Skocz do zawartości

Dotyczy: Dobry test osobowości z wyczerpującymi opisami oparty na MBTI


Selqet

Rekomendowane odpowiedzi

Ej weźcie koniecznie przeczytajcie oprócz tych skrótów te "poziomy zdrowia" mega przydatne! ?

https://mruczek.wiki.gd/wiki/Enneagram

 

 

 

Jak powstaje dany typ eneegramu: (U mnie się zgadza, trauma bycia porzuconym) a u was? 

 

Oto cechy związane z każdą z tych podstawowych orientacji:

  • Aktywny = agresywny: wymagający, stanowczy, asertywny, apodyktyczny, mówiący bez ogródek, egocentryczny, wydający opinie, zdecydowany
  • Reagujący = zgodny: pomocny, wrażliwy, zaangażowany, uczuciowy, kochający, przyjacielski, współczujący, współdziałający
  • Neutralny = wycofany: unikający, obojętny, apatyczny, nieobecny, zamyślony, pełen rezerwy, powściągliwy, niedbały

Poniżej przedstawiono 9 scenariuszy dzieciństwa, które odpowiadają każdemu typowi Enneagramu.

Aktywne Dziecko i Aktywny Rodzic [8]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 8.

Dziecko i rodzic regularnie doświadczają otwartych konfliktów. Oboje mają różne plany, które są przeciwne, co daje podstawę do walki o dominację i istnienie wybychowej argumentacji. Aktywny Rodzic jest niecierpliwy i nie toleruje buntowniczego charakteru dziecka, a więc próbuje narzucić mu swoją wolę w sposób autorytarny. Z drugiej strony, Aktywne Dziecko staje się agresywne, kłótliwe i upiera się, aby postawić na swoim. Relacje między nimi stają się czymś w rodzaju ciągłej walki, co powoduje, że dziecko będzie później postrzegać świat jako pole bitwy.

Taka sytuacja w dzieciństwie zachęca dziecko, aby miało wyostrzoną spostrzegawczość na wychwytywanie słabości innych ludzi i pragnienie narzucania swojej własnej woli w sposób agresywny. Dziecko uczy się być asertywne, silne oraz neguje swoje lęki i poczucie zastraszenia. To są cechy, które musi posiadać, aby przeciwstawić się dominującemu rodzicowi i nadal zachować swoją wrodzoną Aktywną orientację.

Aktywne Dziecko i Reagujący Rodzic [7]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 7.

Żądania, potrzeby i problemy Aktywnego Dziecka zwykle spotykają się z życzliwością i pełną wsparcia, i zachęty, postawą rodzica. To stwarza tolerancyjną atrmoferę, w której dziecko może wyrażać się otwarcie i otrzymywać uwagę bez większego wysiłku z własnej strony. Aktywne Dziecko staje się pewne siebie, beztroskie i oczekuje, że jego interakcje z innymi mają być pozytywne i korzystne dla niego. Reaktywny Rodzic jest współczujący i kochający, co stymuluje spontaniczną, radosną, zabawną, wesołą i zachęcającą do samowyrażania/samoekspresji stronę osobowości i daje dziecku dużo wolności osobistej.

Taka sytuacja w dzieciństwie wspiera rozwój radosnego i optymistycznego typu, który wie jak czarować i manipulować innymi, aby łatwo postawić na swoim i osiągnąć swoje cele. Zabawne i posiadające łatwość ekspresji dziecko może jednak w późniejszym życiu oczekiwać natychmiastowej gratyfikacji wszystkich swoich potrzeb i pragnień, i unikać inwestowania swojego czasu i wysiłku w osiągnięcie długoterminowych celów.

Aktywne Dziecko i Neutralny Rodzic [4]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 4.

W tym związku, dziecko zazwyczaj stara się zdobyć uwagę obojętnego lub wycofanego rodzica, wyrażając się z coraz bardziej wzrastającą intensywnością, aż do momentu, kiedy otrzyma reakcję z jego strony. Aktywne dziecko może zachowywać się dramatycznie lub z przesadą, próbując w ten sposób dotrzeć do obojętnego rodzica. Neutralny opiekun zazwyczaj będzie ignorował potrzeby emocjonalne dziecka, sprawiając, że malec czuje się sfrustrowany, niezrozumiany i prawdopodobnie opuszczony. Czasami dziecko skieruje te negatywne uczucia do środka wierząc, że nie jest godne miłości i nie jest dostatecznie wyjątkowe, aby zasłużyć sobie na uwagę.

Taka sytuacja uczy Aktywne Dziecko, że jest odmienne od innych dzieci, które wydają się otrzymywać wsparcie, którego jemu brakuje. Chce samo sprawić, aby zostało usłyszane, a więc wzmacnia swoje uczucia, uciekając się do dramatycznego wyrażania swoich emocji. To dziecko może w późniejszym życiu stać się nadmiernie wrażliwe, artystyczne i teatralne, ale także może być melancholijne, czuć nienawiść lub wstręt do siebie i popadać w depresje.

Reagujące Dziecko i Aktywny Rodzic [1]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 1.

Ta interakcja generalnie koncentruje się głównie na planach rodzica, które dziecko będzie wspierać w celu uzyskania pożądanej akceptacji. Aktywny rodzic będzie wymagający, dominujący i będzie krytykować wszelkie zachowania postrzeganie przez niego, jako "złe". Z drugiej strony, Reagujące Dziecko jest niezwykle wrażliwe na krytykę, a więc będzie starało się zmienić, dostosować i przestrzegać wartości, i punktu widzenia rodzica, będąc posłusznym, dobrze wychowanym i ogólnie rzecz ujmując będzie "dobrym dzieckiem". Taka postawa pomoże mu zbudować pożądane porozumienie z wymagającym opiekunem.

Z czasem dziecko nauczy się odkładać na bok swoje własne potrzeby, życzenia i pragnienia, aby robić to, co trzeba, aby być poprawne i moralnie etyczne. Ten typ w późniejszym życiu będzie wolał posiadać jasny zestaw standardów i zasad, których będzie przestrzegał. Będzie czuł się wartościowy i godny miłości tylko wtedy, kiedy jego życie jest bez zarzutu, przyzwoite i zgodne z jego zasadami uczciwości i sprawiedliwości. Rodzice nauczyli go, że akceptację można osiągnąć tylko poprzez posłuszeństwo i dyscyplinę.

Reagujące Dziecko i Reagujący Rodzic [6]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 6.

To dziecko zwykle nawiązuje ścisły związek ze swoim opiekunem i będzie miało skłonności, aby stać się zależnym od opiekuńczej i kochającej postaci, która oferuje mu wsparcie i zrozumienie. Powstaje silne pragnienie harmonijnych związków i Reagujące Dziecko będzie odrzucać brak stabilności i konflikty, przez które czuje się zagrożone. Taki typ będzie szukać towarzyszy zabaw i grup, które podzielają jego wartości i zainteresowania, i będzie przyjmował stanowisko "My przeciwko całemu światu", co zwykle czyni w stosunku do nieznanych osób i okoliczności.

To Reagujące Dziecko będzie w późniejszym życiu preferowało "grać" zgodnie z regułami, aby ochronić się od wszelkiej dysharmonii, która będzie zagrażać wygodnym i wspierającym je związkom. Będzie wesołe, przymilne i lojalne wobec wybranych przez siebie grup i bliskich osób, przy jednoczesnym zachowaniu czujności i ostrożności, aby uniknąć konfliktów i ukrytych zagrożeń. Podejrzliwość w odniesieniu do motywów innych ludzi może pojawić się jako obrona przed opuszczeniem i odrzuceniem - faktem jest jednak, że wynika to z obawy przed utratą bezpieczeństwa i opieki.

Reagujące Dziecko i Neutralny Rodzic [2]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 2.

W tym przypadku Reagujące Dziecko będzie zachowywać się w przyjemny, atrakcyjny i pociągający sposób, ale najprawdopodobniej spotka się z obojętnym stosunkiem ze strony Neutralnego Rodzica. Skonfrontowane z tą apatią i brakiem zainteresowania, dziecko może tylko uciec się do bycia coraz bardziej przyjemnym i uroczym nie do odparcia dla rodzica, aż uda mu się przebić skorupę obojętności i otrzyma porozumienie, którego sobie życzy. Taki typ będzie pomocny, współczujący, empatyczny, okazujący miłość i atrakcyjny, i będzie posiadał talent do "nadawania na tej samej długości fal" z rodzicem - wie kiedy i w jaki sposób zbliżyć się do niego, aby zdobyć jego uwagę.

Dorastając, Reagujące Dziecko będzie uczyć się oceniać i wyczuwać intuicyjnie nastroje innych ludzi, i będzie wiedziało dokładnie jak zaspokoić ich potrzeby, aby być docenianym i kochanym przez nich. Posiada szeroki repertuar uwodzicielskich zachowań i wie dokładnie, które podejście zastosować w celu skutecznego związania się z innymi ludźmi w bliskie relacje.

Neutralne Dziecko i Aktywny Rodzic [9]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 9.

Neutralne Dziecko często jest przytłoczone i zastraszone przez kontrolującego i władczego Aktywnego Rodzica. Nie posiadając umiejętności do przebicia się, woli się ono wycofać i pozostać na uboczu, minimalizując swoje własne potrzeby i unikając rodzica w jak największym stopniu (jak najczęściej). W tych kilku przypadkach, kiedy dziecko wychodzi naprzeciw rodzicowi, to w rezultacie ma poczucie, że jest odrzucone i napastowane bez żadnego wyraźnego powodu, co powoduje, że ponownie się wycofuje. Samotność jednak jest również odczuwana jako odrzucenie i w niedługim czasie dzieciak staje się ambiwalentny zarówno do przebywania w samotności jak również bycia z innymi.

Przez większość czasu będzie starał się iść na kompromis. Ten typ będzie szukał towarzystwa, ale nie będzie angażował się (inwestował siebie) w nie, woląc pozostać w tle i płynąć wraz z prądem, częściowo odsunięty od tego, co faktycznie dzieje się w danej sytuacji. Kiedy jest sam, będzie unikał introspekcji (zagłębiana się w sobie), bo to przypomina mu uczucia depresji i odrzucenia z przeszłości, ale zamiast tego, raczej, będzie znieczulał się jedzeniem, telewizją lub innymi nieistotnymi czynnościami, aby uniknąć emocjonalnego bólu.

