Skocz do zawartości

Mężczyźni - śpią poza domem by uniknąć bicia i wyzwisk


Rekomendowane odpowiedzi

Bez ustawy antyprzemocowej faceci są wypychani z domu już od dawna, polecam artykuł:
http://gazetasledcza.pl/2020/05/to-nie-znaczy-ze-facet-jest-slaby-bo-baba-go-bije/#.XsyKCRP7ScY

 

Cytat

Grupa specjalistów tworząca FORTIOR działa na rzecz mężczyzn doświadczających przemocy od blisko 10 lat, jednak status fundacji mamy dopiero od stycznia 2018 roku. Jeszcze w czasach studenckich poznałam młodego mężczyznę, który przez wiele lat doświadczał przemocy seksualnej i fizycznej. Szukał dla siebie pomocy, jednak okazało się, że w systemie instytucji zajmujących się osobami doświadczającymi przemocy jest duża luka – dla kobiet mamy gotowe rozwiązania, placówki pomocowe, schroniska do których można się udać, ale brakuje specjalistów i rozwiązań dla mężczyzn. Obiecaliśmy sobie wtedy, że kiedyś taka organizacja powstanie. Brakuje nam jeszcze tylko placówki interwencyjnej, ale podejrzewam, że to kwestia czasu.

 

Dlaczego kobiety stosują przemoc wobec mężczyzn?

Kobiety stosujące przemoc wobec mężczyzn najczęściej posługują się przemocą psychiczną uderzając w męskie ego i próbując zdyskredytować partnera w jego otoczeniu. Poniżają i wyzywają swoich partnerów, upokarzają, pokazują w jak najgorszym świetle przed przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami. W sytuacji konfliktów około rozwodowych pojawiają się często fałszywe oskarżenia o uzależnienia/przemoc wobec partnerki/ molestowanie seksualne dzieci. Przemoc jest więc wymierzona w „cel”, ale potrafi mieć naprawdę ogromny zasięg. Natomiast przemoc, której doświadczają mężczyźni ze strony innych mężczyzn, ma z reguły jeden cel: udowodnić poszkodowanemu, że jest słabszy i znajduje się niżej w hierarchii niż sprawca. Tu, niestety, często stosowana jest przemoc fizyczna i seksualna. Swoją „siłę” sprawca może próbować pokazać bijąc i kopiąc swoją ofiarę, a jeśli chce ją poniżyć to trudno o coś bardziej upokarzającego dla mężczyzny niż doświadczenie zgwałcenia. W sytuacji, kiedy sprawcą przemocy seksualnej jest kobieta, często zgwałcenie ma formę zmuszenia do penetracji, groźbą, szantażem, z wykorzystaniem stosunku zależności….

 

