Skocz do zawartości

Oralne umiejętności


Harpagon

Rekomendowane odpowiedzi

Ale oralne oralne czy oralne lingwistyczne? ?

 

Jeśli te drugie to polecam słuchanie szeroko rozumianego języka polityczno - sędziowskiego - eksperckiego.

Taki polityk najgorsze brednie potrafi tak wytłumaczyć, że przynajmniej 70% ludzi nie rozumie co on mówi jednocześnie wierząc w pełni w wypowiadane przez niego słowa.  

 

Edytowane przez Normalny
  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna ze sprawdzonych przeze mnie metod. Piszesz artykuł na temat, który cię interesuje. Następnie czytasz na głos. To pozwala zrobić szlif szczegółowego myślenia przy wypowiedzi. Niestety proces zmiany trwa bardzo długo.

 

Tak mnie uczono zawodu w dużym stopniu. Oczywiście przy czytaniu artykułu naturalnie usuwasz błędy stylistyczne, gramatyczne. Naprawiasz sam siebie :) 

 

Poza tym audiobooki z wykładami. Przejmiesz podświadomie styl wypowiedzi autorytetu. Zdarza się u ludzi, że po przesłuchaniu, np. trylogii Sienkiewicza zaczynają napierdalać podobną, staropolską gadką. Przerobiłem to u siebie. Działa i to jak. 

 

Szczerze polecam powyższe z audiobookami. Trzeba słuchać ze zrozumieniem możliwie najwyższym. Skupiać się na tym. Bardzo szybko zauważysz zmianę. 

Edytowane przez mac
literówka, więcej myśli
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- Słownik wyrazów bliskoznacznych - podstawowa podstawa, otwieraj sobie losowo (albo jak chcesz) codziennie i czytaj.

 

- Słownik wyrazów obcych - j.w.

 

- Słownik języka polskiego - j.w.

 

- Literatura piękna - dużo klasyki ale ja szczególnie doceniam Umberto Eco - MISTRZ SŁOWA - poczytaj 'Wyspa dnia poprzedniego'.

 

- Poezja - dla zaawansowanych.

 

- Uczenie języków obcych - wbrew pozorom otwiera spory potencjał na poznawanie słów od tak zwanych podstaw - jedno zwykłe i popularne słowo ma tak wiele znaczeń - niesamowite. Inny aspekt z tym związany to próbowanie myślenia w innym języku.

 

- Krzyżówki i jolki

 

- I na koniec moje ulubione - 'Słowa to najpotulniejsi z naszych sług', pozwólmy im nam służyć.

 

Kiedyś, kiedyś dawno, dawno temu było tak na wyższych uczelniach, że trzeba było obronić się w oratorskiej sztuce mówienia. Nawet można było wybrać sobie temat, zadać pytanie i bronić swojej tezy (nawet jeśli była kompletnie z dupy). Chodziło o to, żeby wykazać się mówieniem, zasobem słów, składnią zdań i tematyką, żeby argumenty były sensowne, logiczne i całość miała tak zwane 'ręce i nogi'. Dziś mamy testy. :(

 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mac napisał:

Jedna ze sprawdzonych przeze mnie metod. Piszesz artykuł na temat, który cię interesuje. Następnie czytasz na głos. To pozwala zrobić szlif szczegółowego myślenia przy wypowiedzi. Niestety proces zmiany trwa bardzo długo.

Robię tak za każdym razem, gdy piszę post na forum bądź na fejsiku. Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.