś nam się nie udaje i znów sobie dowalamy i tak w kółko. 

 

Jak będę miał znaczące progresy, to opiszę co mi dokładnie pomogło :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, SzatanKrieger said:

Dzięki za Twój opis @Hippie niestety ja w głowie nie mam typologii, kto jakim typem jest a szkoda, może bym coś też od siebie dorzucił.

Drobnostka ;) 

 

Nie masz bo się skupiłeś konkretnie na czwórkach :D ekhhhmm...egocentryzm pełną parą :D:D:D 

Masz zawsze szansę to nadrobić, spokojnie ;) 

Nie porównuj się do mnie, ja jestem maniaczka tego tematu od prawie 11 lat.

Też byś miał taką wiedzę jakbyś tyle czasu siedział w tych typologiach.

10 hours ago, Bruxa said:

Oderwanie w sensie chłód emocjonalny, lekka psychopatia i/czy analizowanie samych niepraktycznych rzeczy?

to wszystko zdecydowanie ;) W różnych wydaniach, częstotliwościach. 

 

10 hours ago, Bruxa said:

Mam podlać samą siebie czyli się zeszczać.

:lol: Good point :D 

 

Ty @Bruxa na jakim poziomie się widzisz? 

Btw mam wrażenie, że masz dosć mocne skrzydło 5 mimo wszystko :P 

 

A i muszę jeszcze jedno powiedzieć...To już zaobserwowałam praktycznie na początku mojej przygody z enneagramem.

Przyciągam zewsząd 4. :P Dla nich zawsze błyszczę. Dużo komplementów dostaję większości od 4 ( obu płci, częściej kobiet)

U tych mniej zdrowych widać też, że lubią być zależne od innych i się z tym nie kryją. Miałam 2 znajome czwórki co próbowały się mną wysługiwać mówiąc:" bo nie mam humoru, a Tobie to dobrze idzie" - coś w tę mańkę. ;)

Często uciekają od odpowiedzialności na niższych poziomach i są grymaśne.

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Hippie napisał:

Ty @Bruxa na jakim poziomie się widzisz? 

Btw mam wrażenie, że masz dosć mocne skrzydło 5 mimo wszystko :P 

W teście wyszło mi 4w5, miałam u 4-ki najniższy poziom 9, teraz chyba 7.

 

@SzatanKrieger coś musi być w tym co piszesz. Przejrzę fora dot. enneagramu i wybadam wszystkie 4w5 które wbiły na wyższe poziomy zdrowia, chcę wiedzieć - JAK.

 

Sprawdzaliście typy znanych ludzi? 7-tką jest ponoć G. Clooney, wierzę w to. :P

W wywiadzie wydawał się optymistą, beztroskim imprezowiczem. 4w5 to ponoć A. Jolie (?? chyba jej przypisali), Bob Dylan (w to wierzę), J. Depp (możliwe), Aldous Huxley. Znani ludzie powinni robić te testy i podawać wyniki. :P BTW @SzatanKrieger Eva Green ponoć też jest 4w5 , miałam ją w avatarku, a sugerowałeś że mam rozbieżne z moim prawdziwym ja. :P Może nie do końca.

11 godzin temu, Hippie napisał:

Przyciągam zewsząd 4. :P

Zarabiaj na nich. :D

Hippie Massage - for Body & Soul. Będziesz masować klientów i nawijać im o enneagramie albo podśpiewywać, a oni będą nawijać o swoich problemach aż usną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Bruxa said:

Sprawdzaliście typy znanych ludzi? 7-tką jest ponoć G. Clooney, wierzę w to.

A żeby to raz :P 

Tutaj ze strony enneagram.pl

Słynne Jedynki ze skrzydłem dwa: Gregory Peck, Margaret Thatcher, Jane Fonda, Hillary Clinton, Sidney Poitier.

Słynne Jedynki ze skrzydłem dziewięć: Harisson Ford, Gorge Bernard Shaw, Michael Dukakis, Katherine Hepburn, Judie Foster, George Harrison.

Słynne dwójki ze skrzydłem jeden:Alan Alda, Bill Cosby, Yoko Ono, Danny Glover, arcybiskup Desmond Tutu.

Słynne dwójki ze skrzydłem trzy: John Travolta, Madonna, Whitney Houston, Luciano Pavarotti, Danielle Steel, Barry Manilow.

Słynne trójki ze skrzydłem dwa: Tom Cruse, Demi Moore, O. J. Simpson, Shirley MacLaine, Cybill Shepherd, Will Smith, Jean-Claude, Sharon Stone, Van Damme.

Słynne trójki ze skrzydłem cztery: David Bowie, Nora Ephron, Sylvester Stallone, Sting, Meryl Streep, Andy Warhol, Richard Gere, Barbra Streisand.