Neutralne Dziecko i Reagujący Rodzic [5]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 5.

W tej relacji, Reagujący Rodzic jest skłonny dać wiele niepożądanej uwagi Neutralnemu Dziecku, które postrzega wspierający i czuły stosunek swojego rodzica, jako formę "duszenia". Dzieciak będzie miał tendencję wycofywania się z otoczenia woląc działać i rozmyślać w samotności. Jednak, w odróżnieniu od poprzedniej sytuacji (typ 9), w tym przypadku samotności nie będzie towarzyszyć uczucie odrzucenia. Przeciwnie, przebywanie w samotności jest kwestią wyboru i daje poczucie bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia, które opiera się na na przekonaniu, że zawsze jest ktoś do kogo dziecko może się zbliżyć, kiedy zdecyduje, że potrzebuje towarzystwa.

Takie dziecko jest prawdziwym samotnikiem, które woli i znajduje przyjemność w przebywaniu samo ze sobą. Dziecko jest pochłonięte własnymi przemyśleniami, wnikliwe i ma zamiłowanie do tego, aby uczyć się, i odkrywać rzeczy samodzielnie - zwykle odrzucając pomoc i interwencję z zewnątrz. Takie dziecko nie chce, aby mu przeszkadzano, ponieważ jego rodzic zwykle wprowadza tylko zamieszanie w jego życie, rozczula się nad nim i tłumi go swoją uwagą i domaganiem się bliskości.

Neutralne Dziecko i Neutralny Rodzic [3]

Ta sytuacja wydaje się, że prowadzi do ukształtowania się osobowości typu 3.

W tej sytuacji, osamotnienie Neutralnego Dziecka jest wspomagane przez wycofanie się i obojętność jego rodzica, co niekoniecznie sprawia, że Neutralne Dziecko czuje się otwarcie odrzucone, ale raczej taka sytuacja intryguje je i staje się dla niego wyzwaniem. Poważny, skupiony i raczej bezemocjonalny, ten malec będzie głównie starał się zaspokoić - występującą okazyjnie - potrzebę zwrócenia na siebie uwagi poprzez wywieranie wrażenia na rodzicach swoimi wybitnymi osiągnięciami i wysokimi aspiracjami, które sprawiają, że czuje się godny aprobaty i wartościowy w ich oczach.

W późniejszym okresie życia, takie dziecko staje się motywowanym wewnętrznie człowiekiem sukcesu, który kładzie duży nacisk na osiąganie rezultatów, wydajność, skuteczność i wizerunek powodzenia, co sprawi, że inni będą go doceniać i podziwiać. Głęboko w sobie ma niechęć, aby był ignorowany ponieważ to sprawia, że zaczyna wątpić w swoją własną wartość. W związku z tym, ma tendencje do ukrywania swoich słabości i wad, a na zewnątrz przedstawia personę, która wzbudza pożadanie, jest atrakcyjna i "ma to wszystko", o czym inni tylko marzą.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto zrobić osobny temat o Enneagramie, żeby się tak nie mieszało.

Fajny skrót z tej stronki, ale na forum enneagram.pl można znaleźć więcej informacji.

 

Co do 5- bo sama jestem (5w4) to nieźle skompresowane informacje, ale niestety trochę spłaszczające ( przynajmniej w moim odczuciu ) ten typ. On nie jest taki niewinny, jak się wydaje ;) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 hours ago, SzatanKrieger said:

Fajna ta stronka z eneegramami (może stworzymy osobny wątek do tego co wy na to?)

 

https://mruczek.wiki.gd/wiki/Enneagram 

Myślę nad tym od dłuższego czasu, ale póki co nie mam wystarczającej weny do tego. Chcę zrobić bardzo treściwy i dokładny wątek o enneagramie, bo to jedna z dokładniejszych typologii, ale póki co nie jestem w stanie zebrać myśli w logiczną i spójną całość na ten temat. 

Ale obiecuję, że siądę do tego za jakis czas. :)

 

Ja jestem 7w6. Zdiagnozowana bezbłędnie jakieś 11 lat temu, Później wszystko mnie tylko potwierdzało w tym. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Enneagram-Chart-for-Writers.jpg

main-qimg-6c0078a58ea71587999e4496796dda

 

Tu na podstawie waszego MBTi:

 

Ja jestem INFP 4w5 - @Wielokropek mnie trafnie zdiagnozowała. Warto znać naprawdę to, by lepiej siebie zrozumieć, nie jest to idealne ale dużo się zgadza.

finalfinal.jpg

W dniu 24.04.2020 o 21:19, Hippie napisał:

Ale obiecuję, że siądę do tego za jakis czas. :)

 

Super :) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@SzatanKriegerTa tabelka z dopasowaniem typów enneagramowych do MBTI nawet spoko, jednak gryzie mi się to, że ISFJ nie ma na pierwszym albo przynajmniej drugim miejscu enneagramowej 1, bo to bardzo cżesto spotykany match. Jest ukazane dopiero jako szóste...

 

Co do ENTP I ENFJ jak najbardziej 7 na pierwszym miejscu :) 

 

Enneagram najlepiej rozpatrywać od samego początku przez opis motywacji i lęków poszczególnych typów. Kierowanie się tylko i wyłącznie testem może być bardzo niemiarodajne ;) Sam enneagram ma bardzo dużo pojęć, z którymi warto się zapoznać. Są to właśnie te motywacje, lęki, instynkty, połączenia, skrzydła, poziomy zdrowia...oczywiście są też podane ścieżki rozwoju danego typu i porady co robić by wskakiwac na wyższe poziomy zdrowia. Wszystko postaram się opisać dokładnie w osobnym wątku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

 

Ja właśnie szukam informacji jak wyzdrowieć według eneegramu, żeby było fajnie i prosto opisane, chociaż nie musi być nawet prosto ale, żeby uzdrowić wewnętrzne rozdarcie...

 

Czy komuś z was udało się stać zdrowym typem czy to według MBTI lub eneegramów?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta klasyfikacja enneagramowa wydaje mi się całkowicie nieprzydatna, z mojej osobistej perspektywy. Nie potrafię się przypisać do żadnego z tych typów, nawet suma żadnych dwóch by mi nie pasowała. Podejście socjoniczne, promowane przez @Hippie, czy też stare, dobre Myers-Briggs jest wg mnie dużo sensowniejsze.

33 minuty temu, SzatanKrieger napisał:

Czy komuś z was udało się stać zdrowym typem czy to według MBTI lub eneegramów

Nie wiem jak enneagramy, ale MBTI nie mówi nic o byciu zdrowym/niezdrowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, leto said:

Nie wiem jak enneagramy, ale MBTI nie mówi nic o byciu zdrowym/niezdrowym.

No właśnie ani MBTI, ani socjonika nie daje ścieżek rozwoju dla danego typu. Jak już wcześniej wspomniałam...Enneagram podaje poziomy zdrowia każdego typu, są dość dokładne opisy tego jak dany typ może się zachowywać gdy jest "nierozwinięty" pod względem świadomości, są też wskazówki co zrobić by wskoczyć na ten wyższy poziom, zgodnie z własnym typem, by żyć w zgodzie z samym sobą. Często jest tak, że będąc danym typem, nie akceptujemy tego, cenimy za to cechy innych typów - to jest pierwszy znak, że działa się wbrew samemu sobie. 

Sęk w tym, że testy enneagramowe potrafią bardzo zamotać, dlatego tutaj szczególnie trzeba przy tej typologii przysiąść i ją zrozumieć. Opisy typów na większości stronach też nie są do końca zgodne i też mogą trochę pomieszać w głowie. Trzeba ten temat ugryźć od strony motywacji i lęków na początku , do tego dodać też instynkty, bo one też wpływają na postrzeganie danego typu baaardzo. 

Warto zagłębić się w lekturę Helen Palmer o enneagramie. Polecam.

 

Trzeba dużo czasu by zrozumieć te wszystkie systemy. Każdy z nich jest na swój sposób bardzo użyteczny. Po prostu badają one pod innym kątem ludzką psychikę. 

 

Dzisiaj, zaraz się zabieram za obszerny post. Tam postaram się wszystkie te informacje uporządkować. 

@SzatanKrieger Właśnie, kolejna kwestia to dzieciństwo i jakie postawy mieli rodzice - to też bardzo ważne :) Enneagram też to fajnie opisuje. 

Jednak u mnie coś w tym jest...choć to trochę pogmatwane

Ja jako dziecko byłam takim miksem aktywnego i reagującego dziecka. Jako, że bardziej ceniłam Ojca tak też on był dla mnie większym wzorem do naśladownaia. On zaś był typowo reagujący. Tak więc jestem taką stonowaną siódemką z dość mocnym skrzydłem 6. Miałam przez to duży dylemat swego czasu czy przypadkiem zamiast 7w6 nie jestem 6w7... jednak tutaj skupiłam się na motywacjach i w moim przypadku zdecydowanie na pierwszy plan  wychodzą te siódemkowe. lęki zaś zmiksowane 7 z 6. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie 

Godzinę temu, Hippie napisał:

Właśnie, kolejna kwestia to dzieciństwo i jakie postawy mieli rodzice - to też bardzo ważne :)

Jeśli nie najważniejsze @Hippie

 

Ja chyba założę temat właśnie apropo "odrzucenia" bo to z tego co widzę rzutuje na całe dorosłe życie. Widzę, że ja miałem z tym problem i pewno nadal mam czyli:

 

"Lęk przed odrzuceniem, zwany też nullofobią to zaburzenie, którego źródłem jest nieuzasadniony strach przed wchodzeniem w bliskie relacje z innymi ludźmi."

lub 

Przyczyną lęku przed odrzuceniem może być również brak bezpiecznego stylu przywiązania w dzieciństwie, który skutkuje nieumiejętnością tworzenia bezpiecznych relacji z drugim człowiekiem.

 

Ale to najwyżej nowy wątek utworzę w rezerwacie, byście też mogły się wypowiedzieć.

 

I wielu ludzi też to ma, straszne to jest jak przeszłość wpływa na człowieka, ja bym przyjął nawet elektrowstrząsy byle by być w pełni "normalnym" - a mam tu na myśli, nie ślęczeć codziennie i szukać rozwiązań. Czuję, że zbliżam się do finalnego uzdrowienia ale no kurde, ile jeszcze?!