Każdy facet może doświadczyć przemocy, jeśli będzie miał pecha i trafi na osobę, która tę przemoc zastosuje. Oczywiście możemy podkreślić, że sytuacje zależności (choroba, niepełnosprawność, bezrobocie, podeszły wiek) mogą zwiększać ryzyko wiktymizacji, czyli stania się ofiarą. Ciekawą zależność obserwujemy w rodzinach, w których występuje problem uzależnienia od substancji psychoaktywnych: w momencie kiedy mężczyzna wychodzi z nałogu, często zaczyna „obrywać” od swojej partnerki, która stosuje przemoc jako mechanizm radzenia sobie z emocjami. Wyładowuje swoją złość i żal kumulowany przez lata na partnerze, który – już trzeźwy – jest w końcu „bezpiecznym” obiektem, na którym można się wyżyć. Frustracja powodowana przez to, że odsunięty do tej pory od życia rodzinnego partner próbuje znaleźć w nim na nowo swoje miejsce i włączyć się np. w wychowanie dzieci, często rodzi zarówno psychiczną, jak i fizyczną agresję, która ma na celu „obronę swojego terytorium”. W przypadku przemocy doświadczanej przez mężczyzn ze strony innych mężczyzn istotne są czynniki środowiskowe. Biorąc pod uwagę, że jedną z funkcji przemocy jest bardzo brutalne pokazanie poszkodowanemu jego miejsca w szeregu, można szybko wywnioskować, że zagrożone występowaniem przemocy będą przede wszystkim miejsca silnie zhierarchizowane i hermetyczne, z niepisaną regułą „to co się dzieje wewnątrz, zostaje wewnątrz” instytucji, miejsca lub grupy. Pierwsze na myśl przychodzą zwykle zakłady karne i instytucje o charakterze zamkniętym, ale nasze doświadczenia pokazały, że do poważnych aktów przemocy może dochodzić również w grupach nieformalnych (np. wśród kibiców albo przedstawicieli organizacji o bardzo wyrazistych poglądach – niezależnie od strony, w którą te poglądy zmierzają), w skoszarowanych grupach przedstawicieli służb mundurowych, w zakonach, drużynach sportowych. Wszędzie tam, gdzie grupa facetów spędza ze sobą dużo czasu i jest niejako skazana na swoje towarzystwo. Każdy może przemocy doświadczyć. Jest jednak kilka czynników, które z całą pewnością można wymienić jako silnie związane z procesem radzenia sobie w sytuacji bycia poszkodowanym. Pierwszym jest wcześniejsza wiktymizacja, czyli wszelkie sytuacje wcześniejsze, począwszy od wczesnego dzieciństwa, kiedy doświadczaliśmy jakiejkolwiek przemocy i związanego z tym poczucia słabości, bezsilności. Każde takie doświadczenie nasila schemat myślenia o sobie w kategoriach „Jestem bezradny, nic nie mogę z tym zrobić, widocznie tak już musi być”. Drugim czynnikiem jest wsparcie społeczne – im więcej osób wyraża chęć pomocy osobie poszkodowanej, tym lepiej. Z reguły przemoc ma zawstydzać, upokarzać i izolować. Wsparcie społeczne daje poszkodowanemu poczucie, że nie jest ze swoim dramatem sam i nawet jeśli nie ma pojęcia, co robić w trudnej dla niego sytuacji, to może liczyć na pomoc bliskich, przyjaciół i specjalistów, którzy pomogą mu przejść przez kryzys, czasem prowadząc krok po kroku za rękę.

 

Jakie mogą być konsekwencje, skutki doświadczania przemocy przez mężczyzn?

Doświadczenie przemocy często wiąże się z poczuciem zagrożenia dla własnego zdrowia i życia, przerażeniem i bezradnością, jest więc więc potencjalnie traumatyczne dla poszkodowanego mężczyzny i może wpływać na wiele sfer jego funkcjonowania. Bezpośrednie konsekwencje doświadczonej przemocy mają postać nie tylko obrażeń somatycznych, ale odciskają również piętno na funkcjonowaniu emocjonalnym, a w konsekwencji są widoczne w formie przejawianych zachowań. Chociaż w wielu przypadkach nasilenie objawów maleje wraz z upływem czasu, zdarza się, iż problemy utrzymują się przez wiele lat, a czasami można zaobserwować wręcz pogorszenie funkcjonowania psychospołecznego poszkodowanych przemocą mężczyzn. Część objawów może nawet pojawić po latach od doświadczenia przemocy – z reguły wtedy, kiedy osoba doświadczająca przemocy jest zdana sama na siebie i nie są podejmowane żadne oddziaływania interwencyjne i terapeutyczne. Jako najczęstsze skutki przemocy wymienia się nasilenie lęku, koszmary senne, nadmierne pobudzenie i reakcje przestrachu, problemy z zasypianiem i utrzymaniem snu, flashbacki i natrętne myśli dotyczące zdarzenia, silne reakcje fizjologiczne na samą myśl o zdarzeniu, zaburzenia koncentracji, problemy z pamięcią, izolowanie się od otoczenia i utratę zainteresowań, unikanie myśli, miejsc i osób związanych z traumą, impulsywność, drażliwość, zachowania agresywne i autoagresywne, objawy depresji, myśli samobójcze, próby „samoleczenia” za pomocą środków psychoaktywnych i – zwłaszcza u mężczyzn, którzy doświadczyli przemocy seksualnej – niepokój dotyczący własnej tożsamości seksualnej.

 

Opisują tam fundację FORTIOR, która niby pomaga mężczyznom doświadczającym przemocy, pierwsze słyszę przyznam.

Jedno zdanie podali w sedno: "Bo przemoc jest po prostu zwykłym narzędziem do osiągania konkretnych korzyści".

Edytowane przez spacemarine
  • Like 3
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.05.2020 o 10:08, nowy00 napisał:

Nie ma co, faceci nie mają lekko z kobietami i stąd jest tyle samobójstw wśród płci męskiej.

