Skocz do zawartości

Szanowny panie elektryku…


Rekomendowane odpowiedzi

Powiedz im wprost, że masz wrażenie, że cię naciągają i chcesz się z kimś skonsultować zanim podejmiesz dalsze kroki i poczekaj aż tamten co się zna odchoruje (albo wytrzeźwieje 🤣 sory robol to jednak robol tu każdy użyty czasownik może w rzeczywistości oznaczać najebkę) i zajrzy.

 

U mnie ze spółdzielni chodzili i niekumatym starym babom przykręcali trochę wajchę od gazu i mówili, że za mały przepływ jest i za kilka stówek "odetkajo".

 

Żal.pl

Edytowane przez Król Jarosław I
  • Like 3
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Anna napisał(a):

No i wczoraj dzwoni mi gość i mówi, że trzeba będzie zapłacić dodatkowo elektrykowi 1600 za podłączenie skrzynki i tych esów czy coś. Tego się nie spodziewałam, ale być może faktycznie jest tak, że elektryk przychodzi na koniec i tyle za to bierze.

Już Ci mówię, z czego to wynika: najprawdopodniej Twoja ekipa to ekipa od wszystkiego... Malują, tapetują, biały montaż itd., rury wodne wymienia i nowe przewody ulożą. Do rozdzielnicy elektrycznej wołają kogoś z zewnątrz, profesjonalnego elektryka. Jeśli oni są od wszystkiego to zazwyczaj takie ekipy nie mają uprawnień elektrycznych  (tzw. uprawnienia SEP gr.1) do wykonania i odbioru instalacji elektrycznej. Chcą by elektryk zrobił im rozdzielnice i przy okazji sprawdził resztę instalacji. Może nawet i jakieś pomiary elektryczne zrobi i odbiór z czego zrobi dla nich protokół ale to też niekoniecznie...

 

I teraz: generalnie po skończeniu prac powinnaś taki protokół odbioru wraz z pomiarami wykonanymi I wystawionymi przez osoby uprawnione otrzymać, więc wołaj taki dokument. To raz...

Dwa: no cóż, czy to zachowanie etyczne, że o takim dodatkowym koszcie Cię nie poinformowano jest osobną kwestią ale branża budowlana jest jedną z ostatnich gdzie szukałbym etyki i sprawiedliwości... Ale takie rzeczy też powinny wynikać z umowy.

 

W każdym razie nie daj się zbyć samą rozdzielnicą i tym, że nie dostaniesz żadnego dokumentu po wykonaniu instalacji elektrycznej.

 

No i kwota: 1600 to trochę dużo... Nawet z materiałem na te rozdzielnice (choć też fakt, nie wiem jak duża to rozdzielnica).

Edytowane przez Dassler89
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Dassler89 napisał(a):

No i kwota: 1600 to trochę dużo... Nawet z materiałem na te rozdzielnice (choć też fakt, nie wiem jak duża to rozdzielnica).

W mieszkaniach w bloku to nawet głupio to nazywać rozdzielnicą, puszka z kilkoma  bezpiecznikami, w M2 mam 2 bezpieczniki a w M3 aż 4. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, MaxMen napisał(a):

W mieszkaniach w bloku to nawet głupio to nazywać rozdzielnicą, puszka z kilkoma  bezpiecznikami, w M2 mam 2 bezpieczniki a w M3 aż 4. 

Wiesz, wszystko zależy :D ja teraz robię u siebie. Mieszkanie typu studio: 40m2, jeden duży pokój, kuchnia, łazienka i potrzebowałem obudowę 2x12 i żałuję że nie wziąłem 2x18 bo jest wszystkiego na styk :D ale zrobiłem te rozdzielnice na wypasie, to fakt :D 

 

Ale widziałem też mieszkania, 53m2 zabezpieczone tylko i wyłącznie jednym wyłącznikiem nadprądowym B-16 :D

Edytowane przez Dassler89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki chłopaki za podpowiedzi. Chodzi o to, że takie coś podważa zaufanie i ramy bezpieczeństwa. Jak do tej pory współpracowało mi się dobrze i miałam zaufanie, nie czułam, że muszę zaglądać na ręce. Nie jestem upierdliwa, lubię solidność, konkret, kiedy mogę ufać i generalnie tak u mnie jest, że nie doszukuję się z góry pokrętności.  Teraz dopóki tego nie wyjaśnię to się zmieni.

