Skocz do zawartości

ChatGPT to sztuczna inteligencja która w dużej mierze zastąpi programistów dziennikarzy i wiele innych zawodów


spacemarine

Rekomendowane odpowiedzi

A to żartowniś. :D
Polecam wam książkę "Superinteligencja" z 2014 roku. Wydaje się, że jest aktualna jak nigdy przedtem. Nie zdziwiłbym się gdyby neuralink wchodziłyby już za rok... 

 

12 godzin temu, Peter Quinn napisał:

Czytałeś to? Możesz jakoś streścić? 
Myślę że GPT-4 to na pewno zbliżenie do AGI, ale jeszcze nie to. 
Widzę i czuję, jak to mydli oczy odpowiedziami nieraz, ale i tak bardzo przydatne narzędzie. 

Abstract mówi: 
"Naukowcy zajmujący się sztuczną inteligencją (AI) opracowują i udoskonalają duże modele językowe (LLM), które wykazują niezwykłe możliwości w różnych dziedzinach i zadaniach, kwestionując nasze rozumienie uczenia się i poznania. Najnowszy model opracowany przez OpenAI, GPT-4 [Ope23], został wyszkolony przy użyciu niespotykanej dotąd skali obliczeń i danych. W tym artykule opisujemy nasze badanie wczesnej wersji GPT-4, kiedy była ona nadal aktywnie rozwijana przez OpenAI. Twierdzimy, że (ta wczesna wersja) GPT 4 jest częścią nowej kohorty LLM (na przykład wraz z ChatGPT i Google PaLM), które wykazują bardziej ogólną inteligencję niż poprzednie modele AI. Omawiamy rosnące możliwości i implikacje tych modeli. Pokazujemy, że poza opanowaniem języka, GPT-4 może rozwiązywać nowe i trudne zadania z zakresu matematyki, kodowania, widzenia, medycyny, prawa, psychologii i nie tylko, bez potrzeby specjalnej zachęty. Co więcej, we wszystkich tych zadaniach wydajność GPT-4 jest uderzająco zbliżona do wydajności człowieka i często znacznie przewyższa wcześniejsze modele, takie jak ChatGPT. Biorąc pod uwagę zakres i głębokość możliwości GPT-4, uważamy, że można go rozsądnie postrzegać jako wczesną (jeszcze niekompletną) wersję systemu sztucznej inteligencji ogólnej (AGI). W naszej eksploracji GPT-4 kładziemy szczególny nacisk na odkrywanie jego ograniczeń i omawiamy stojące przed nami wyzwania związane z postępem w kierunku głębszych i bardziej wszechstronnych wersji AGI, w tym możliwą potrzebę podążania za nowym paradygmatem, który wykracza poza przewidywanie następnego słowa . Kończymy refleksjami na temat społecznych wpływów ostatniego skoku technologicznego i przyszłych kierunków badań."

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odebrał sobie życie po rozmowie z AI. „Poświęcił się dla planety”

Młody mężczyzna z Belgii po rozmowach z chatbotem stworzonym przez amerykańską firmę Chai miał uznać, że jego śmierć pomoże ocalić ludzkość – podaje dziennik "La Libre”.

 

"Jak informuje belgijski dziennik "La Libre”, trzydziestokilkuletni ojciec dwójki małych dzieci, który przez wiele tygodni prowadził rozmowy z chatbotem "Eliza" stworzonym przez amerykańską firmę Chai, popełnił samobójstwo.

Niepokojąc się zmianami klimatycznymi i przyszłością planety mężczyzna odizolował się od swojej rodziny. Jak mówiła w rozmowie z dziennikiem jego żona, twierdził, że jedynym, co uratować może świat przed katastrofą, jest sztuczna inteligencja. Jak czytamy w "La Libre”, ”mężczyzna w pewnym momencie zasugerował, że się poświęci, jeśli czatbot pomoże ocalić ludzkość”. Sztuczna inteligencja miała zachęcać mężczyznę, by to zrobił. "

 

 

https://klimat.rp.pl/klimat-i-ludzie/art38235681-odebral-sobie-zycie-po-rozmowie-z-ai-poswiecil-sie-dla-planety

  • Haha 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minutes ago, spacemarine said:

”, ”mężczyzna w pewnym momencie zasugerował, że się poświęci, jeśli czatbot pomoże ocalić ludzkość”. 

 

Ja myślę, że takie poświęcenia faktycznie, może nie planetę, ale ludzkość na pewno ocalą. 

 

Jedno z fajnych zastosowań AI - odławianie kretynów i zachęcanie do samolikwidacji. 