Taaa, pierdolenie o "Szopenie". Facet zawsze da sobie radę, nawet jak opuści chałupę. Zwalanie słabej psychiki na kobiety, mija się z celem.

Edytowane przez Still
  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Boromir napisał:

Nie mają lekko ci co nie znają systemu, prawa, jak działa kobieca psychika etc....

Wtedy Ci co nie znają systemu, prawa i działania psychiki kobiet itp. to mają problem...

 

27 minut temu, Still napisał:

Taaa, pierdolenie o "Szopenie". Facet zawsze da sobie radę, nawet jak opuści chałupę. Zwalanie słabej psychiki na kobiety, mija się z celem.

Facet ze słabą psychiką po rozstaniu ma zdecydowanie gorzej bo wtedy często do niego dociera iż jego kobieta nie była aniołem...

Szwedzka poseł, z góry zakłada iż wszyscy mężczyźni to gwałciciele:

 

Edytowane przez nowy00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Still napisał:

Jak facet słaby psychicznie, to jest wina kobiety

Tak! Matki ?

Bracie @Still a czy to, że są słabi psychicznie to oznacza, że można ich w świetle prawa pozbawiać majątku? 

Jak rozumiem podczas rozstania z małżonką nie miałeś gorszych momentów? Takie życie raz lepiej, raz gorzej. 

 

No miejmy trochę empatii dla siebie nawzajem, chociaż tutaj.

Wystarczy, że baby mają więcej empatii dla zwierząt niż mężczyzn. ?

  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Marek Kotoński zmienił(a) tytuł na Mężczyźni - śpią poza domem by uniknąć bicia i wyzwisk
5 minut temu, Still napisał:

Co ma piernik do wiatraka?

Facet ze slaba psychika po rozstaniu moze miec sklonnosci samobojcze, porownujac go do takiego z mocna psycha. Moga byc oczywiscie wyjatki. Z ta szwedzka posel dodalem to jako ciekawostke, ze gdyby wszyscy w polityce popierali jej tezy to faceci by mieli bardziej przekichane...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno też się wyrwać z kręgu przemocy. Wydaje mi się, że to jest najtrudniejsze. Sprawca przymocy nie chce puścić swojej ofiary, chce go gnębić dalej. Kobiety stosują w tym celu szantaż związany z dzieckiem, którego używają jak narzędzie do gnębienia ojca. Dobro dziecka jest przez takie matki rozumiane kuriozalnie - z jednej strony martwią się, że dziecko biega boso po podłodze i katar złapie ale z drugiej strony 5 minut później matka nie widzi żadnego problemu aby w obecności dziecka zrobić kłótnie w której wykrzyczy ojcu, że już nigdy nie zobaczy dziecka.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, nowy00 napisał:

Szwedzka poseł, z góry zakłada iż wszyscy mężczyźni to gwałciciele:

Co za bełkot z siebie wyrzuca ta kobieta? Gdzie jakakolwiek logika wypowiedzi? Musimy założyć, że kierowcy to mordercy? Zbulwersowałem się. 

 

13 godzin temu, nowy00 napisał:

Jak się uda powstać to jest dobrze w innym przypadku już niezbyt wesoło...

O jakich liczbach mówimy? Póki co, mało danych i badań w tym kierunku. Za to na każdym kroku napotykam się na informację, że około 90% Polek było ofiarą przemocy ze strony mężczyzn. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, nowy00 napisał:

Wrzucila wszystkich facetow do jednego worka.

Z tym już spotkałem się wcześniej, obserwując pomysły amerykańskich feministek, ale dotychczas nie wiedziałem, że w europejskich sejmach tez przechodzą takie poglądy. Szkoda, że film krótki. Chciałbym zobaczyć reakcje innych posłów. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Hiszpanii przez pandemię koronawirusa doszło do dużej liczby rozwodów. Ze względu na ta ustawę antyprzemocowa wzrost ,,wyrzucania facetow na bruk" bedzie coraz wiekszy w 2020 roku...

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/rozwody-przez-kwarantanne-koronawirus-wplynal-na-ceny-najmu-w-hiszpanii/ets0c05?utm_source=fb&utm_medium=social&utm_campaign=fb_bi&fbclid=IwAR1QasiCckzTkqgMWvFSwxm1MIpfB5FMvuVHOTg2QjlxwrSVRinmiY2wybk

Edytowane przez nowy00
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.