 

No chyba, że się okaże ze ja mam tam nie wiadomo co  a  o tym nie wiem. Chodzi o mieszkanie 61m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Anna napisał(a):

 

No chyba, że się okaże ze ja mam tam nie wiadomo co  a  o tym nie wiem. Chodzi o mieszkanie 61m.

A mówiąc prosto: wiesz jaki przewód wystaje Ci ze ściany w mieszkaniu z korytarza? Dwie czy trzy żyły? Aluminium czy miedź? Jaki przekrój? 

 

Jeśli tego nie wiesz, przynajmniej części informacji, to ok, trudno... Nie sprawdzaj też fizycznie bo może on być pod napięciem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Dassler89 napisał(a):

wiesz jaki przewód wystaje Ci ze ściany w mieszkaniu z korytarza? Dwie czy trzy żyły? Aluminium czy miedź?

Raczej miedziany.

 

13 minut temu, Dassler89 napisał(a):

Nie sprawdzaj też fizycznie bo może on być pod napięciem...

Nie zamierzam:D

Edytowane przez Anna
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anna widzę, że tu niektórzy cos się znają może jakbyś zdjęcia wrzuciła to by im było łatwiej 😜 

 

@Dassler89 i @bassfreak powiedzcie jej może zdjęcie czego by wam ułatwiło diagnozę.

 

Myślałem też o jakimś forum o elektryce (lub powiązanym) i tam spytać bo my tu głównie incelstwem się zajmujemy a jak remonty to tylko piwnic ale jak sobie przypomniałem popisy na forum spawalniczym tych alko-małp, które ktoś dopuścił do klawiatury i internetu to się ugryzłem w język 😜 

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Król Jarosław I napisał(a):

@Anna widzę, że tu niektórzy cos się znają może jakbyś zdjęcia wrzuciła to by im było łatwiej 😜 

 

@Dassler89 i @bassfreak powiedzcie jej może zdjęcie czego by wam ułatwiło diagnozę

Hmmm, zdjęcia od Anny mówisz @Król Jarosław I? ^^

 

A tak na serio to wiesz, by tu coś sensownie i zdanie doradzić to co, rzut mieszkania z zaznaczonym tym co już jest zrobione i jak rozprowadzane są obwody by oszacować wielkość tej rozdzielnicy i jakiś wykaz urządzeń (zwłaszcza w kuchni) by oszacować moc urządzeń i dobrać urządzenia. Do tego informacja o mocy przyłączeniowej do lokalu i jaki jest przewód wlz do lokalu doprowadzony.

 

Z grupami elektrycznymi na FB czy forami to jest taki problem, że generalnie stado mądrusi bardziej ciśnie i karmi swoje ego niż rzeczowo doradza, a wszystko pod przykrywką, że prąd generalnie może zabić lub spowodować pożar (skąd inad słusznie). 

 

Większość odpowiedzi sprowadza się do "jeśli tego nie umiesz to wezwij elektryka".

 

Edytowane przez Dassler89
  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dassler89 napisał(a):

Hmmm, zdjęcia od Anny mówisz @Król Jarosław I? ^^

 

Zawsze warto spróbować, będzie co w piwnicy zawiesić (albo i nie xD).