Nie jestem w stanie czytać książek, czy robić innych rzeczy bo mnie absorbuje problem "tragicznego romantyka" i mam swego rodzaju "dziurę" w okolicy serca. Widocznie brak miłości jednego z rodziców tworzy konkretną traumę i tak powstaje trauma "odrzucenie"/

 

Ja sam po sobie widzę, że na pewno muszę:

- odnaleźć siebie

- pokochać siebie

- być swoim wybawcą

- pozwolić mojemu prawdziwemu "Ja" płynąć (działać) a nie nakładce nałożonej mi poprzez rodzinę, która jest jednym wielkim hamulcem.

- uzdrowić dziurę w sercu, którą jak mniemam "tragiczny romantyk" stara się wypełnić drugą osobą, i pokochać siebie poprzez tą drugą osobę

- przestać żyć na hamulcu

Najgorsze jest to, że to brzmi jakbym miał cechy narcystyczne ale to jest raczej niemożliwe, bo narcyzi nie mają empatii a ja mam zbyt dużą, może jestem na drugim biegunie skrzywdzenia, już naprawdę sam nie wiem ? 

- teraz gdy tak odczułem (wczułem się w ten chaos w sercu), to po prostu nie było tej miłości od rodzica, tego ciepła 

 

Faktycznie my "4" mamy tendencję do wywyższania swojego problemu ale na nasze usprawiedliwienie, to naprawdę jest problem. Ja się wczoraj zastanawiałem nawet nad profesjonalną pomocą, ale żadne tabletki nie pomogą i rozmowa raczej też nie. 

 

P.S https://enneagram.pl/forum/viewtopic.php?f=6&t=3875&fbclid=IwAR1_nKGmk6gFsIQ_XicDUeSajNQgKpa4EaEkNpFT6HeIUoHyIydS-9D7HFE

 

@Hippie

W pełni się zgadzam szczególnie z afirmacjami ale wewnętrzny hamulec nadal jest, oszaleć można...

Te rady jak najbardziej ale to jak nie wiem - malowanie ścian gdzie za nimi jest grzyb czy tam pleśń. Czyli nie rozwiązuje problemu "pleśni".

 

Jeśli miałbym sprecyzować gdzie leży problem, określiłbym go idealnie tam gdzie jest teoria o czakrach czyli w czakrze serca, tam odczuwam chaos. Nie w głowie ale właśnie tam i jakby promieniuje na lewo do serca.

 

Nie wiem czy utworzyć osobny wątek o eneegramie 4, by tu nie spamować. 

 

Edit: takie coś znalazłem, dodaję póki mogę edytować post

 

https://www.eclecticenergies.com/enneagram/energyhealing4

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, SzatanKrieger said:

Najgorsze jest to, że to brzmi jakbym miał cechy narcystyczne ale to jest raczej niemożliwe, bo narcyzi nie mają empatii a ja mam zbyt dużą, może jestem na drugim biegunie skrzywdzenia, już naprawdę sam nie wiem ? 

A to nie tak, że obawiasz się, że utracisz własną tożsamość? Jako 4 odczuwasz silną potrzebę wyrażania siebie. Zastanów się na jakim poziomie to masz. 

Czwórki mają blokadę przed zrobieniem kroku w samorozwoju właśnie m.in z tego powodu, że obawiają się, że utracą swoje "się" w pewnym momemcie.

1 hour ago, SzatanKrieger said:

Jeśli miałbym sprecyzować gdzie leży problem, określiłbym go idealnie tam gdzie jest teoria o czakrach czyli w czakrze serca, tam odczuwam chaos. Nie w głowie ale właśnie tam i jakby promieniuje na lewo do serca.

Ośrodek instynktu u czwórek leży w sercu, to by się więc zgadzało ;)  

 

Wątek o enneagramie już stworzyłam, jak uważnie poczytasz, to znajdziesz info m.in o rozwoju 4. Przewertuj forum enneagramowe i tematy o czwórkach. na pewno dojdziesz w końcu do ładu ;)  

Wszystkie czwórki mają identyczne dylematy co Ty, uwierz ;) 

 

Indywidualne rekomendacje dla rozwoju Czwórek

  • * Na swoje uczucia nie zwracaj aż tak wielkiej uwagi; z pewnością wiesz, że nie są najwłaściwszym źródłem wsparcia dla ciebie. Zapamiętaj tę radę: "Z aktualnego punktu widzenia, możemy też zauważyć, iż jednym z najpoważniejszych błędów popełnianych przez Czwórki jest ich zrównanie samych siebie z ich uczuciami. Mitem jest twierdzenie, że aby zrozumieć siebie muszą najpierw zrozumieć swoje uczucia, szczególnie te negatywne, a dopiero potem działać. Czwórki zdają się nie zauważać, iż jaźń nie jest tożsama z jej uczuciami, oraz że obecność uczuć negatywnych nie przekreśla możliwości posiadania uczuć pozytywnych" (Personality Types, s. 172). Pamiętaj zawsze, że twoje uczucia mogą powiedzieć ci o tobie to, jaki jesteś w tym jednym, konkretnym momencie, ale niekoniecznie coś więcej.
  • * Przestań odkładać rzeczy na później, kiedy to będziesz "w odpowiednim nastroju". Zobowiąż się do produktywnej, znaczącej pracy, która przyczyni się dla dobra twojego i innych osób, nawet jeżeli może dać tylko niewielki wkład. Konsekwentne działanie w rzeczywistym świecie stworzy kontekst, w którym możesz odkrywać siebie i swoje talenty. Prawdę mówiąc, najszczęśliwszy jesteś właśnie wtedy, kiedy działasz - to jest kiedy aktywujesz swój potencjał i realizujesz siebie. Nie możesz "odnaleźć siebie" w próżni, jedynie czekając na nadejście inspiracji do działania, tak więc przyłącz się - i pozostań przyłączony - do świata rzeczywistego.
  • * Poczucie własnej wartości oraz pewność siebie rozwijają się jedynie z pozytywnych doświadczeń, nie ważne czy wierzysz że jesteś gotów na to, by je mieć. W tym celu przestaw się na pozytywne myślenie. Nawet jeżeli nigdy nie będziesz czuł się gotów do podjęcia jakiegoś wyzwania i będziesz uważał iż potrzebujesz więcej czasu. (Czwórki zazwyczaj nie czują, iż są wystarczająco "poukładane", ale mimo wszystko musisz znaleźć odwagę na to, by zaprzestać odkładanie swojego życia na później.) Nawet jeżeli zaczynasz pomalutku, zobowiąż się do robienia czegoś, co będzie wydobywać z ciebie to co najlepsze.
  • * Zdrowa samodyscyplina przybiera wiele postaci, od spania w regularnych porach, przez regularną pracę, aż po regularne ćwiczenia, i ma kumulatywny, wzmacniający efekt. Wybór zdrowej samodyscypliny pochodzi od ciebie samego, tak więc nie zagraża ona twojej wolności czy indywidualności. Patrząc na przeciwną stronę: lubieżność, przesadne doznania seksualne, alkoholowe, narkotyczne, nadmiar snu albo fantazjowanie mają na ciebie wpływ ogłupiający [ang. debilitating], jak sam zapewne wiesz. Przeto praktykuj zdrową samodyscyplinę i trzymaj się jej.
  • * Unikaj długich rozmów prowadzonych w umyśle, szczególnie jeżeli są one negatywne, urażone, albo też przesadnie romantyczne. Tego typu konwersacje są w gruncie rzeczy nierealne i mogą służyć co najwyżej jako przygotowanie do prawdziwej rozmowy - ale, jak wiesz, niewiele wypowiadasz i czynisz z tego, co wyobrażasz sobie że powiesz lub zrobisz. Więc w zamian za spędzanie czasu na wyobrażaniu sobie swojego życia i związków, zacznij nimi naprawdę żyć.

Transformacje dla Czwórki

W tej chwili uwalniam...

  • 1. kierowanie mojego gniewu i agresji przeciwko samemu sobie
  • 2. całą nienawiść i pogardę dla samego siebie
  • 3. wszystkie uczucia beznadziejności i rozpaczy
  • 4. wszystkie sabotujące mnie myśli i działania
  • 5. uczucie, że jestem nieodpowiedni i "wybrakowany"
  • 6. strach przed tym, że jestem nieważny i niepożądany
  • 7. uczucie wstydu i niezrozumienia przez innych
  • 8. bycie zrozpaczonym, zmęczonym i zachowawczym
  • 9. poczucie, że ludzie zawsze mnie opuszczą
  • 10. wszystkie nierealistyczne oczekiwania względem siebie i innych
  • 11. wszystkie roszczenia o to, by być traktowanym odmiennie
  • 12. nadmierne folgowanie sobie w emocjach i zachowaniu
  • 13. całą niepewność i emocjonalną słabość
  • 14. chęci chronienia siebie poprzez wycofywanie się od innych
  • 15. wszystkie nieekonomiczne fantazje i romantyczne tęsknoty
  • 16. rozwodzenie się nad przeszłością dla przedłużania moich uczuć

W tej chwili potwierdzam, że...

  • 1. nie jestem definiowany przez moje uczucia
  • 2. jedynie uczucia pochodzące z mojej świadomej inicjatywy wyrażają to, kim jestem
  • 3. otwieram się na ludzi i na świat
  • 4. używam całego swojego doświadczenia by wzrastać
  • 5. moje życie, moi przyjaciele i ja sam to dobroć
  • 6. kocham siebie i traktuję się łagodnie
  • 7. jestem wolny od strat z mojej przeszłości
  • 8. transformuję swoje życie w coś wyższego
  • 9. wnoszę dobro i piękno do tego świata

 

Co może pomóc Czwórkom w rozwoju?

Czwórki często podejmują się terapii lub medytacji, by przełamać depresję lub wyciszyć huśtawki nastrojów. Zgłaszany na początku problem dotyczy na ogół związku pierwotnego. Tragiczni Romantycy powinni zdawać sobie sprawę, kiedy uwaga ich przesuwa się z autentycznych uczuć ku idealizacji obiektu nieosiągalnego lub wyszukiwaniu wad w obiektach dostępnych. Czwórkom mogą pomóc następujące umiejętności:

 

  • • Akceptacja realności wczesnej straty. Należy przejść przez żałobę związaną z tą stratą i przestać się nią zajmować.