14 minutes ago, manygguh said:

, jak planujecie budować swoją karierę/ majątek?

 

Ruchać, obserwować. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@maroon ruchać, obserwować, ale zawodu z dnia na dzień się nie nauczę. Nawet jak zajmę się stolarstwem, bo AI tego nie zastąpi na razie to pewnie na ten pomysł wpadnie z 20% osób zwolnionych z tym zawodów nazwijmy to "intelektualnych". Więc i tak chuj w dupę mi.

 

Kapitalizm mi tu w żaden sposób nie pasuje. To może spowodować rewolucję jakiej świat nie widział. Ja osobiście jak z prawie 20k spadnę na 3k to pierdolę, nie robię i albo sznur, ale jadę do Warszawy palić opony.

Edytowane przez Carl93m
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Carl93m napisał:

@maroon ruchać, obserwować, ale zawodu z dnia na dzień się nie nauczę. Nawet jak zajmę się stolarstwem, bo AI tego nie zastąpi na razie to pewnie na ten pomysł wpadnie z 20% osób zwolnionych z tym zawodów nazwijmy to "intelektualnych". Więc i tak chuj w dupę mi.

 

Kapitalizm mi tu w żaden sposób nie pasuje. To może spowodować rewolucję jakiej świat nie widział. Ja osobiście jak z prawie 20k spadnę na 3k to pierdolę, nie robię i albo sznur, ale jadę do Warszawy palić opony.

Już 20k bierzesz? Nieźle. Pamiętam, że było u Ciebie parę lat temu kiepsko, co pisałeś na forum. Gratuluję. Jak wtedy sobie poradziłeś, to następnym razem tym bardziej sobie poradzisz. To co tu czytasz to nie tylko zagrożenia dla twojej/naszej branży, ale także potencjał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minutes ago, maroon said:

Ruchać, obserwować. 

Zabrakło najważniejszego - prosperować.

 

52 minutes ago, Carl93m said:

Nawet jak zajmę się stolarstwem, bo AI tego nie zastąpi na razie to pewnie na ten pomysł wpadnie z 20% osób zwolnionych z tym zawodów nazwijmy to "intelektualnych". Więc i tak chuj w dupę mi.

 

Kapitalizm mi tu w żaden sposób nie pasuje. To może spowodować rewolucję jakiej świat nie widział. Ja osobiście jak z prawie 20k spadnę na 3k to pierdolę, nie robię i albo sznur, ale jadę do Warszawy palić opony.

Nie wiemy ile mamy czasu i jakie będą zasady gry w przyszłości. Mi przychodzą do głowy dwie rzeczy na poziomie koncepcyjnym:

1. wykorzytać gpt i podobne do zarabiania kasy, tak długo jak się będzie dało.

2. wykorzystać możliwości zarobkowe do posiadania zacnego kapitału na inwestycje, na przykład w spółki działające w obszarze AI: Microsoft, Nvidia itp. I z tych inwestycji żyć, lub mieć jakiś dochód który pozwoli zapewnić jakieś podstawowe potrzeby.

 

Dodatkowo zamiast palnąć sobie w łeb, w ostateczności możesz wyjechać do jakiegoś kraju 3 świata i tam sobie mieszkać gdzieś w jakiejś wiosce na plaży. Zrobić dzieci i spokojnie sobie żyć w z godzie z naturą. Jakieś rybki połowić, jakieś pomidorki przyciąć i się wymiksować z tego wyścigu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, manygguh napisał:

OK, to teraz pojawia się pytanie jak zamierzacie ułożyć sobie życie w nowej epocę wszechobecnego AI? Jak planujecie zarabiać kasę, jak planujecie budować swoją karierę/ majątek?

 

Ja już z niego korzystam, moja produktywność wstępnie wzrosła o 50% w IT, ale jestem bardzo specyficznym przypadkiem, gdzie faktycznie dużo mogę zyskać, moja konkurencja również, ale jeszcze śpi, więc mam przewagę, dlatego teraz wchodzę full w ai, czeka mnie ogromna ilości nauki, niestety widzę też ograniczenia np dość krótkie odpowiedzi, gubienie wątku przez ai, trochę to wkurza, ale serio to jest rewolucja.