Słynne Czwórki ze skrzydłem trzy: Kate Bush, Julio Iglesias, John Malkovich, Nick Nolte, Edith Piaf, Paul Simon, Fryderyk Szopen, Prince.

Słynne Czwórki ze skrzydłem pięć: Vincent van Gogh, Kurt Cobain, Edgar Allan Poe, Johnny Depp, Bob Dylan, Ingmar Bergman.

Znane piątki ze skrzydłem cztery:Agatha Christie, Albert Einstein, George Lucas, David Lynch, Samuel Beckett, Stanley Kubrick, Stephen King, Freidrich Nietzsche.

Słynne Piątki ze skrzydłem sześć: Sigmund Freud, Bill Gates, Alfred Hitchcock, Isaac Asimov, Sam Neil.

Słynne Szóstki ze skrzydłem pięć: Warren Beatty, Tommy Lee Jones, Steve McQueen, Chuck Norris, Anthony Perkins, Robert Redford, Steven Seagal, Michelle Pfeiffer, Diane Keaton, Dustin Hoffman.

Słynne Szóstki ze skrzydłem siedem: Kim Basinger, Mel Gibson, Jack Lemmon, Richard Pryor, Meg Ryan, Susan Sarandon, Patrick Swayze, Jay Leno, Julia Roberts, Tom Hanks.

Słynne Siódemki ze skrzydłem sześć: Mel Brooks, Jim Carrey, Robin Williams, Elton John, Liza Minnelli, Eddie Murphy, Brad Pitt, Chevy Chase, Steven Spielberg.

Słynne Siódemki ze skrzydłem osiem: Jack Nicholson, Anthony Quinn, Michael Caine, Clark Gable, Barbra Streisand, Joan Collins, Jetemy Clarkson

Słynne Ósemki ze skrzydłem siedem: Donald Trump, Sean Connery, Danny DeVito, Kirk Douglas, Frank Sinatra, Muhammed Ali, Joseph Stalin.

Słynne Ósemki ze skrzydłem dziewięć: Michael Douglas, Paul Newman, Mickey Rourke, Robert Mitchum, John Wayne, Marlon Brandon, Fidel Castro

Słynne Dziewiątki ze skrzydłem osiem: Clint Eastwood, John Goodman, Peter Falk, Keanu Reaves, Ringo Starr, Whoopi Goldberg, Kevin Costner.

Słynne Dziewiątki ze skrzydłem jeden: Dalai Lama, Mahatma Gandhi, Audrey Hepburn, Martin Sheen, Jim Henson, Walt Disney.

 

 

Jak będę miała wenę to jeszcze z innych źródeł tu powklejam. Swoje obserwacje też zamieszczę ;)

12 minutes ago, Bruxa said:

Hippie Massage - for Body & Soul. Będziesz masować klientów i nawijać im o enneagramie albo podśpiewywać, a oni będą nawijać o swoich problemach aż usną.

hahahahahaa dobre :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.05.2020 o 00:46, Hippie napisał:

Ja bym to nazwała raczej męczennictwem czwórek :P czwórki zrobią to by pokazać, że im zależy na kimś i są gotowe do poświęceń i nie tyle co kompleks bohatera, jak po prostu chcą poczuć się wyjątkowymi i ważnymi.

Uściślając to inne osoby nie mają zbyt wielkiego znaczenia dla czwórek i ich męczennictwo jest efektem przyjęcia niezdrowych cech dwójki. Są dobre w okazywaniu uczuć i wykorzystują to do manipulowania innymi stawianiem siebie w roli ofiary.

 

W dniu 19.05.2020 o 01:12, Bruxa napisał:

Wiem że muszę zacząć być z ludźmi szczera i w tym wytrwać, nie izolować się i niczego nie udawać, tylko nawet jak jestem na dobrej drodze to mam ochotę uciekać po jakimś czasie, jestem mega destruktywna.

Najlepszą formą terapii czwórki jest oddanie się ekspresji, zazwyczaj poprzez jakąś formę artystyczną tj. malowanie, śpiewanie, poezję etc. To pozwala pozbyć się uczucia, że coś jest z nią nie tak, bo prawie każda czwórka uważa, że ma jakiś defekt, skupia się na swoich negatywnych cechach i popada w depresję.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 hours ago, goryl said:

Uściślając to inne osoby nie mają zbyt wielkiego znaczenia dla czwórek i ich męczennictwo jest efektem przyjęcia niezdrowych cech dwójki. Są dobre w okazywaniu uczuć i wykorzystują to do manipulowania innymi stawianiem siebie w roli ofiary.

Dokładnie! Dezintegracja w stronę dwójek w jednym wielkim skrócie. 