    • Zwrócenie uwagi na to, że wahania nastroju wiążą się z egocentryzmem. Zwalczanie egocentryzmu poprzez zbliżanie się do innych i koncentrowanie na tym, co dla kogoś innego jest ważne.

    • Nauczenie się doprowadzania podjętych prac do końca.

    • Zwrócenie uwagi na to, w jaki sposób sabotuje się użyteczne prace lub przerywa się je przed ukończeniem.

    • Dostrzeganie, że poprzez odrzucanie wszystkiego, co łatwo osiągalne utrwala się w sobie poczucie bycia ofiarą.

    • Odkrycie w sobie takich cech, których inni mogą pozazdrościć.

    • Uświadomienie sobie tendencji wciągania innych w swoje dramatyczne wybuchy. Rozpoznanie w sobie ukrytej fascynacji tymi, którzy nie dają się w nie wciągać.

    • Akceptowanie smutku, zaniechanie prób doprowadzania do szczęścia na siłę. Świadomość tego, że nastrój się zmieni.

    • Uprzedzanie innych, że bliskość doprowadzi do wybuchu złości, którego pretekstem będzie brak zrozumienia z ich strony. Zwracanie się do nich z prośbą, by w razie wybuchu złości zachowywali się konsekwentnie. Uświadomienie sobie, że czyjaś stała obecność daje poczucie pewności, że nie zostanie się porzuconym w razie wybuchu.

    • Docenienie swojej umiejętności empatyzowania z cudzym bólem, przy jednoczesnym uczeniu się wycofywania uwagi w dowolne) chwili.

    • Kierowanie uwagi ku teraźniejszości. Uświadamianie sobie, kiedy uwaga ucieka. Zdawanie sobie sprawy, że uwaga koncentruje się wybiórczo na negatywnych aspektach aktualnej sytuacji.

    • Rozbudowywanie licznych zainteresowań i przyjaźni, będących antidotum na depresję.

    • Przyzwyczajenie się do ćwiczeń fizycznych, by w ten sposób kontrolować swoje nastroje.

    • Zwracanie uwagi na to, kiedy prawdziwe uczucia zaczyna pokrywać nawykowa dramatyzacja emocji, a głównie na to, kiedy aktualnie odczuwana emocja przechodzi w przewidywanie, że „znowu będzie strasznie."
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jak się dowiedzieć, że znalazłeś swoją bratnią duszę - na podstawie Myers-Briggs

 

Wskaźnik typu Myers-Briggs (MBTI), który dzieli ludzi na jeden z 16 różnych profili osobowości, istnieje już od ponad 70 lat. Ale w ostatniej dekadzie wydarzyło się coś niewątpliwie pięknego. MBTI, w całej swojej niuansowej chwale, w końcu spotkało swoją bratnią duszę: Internet.

To, co kiedyś było zwykłą miarą zrozumienia, dlaczego zawsze oddajesz swoje zadania na czas, ale twój współpracownik Bill spóźniał się na każde spotkanie przez ostatnie 20 lat (nic nie może na to poradzić! Jest energetyzowany spóźnieniem się na rzeczy!) to teraz tętniący życiem i dynamiczny system, który pomoże Ci zrozumieć wszystko, od kogo powinieneś poślubić, po jaki ręcznik do naczyń jesteś.

Być może najbardziej przekonującym zastosowaniem MBTI jest pomoc w dotarciu do sedna pytania, które nęka nas na szczeblu krajowym: skąd wiemy, kiedy przestać przesuwać palcem po Tinderze? W dobie niekończących się opcji mamy większy problem z zaufaniem do naszych wnętrzności niż kiedyś. Oto wyraźny, niekwestionowany znak, że twoje poszukiwanie bratniej duszy zostało zakończone, w oparciu o typ twojej osobowości Myers-Briggs.

 

ESFP: Dowiesz się, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy kochanie ich jest dla ciebie największą przygodą, w jakiej kiedykolwiek byłeś.

ESFP, entuzjastyczni, towarzyscy poszukiwacze przygód MBTI, uwielbiają być zakochani. Ale boją się również nawiązania związku, który zatnie skrzydła i uniemożliwi im swobodne odkrywanie świata i szukanie nowych, ekscytujących przygód.

Jako ESFP dowiesz się, że w końcu znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy kochanie jej jest dla niej wielką i niesamowitą przygodą. Nie będziesz się już martwić ograniczeniem eksploracji, ponieważ przebywanie z nimi nie będzie miało sensu. Będziesz miał ochotę na najbardziej znaczącą przygodę swojego życia.

 

ISFP: Dowiesz się, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy w końcu jesteś zarówno artystą, jak i arcydziełem.

ISFP, namiętni i żądni przygód twórcy MBTI, są znani z tego, że potrafią patrzeć na innych ludzi i oglądać sztukę. Te typy wyświetlają i przedstawiają swoich bliskich w najpiękniejszy sposób, jaki można sobie wyobrazić. Jednak rzadko patrzy się na nie w ten sam sposób.

Jako ISFP poznasz swoją bratnią duszę, kiedy w końcu spotkasz kogoś, kto patrzy na ciebie tak, jak patrzysz na ludzi, których kochasz - to znaczy, jakbyś był najbardziej niezwykłym arcydziełem na świecie. Po raz pierwszy poczujesz się tak podziwiany, jak zwykle sprawiasz, że czują się inni. Będziesz z kimś, kto rozumie, że nie jesteś tylko artystą; sam jesteś dziełem sztuki.

 

ESFJ: Dowiesz się, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotkasz kogoś, kto nie potrzebuje „oszczędzania”, ale i tak cię kocha.

ESFJ, ciepli, przyziemni opiekunowie MBTI, mają skłonność do zakochania się w ludziach, którzy czegoś od nich potrzebują. Te typy są naturalnymi opiekunami i dostawcami, co oznacza, że są również magnesami dla ludzi, którzy wymachują.

Jako ESFJ będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy zakochujesz się w kimś, kto ma swoje kaczki z rzędu - ale kto jednak chce cię mieć w pobliżu. Tylko wtedy, gdy znajdziesz się z kimś, kto naprawdę nie jest od ciebie zależny, nauczysz się radości dawania i otrzymywania miłości bez ograniczeń. To rodzaj radości, której nigdy nie będziesz chciał poświęcić.

 

ISFJ: Dowiesz się, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy miłość w końcu sprawia, że czujesz się bezpiecznie.

ISFJ, praktyczni, przyziemni opiekunowie MBTI, mają skłonność do zakochiwania się w ludziach, którzy ich nie kochają z taką samą intensywnością i oddaniem. Te typy są kochankami i dawcami, ale często czują się niepewnie w związkach, w których ich partner nie jest tak zaangażowany ani zainwestowany.

Jako ISFJ będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotkasz kogoś, kto sprawia, że czujesz się całkowicie bezpiecznie w swoim związku. Zamiast stresować się, jak będzie wyglądać wasza przyszłość, będziecie mogli się zrelaksować i pozwolić sobie na rozwój, ponieważ jesteście pewni, że wartości partnera są zgodne z własnymi. Dowiesz się, że jesteście gotowi i chętni do ustalania priorytetów na każdym kroku.

 

ENTP: będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy związek w końcu otwiera dla ciebie więcej drzwi niż się zamyka.

ENTP, racjonalne generatory pomysłów MBTI, są często potępiane za niechęć do zobowiązań. W rzeczywistości nie jest tak, że ci ludzie obawiają się zaangażowania. To dlatego, że dostrzegają zbyt wiele rzeczy, do których mogliby się zobowiązać, i nie chcą dla siebie zamykać żadnych drzwi.

Jako ENTP będziesz wiedział, że znalazłeś tę, kiedy związek w końcu daje ci więcej nowych możliwości, niż ogranicza. Zamiast czuć się ograniczonym lub powstrzymywanym przez bratnią duszę, poczujesz się zachęcony, zainspirowany i ulepszony przez nich. To są uczucia, na które chcesz się zaangażować.

 

INTP: Dowiesz się, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy znajdziesz kogoś, kto cię kocha, ale nie potrzebuje.

INTP, racjonalni, dociekliwi logicy MBTI, są znani z tego, że są bardzo wyczuleni na własne myśli, ale nie tak bardzo zaangażowani we własne uczucia - lub uczucia innych. Te typy często próbują zrozumieć, czego wymaga się od nich w związku, ponieważ zaspokojenie potrzeb emocjonalnych innych osób nie przychodzi naturalnie.

Jako INTP będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotkasz kogoś, kto bardzo lubi twoją firmę, ale który jest tak samo niezależny jak ty i nie spodziewa się, że spełnisz każdą jego potrzebę. Osoba, z którą powinieneś się zadowolić, nie będzie marnować czasu na granie w gry umysłowe - powiedzą ci z góry, kiedy czegoś potrzebują. Przez resztę czasu będą sobie dobrze radzić.

 

ENTJ: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy zaczniesz zapisywać je w każdym długoterminowym planie.

ENTJ, strategiczni, długofalowi planiści MBTI, są znani ze swojej tendencji do myślenia głową, a nie sercem. Jednak tak nie jest. W rzeczywistości głowa ENTJ działa w połączeniu z sercem. Kiedy zakochują się w kimś, wszystko, co wiąże się z posiadaniem tej osoby w życiu, zaczyna mieć sens.

Jako ENTJ będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy nie możesz już wyobrazić sobie jednego planu na przyszłość, który nie obejmuje ich po twojej stronie. Twój umysł zacznie zapisywać je w każdym twoim długoterminowym planie, przekonując cię, że jest to najbardziej logiczny wybór. W rzeczywistości to tylko wybór, który chcesz kontynuować.

 

INTJ: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy zaczniesz pytać, czy spełniasz ich standardy, a nie na odwrót.

INTJ, racjonalni, strategiczni mistrzowie MBTI, są znani z wysokich standardów. Te typy są niezwykle selektywne, jeśli chodzi o to, kogo szukają jako partnera. Chcą znaleźć kogoś, kto podchodzi do swojego życia z taką samą troską i uważnością, jak INTJ.