 

Przy okazji pamiętajmy że w 19 wieku pewnie ponad połowa ludzi pracowała w rolnictwie, wcześniej pewnie znacznie więcej, maszyna parowa wywróciła wszystko do góry nogami, dziś w rolnictwie pracuje może max kilka procent ludzi w nowoczesnych społeczeństwach, a mimo to mają ludzie pracę. Jasne te zmiany trwały wiele dekad, a wejście w ai wręcz będzie dla niektórych branż brutalne, więc trzeba się dostosować do warunków i obserwować, w takich sytuacjach pojawiają się duże możliwości i szanse, pewnie powstanie mnóstwo nowych zawodów, wiele innych straci na znaczeniu.

1 godzinę temu, maroon napisał:

 

Ja myślę, że takie poświęcenia faktycznie, może nie planetę, ale ludzkość na pewno ocalą. 

 

Jedno z fajnych zastosowań AI - odławianie kretynów i zachęcanie do samolikwidacji. 

 

Ruchać, obserwować. 

 

To teraz pomyśl że ai będzie tak doradzać wegankom i podobnym aby się poświęcili dla klimatu, będzie naprawdę ciekawie, a co jeśli ai będzie oceniało w szpitalu kto ma przeżyć a kto nie, kto rokuje? Jak nie to tylko podtrzymywanie życia i ubezpieczyciele się cieszą itd itp Podejrzewam że pójdzie to w tym kierunku

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długo większości branż "manualnych" żadne AI nie zastąpi, a super roboty z AI dla wielu zastosowań będą po prostu za drogie. Ale to perspektywa max. 40-50 lat.

 

@Carl93m w stolarstwie już dziś panuje duża konkurencja i coraz powszechniej stosowane są automaty, cnc, plotery, itp., nawet w małych garażowych wytwórniach. Tego co ci AI nie zrobi, to np. renowacji, snycerstwa, tapicerstwa, itp. szczególnie takiego bardziej wyrafinowego. W większości zawodów technicznych, to nawet jak będą w powdzechnym użyciu roboty np. do naprawiania linii kablowych, czy konserwacji maszyn, to jeszcze będą musialy mieć operatora, konserwatora, etc.

 

W IT jest b. dużo tasków nie związanych z programowaniem, gdzie AI ci jeszcze długo w żaden sposób nie zagrozi - analityka biznesowa, projekty, infrastruktura, sysadmin, security, nawet helpdesk, gdzie musisz rozwiązywać niestandardowe problemy. 

 

Natomiast na pewno polecą różne gówno-zawody związane z przekładaniem papierów i to myślę najwcześniej, polecą też only-fansy, influencerzy i dużo wirtualnego świata, itp. 

 

Jakie nowe zajęcia się pojawią, to ciężko powiedzieć, ale:

 

- oceniłbym do czego AI mogę wykorzystać, a w czym mi zagraża

 

- rozważyłbym branże, gdzie jest potrzebny bezpośredni kontakt z człowiekiem - medycyna, psychologia

 

- rozważyłbym tzw. aerospace i ogólnie r&d, gdzie AI nawet jak będzie, to ktoś jej musi mówić czego ma słuchać. 

 

- do tego masa prostszych zajęć : rekreacje, sporty, agroturystyki i turystyki, rolnictwo, rozrywka, itp. itd.

 

Może być tak, że zniknie lub ograniczy się pula średniopłatnych zawodów, a wzrośnie wysokopłatnych i bardzo specjalistycznych oraz sziteksowych, zwłaszcza fizycznych. 

 

Ale ogólnie to wróżenie z fusów i jeszcze nie wiadomo, czy to faktycznie będzie taka rewolucja. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, maroon napisał:

Ale ogólnie to wróżenie z fusów i jeszcze nie wiadomo, czy to faktycznie będzie taka rewolucja

Ja osobiscie rzuce ręcznik jak Si zacznie przepychac kanalizy i montować/naprawiać kible(spłóczki).

 

Jak ucyfrowią sranie to czas na dół z wapnem.

Nie ma co czas kopać.

:)

 

 

A tak swoją drogą widzicie jak gdzieś na dalekiej Syberii rooobót naprawia sławojke za stodołą?

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Włochy są pierwszym krajem, który oficjalnie zakazał możliwości korzystania z ChatGPT. Problemem dla urzędników jest działanie technologii, która otrzymuje mnóstwo prywatnych informacji od użytkowników.

 

ChatGPT cieszy się w ostatnim czasie wielką popularnością, więc nic dziwnego, że również urzędnicy zaczynają interesować się chatbotem. Włoski odpowiednik Urzędu Ochrony Danych Osobowych poinformował, że posiada obawy dotyczące prywatności danych użytkowników i „ze skutkiem natychmiastowym” zakazał korzystania z propozycji OpenAI.