 

@goryl Jak Ty się typujesz? Nie wiem już czy pisałeś tu czy nie. Nie chce mi się grzebać :P 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Bruxa napisał:

@SzatanKrieger coś musi być w tym co piszesz. Przejrzę fora dot. enneagramu i wybadam wszystkie 4w5 które wbiły na wyższe poziomy zdrowia, chcę wiedzieć - JAK.

 

Wiadomo, że coś w tym jest :D

Dlatego też to wszystko opisałem, choć to nie łatwe nawet na forum się przyznać, że się ma problemy. Ja już byłem mega wkurzony, że mimo że względnie robiło się "ok" to czułem, że w ten sposób wewnętrznego stałego "domu" nie zbuduję a chcę tylko nadmienić, że całe dorosłe życie próbowałem znaleźć odpowiedzi co jest do cholery ze mną nie tak, ale to właśnie forumowe babki mnie nakierowały, gdzie szukać ostatnich brakujących odpowiedzi a resztę musiałem zrobić ja sam, czyli w tym wypadku poświęcić zarobki i żyć z oszczędności by naprawić finalnie siebie i zrozumieć co mi dolega by resztę życia wieść normalnie a właściwie ekstra normalnie bo prawidłowo - DLA MNIE :) 

 

Pamiętaj o leczeniu powodów do wstydu, odnalezieniu Twojej prawdziwej tożsamości, zainteresuj się koniecznie zrozumieniem czym w tym wszystkim jest byt, który nazywamy bogiem ("4" są nakierowane na wewnętrzne poszukiwania duchowe (tożsamości) zrozumienie pomaga) i jedna z najcięższych rzeczy to zrozumienie, że nie jesteśmy naszymi uczuciami, kolejną sprawą jest również połączenie się ze źródłem, no i nasze czy też Twoje cierpienia są nawozem dla Twojego osobistego wzrostu. Nie jest łatwo, ja jestem na początku tej ścieżki ale zdaje się, że jest dobrze ? Bo czuję wewnętrzny pokój i nie, że jestem uszkodzony bez możliwości naprawienia, ważną sprawą jest również trauma porzucenia czy też bycia porzuconym i nie idealnym, to wszystko Bruxa i inne "4" muszą naprawić. 

 

Bardzo ciekawe jest też to, że przy zrozumieniu siebie i uleczeniu pojawiały mi się liczby 111 i 1111, mówiące o znalezieniu swojej tożsamości i kilku innych sprawach. Dużo bym tu mógł pisać i opisywać ale najważniejsze jest to, że chcesz się wyleczyć i uzdrowić, natomiast dobra wiadomość jest taka, że da radę zła, że musisz poświęcić niekiedy ogrom czasu, to się nie dzieje z dnia na dzień. 

 

Aha i poczytaj o cechach "1" pozytywnych, czyż to nie jest tego co Ci brakuje? ? 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafiłem na bardzo ciekawe materiały i fajnie tam jest opisane, że czwórki nie miały pozwolenia być sobą, dlatego takie dewastujące problemy w życiu dorosłym. Każda "4a" walczy o swoją unikalność i należy o tym pamiętać i na pozwolenie bycia sobą.

 

Ej @Bruxa Ty pisałaś, kiedyś o kręceniu filmów dla dorosłych i mówiłaś, że masz kreatywne wizje może to jest to? Haha no i czekamy na kolejny komiks :D 

 

Obczajcie sobie swoje typy, niestety po angielsku ale w sumie to co tu pisaliśmy o tym gadają :) 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Hippie napisał:

Moze opiszesz jak to jest być trójką :D ? Opisy sie zgadzają w pelni? Motywacje lęki też? 

Muszą się zgadzać, bo typ enneagramu jest przypasowywany w zależności od tego, jaką jesteś osobą a nie odwrotnie. Siłą rzeczy opisy, motywacje i lęki będą pasować każdemu, kto szczerze rozwiąże test. Uważam, że nie należy aprobować enneagramu za opisy osobowości, główne motywacje i lęki, ale za to, że wskazuje drogę rozwoju osobowości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, goryl said:

że wskazuje drogę rozwoju osobowości.

Dlatego między innymi cenię tę typologię. ;) 

Pytam o te motywacje i lęki bo wbrew pozorom, dużo ludzi ma problem z określeniem tego u siebie, przez co dochodzi do złego typowania się. ;)  Dużo ludzi od razu rezygnuje z wzgłębienia się w temat jak już na wstępie stwierdzą, że coś w typowaniu nie halo. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

No coś w tym jest, z moją siostrą przedstawiłem jej engram i zdiagnozowaliśmy ją jako "6" tyle, że nie mogła się określić, które skrzydło, bo oba jej pasowały stwierdziła. Jednak, któreś bardziej do niej przemawiało ale oczywiście jak to cały ja, nie pamiętam które bo rozmowa odbyła sie qpę czasy temu, czyli 2 tygodnie wcześniej plus/minus :D No i padło niezręczne pytanie @SzatanKrieger a Ty, który jesteś a ja...yyyy eeee "Dramatyczny Romantyk" :D znaczy się INDYWIDUALISTA! ? czyli czwóreczka, rzekłem prawie dumnie - a ona "Aha" ^^ .