Jako INTJ będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy nagle przestajesz pytać, czy ta osoba spełnia twoje standardy i zaczynasz zadawać sobie pytanie, czy spełniasz jej wymagania. Ostatnią rzeczą, jakiej chce INTJ, jest stagnacja w związku. Potrzebują partnera, który rzuca im wyzwanie, popycha ich i inspiruje do bycia lepszą wersją siebie. Gdy znajdą tę osobę, nie ma mowy, żeby ją puścili.

 

ESTP: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy chcesz być odważny w ich imieniu.

ESTP, szybcy, ryzykowni śmiałkowie MBTI, są znani ze swoich towarzyskich osobowości i potrzeby szybkości we wszystkich obszarach ich życia. Typy te często opierają się osiedleniu tak długo, jak to możliwe, obawiając się, że ich życie stanie się nudne, jeśli zwiążą się z jedną osobą.

Jako ESTP będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy w końcu spotkasz kogoś, kto wydobywa z ciebie „superbohatera”, który sprawia, że chcesz być 10 razy bardziej odważny, odważniejszy i bardziej opiekuńczy, niż kiedykolwiek myślałeś może być po prostu uszczęśliwić ich. Twoja pasja ochronna zostanie zniszczona przez obecność tej osoby. Nagle nie będzie nic, czego nie zrobiłbyś, aby je zapewnić. A kochanie ich będzie samo w sobie wielką przygodą.

 

ISTP: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy miłość wydaje się być najłatwiejszą rzeczą na ziemi.

ISTP, praktyczni, intelektualni logicy MBTI, znani są raczej z myślenia, a nie serca - co oznacza, że nie posługują się całkowicie językiem miłości. Nie chodzi o to, że ISTP nie są zainteresowani potrzebami partnera; po prostu często nie potrafią dostrzec, jakie są te potrzeby. Może to być stresujące dla ISTP.

Jako ISTP będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy miłość przestaje czuć się jak ogromna, nierozwiązywalna łamigłówka. Będziesz z kimś, kto komunikuje się wyraźnie i który nie pozostawia cię zawieszonego. Będziesz mógł się zrelaksować i być sobą w związku - zamiast ciągle chodzić po skorupkach jaj, martwiąc się o urazę partnera.

 

ESTJ: Będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy nie masz nic przeciwko kontroli.

ESTJ, zorganizowani, przejmujący zarządcy MBTI, są znani ze swojej skłonności do kontrolowania. Te typy chcą przejąć kontrolę nad wszystkim w życiu, od kariery po relacje. Jednak kiedy się zakochują, ich potrzeba kontroli maleje.

Jako ESTJ będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy nie musisz zarządzać relacją. Nie będziesz się martwić nieufnością wobec partnera, niezrozumieniem jego intencji lub pomyleniem czegoś krótkoterminowego z czymś o trwałym potencjale. Twój związek w końcu będzie wydawał się inwestycją o niskim ryzyku i wysokim zyskiem - taką, w którą planujesz inwestować przez resztę życia.

 

ISTJ: Dowiesz się, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy chcesz wyjść z miłości.

ISTJ, pilni, przestrzegający zasad strażnicy MBTI, są znani ze ścisłego przestrzegania wewnętrznego kodeksu moralnego, który prowadzi ich przez wszystko, co robią. Te typy są podatne na porównywanie potencjalnych partnerów w stosunku do wartości, które sami sobie wyznają, i okazuje się, że wielu potencjalnych partnerów nie spełnia swoich oczekiwań.

Jako ISTJ poznasz swoją bratnią duszę, gdy znajdziesz kogoś, kto zmusi cię do wyrzucenia instrukcji przez okno (nawet jeśli później ją odzyskasz). Zdasz sobie sprawę, że nadszedł czas, aby przedefiniować niektóre reguły, ponieważ w końcu będziesz mieć kogoś, kto sprawi, że będziesz lepszym człowiekiem. I to doświadczenie rzuci cię na pętlę.

 

ENFP: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy związek w końcu cię uwolni.

ENFP, wynalazcy i pasjonaci odkrywcy MBTI, są przerażeni wpadnięciem w związek, który może ograniczyć ich eksplorację. Tego typu osoby są niesamowicie namiętne, gdy są zakochane, ale nie są zainteresowane rezygnacją z pożądanego stylu życia. Muszą znaleźć partnera, który szanuje ich autonomię i który ich nie powstrzymuje.

Jako ENFP będziesz wiedział, że w końcu odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotykasz kogoś, kto sprawia, że świat wydaje się większy, szerszy i dzikszy. Zamiast ograniczać opcje, twoja bratnia dusza otworzy twój świat i zainspiruje cię do pogoni za marzeniami, które nigdy nie byłyby możliwe. W końcu zrozumiesz, co to znaczy być kochanym w sposób, który sprawia, że czujesz się wolny, i jest to uczucie, którego nie chcesz porzucić.

 

INFP: Dowiesz się, że poznałeś swoją bratnią duszę, kiedy nie musisz niczego upiększać.

INFP, namiętni, kreatywni marzyciele MBTI, są znani ze swojej tendencji do wymyślania i upiększania swoich partnerów, często utrzymując ich na beznadziejnie nierealistycznych standardach. Te typy mają dobre intencje, ale często kończą łamaniem sobie serca, gdy czują rozczarowanie.

Jako INFP będziesz wiedział, że w końcu znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy przestajesz wymyślać cokolwiek na ich temat. Ponieważ ich rzeczywistość jest już poezją. Ponieważ ich łatwy uśmiech jest już sztuką. Ponieważ sposób, w jaki piją kawę rano, jest już cholernym arcydziełem. Historia, którą dzielicie się z wami, będzie lepsza niż cokolwiek, co moglibyście sobie wymarzyć.

 

ENFJ: Dowiesz się, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy w końcu spotkasz kogoś, kto ma tyle samo, czego cię może nauczyć, jak i uczy się od ciebie.

ENFJ, ciepli, intelektualni opiekunowie MBTI, są znani ze swoich naturalnych umiejętności mentorskich. Te typy są mistrzami wydobywania tego, co najlepsze w innych. Ale jeśli chodzi o relacje, skłonni są tak mocno koncentrować się na potrzebach partnera, że zaniedbują własne.

Jako ENFJ dowiesz się, że w końcu znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotkasz kogoś, kto ma tyle do zaoferowania, co ty. Zamiast popadać w inną jednostronną relację, znajdziesz się w prawdziwym partnerstwie: takim, w którym twoje pragnienia, potrzeby i rozwój osobisty są traktowane priorytetowo tak samo jak partner. Będziesz zarówno nauczycielem, jak i uczniem.

 

INFJ: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy czujesz się tak dobrze widziany i rozumiany, jak sprawiasz, że czują się inni ludzie.

INFJ, złożeni, analityczni doradcy MBTI, są znani ze swojej tendencji do szybkiego, ale niesamowicie dokładnego postrzegania ludzi wokół nich. Przyjaciele i bliscy INFJ często zgłaszają, że INFJ jest w stanie „zajrzeć do ich duszy”. Jednak INFJ rzadko wydaje się, że inni są w stanie zaglądać w swoje.

Jako INFJ będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy stoły się odwracają, a ktoś w końcu rozumie cię z całą głębią i niuansami, które widzisz u innych. To uczucie będzie niezwykle niewygodne, odrażające i wspaniałe. W końcu otworzysz się na pełne zrozumienie i miłość do każdego włókna złożonego gobelinu, który decyduje o tym, kim jesteś.

 

Zapraszamy do wątku z Eneegramem przy okazji :) 

 

 

 

https://observer.com/2017/04/know-youve-found-your-soulmate-myers-briggs/

Edytowane przez SzatanKrieger
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minutes ago, SzatanKrieger said:

ENFP: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, gdy związek w końcu cię uwolni.

ENFP, wynalazcy i pasjonaci odkrywcy MBTI, są przerażeni wpadnięciem w związek, który może ograniczyć ich eksplorację. Tego typu osoby są niesamowicie namiętne, gdy są zakochane, ale nie są zainteresowane rezygnacją z pożądanego stylu życia. Muszą znaleźć partnera, który szanuje ich autonomię i który ich nie powstrzymuje.

Jako ENFP będziesz wiedział, że w końcu odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy spotykasz kogoś, kto sprawia, że świat wydaje się większy, szerszy i dzikszy. Zamiast ograniczać opcje, twoja bratnia dusza otworzy twój świat i zainspiruje cię do pogoni za marzeniami, które nigdy nie byłyby możliwe. W końcu zrozumiesz, co to znaczy być kochanym w sposób, który sprawia, że czujesz się wolny, i jest to uczucie, którego nie chcesz porzucić.

No kurczę...zgadza się jak cholera... to wszystko czego potrzebuję. 

 

Dzięki @SzatanKrieger po raz kolejny! :D 

30 minutes ago, SzatanKrieger said:

 

ESTJ: Będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy nie masz nic przeciwko kontroli.

ESTJ, zorganizowani, przejmujący zarządcy MBTI, są znani ze swojej skłonności do kontrolowania. Te typy chcą przejąć kontrolę nad wszystkim w życiu, od kariery po relacje. Jednak kiedy się zakochują, ich potrzeba kontroli maleje.

Jako ESTJ będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy nie musisz zarządzać relacją. Nie będziesz się martwić nieufnością wobec partnera, niezrozumieniem jego intencji lub pomyleniem czegoś krótkoterminowego z czymś o trwałym potencjale. Twój związek w końcu będzie wydawał się inwestycją o niskim ryzyku i wysokim zyskiem - taką, w którą planujesz inwestować przez resztę życia.

A czytając to... już wiem, że nie byłam w stanie mu tego dostarczyć... 

Zupełnie inny poziom postrzegania relacji. 

 

Za to to:

Quote

 

INFJ: Będziesz wiedział, że znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy czujesz się tak dobrze widziany i rozumiany, jak sprawiasz, że czują się inni ludzie.

INFJ, złożeni, analityczni doradcy MBTI, są znani ze swojej tendencji do szybkiego, ale niesamowicie dokładnego postrzegania ludzi wokół nich. Przyjaciele i bliscy INFJ często zgłaszają, że INFJ jest w stanie „zajrzeć do ich duszy”. Jednak INFJ rzadko wydaje się, że inni są w stanie zaglądać w swoje.