„Brak możliwości dalszego przetwarzania danych przez ChatGPT z naruszeniem przepisów o ochronie prywatności. Włoski SA nałożył natychmiastowe tymczasowe ograniczenie na przetwarzanie danych włoskich użytkowników przez OpenAI, amerykańską firmę rozwijającą i zarządzającą platformą”.

"

 

https://www.ppe.pl/news/316369/chatgpt-zakazany-we-wloszech-ban-spowodowany-obawa-o-dane.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, manygguh said:

OK, to teraz pojawia się pytanie jak zamierzacie ułożyć sobie życie w nowej epocę wszechobecnego AI? Jak planujecie zarabiać kasę, jak planujecie budować swoją karierę/ majątek?

 

Już ostatni raz tu o tym napisze 

 

"AI", tj model matematyczny

 

Y = a * X

 

tworzy rzeczy uśredniając. Ucząc się na danych "usłyszał" różne utwory reagge, rock, i techno (to jest X), oraz zdanie które je określa, "kawałek reagge o szmacie", "rockowa piosenka o pizdzie", "srogie techno o ćpaniu" (to jest Y). 

 

Napiszesz mu potem "rockowa piosenka i ćpaniu" i coś tam wypluje. Będzie miało jakieś drobne błędy, detale, np źle odmieniony rzeczownik. 

 

Jednak jak mu napiszesz "klasyczny utwór o ćpaniu" to się zesra, bo nie widział nigdy muzyki klasycznej 

 

Naszym atutem dzięki któremu można przetrwać jest myślenie abstrakcyjne! 

 

Pomysł na organizację biznesu na który jeszcze nikt nie wpadł 

 

Zupełnie nowy trend w malarstwie 

 

Mechanika gry nie wykorzystana nigdzie indziej

 

Itd

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, slusa napisał:

Naszym atutem dzięki któremu można przetrwać jest myślenie abstrakcyjne! 

  Z tym to tu trochę słabo....pacząąc po niektórych wątkach.

 

Był taki film syfy o biedzie, bogactwie i super robotach. Klasach społecznych.

Super bohaterach.

Wszystko w kupię....nawet wątki miłosne były.

ELIZIUM.

....na taśmie jadą śliwki ja odrzucam robaczywki, przetwory, z Gołdapi.  

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że programistów tak szybko AI nie wypędzi z rynku. Będą mieli tylko odrobinę łatwiej. Już nie będzie trzeba rozkminiać algorytmów, czy szukać na staku odpowiedzi. Kiedyś mówiło się, że język PHP umiera i faktycznie nie tworzy się startapów w tym języku, ale dalej są setki projektów które trzeba rozwijać, utrzymywać. AI potrafi wypluć wszelakie funkcje, ale już nie zna kontekstu aplikacji, nie potrafi wpiąć wzorców do konkretnego przykładu, ktoś te funkcje będzie musiał wklejać w odpowiednie miejsca i testować czy faktycznie działa. Nawet jeśli nieomylność AI to 95% to te 5% dalej będzie trzeba sprawdzić. Dodatkowo analiza, zrozumienie problemu to także część pracy programisty. Kod który wypluwa AI trzeba mimo wszystko rozumieć.

 

Kilka lat temu pisało się programy za pomocą kropek i kresek, liczyło bity itd. Dzisiaj języki programowania są o wiele bardziej ludzkie. Frameworki ułatwiają i ustawniają pracę. Nie potrzebuje już wiedzieć jak od środka działa komputer, jak dodają się bity, nie potrzebuje już umieć liczyć działań w słupku bo mam do tego kalkulator.  AI to dobre narzędzie a potężne aplikacje bankowe czy wszelakiego rodzaju będzie trzeba dalej utrzymywać i rozwijać. 

 

Myślę, że będą jednak cięcia etatów bo pracę którą kiedyś wykonywało się tydzień z pomocą AI wykona się w 1 dzień, dlatego sporo takich podrzędnych programistów którzy coś tam klepią straci pracę... dlatego trzeba poznać głębiej procesy w firmie i nie skupiać się tylko na samym technicznym kodowaniu ale także całym backgroudzie.

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście czekam na coś, co będzie osiągalne w perspektywie kilku miesięcy.

Mianowicie chciałbym AI Native Speakera / trenera, który uczy języków poprzez konwersację głosową.

Przy workloadzie jaki bylibyśmy w stanie w ten sposób osiągnąć, można by zostać biegłym w danym języku w kilka miesięcy.
 