 

W ogóle trochę mi moja siostra przypomina @deomi ze zachowania ^^ i chyba dlatego deomi mi się sympatyczna wydaje, też ma raz po raz takie fazy, no i chyba nawet są w tym samym wieku. No i właśnie przez to, że miała fazę czyt - (doła) do mnie zadzwoniła i wytypowałem co się z nią dzieje i póki co od tego momentu czyli od dwóch tygodni mam spokój - lol :D Ale nie wiem czy coś w tym kontekście enegramowym zaczęła robić, raczej nie. Pewno niedługo znów zadzwoni :P 

 

Ale jeśli mam być szczery to nie wiem na ile tak naprawdę ludzie chcą wyzdrowieć, może też zależy od stopnia uszkodzenia czy tam chęci. 

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minutes ago, SzatanKrieger said:

No coś w tym jest, z moją siostrą przedstawiłem jej engram i zdiagnozowaliśmy ją jako "6" tyle, że nie mogła się określić, które skrzydło, bo oba jej pasowały stwierdziła.

Poobserwuj ją też pod kątem enneagramu. Powklejałeś sam tu dużo materiałów ;)  WIęc masz duże pole do manewru. Opierajac się na opisach może sam dojdziesz do tego na jakich poziomach zdrowia jest. Czy u niej jako szóstki widać szukanie autorytetu w kimś, szukanie poczucia bezpieczeństwa, czy może nawet projekcję ( już jako niezbyt zdrowa)?

To dobra pratyka, by się wdrożyć w temat ;) 

Swoją Mamę też możesz spróbować wytypować ;)  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Patrzcie na punkty "demotywujące" tam siebie odnajdziecie ? 

 

enneagram-map.gif

 

2015-10-WhatMotivatesPeople-300x225.jpg

 

Type Number & Name Motivated By: Demotivated by: Value Add to Team
1.  Perfectionist/Reformer Doing the right thing, ethics, values, morals Unethical/immoral leadership, inequality Discernment: Focus on finding out what’s wrong and fixing/improving it; moral compass
2.  Helper / Giver Connections, relationships, being needed Feeling unneeded or unappreciated for their contributions/support Helpfulness, seeing what’s needed and fulfilling the need
3.  Performer Goals, achievement, money, recognition Harming their reputation or image of being the best at ____. Focus on goals, efficiency, getting things done, action orientation
4.  Romantic/Artist Beauty, originality, uniqueness, being special Feeling common, ordinary, “run of the mill” Creativity, identifying what’s missing, empathic connection to feelings and emotions
5.  Observer/Analyst Data, Learning, Information Forced connection to people Analysis, Objectivity
6.  Loyal Skeptic Comfort, security, safety Threats to personal safety, comfort, security Contingency/worst case scenario planning
7.  Adventurer/Epicure Fun, opportunities, options, experiences Limits Ideas, innovation, fun, excitement, spirit
8.  Boss/Protector Debate, Challenge, Control Injustice, Threat to their turf or people Execution, action orientation, accountability holding
9.  Mediator/Peacekeeper Harmonious, collaborative, positive environments Change to the status quo, Conflict Collaboration, seeing all perspectives'

 

Your-Type-on-The-Enneagram.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

A propos ennegramu "4" jeszcze pytanko do "4".

 

- uczucie, że czegoś wam brakuje - znaleźliście to? Ja to odczuwam jakby kawałek części mnie by wzięto, część duszy, czegoś bliżej nieokreślonego, trochę jak Matka Kevina, która zostawiła Kevina samego w domu się czuję, że wie że o czymś zapomniała, a to jej syn :D 

- czy znaleźliście waszą zaginioną tożsamość? (Tutaj jest świetny trick, wasze zaginione "Ja" zna...Bóg. Czy istnieje czy nie, to nie jest ważne ale to pomaga załagodzić związany ból z brakiem tożsamości. 

- czy poradziliście sobie ze wstydem?

 

Zresztą znalazłem bardzo fajne określenie, że MBTI pomaga nam zrozumieć jak działa nasz umysł, a eneegram gdzie jest w nas dysharmonia:

missing-fours-3.jpg

 

„Raniąca wiadomość, którą czwórki słyszą przez cały czas, brzmi:„ Coś jest w tobie nie tak. Nikt cię nie rozumie i nigdy nie będziesz pasować."

 

Fajna stronka:

Tylko trzeba samemu wbić sobie na swój typ:

https://drdaviddaniels.com/type-1/

 

 

Edytowane przez SzatanKrieger
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.