Skocz do zawartości

Zmiana kategorii wojskowej


Rekomendowane odpowiedzi

Cześć, 

ostatnio zastanawiam się nad ponownym pójściem do WKU/WCR w celu zmiany kategorii wojskowej. Czy ktoś w ogóle coś takiego próbował? Z jakim skutkiem? 

 

Około 15 lat temu dostałem A. Od tego czasu moje zdrowie się mocno pogorszyło. Mam bardzo krzywe plecy (skolioza z rotacją, kręgozmyk, hiperlordoza, poziome ustawienie kości krzyżowej, wystający wał mięśniowy lędźwiowy) i już wtedy lekarka sie pytała na komisji czy mnie plecy nie bolą. Wtedy jeszcze nie bolały, teraz się zdarza. Do tego mam naderwane więzadło krzyżowe w kolanie. Do tego mam udokumentowane problemy z tarczyca (niedoczynność i hashimoto), problemy z nadnerczami (kortyzol i DHEA) wraz z pobytem w szpitalu z tej okazji. Do tego dysbioza jelit i candida. Prawdopodobnie mam też zespół Gilberta i ADHD - na te dwa będę się wkrótce diagnozował. Czy te schorzenia "wystarczą" żeby dostać E lub chociaż D? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, SelfImprover napisał(a):

Około 15 lat temu dostałem A.

 

W 2022 roku uchylono starą ustawę o powszechnym obowiązku obrony RP i zastąpiono ją nową ustawą o obronie ojczyzny. Na starych zasadach, gdy miałeś A lub B, to zgłaszałeś się do komendanta uzupełnień, mówiłeś że zdrowie już nie te, a ten kierował Cię na komisję lekarską.

 

Obecnie, jeśli w ciągu 3 lat od nadania kategorii, nie zostaniesz powołany do służby, to po tym okresie, nawet jak się zgłosisz dobrowolnie, to i tak musisz zostać poddany ponownej klasyfikacji przez komisję wojskową.

 

Paradoksalnie więc, aby zmienić swoją kategorię na niższą, musisz.. zgłosić się do czynnej służby. I wtedy albo stwierdzą Twoją niezdolność do służby i dadzą ,,E", albo dalej przyklepią Ci ,,A" i przez najbliższe 3 lata, będziesz figurował lokalnym w centrum rekrutacji jako żołnierz frontowy.

  • Like 4
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Libertyn napisał(a):

Zespół Gilberta (obok zeza, astygmatyzmu i niedowidzenia) sprawił że dostałem D.

Nie chcę być złośliwy ;), ale po takim dictum trochę nie na miejscu wydają mi się Twoje nie tak dawne wpisy goniące innych chłopaków "do okopów".

 

Trochę jak pan Ziemkiewicz, narzekający kolejny raz w ostatnim wywiadzie z Igorem Janke na współczesnych mężczyzn jako "pizdusiów w rurkach". Gdy Janke go spytał, co sam by robił w czasie konfliktu zreflektował, że młody to już nie jest i choruje na plecy ;)

 

  • Like 9
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Throgg napisał(a):

Paradoksalnie więc, aby zmienić swoją kategorię na niższą, musisz.. zgłosić się do czynnej służby. I wtedy albo stwierdzą Twoją niezdolność do służby i dadzą ,,E", albo dalej przyklepią Ci ,,A" i przez najbliższe 3 lata, będziesz figurował lokalnym w centrum rekrutacji jako żołnierz frontowy.

Czyli rozumiem, unieważniono całkowicie możliwość pójścia na ponowną komisję na podstawie swojego wniosku i po prostu muszę się zgłosić na ochotnika lub czekać na ewentualne wezwanie? Chodzi mi o wezwanie na ćwiczenia, po których jest się zmuszonym złożyć przysięgę wojskową. Czy przy takim wezwaniu jest też komisja na start, czy trzeba się odwoływać? 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, BumTrarara napisał(a):

Czyli na "wkładkę okopową" się nadajesz.

Sorry. :(

 

Nie. Do obrony cywilnej. Na warunki wojenne (2 wojna) wskazuje ludziom gdzie są schrony i obsluguje baterie plot. 

Edytowane przez Libertyn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Nie chcę być złośliwy ;), ale po takim dictum trochę nie na miejscu wydają mi się Twoje nie tak dawne wpisy goniące innych chłopaków "do okopów".

Czemu? Ja bym poszedł na front, ale ostatnia wojna w której mój wzrok by nie miał znaczenia to czasy gdy było przekonanie "Kula głupia, bagnet zuch"

36 minut temu, Obliteraror napisał(a):

Trochę jak pan Ziemkiewicz, narzekający kolejny raz w ostatnim wywiadzie z Igorem Janke na współczesnych mężczyzn jako "pizdusiów w rurkach". Gdy Janke go spytał, co sam by robił w czasie konfliktu zreflektował, że młody to już nie jest i choruje na plecy ;)

Mam kategorie jaką mam. Za dzieciaka marzyłem o karierze oficera. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Libertyn napisał(a):

Nie. Do obrony cywilnej. Na warunki wojenne (2 wojna) wskazuje ludziom gdzie są schrony

Schronów nie ma i nie będzie. Żeby zacytować klasyka. :P

Więc nie ma co liczyć na ciepłą posadkę w obronie cywilnej. Patrz co się dzieje na UKR...