Jako INFJ będziesz wiedział, że odnalazłeś swoją bratnią duszę, gdy stoły się odwracają, a ktoś w końcu rozumie cię z całą głębią i niuansami, które widzisz u innych. To uczucie będzie niezwykle niewygodne, odrażające i wspaniałe. W końcu otworzysz się na pełne zrozumienie i miłość do każdego włókna złożonego gobelinu, który decyduje o tym, kim jesteś.

 

Myślę, że bez problemu :) Bułka z masłem! :D 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

 

Ale wiesz to jakieś ogólne forumowe zebranie by trzeba było zrobić i posprawdzać czy się zgadza :D 

Jako, że zaczełaś pierwsza to i ja się rozpiszę:

Godzinę temu, SzatanKrieger napisał:

INFP: Dowiesz się, że poznałeś swoją bratnią duszę, kiedy nie musisz niczego upiększać.

INFP, namiętni, kreatywni marzyciele MBTI, są znani ze swojej tendencji do wymyślania i upiększania swoich partnerów, często utrzymując ich na beznadziejnie nierealistycznych standardach. Te typy mają dobre intencje, ale często kończą łamaniem sobie serca, gdy czują rozczarowanie.

Jako INFP będziesz wiedział, że w końcu znalazłeś swoją bratnią duszę, kiedy przestajesz wymyślać cokolwiek na ich temat. Ponieważ ich rzeczywistość jest już poezją. Ponieważ ich łatwy uśmiech jest już sztuką. Ponieważ sposób, w jaki piją kawę rano, jest już cholernym arcydziełem. Historia, którą dzielicie się z wami, będzie lepsza niż cokolwiek, co moglibyście sobie wymarzyć.

W pierwszym zdaniu z tym upiększaniem, coś w tym jest ale u mnie się sprowadza to do bycia naturalną, bez udziwień jak nadmierne makijaże, te paznokcie, czy sztuczne rzęsy (jeśli mowa o wyglądzie) Czyli "odpiększaniem się" w moich oczach kobieta się dopiększa ^_^ 

 

Jeśli chodzi o standardy to po prostu, one są dziwne na dzisiejsze czasy tak myślę bo bycie: Miłą, nieroszczeniową, sympatyczną babką, nie zapatrzaną w materializm kobietą, jest aż takim wielkim wymogiem? :P No ale fakt, muszę przyznać że to łamie moje idealistyczne podejście, gdzie liczą się ludzie a nie performence. 

'"Rzeczywistość jest już pozezją" z tym bym się zgodził, nie raz się trafiają agentki, gdzie naprawdę uśmiech jest sztuką i to w jaki sposób trzymają chociażby filiżankę jest już dziełem - zgadzam się ? 

 

Także w sumie też się zgadza :D

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super power każdego typu:

 

ISTJ: The power of be and maintain order. ISFJ: The power of care and support people and community. ESTJ: The power to create order and authority. ESFJ: The power to gather people and work for the community. ISTP: The power to fix problems without worry. ISFP: The power to be open, artistic and flexible. ESFP: The power to enjoy the moment and be a fun company. ESTP: The power to be spontaneous, attractive and risky. INTP: The power to organize patterns and has an infinite search of knowledge. INTJ: The power to break the established and see and understand the big picture. ENTJ: The power of has a big will, be strategic and rise up continually. ENTP: The power of have and original mind. The power to think and talk in a critical, fun, diverse, astute and out of mold way. INFJ: The power to see light in the darkness. Be inteligent and compassionate. INFP: The power of be poetic and find perspectives and ideas to dream and keep hope. ENFJ: The power to understand and support people. Help people to understand and develop themself. ENFP: The power of be authentic, honest, loyal, great and deep friend, have fun without evil or hurt others.

 

ISTJ: Moc bycia i utrzymywania porządku.
ISFJ: Moc opieki i wsparcia dla ludzi i społeczności.
ESTJ: Moc tworzenia porządku i autorytetu.
ESFJ: Moc gromadzenia ludzi i pracy dla społeczności.
ISTP: Moc rozwiązywania problemów bez obaw.
ISFP: Moc bycia otwartym, artystycznym i elastycznym.
ESFP: Moc, by cieszyć się chwilą i być zabawną firmą.
ESTP: Moc bycia spontanicznym, atrakcyjnym i ryzykownym.
INTP: Moc organizowania wzorców i nieskończone poszukiwanie wiedzy.
INTJ: Moc przełamania ustalonego, zobaczenia i zrozumienia całego obrazu.
ENTJ: Siła ma dużą wolę, jest strategiczna i stale rośnie.
ENTP: Moc własnego i oryginalnego umysłu. Moc myślenia i mówienia w sposób krytyczny, zabawny, różnorodny, bystry i nieformalny.
INFJ: Moc widzenia światła w ciemności. Bądź inteligentny i współczujący.
INFP: Moc bycia poetyckim i znajdowanie perspektyw i pomysłów na marzenie i zachowanie nadziei.
ENFJ: Moc rozumienia i wspierania ludzi. Pomóż ludziom zrozumieć i rozwijać się.
ENFP: Moc bycia autentycznym, uczciwym, lojalnym, wielkim i głębokim przyjacielem, baw się dobrze bez zła lub krzywdząc innych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forumowe INFJe wzywam wspomóżcie @Hippie ukażcie się światu i dajcie jej rady odnośnie was :D 

 

Ja jeszcze takie coś znalazłem i myślę, to że będzie koniec serii z mojej strony na temat typów i kogo, kto "powinien" szukać ? takie cuś znalazłem na necie przez przypadek.

https://thoughtcatalog.com/april-lee/2015/06/the-type-of-person-you-will-go-for-according-to-your-myers-brigg-personality-type/8/'

 

ENFJ

Who you usually go for: The one who gives you half as much as you give them. The one who you really really really like, but doesn’t necessarily like you as much back. You believe in hard work when it comes to relationships, and you’re determined to prove that you’re faithful and trustworthy. This only works for as long as it takes for you to figure out that the reason the relationship seems to be at a plateau is because: your effort alone cannot keep the ship sailing.

Who you should go for: The one who tries. Someone who acknowledges that passion is important, but understands that effort is what truly keeps people together. Someone who initiates as often as you do, and is willing to share every part of their life with you.

beetlejuice

ENFP

Who you usually go for: The mysterious one. Or the risky one. Or the one already in a relationship. Basically, you go for the unavailable one that seems only the slightest bit interested in you, but you know in the back of your mind that it’s never going to happen. But all the more enthralling, because you love the chase anyway and you’re dead set on changing their mind. Whether or not you’ll still be into them once you get them, is another mystery altogether.

Who you should go for: The laid-back one who goes with the flow, but refuses to fall victim to your game. The one who doesn’t wait around until you decide what you want, but shows you what you want instead. Someone who escapes predictability, but still provides you with reassurance.

 

ENFJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: Ten, który daje ci połowę tego, co im dajesz. Ten, który naprawdę naprawdę lubisz, ale niekoniecznie tak bardzo cię lubi. Wierzysz w ciężką pracę związaną z relacjami i jesteś zdecydowany udowodnić, że jesteś wierny i godny zaufania. Działa to tylko tak długo, jak trzeba, aby dowiedzieć się, że związek wydaje się być na płaskowyżu, ponieważ: sam wysiłek nie jest w stanie utrzymać statku w ruchu.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który próbuje. Ktoś, kto uznaje, że pasja jest ważna, ale rozumie, że wysiłek jest tym, co naprawdę łączy ludzi. Ktoś, kto inicjuje tak często, jak ty, i chce dzielić z tobą każdą część swojego życia.

sok z żuka
ENFP
Dla kogo zwykle się wybierasz: tajemniczy. Lub ryzykowny. Lub ten już w związku. Zasadniczo wybierasz niedostępną, która wydaje się być w najmniejszym stopniu zainteresowana tobą, ale wiesz w głębi duszy, że to się nigdy nie wydarzy. Ale tym bardziej fascynujące, ponieważ i tak kochasz pościg i nie możesz się zdecydować, czy zmienić zdanie. To, czy nadal będziesz się nimi interesować, gdy je dostaniesz, to kolejna tajemnica.

Kogo powinieneś wybrać: wyluzowany, który idzie z prądem, ale nie chce paść ofiarą twojej gry. Ten, który nie czeka, aż zdecydujesz, czego chcesz, ale zamiast tego pokazuje ci, czego chcesz. Ktoś, kto uniknie przewidywalności, ale nadal zapewni ci pewność.

 

ENTJ

Who you usually go for: The over-achieving, put-together one. You get turned on by long-term goal setting and planning ahead. And you’re attracted to capability, intelligence and ambition. But most of all, you’re attracted to assertiveness. After all, you’re going to need someone who can keep up with yourself, no?

Who you should go for: The secretly witty one. The humble, yet still confident one whom you overlook and underestimate at first, until they challenge one of your theories with an equally impressive theory of their own. Or better yet, they actually prove you wrong, and leave you with all the holes in your argument that you believed was foolproof. Someone who knocks your ego down a notch, but in a way that only makes you admire them more.

beetlejuice

ENTP

Who you usually go for: The innocent one. The nice one whose limits have yet to be tested, and whose ugly side has yet to be revealed. You go for the patient ones, only to see how long you can tap-dance on their last nerve. You just like seeing good things burn, don’t you? (Haha, kidding. Not really.)

Who you should go for: The one who can’t be pushed. The one who is unaffected by your roguish charm, and who shows you who they really are on their own terms. Someone who doesn’t see in black or white, but in shades of grey. Someone who doesn’t label people as good or bad, but rather, that we can always be better.

 

ENTJ
Dla kogo zwykle dążysz: ten nadmiernie osiągnięty, złożony. Dajesz się włączyć dzięki długoterminowemu ustalaniu celów i planowaniu z wyprzedzeniem. Przyciągają Cię możliwości, inteligencja i ambicja. Ale przede wszystkim pociąga Cię asertywność. W końcu będziesz potrzebować kogoś, kto nadąży za tobą, nie?

