Skocz do zawartości

Studia, życie, zmiana miasta


elogejter

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Chcę w tym roku zacząć dietetykę zaocznie. W moim mieście gdzie mieszkam (ok 100k ludnosci) wczoraj byłem zanieśc papiery na instytut, Pani mi odpowiedziała, że nie wiadomo czy kierunek ruszy w tym roku, strasznie mało osób jest, minimum musi być 30 osób, żeby kierunek ruszył. Dziś dzwoniłem do sekretariatu, dowiedziałem się, że potwierdzonych osób jest 9, w tym ja... Także raczej nikła szansa, pracuje pon-pt 9-17 więc stacjonarne nie ma szans, chociaż dziewczyna mi mówi, żebym szedł normalnie na stacjonarne i przyznadzą mi indywidualny tok nauczania, muszą ponieważ nie ma zaocznych a pracuje...

 

Rozważam kwestie studiów w Krakowie, jak się dostane, 100km do krk, transport przyzwoity samochód mam, jeśli bym koszta chciał zminimalizować transport publiczny, busy, pkp... może blablacar?

 

Rozważam również przeprowadzkę do innego miasta, lecz na pewno nie Kraków, w moim mieście ciężko o rozwój a na tym zależy mi najbardziej w tym momencie. Z dziewczyną też zagadam, pewnie by była chętna na zmianę miasta, co o tym wszystkim sądzicie? Tutaj w moim rodzinnym mieście mam mieszkanie, 60m2 na wlasnosc, wynająłbym je i zawsze bym miał jakieś pieniądze na wynajem pokoju/mieszkania w większym mieście

Mieszkania nie chcę sprzedawać, lubię  je bardzo, a poza tym jakby mi nie wyszło gdzieś mam gdzie wracać...

 

Jakie miasta polecacie? Wrocław, Lublin, Poznań, Wawa? A może coś innego?

 

Mam też propozycje wyjazdu za granicę, za rok po wakacjach, na rok czasu, naprawdę dobre pieniądze w rok oszczędzę myślę 40k funtów... ( lecz to będzie zwykły zastrzyk gotówki/ raczej nie zdobędę tam doświadczenia jeśli chodzi o moją prace zawodową/ chyba, że skończę jakiś kurs online/ będę czytał książki, czy coś w tym stylu...) Mógłbym pojechać jedynie jeśli dałbym rade studiować, wtedy prawdopodobnie 2 rok bym chciał online zrobić...

 

Pozdro

Edytowane przez elogejter
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, elogejter said:

Mam też propozycje wyjazdu za granicę, za rok po wakacjach, na rok czasu, naprawdę dobre pieniądze w rok oszczędzę myślę 40k funtów...

Nie wiem co planował byś robić w UK, IT? 40k na rękę to dobre zarobki inżyniera w rok. A są jeszcze koszty życia... . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Studia dzienne to największy mój życiowy błąd jak do tej pory. Nie idź na nie, no chyba, że chcesz być jakimś lekarzem czy inżynierem itp. to wtedy luz, ale jeśli to ma być "gównokierunek" tylko dla papierka to idź na zaoczne. Jak nie dietetyka, to jakiś inny, który będzie zaoczny.

Edytowane przez manygguh
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, manygguh napisał:

Studia dzienne to największy mój życiowy błąd jak do tej pory. Nie idź na nie, no chyba, że chcesz być jakimś lekarzem czy inżynierem itp. to wtedy luz, ale jeśli to ma być "gównokierunek" tylko dla papierka to idź na zaoczne. Jak nie dietetyka, to jakiś inny, który będzie zaoczny.

Nigdzie nie pisałem o studiach dziennych i w ogóle nie biorę ich pod uwagę. Chcę studiować dietetyke zaocznie i do tego pracować ( muszę się utrzymać )

Dietetyki również nie robię dla 'papierka' tylko chciałbym z tym wiązać przyszłość, nie ukrywam.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Orybazy napisał:

Uciekłem z dużego miasta, nic nie mogę polecić :(. 