 

A jakbyś nie wiedział to nasi generałowie "nie chcą strzelać diamentami", więc na pierwszy ogień pójdą: ojcowie rodzin po 40tce i tacy z niepełnowartościową kategorią.

 

 

Edytowane przez BumTrarara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, BumTrarara napisał(a):

Schronów nie ma i nie będzie. Żeby zacytować klasyka. :P

Więc nie ma co liczyć na ciepłą posadkę w obronie cywilnej. Patrz co się dzieje na UKR...

 

A jakbyś nie wiedział to nasi generałowie "nie chcą strzelać diamentami", więc na pierwszy ogień pójdą: ojcowie rodzin po 40tce i tacy z niepełnowartościową kategorią.

 

 

Przynajmniej będę miał darmowy nagrobek

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, BumTrarara napisał(a):

A jakbyś nie wiedział

Ja słyszałem inną teorię, najpierw kat. A idzie robić rozpoznanie bojem a w tym czasie D przygotowuje/szkoli się do ich zastąpienia ;) 


Prawda jest taka, te kategorie w czasie wojny gówno znaczą, ktoś nie widział gościa na ukrainie z tak zwanym „kuku” (coś typu Konon albo gorzej) jak sobie z niego jaja robili w okopach? 
 

W ogóle ta teoria jest jakaś nie wiem skąd wzięta, najpierw idą młodzi bo mają najwięcej werwy, najmniej do stracenia (brak rodziny, dzieci itd.). Nie słyszałem nigdy, żeby najpierw brano starych dziadów. No ale u nas wszystko jest na opak to też się bym nie zdziwił.

 

Także zamiast kategorii proponuje zmienić paszport ;) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Pyrkosz napisał(a):

W ogóle ta teoria jest jakaś nie wiem skąd wzięta, najpierw idą młodzi bo mają najwięcej werwy, najmniej do stracenia (brak rodziny, dzieci itd.). Nie słyszałem nigdy, żeby najpierw brano starych dziadów. No ale u nas wszystko jest na opak to też się bym nie zdziwił.

Z wypowiedzi gen. Kukuły na konferencji BBNu. ;)

 

 

 

 

 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, BumTrarara napisał(a):

Z wypowiedzi gen. Kukuły na konferencji BBNu. ;)

 

Zerknąłem na ostatnie wpisy tego kolesia i widzę, że to niezły tradcuck. 

 

 

Takich chyba zahibernowali na kilka dekad i nie kleją co się dzieje wokół nich, jeszcze chcą innym życie urządzać heh.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, SelfImprover napisał(a):

Chodzi mi o wezwanie na ćwiczenia, po których jest się zmuszonym złożyć przysięgę wojskową. Czy przy takim wezwaniu jest też komisja na start, czy trzeba się odwoływać? 

 

Przy obowiązkowym poborze też Cię skierują na komisję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę po wukrainie to tam chyba brali od około 28 lat w górę. Teraz obniżają do 25(?) Bo juz nie ma kogo brac. Po prostu chcą się wyzbyć starszego pokolenia bo to idzie nowe i młodzi już wstępnie przeformatowani latwiej się odnajdą w nowym wspaniałym świecie. Kiedyś chyba młodziaków brali na początek bo nie mieli rodzin na utrzymaniu i byli łatwiejsi do napuszczenia na wroga (także Wietnam). Teraz będzie inaczej-juz pierdola o diamentach 🙂 Widać skrypty już poszły do sztabów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panie zadzwoń do WKU czy jak to się teraz nazywa i się dowiedz. Facet ponad 30 lat i ciężko taką sprawę ogarnąć. 

Ja zmieniałem kategorie ponad 20 lat temu jakieś 3-4 lata po nadaniu A wtedy pisałem pismo o ponowną komisję ze względu na ... Bla bla bla... 

Tylko zrobiłem to na chwilę przed sezonową lokalną komisją dla nowych poborowych, a nie poza tym czasem. Dzięki temu stanąłem na lokalnej komisji w swoim mieście przed lokalnymi lekarzami, a nie byłem wysłany do WAM 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, MaxMen napisał(a):

Panie zadzwoń do WKU czy jak to się teraz nazywa i się dowiedz. Facet ponad 30 lat i ciężko taką sprawę ogarnąć

Ale co mam się dowiedzieć? Przecież nikt mi przez telefon w WKU nie powie, czy ktoś próbował zmieniać kategorię i z jakim skutkiem oraz czy to co mi jest wystarczy do ewentualnej zmiany - po to ten wątek na forum, by zapytać o doświadczenia innych, nie by dowiadywać się o tok administracyjny. Tyle już umiałbym sie dowiedzieć, nieważne czy miałbym 30 lat, 20, czy 50.

Edytowane przez SelfImprover
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SelfImprover Każdy przypadek jest inny, jak i ludzie w komisjach. Uważasz, że są podstawy do zmiany kategorii, że zmiana ma dla ciebie znaczenie to dopytaj/doczytaj o drogę administracyjną jaka dziś obowiązuje i składaj papiery. Pewnie nikt tutaj jednoznacznej opinii za komisję nie wyda. 

Edytowane przez MaxMen
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.