 

Godzinę temu, Dassler89 napisał(a):

 

Z grupami elektrycznymi na FB czy forami to jest taki problem, że generalnie stado mądrusi bardziej ciśnie i karmi swoje ego niż rzeczowo doradza,

 

 

Forum spawalnicze to samo. Prędzej pospawasz coś śliną niż z nimi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłam dziś po pracy w remontowanym mieszkaniu i starałam się wyjaśnić sprawę i dokładnie dopytać o szczegóły tej opłaty. Drążyłam kwestie podnoszone tutaj. Wyjaśniono mi, że robota elektryka to było 500pln, poza tym jest tam liczony koszt skrzynki, tych esów, których jest łącznie 9 oraz róznicówki. Od mieszkania do rozdzielni na klatce został poprowadzony gruby kabel z czterema żyłkami miedziany. Wymienili z aluminiowego, który tam był wcześniej. Moc jaka została uwzględniona na mieszkanie to ok. 15k V ,czyli po 3k na pomieszczenie. Gość mi powiedział, że fachowiec  nie pierwszy raz z nimi współpracuje, a im zależało żeby mi to zrobić solidnie. Mam dostać fakturę na wszystkie zakupione elementy.  No nie wiem, może niepotrzebnie spanikowałam.

 

Wysyłam zdjęcia  tych obfitych esów i grubego kabla ;)

 

https://zapodaj.net/plik-IpAyIZYlVN

 

https://zapodaj.net/plik-MHc6H2RLmX

Edytowane przez Anna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę tygodni temu kupowałem na aledrogo rozdzielnie i bezpieczniki na dom ok. 70 m2 i całość kosztowała ok 1200 pln, także ta cena mnie nie dziwi.

Co do braku uszczegółowienia kosztów prac wcześniej to chyba nikt nie jest zdziwiony kto choć raz coś budował/ remontował zlecając to komuś.

 

Twoje wątpliwości są normalne więc pogadaj z ekipą bo się będziesz męczyć z poczuciem nabicia w butelkę. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z grubsza jest ok. Wiadomo, jakby chcieć się przywalić to można się przywalić ale to już dla sztuki. Na plus to, że masz osprzęt Hagera: jedna z najlepszych firm do użytku domowego.

 

Mam tylko dwa ale ale takie niezbędne:

- ale za tę kwotę wołaj protokół odbioru instalacji elektrycznej od tego elektryka z uprawnieniami, tak byś fizycznie miała papier w domu.

 

-ale wyrzuć te lampkę kontrolną (znaczy nie Ty ale elektryk). Zbędny gadzet którego i tak nie będziesz widzieć a zakładając że ta rozdzielnica ułożona jest od prawej do lewej (czyli lampka jest na początku rozdzielnicy a na to wskazuje choćby różnicowka obok) to te lampkę masz niezabezpieczoną żadnym bezpiecznikiem w mieszkaniu. Miejsce po lampce zostaw puste albo niech będzie zastąpione tzw. FRem (rozlacznikiem izolacyjnym którym będziesz mogła wyłączyć całe mieszkanie niedotykajac bezpieczników).

 

No i ps: dalej nie wiem który przewód jest tym przewodem wlz który wymienili (ten czarny na pierwszym zdjęciu?) Ale już mniejsza o to :) tylko zdziowny jestem, że masz moc przyłączeniowa 15kW, przewód mówisz czterożyłowy a cały osprzęt w rozdzielnicy masz jednofazowy, nawet te nieszczęsną lampkę...

Edytowane przez Dassler89
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

18 godzin temu, MaxMen napisał(a):

No o ale w końcu za co ta dopłata? 

Nie mają uprawnień więc musieli wziąć tego elektryka.  Tylko, kiedy majster dzwonił do mnie w sobotę tak się wyraził, że ja zrozumiałam, że te 1600pln jest tylko za podłączenie. Potem mi przyznał, że wyraził się niefortunnie i mało precyzyjnie.  Ja to tak zrozumiałam, a wiem, co mówił, więc albo zamotany albo jak zaczęłam się dopytywać to nagle i sprzęt się w to wlicza.

 

11 godzin temu, Dassler89 napisał(a):

No i ps: dalej nie wiem który przewód jest tym przewodem wlz który wymienili (ten czarny na pierwszym zdjęciu?)

 Ten biały z tyłu to jest ten wymieniony miedziany, no i to zielone też jest moje. Ten drugi czarny jest od mieszkanie z naprzeciwka i on jest aluminiowy.