Czemu? I gdzie przebywałeś jak można wiedzieć? Niby bym mógł zostać w swoim mieście, na ten moment mam 2.5k na rękę ( opłacam jedynie rachunki, własne m2 ) dojeżdżać 2x w miesiącu do Krk na studia, ale u mnie w mieście są nikłe szanse na rozwój pod kątem dietetyki, mam na myśli załapać od razu jakiś staż, czy cokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elogejter Łódź, dobre uczelnie, brzydkie miasto chociaż ostatnio wyładniało. W Poznaniu mi się bardziej podobało. Zawodowo, dietetyka to coś o czym myślą ludzie z $ Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa. Popatrz po zarobkach:

Mediana dochodów w miastach wojewódzkich w 2018 r.

Miasto

Wysokość dochodów (miesięcznie)

Warszawa 4592 zł brutto, około 3266 zł netto
Wrocław 3869 zł brutto, około 2815 zł netto
Kraków 3792 zł brutto, około 2761 zł netto
Gdańsk 3686 zł brutto, około 2 634 netto
Poznań 3513 brutto, około 2 514 zł netto
Olsztyn 3430 zł brutto, około 2453 zł netto
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Orybazy napisał:

@elogejter Łódź, dobre uczelnie, brzydkie miasto chociaż ostatnio wyładniało. W Poznaniu mi się bardziej podobało. Zawodowo, dietetyka to coś o czym myślą ludzie z $ Wrocław, Poznań, Kraków, Warszawa. Popatrz po zarobkach:

Byłem ostatnio w Łodzi w delegacji, nawet mi się podoba chociaż dziwnie się jeździ, pewnie bym przywyknął po czasie. Zobaczymy co reszta braci doradzi, dziś z panną będę rozmawiał jak to widzi, jak nie to sam polecę,  wynajmę tu mieszkanie komuś za ponad klocka i pójdę gdzieś na pokój za 5-6 stówek.

Najbardziej właśnie myślę, Wrocek/Poznań a nawet chyba bardziej Poznań niż Wrocław.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, elogejter napisał:

pójdę gdzieś na pokój za 5-6 stówek

Jeśli chodzi o Poznań/Wrocław to nastaw się na wyższe koszty, przynajmniej 600-800 PLN za pokój, za 500 to może coś pod miastem by się udało znaleźć, ale i w to wątpię.

Wrocław jest nieco droższy niż Poznań, ale czy da się tam wiele więcej zarobić to stawiam pod dużym znakiem zapytania.

 

3 godziny temu, elogejter napisał:

Rozważam kwestie studiów w Krakowie

Rozważasz studia też w innych miastach? Jak chcesz mieszkać w Poznaniu to dojazdy do Krakowa będą męczące i będziesz musiał sobie doliczyć koszty noclegu w Krakowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kangur Z Austrii Sory może napisałem nie jasno, tak jeśli się przeprowadzam do Wrocławia to tam chce studiować, jesli Poznań to w Poznaniu. Kraków jedynie biorę pod uwagę, jeśli zostanę u siebie, to wtedy będę dojeżdżał. 

 

Wiem biorę pod uwagę wyższe koszty. Prace myślę, że ogarnę w Wro czy Poznaniu za 3k + 1k z wynajmu, jak z panną pojade ona też będzię pracować także no jakoś by to szło...

7 minut temu, maroon napisał:

Pozek, Trójmiasto. Tylko nie Wawa, tu się ludzie zagryzają w pogoni za sukcesem. 

Trójmiasto troszke daleko, ponad 800km mam, chociaż mógłbym spróbować, rozejrzę się za uczelniami tam później jak cenowo wychodzą Wrocek/Poznan/Lublin już ogarnąłem uczelnie i mam zapisane co i jak.

Dzięki @maroon

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minutes ago, elogejter said:

 

Dzięki @maroon

Np.

Ludzie często zapominają, że Wawa jest średnio 4x większa od innych aglomeracji. To się przekłada na komfort życia - jest marny. Wieczny pośpiech. A zarobki poza korpo wcale nie powalają vs. koszty życia. 