Kogo powinieneś wybrać: ten potajemnie dowcipny. Pokorny, ale wciąż pewny siebie, którego początkowo przeoczysz i nie doceniasz, dopóki nie podważą jednej z twoich teorii za pomocą równie imponującej teorii. Lub jeszcze lepiej, faktycznie dowodzą, że się mylisz, i pozostawiają ci wszystkie dziury w twoim argumencie, który Twoim zdaniem był niezawodny. Ktoś, kto obali twoje ego o jeden stopień, ale w taki sposób, że tylko podziwiasz je bardziej.

sok z żuka
ENTP
Dla kogo zwykle się wybierasz: niewinny. Ten miły, którego granice jeszcze nie zostały przetestowane i którego brzydka strona nie została jeszcze ujawniona. Idziesz po cierpliwych, tylko po to, by zobaczyć, jak długo możesz zatańczyć na ostatnim nerwu. Po prostu lubisz patrzeć, jak płoną dobre rzeczy, prawda? (Haha, żartuję. Nie bardzo.)

Kogo powinieneś wybrać: Tego, którego nie można zepchnąć. Ten, na który nie wpływa twój łobuzerski urok, i który pokazuje ci, kim naprawdę są na własnych warunkach. Ktoś, kto nie widzi w kolorze czarnym lub białym, ale w odcieniach szarości. Ktoś, kto nie określa ludzi jako dobrych lub złych, ale raczej, że zawsze możemy być lepsi.

 

ESFJ

Who you usually go for: The Don/Damsel in Distress type who makes you feel like the Knight in Shining Armour. The one who depends on you and makes you feel needed. You’re a sucker for the line “What would I do without you?” Whether it’s from the one who cries to you regularly over the phone, or the one who literally relies on you as their main source of income. Either way, you’re a crutch, and you have no qualms being one.

Who you should go for: The independent one. The one who does perfectly fine without your little showers of affection, but still appreciates and accepts them anyway because they know it’s your way of saying “I care about you.” Someone who reminds you constantly of your worth to them, even when you feel like you’re not doing anything at all.

beetlejuice

ESFP

Who you usually go for: Anyone and everyone that catches your eye. You leave no crevice unexplored. You’re quick to pick up on immediate attraction and interest, and even quicker to act on it. But this also means: you’re quick to drop it once the initial attraction fades. You’re also not a stranger to juggling more than one date at a time.

Who you should go for: The one who waits. The one who can patter out your hastiness and impulsiveness, and stick around long enough for you to actually get to know them properly. Someone who will make you see that stability doesn’t necessarily have to mean boredom, and that you don’t have to compromise on your happiness to be able to commit.

 

ESFJ
Dla kogo zwykle wybierasz: typ Don / Damsel w niebezpieczeństwie, który sprawia, że czujesz się jak rycerz w lśniącej zbroi. Ten, który zależy od ciebie i sprawia, że czujesz się potrzebny. Jesteś frajerem linii „Co bym bez ciebie zrobił?” Czy to od tego, który regularnie płacze przez telefon, czy od tego, który dosłownie polega na tobie jako głównym źródle dochodu. Tak czy inaczej, jesteś kulą i nie masz żadnych skrupułów.

Kogo powinieneś wybrać: Niezależny. Ten, który doskonale sobie radzi bez twoich małych uczuć, ale i tak je docenia i akceptuje, ponieważ wiedzą, że to twój sposób mówienia „zależy mi na tobie”. Ktoś, kto ciągle przypomina ci o swojej wartości, nawet jeśli czujesz, że w ogóle nic nie robisz.


ESFP
Dla kogo zwykle się wybierasz: Każdy, kto przyciąga wzrok. Nie pozostawiasz niezbadanej szczeliny. Szybko zauważasz natychmiastowe zainteresowanie i zainteresowanie, a nawet szybciej reagujesz na nie. Ale oznacza to również: szybko go upuszczasz, gdy zniknie początkowa atrakcja. Nie jesteś też obcy żonglowaniu więcej niż jedną randką na raz.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który czeka. Ten, który potrafi wytępić twoje pośpiech i impulsywność, i pozostać wystarczająco długo, abyś mógł je właściwie poznać. Ktoś, kto sprawi, że zobaczysz, że stabilność niekoniecznie musi oznaczać nudę i że nie musisz iść na kompromis w sprawie szczęścia, aby móc popełnić.

 

ESTJ

Who you usually go for: The docile one. The one who doesn’t mind having you make all their decisions for them. You prefer your “arguments” to be one-sided and not to be talked back to when you’re clearly right. You go for the submissive one, who you know won’t ever say no.

Who you should go for: The one who says no. The one who supports and reassures you, but keeps you grounded at the same time. Someone who takes their turn wearing the pants in the relationship, and lets you know when you’ve crossed the line. Someone who is 100% sure of who they are, so they won’t get lost while loving you.

beetlejuice

ESTP

Who you usually go for: The naive one. Or anyone that gives you the pleasure of responding to your impulsive cries for attention. Typically, you go for the one who looks at you like you’re a superstar. Because they fall for all your attempts at showing off, and that makes you feel good for about five seconds.

Who you should go for: The smart one who calls you out on all your bullshit. Someone who bothers to ask why you do the things you do and encourages you to think before you act. Someone who digs deeper, until they reach the ugly stuff that you hide behind all the shiny stuff. And still stays.

 

ESTJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: uległe. Ten, któremu nie przeszkadza, że podejmujesz za nich wszystkie swoje decyzje. Wolisz, aby twoje „argumenty” były jednostronne i abyś nie odpowiadał na nie, kiedy masz rację. Wybieraj uległego, o którym wiesz, że nigdy nie odmówi.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który mówi nie. Ten, który cię wspiera i uspokaja, ale jednocześnie zapewnia ci uziemienie. Ktoś, kto z kolei ma na sobie spodnie w związku i poinformuje Cię, kiedy przekroczysz linię. Ktoś, kto jest w 100% pewien, kim jest, więc nie zgubi się, kochając cię.

sok z żuka
ESTP
Dla kogo zwykle się wybierasz: naiwny. Lub ktokolwiek, kto daje ci przyjemność odpowiadania na twoje impulsywne wołanie o uwagę. Zazwyczaj wybierasz tego, który patrzy na ciebie, jakbyś był gwiazdą. Ponieważ zakochują się w twoich próbach popisywania się, a to sprawia, że czujesz się dobrze przez około pięć sekund.

Kogo powinieneś wybrać: Inteligentny, który wzywa cię do wszystkich bzdur. Ktoś, kto zadaje sobie trud, aby zapytać, dlaczego robisz to, co robisz, i zachęca do myślenia przed działaniem. Ktoś, kto kopie głębiej, aż dotrą do brzydkich rzeczy, które chowasz za wszystkimi błyszczącymi rzeczami. I wciąż zostaje.

 

INFJ

Who you usually go for: No one, because everyone is going to hurt you. Even the ones you’re only mildly attached to, especially the ones you really really like. Once in a blue moon, you’ll meet someone who seems to have the potential to never screw you over. And you’ll put them on a pedestal until, eventually, they’ll let you down too.

Who you should go for: The best friend. The one who has proven their trustworthiness by being there for you through everything. The one who will let you down unintentionally, every now and again, but stays by your side to stitch up the wounds. Someone who will finally make you believe in the whole “everyone is going to hurt you, you just have to find the ones worth suffering for” bullshit that you were struggling to accept before.

beetlejuice

INFP

Who you usually go for: The Prince Charming/Cinderella type. The all-rounded, seemingly perfect one (that you actually barely know). But the minute details that you do know about them, you’ve managed to spin into an entire fairytale in your mind. This fairytale typically lives as long as you don’t try to actually pursue them.

Who you should go for: The one that challenges you and/or your views on the world. The one that will meet you halfway, bettering themselves for you if you will learn to be more accepting of their flaws. Someone that will show you that real life is never ever like a fairytale, BUT it can still be amazing.

 

INFJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: Nikt, bo wszyscy cię skrzywdzą. Nawet te, do których jesteś tylko lekko przywiązany, szczególnie te, które naprawdę lubisz. Będąc w niebieskim księżycu, spotkasz kogoś, kto wydaje się mieć potencjał, by nigdy cię nie przelecieć. I umieścisz je na piedestale, aż w końcu cię też zawiodą.

Kogo powinieneś wybrać: Najlepszy przyjaciel. Ten, który udowodnił swoją wiarygodność, będąc przy tobie przez wszystko. Ten, który zawiedzie cię mimowolnie, co jakiś czas, ale pozostaje przy twoim boku, aby zszyć rany. Ktoś, kto w końcu sprawi, że uwierzysz w to, że „wszyscy cię skrzywdzą, po prostu musisz znaleźć te, za które warto cierpieć”, bzdury, z którymi starałeś się wcześniej zaakceptować.

sok z żuka
INFP
Dla kogo zwykle wybierasz: typ Księcia z bajki / Kopciuszek. Wszechstronny, z pozoru idealny (którego tak naprawdę ledwo znasz). Ale najdrobniejsze szczegóły, które o nich wiesz, udało Ci się przeobrazić w całą bajkę. Ta bajka zwykle żyje tak długo, jak długo nie próbujesz jej realizować.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który rzuca wyzwanie tobie i / lub twojemu poglądowi na świat. Ten, który spotka cię w połowie drogi, poprawi się dla ciebie, jeśli nauczysz się bardziej akceptować ich wady. Ktoś, kto pokaże Ci, że prawdziwe życie nigdy nie jest jak bajka, ALE może być niesamowite.

 

INTJ

Who you usually go for: The one who argues with you. Or does anything else that engages both your intellect and emotion at the same time. You enjoy analysing every tiny detail about people’s behaviour and what makes them tick. So surprise, surprise, you’re attracted to the one that you can’t figure out. The one whose behaviour you can’t quite analyse.

Who you should go for: The one who seduces you. The one who is able to make you throw logic out the window, and just go with what you’re feeling. Someone who shows you that things don’t always have to “make sense” for them to make you happy.

beetlejuice

INTP

Who you usually go for: You don’t. They go for you. The persistent one who will follow you around until you finally give in. And if you’re being honest, your relationship is almost 100% them.

Who you should go for: The one that actually makes you want to do something. The one that makes you decide that they are worth the effort and time and money. Someone that makes you get off your couch, or walk across the room to check your phone. Someone that makes you feel something substantial.