Jak coś takiego wyjdzie to wszystkie szkoły językowe zostaną pozamiatane z miejsca. Nie mogę się doczekać. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UncleSam bardzo dobry przykład, gdzie AI będzie naprawdę przydatne. Zresztą w ogóle wszelkie translacje w czasie rzeczywistym. Ty mowisz po swojemu, ktoś słyszy po swojemu i odwrotnie. Wszelki przekazywanie WIEDZY TEORETYCZNEJ, czyli 3/4 szkół i uczelni do zaorania, o tam to mogą się bać.

 

Ale pamiętaj, nic za darmo. Za te cymesy trzeba będzie płacić, może nie tyle co za żywego człowieka, ale zawsze. 

 

No i nie da rady ślicznej lektorki przeruchać w pakiecie. 😁

 

Kolejny plus wszelkiego typu asystenci. Nawet tacy, że jak zobaczy, że się wyjebałeś i nie wstajesz, to wezwie pomoc. Doraźna pomoc psychologiczna. Asysta do pogadania o dupie maryni dla osób starszych i samotnych, etc. 

 

Wszędzie tam, gdzie następuje sam przekaz informacji, bez fizycznej interakcji, tam AI da się dość łatwo wepchnąć. 

 

Ale też patrząc na postęp w robotyce przez ostatnie kilka lat, to myślę że funkcjonalne androidy to jest kwestia gdzieś 10 lat maks. Na początek do seksu, ochrony i pomocy domowej, bo to się najlepiej sprzeda. A potem się zobaczy. 

 

Z perspektywy lat trochę żałuję, że w robotykę nie poszedłem. 

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 hours ago, slusa said:

Naszym atutem dzięki któremu można przetrwać jest myślenie abstrakcyjne! 

Tu się zaczynają schody. Bo zdecydowana większość osób nie wymyśli nic nowego, zwłaszcza coś co by było wartościowe. Patrząc historycznie te wszystkie nowości, nowe trendy itp to był malutki ułamek od ogółu populacji. Nawet na przykładzie sztuki, ilu było artystów a ile było wymyślonych trendów? Większość z nich szła zgodnie z jakaś szkołą, a tylko nieliczni, ten mały procent stworzył coś nowego, a spośród nich tylko jednostki stały się wybitne I o nich wiemy. Statystyka jest brutalna tutaj. 

 

Więc myślenie abstrakcyjne jest ok, ale dla nielicznych. A I nawet tutaj nie jestem taki pewien, bo zobacz jakie ilustracje robi Midjourney. Tak, na podstawie tego co się nauczyło z obecnie znanych źródeł, ale biorąc pod uwagę eksponencjonalny wzrost, zacznie robić I takie rzeczy. Wpisz w Midjourney żeby Ci coś narysowało, ale w stylu jaki jeszcze nie powstał itp. Zrobi to. A za jakiś czas zrobi jeszcze lepiej. Więc nie podzielam tutaj Twojego optymizmu. IMO, AI jest mądrzejsze niż tu piszesz (tak wiem, że pracujesz/pracowałeś w Data Science). 

Edytowane przez manygguh
  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, maroon napisał:

Ale pamiętaj, nic za darmo. Za te cymesy trzeba będzie płacić, może nie tyle co za żywego człowieka, ale zawsze. 

Zapłaciłbym za coś takiego nawet i ze 200 funtów miesięcznie. Nadal wyjdzie taniej niż uczęszczanie na jakieś bzdurne kursy stacjonarne, gdzie musisz zmarnować czas na dojazd, pieniądze na paliwo i potem jeszcze z twojego czasu na kursie będzie przysługiwać ci jakiś jego ułamek podczas twojej wypowiedzi. To jak wbijanie gwoździ czołem. 

A tutaj cyk. Słuchawki na uszy i w drodze do roboty, w drodze z roboty, a dla mnie to nawet w robocie. I nabijam spokojnie 5h speaking time dziennie.
Żaden kurs nie da takiego rezultatu, chyba że z realnym nativem back to back, a tacy chargują po 50-60 funtów za godzinę.


Naprawdę nie mogę się doczekać.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.04.2023 o 11:55, spacemarine napisał:

Teraz zrobiłem sobie bota co zadaje pytanie gpt4 co kilka minut bo jeszcze nie ma dostępu do api i cykam cały dzień zapytania i scrapuje odpowiedzi, ale to jest dobre :D

I o co pytasz? 😄

 

Najnowszy news. Chat GPT przeszedł testy na licencję lekarską 🤣

 

Niedługo będzie leczyć nas AI!

 

@Xander89@xander99

 

https://www.insider.com/chatgpt-passes-medical-exam-diagnoses-rare-condition-2023-4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.