 

11 godzin temu, Dassler89 napisał(a):

Ale już mniejsza o to :) tylko zdziowny jestem, że masz moc przyłączeniowa 15kW, przewód mówisz czterożyłowy a cały osprzęt w rozdzielnicy masz jednofazowy, nawet te nieszczęsną lampkę...

Ja to może źle zapisałam i wytłumaczyłam. W mieszkaniu może hulać 15000 watów podłączone jednocześnie, jakoś tak uwzględnili 3000tysiące na pomieszczenie.  W sumie prosiłam żeby zrobili to tak żeby mi nie wybijało korków, ale nie wiem czy aż o to mi chodziło, tym bardziej, że wszystko będę mieć energooszczędne. Może mam trochę ADHD, ale raczej nie będę prasowała 15-stoma żelazkami jednocześnie:D

12 godzin temu, icman napisał(a):

Twoje wątpliwości są normalne więc pogadaj z ekipą bo się będziesz męczyć z poczuciem nabicia w butelkę. 

Tak rozmawiałam. Wytłumaczyli, tak jak to opisałam. . Możliwe, że trochę spanikowałam, albo jestem już przeczulona.  Za ciężko wszystko mi przyszło, żeby tak bezmyślnie się wypstrykać z kasy, trudno też komukolwiek zaufać. Nawet przy drobnostkach. Dla przykładu ostatnio kupowałam 150 gr naturalnego błonnika w sklepie zielarskim i przy płaceniu facet zawahał się o sekundę za długo. Wcześniej nie dopytałam o cenę tylko poprosiłam o produkt. Dosyć dobrze czytam mowę ciała i zdziwiło mnie to wahanie oraz koszt za mały woreczek 16pln. Sprawdziłam produkt w Internecie i za tą sama paczuszkę wyskoczyło mi 6 pln. Oczywiście rozumiem,  że mogą być różnice miedzy sklepem online a stacjonarnym, ale nie aż takie. Więcej tam nie wrócę.

 

Albo zawarłam umowę online odnośnie karty telefonicznej. Pan mi przedstawił korzystne warunki, no i zgodziłam się. Po miesiącu przychodzi rachunek- inny niż się umawialiśmy. Pomyślałam nie daruję. Napisałam reklamację umowy i poprosiłam o odsłuchanie rozmowy. Przyznali mi rację,  natomiast już musiałam stracić czas na wyjaśnienia i papierologię. Jeden machnie ręką,  drugi nie, i tak to się toczy. Są też  przykłady w drugą stronę, ale chyba więcej polowania na leszcza.

 

 

 

Edytowane przez Anna
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Anna

Proponuję Tobie taką zabawę, daj się następnym razem świadomie wydymać na jakąś mało istotną kwotę lub sprawę po to by złamać schemat i zobaczyć jak tworzy się start projekcji poprzez odwoływanie się pamięci do pewnych wzorców sytuacyjnych.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Anna napisał(a):

W mieszkaniu może hulać 15000 watów podłączone jednocześnie, jakoś tak uwzględnili 3000tysiące na pomieszczenie.  W sumie prosiłam żeby zrobili to tak żeby mi nie wybijało korków

Korki są w butelce od szampana.

 

15 kilo w mieszkaniu?

Amfe robisz czy destylacja cukru w cukrze?

 

Praca ciągła takiego obwody to istny pożar...  przy 15kilo.

ZAKŁADAM iż kabelek(biały) to 3×2.5

CZYLIKS 20-25A.

To jakieś 4 kilo pracy ciągłej.

Na zwykły licznik w taryfie g11 na klatcae masz zabezpieczenie 25/32A maksymalnie.

W rachunkach/umowie jest rezerwa mocy podana.

Dodatkowo WLZ ma max sumę zbiorczą z ZK.

Nie ma szans na 15kW na chatę w bloku.

:)

Sumując kurę domową: odkurzacz, pralka, piekarnik to jest maks na raz.....potem kabel będzie świecił w ciemnościach.... Tak +-

 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.