 

INTJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: Ten, który kłóci się z tobą. Lub robi cokolwiek innego, co angażuje jednocześnie twój intelekt i emocje. Lubisz analizować każdy najdrobniejszy szczegół dotyczący zachowania ludzi i ich motywacji. Tak więc niespodzianka, niespodzianka, pociąga Cię ta, której nie możesz zrozumieć. Ten, którego zachowania nie można do końca przeanalizować.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który cię uwodzi. Ten, który może sprawić, że wyrzucisz logikę przez okno i po prostu postępujesz zgodnie z tym, co czujesz. Ktoś, kto pokaże Ci, że rzeczy nie zawsze muszą „mieć sens”, aby cię uszczęśliwić.

sok z żuka
INTP
Dla kogo zwykle się wybierasz: nie. Oni idą po ciebie. Ten wytrwały, który będzie za tobą podążał, aż w końcu się poddasz. A jeśli jesteś szczery, twój związek to prawie 100%.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który sprawia, że chcesz coś zrobić. Ten, który sprawia, że decydujesz, że są warte wysiłku, czasu i pieniędzy. Ktoś, kto zmusza cię do zejścia z kanapy lub przejścia przez pokój i sprawdzenia telefonu. Ktoś, co sprawia, że czujesz coś istotnego.

 

ISFJ

Who you usually go for: The non-committer. You go for the one who is just wrapping their head around the idea of bringing you over for Christmas dinner when you’re already thinking of baby names. Why? I don’t know. Maybe you just like feeling ten steps ahead emotionally in every relationship. Or maybe you care so much that it makes up for how little they care in return.

Who you should go for: The one who balances you out. The one who doesn’t make you feel like they need to catch up, but rather, that you should slow down. Someone who is not in a rush to fall in love, but will be beside you – not behind you – every step of the way.

beetlejuice

ISFP

Who you usually go for: No one. You don’t go for anyone. Not because you’re extremely lazy and laid-back (which you are), but because you genuinely aren’t interested. And even if you are, you’ll let these alien feelings simmer down until they eventually go away, so you can revert to your care-free self.

Who you should go for: The one who penetrates your little bubble. Someone who understands where your mind is at when it’s not with them, and won’t get mad at you for being “uninvolved” or “passive”.

 

ISFJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: osoba nie zobowiązująca się. Zdecydowałeś się na tego, który właśnie owija się wokół pomysłem zabrania cię na świąteczny obiad, kiedy już myślisz o imionach dla dzieci. Dlaczego? Nie wiem. Może po prostu lubisz czuć dziesięć kroków do przodu emocjonalnie w każdym związku. A może zależy ci tak bardzo, że to rekompensuje, jak mało dbają w zamian.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który cię równoważy. Ten, który nie sprawia, że czujesz, że trzeba go nadrobić, ale raczej powinieneś zwolnić. Ktoś, kto nie śpieszy się z zakochaniem, ale będzie przy tobie - nie za tobą - na każdym kroku.

sok z żuka
ISFP
Dla kogo zwykle się wybierasz: Nikt. Nie idziesz po nikogo. Nie dlatego, że jesteś wyjątkowo leniwy i wyluzowany (którym jesteś), ale dlatego, że naprawdę nie jesteś zainteresowany. A nawet jeśli tak, pozwolisz, by te obce uczucia uspokoiły się, aż w końcu odejdą, abyś mógł wrócić do swojego beztroskiego ja.

Kogo powinieneś wybrać: Ten, który penetruje twoją małą bańkę. Ktoś, kto rozumie, gdzie jest twój umysł, gdy nie ma go przy sobie, i nie wścieknie się na ciebie za to, że jesteś „niezaangażowany” lub „pasywny”.

 

ISTJ

Who you usually go for: The ‘It’ Girl/Guy type. Usually within your circle of friends, because you’re afraid to be seen with anyone else that isn’t considered socially acceptable. The one that majority of your peers agree is smoking hot, and their jealous approval makes you feel like you’ve achieved something.

Who you should go for: The one who sees past your reputation. The one who, by some miracle or moment off-guard, you’ve revealed yourself to. Someone who knows you’re actually a real softie, and are a lot more clueless than you’re leading on. Someone who doesn’t believe in the status quo and in turn, liberates you from it too.

beetlejuice

ISTP

Who you usually go for: The one that looks just as nonchalant as you are. You’ll establish from the start that you don’t want anything serious, or heavy. So someone that has the same intentions is ideal. Until they get too clingy and start demanding more of you, at which point, you will make a run for it. Because unlike them, you actually mean it when you say “no strings attached”.

Who you should go for: The honest one. The one who is upfront at every point about their intentions and feelings for you, regardless of whether they will scare you away. Someone who gives you equal amounts of affection and personal space, and knows you well enough to know exactly when you need which. 

 

ISTJ
Dla kogo zwykle się wybierasz: typ dziewczyny / faceta „To”. Zwykle w kręgu znajomych, ponieważ boisz się spotkać z kimkolwiek innym, co nie jest uważane za społecznie akceptowalne. Ten, który zgadza się większość twoich rówieśników, to palenie na gorąco, a ich zazdrosna aprobata sprawia, że czujesz, jakbyś coś osiągnął.

Dla kogo powinieneś pójść: Ten, który widzi twoją reputację. Ten, którym jakimś cudem lub chwilą nieuwagi, objawiłeś się. Ktoś, kto wie, że jesteś prawdziwym softie i jesteś o wiele bardziej nieświadomy niż prowadzisz. Ktoś, kto nie wierzy w status quo, z kolei cię też od tego wyzwala.

sok z żuka

ISTP
Dla kogo zwykle się wybierasz: Ten, który wygląda równie nonszalancko jak ty. Od początku uznasz, że nie chcesz niczego poważnego ani ciężkiego. Więc ktoś, kto ma te same intencje, jest idealny. Dopóki nie staną się zbyt przywiązani i nie zaczną wymagać od ciebie więcej, w tym momencie uciekniesz. Ponieważ w przeciwieństwie do nich, masz na myśli to, kiedy mówisz „bez zobowiązań”.

Kogo powinieneś wybrać: uczciwy. Ten, który w każdej chwili mówi o swoich zamiarach i uczuciach wobec ciebie, niezależnie od tego, czy cię odstraszy. Ktoś, kto daje ci tyle samo uczuć i osobistej przestrzeni, i zna cię wystarczająco dobrze, aby wiedzieć dokładnie, kiedy tego potrzebujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hippie

 

Może być ciężko bo te infje się kitrają w krzakach :D niby @Lucid jest infjem facetem ale nie wiem czy 5w4 natomiast pozostają Ci chyba same baby by sięgnąć opinii bo wincyj dziadów niestety nie znam infjów :D 

Pisz do @Berkanan(enegramowa 9) @Wielokropek Obserwatorium, kopalnia wiedzy ale jest zajęta zdobywaniem świata :D  @Lucid nie wiem, on wyśni Ci każdą odpowiedź ^_^  @Lalka pralka, pewno maluje albo ściemę wali (czyli standard) znaczy przepraszam bardzo akurat robi fakultety na ogrodniczkę :D więcej infjów nie pamiętam lecz za wszystkie serdecznie żałuję :) 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Hippie napisał:

A czytając to... już wiem, że nie byłam w stanie mu tego dostarczyć... 

Zupełnie inny poziom postrzegania relacji. 

 

Za to to:

Myślę, że bez problemu :) Bułka z masłem! :D 

No widzisz, a jak ktoś Ci na 5 stronie tego tematu podał najlepiej pasujące do siebie pary to skrytykowałaś, że niekoniecznie tak jest. Że niekoniecznie N dogada się z N i S z S, czy też J z P. Może warto powstrzymać się od negowania czyichś wypowiedzi, kiedy nie ma się pewności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@goryl Sęk w tym, że obydwie typologie mają troche racji. Każda z nich skupia się po prostu na innych aspektach. Owszem, negują się w tej kwestii. Ale to nie znaczy że i tu i tu nie ma kszty prawdy. 

Grunt to nie przywiązywać się do jednej teorii i też jej wszystko zawierzać, być moze że wcześniej popełniłam ten błąd. Generalnie warto trzymać zdrowy dystans do jakiejkowiek typologii, życie potrafi zaskakiwać. 

Zaczęłam sie bardziej w siebie zagębiać i za bardzo patrzyłam na potrzeby partnera niż swoje w pewnym momencie, przestając być ze sobą do końca szczerą. Moje serce za bardzo zaczęło się dopominać o to co w sobie tłumiłam.

To co przedstawia MBTI teraz w mojej sytuacji bardziej jest adekwatne, co nie zmienia faktu, że kwestia z byłym też jest prawdą ale do pewnego poziomu. Na wyższym poziomie świadomości dochodzi do zgrzytu. Za dużo wdardło się różnic i jednak nie było tego rdzenia. 

 

Staram się otworzyć umysł na jeszcze więcej możliwości i badam te typologie teraz pod innym kątem. Zobaczymy jakie bedą tego efekty. 

Jeśli kogoś uraziłam swoim rzekomym krytykanctwem, to z góry bardzio przepraszam. 

 

 

 

20 hours ago, Lucid said:

wpisuje się w 4 i 5"

w 4w5 czy 4 i 5? ;) to dwie różne kwestie. :D 

Możesz być 4w5 czyli czwórką ze skrzydłem 5 co znaczy, że Twoje główne motywacje i lęki są odpowiednie dla typu Indywidualisty(tragicznego romantyka) czyli "czwórki" ale masz też niektóre cechy "piątki".  albo możesz być 5w4 czyli obserwatorem i mieć jego motywacje lub lęki, z kolei mieć parę cech "czwórki". 

Więcej info na ten temat znajdziesz w wątku o enneagramie. Przygotuj się na dość obszerną lekturę. Temat ten porusza mnóstwo kwestii. 

@Lucid Zgłoszę się niebawem z pytaniami zatem. :D Postaram się nie być upierdliwa. :D 

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minutes ago, Hippie said:

w 4w5 czy 4 i 5? ;) to dwie różne kwestie. :D 

W teście było napisanie 4 i 5. Oba te opisy w jakimś stopniu pasują. :P 

Przeczytałem opisy i 5 bardziej pasuje. Więc obstawiałbym to 5 z cechami 4, haha, przypadki :D 

Edytowane przez Lucid
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.