 

Jak ktoś spragniony blichtru wielkiego świata (😂), to niech próbuje, ale niech ma świadomość, że tu się idzie po trupach do celu i nie ma zmiłuj się. Na twoje miejsce czeka 10 innych młodych gniewnych z Pcimia. 

 

Pozek ma dobre uczelnie, ma te wielkopolskie zacięcie do dobrej roboty, a przy tym jest na tyle mały, że wszędzie blisko. Obok super teteny rekreacyjne, blisko do Berlina, można sobie na dzień wyskakiwać. I całkiem ładny jest (poza dworcem PKP). 😁

 

Podobnie Tricity. Pomijam morze i niedogodności wakacyjne, to bardzo miło się tam mieszka, firm też trochę jest.

 

Nie są to na tyle małe ośrodki, żeby były zadupiem, ale nie na tyle wielkie żeby przytłaczały. 

 

Do Breslau mam mieszane odczucia. Ludzie cokolwiek dziwni, a sam Wrocek i okolice są strasznie zaniedbane moim zdaniem. 

 

Jak ktoś lubi jeszcze mniejsze ośrodki to Bydzia/Toruń i Olsztyn można rozpatrywać. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maroon napisał:

Pozek ma dobre uczelnie, ma te wielkopolskie zacięcie do dobrej roboty, a przy tym jest na tyle mały, że wszędzie blisko. Obok super teteny rekreacyjne, blisko do Berlina, można sobie na dzień wyskakiwać. I całkiem ładny jest (poza dworcem PKP). 😁

Właśnie najbardziej pod uwagę biorę Poznań, uczelnie już znalazłem, kluby sportów walki ciekawe. Mieszkania w miarę tanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, elogejter napisał:

Chcę w tym roku zacząć dietetykę zaocznie

 

Dobrze się zastanów skoro nie chcesz mieć tylko papierka.

Kokosów po tym kierunku nie zarobisz.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 3 210 PLN brutto. Co drugi dietetyk otrzymuje pensję od 2 840 PLN do 3 860 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych dietetyków zarabia poniżej 2 840 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 860 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych dietetyków.

 

7 godzin temu, elogejter napisał:

Jakie miasta polecacie?

 

Trójmiasto, Poznań, Wrocław, możesz również spróbować w tym Krakowie.

 

7 godzin temu, elogejter napisał:

Mam też propozycje wyjazdu za granicę, za rok po wakacjach, na rok czasu,

 

Korzystaj dopóki możesz bo widzisz sam co się dzieje na tej planecie związanego z wirusem.

Kto wie czy na drugi rok w ogóle będzie można z tego grajdołu gdziekolwiek wyjechać?

 

 

 

  

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.08.2021 o 18:47, Iceman84PL napisał:

 

Dobrze się zastanów skoro nie chcesz mieć tylko papierka.

Kokosów po tym kierunku nie zarobisz.

Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 3 210 PLN brutto. Co drugi dietetyk otrzymuje pensję od 2 840 PLN do 3 860 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych dietetyków zarabia poniżej 2 840 PLN brutto. Na zarobki powyżej 3 860 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych dietetyków.

 

 

Trójmiasto, Poznań, Wrocław, możesz również spróbować w tym Krakowie.

 

 

Korzystaj dopóki możesz bo widzisz sam co się dzieje na tej planecie związanego z wirusem.

Kto wie czy na drugi rok w ogóle będzie można z tego grajdołu gdziekolwiek wyjechać?

 

 

 

  

Moze zatrudni się w szpitalu a tam jakaś pani lekarka wpadnie na jageo miecz.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@elogejter

Złóż papiery w kilka miejsc i zobaczy się co dalej, gdzie ruszą, gdzie Cię przyjmą, itd.

Dietetyka brzmi ciekawie, jestem przekonany że ludzkość zatraci swoje instynkty i trzeba będzie mówić każdemu jak żyć :D

 

Jak masz możliwość wyjazdu, to bierz te 40k GBP.

No i pamiętaj, że fajne dziewczyny po ślubie zamieniają się w paskudne babska...

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.