Skocz do zawartości

Zostałem okradziony


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie zostałem okradziony przez państwo polskie rękoma nowych złodziei:

 

https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/zawal-na-orlenie-wartosc-rynkowa-w-dol-o-prawie-7-mld-zl/y1j4fcl

 

Jako akcjonariusz Orlenu dołożę się do nowego programu rządowego. Akcje spadły dziś o niemal 8%. Dziękuję wam wielce, o wy uczciwcy. 

  • Smutny 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sprzedaj. Po co lamentujesz. Realizowałem straty po 30 i więcej % i tak jestem na plusie. Nie zostałeś okradziony, ale podjąłeś ryzyko inwestycyjne. I tak 8% to jest nic. CDPR poleciał ze 170 niedawno na 103 w około 2 tygodnie. 8%, śmiechu warte xD Ewentualnie spójrz na Pepco, co się odpierdalało lub na Kernelu. Mafia mafią pogania. Orlen zostanie ustabilizowany, bo jest zbyt duży, zbyt wiele wałów się tam kręci, żeby mieli potracić. Politykernia tam siedzi na grubo prawdopodobnie. Na tym aktywie wiecznie trend boczny. Nic nie wskazuje, żeby to miało się zmienić w najbliższych latach. Niech Cię pocieszy fakt, że na KGHM większe wały kręcono i dosłownie przepierdolono tam milirady na zakup nierentownej kopalni. Pamiętasz to? :)

 

Albo PBG pamiętasz, co stadion narodowy budowali z hydrobudową to tych spółek już kurwa nie ma :D A ty 8% przeżywasz. Weź daj spokój.

Edytowane przez mac
  • Like 9
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Roman Ungern von Sternberg napisał(a):

@mac ja nie narzekam i nie płaczę, nie dbam o tę 8% straty. Chciałem tylko zrobić dramę w której "uczciwi, fachowcy" zaczynają swoje rządy od ewidentnego skoku na kasę.

Koalicja myśli nad tym ministrem finansów https://www.bankier.pl/wiadomosc/Andrzej-Domanski-nowym-ministrem-finansow-To-faworyt-8643126.html

 

Jak to się potwierdzi to wszystkie pozycje chcę pozamykać do nowego roku, bo rozpierdolą rynek kapitałowy prawdopodobnie i ściągną tyle hajsu, ile się tylko da. Specjalistę rynku kapitałowego powołuje się potencjalnie na ministra finansów tylko z jednego powodu, żeby zarżnąć to, co ma jeszcze jakikolwiek kapitał do finansowania deficytu. Jak dla mnie to będzie zmierzch spółek skarbu państwa. Może już się zaczyna. Zauważ, kiedy news został opublikowany i zobacz, co się teraz dzieje :) Mi to przypomina powrót do przeszłości.

Edytowane przez mac
  • Like 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roman Ungern von Sternberg też jestem zainteresowany Orlenem, ale raczej z punktu widzenia obserwatora. Niepopularna opinia jest taka, że dobrze rozwijali spółkę w ostatnich latach i ciekawe projekty tam się realizowały/realizują + ekspansja międzynarodowa. To był dobry kierunek, a sam Obajtek, co by o nim nie mówić to dobry, może i właściwy prezio dla tej firmy. Już kilka osób mi taki wniosek potwierdziło.

 

Najgorsze w tym jebanym kraju jest to, że nie ma żadnych założeń strategicznych, planów, ciągłości władzy, ciągłości administracyjnej, tylko ciągle pierdolony chaos i jeden drugiemu anuluje decyzje. Trwa to od lat, a na rynku kapitałowym widać wyraźnie, co zostało rozjebane. Niestety spółki, które wchodziły we współpracę z rządem prawie zawsze bankrutowały lub traciły całkowicie konkurencyjność.

 

A kazus Kernela pokazuje na dzień dzisiejszy, że inwestorów można wyjebać do zera bez żadnych konsekwencji. Wystarczy emisja akcji dla ograniczonego akcjonariatu, która wartościowo rozmydli prawa głosu. Śledzę ten syf od 1997 roku z pewnymi ograniczeniami wieku, ale już wszystko widziałem. Teraz jeszcze nie jest tak źle. Chociaż jakieś info było. Przypomnij sobie czasy, w których nawet nie wiedziałeś, co się odpierdala lub zarządy spółek kłamały w żywe oczy na spotkaniach z inwestorami.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Roman Ungern von Sternberg coś tam było o podatku od nadmiarowych zysków, ale szybko się z tego wycofali. Jeżeli chodzi o Sasina to mocno wyjebało, ale w górę spółki energetyczne. PGE po jakiejś wypowiedzi Sasina chyba 14% jednego dnia poszło. Już nie pamiętam kontekstu. Ale prawdą jest, że swoimi tekstami Sasin manipulował kursami spółek za co powinien siedzieć i nie tylko za to.

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skarb państwa to jest bardzo chytry akcjonariusz, który nie lubi dzielić się zyskami po równo na akcję z innymi udziałowcami. Gdy ma się 50% spółki, to można zyskać 50% sumy dywidendy, a jak jest się skarbem państwa, to dowala się podatek celowy dla tej spółki (np. KGHM podatek od kopalin czy teraz Orlen), który odpowiednio zmniejszy zysk - wtedy do skarbu państwa trafi nie 50% zysku z dywidendy, a na przykład 90% (podatek celowy + znacznie zmniejszona dywidenda od zmniejszonego podatkiem zysku). Dla reszty zostają ochłapy.

 

Gorąco odradzam ładowanie zbyt dużego kapitału w spółki skarbu państwa. Ryzyko wydymania już i tak niemałe na naszej GPW (choćby słusznie wspomniany Kernel, skurwysyństwo czystej wody) dodatkowo rośnie i nie zna się dnia ani godziny. Kiedyś miałem inne zdanie, ale paręnaście lat obserwacji rynku utwierdziło mnie w przekonaniu, żeby trzymać się od spółek SP raczej dalej, niż bliżej.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o GPW to wdupiłem już gdzieś pewnie z 10%. To był edge case związany z polską spółką, która rośnie i ma dobre wyniki finansowe. Jednak wycofano możliwość kupowania akcji przez co wycena zaczęła lecieć na zbity pysk. Tłumaczenia są, że wszystko przez spadek wartości dolara, ale uj wie co to za przekręty. Z obawy przed spadkiem ponad 20% i zamrożeniem pieniędzy sprzedałem ze stratą. To była gorzka lekcja i przekonanie się, że giełda przede wszystkim polska to instytucja, która może łatwo być manipulowana. Co więcej miałem pomysł by obstawić Orlen, na szczęście tego nie zrobiłem. Teraz jak PO dochodzi do władzy to będzie wszędzie pewnie ostra jazda bez trzymanki ze spadkami. Sytuację ratuję tylko fakt, że postawiłem na pewne spółki amerykańskie, które mimo moich strat na GPW, wciąż sprawiają, że wychodzę na plus. Cieszę się też, że większość zasobów poszło w obligacje. Przy najbliżej okazji sprzedam resztę polskich aktywów i większość chyba postawię na ETF w euro. Polskie spółki poza kilkoma wyjątkami to jak dla mnie wielkie rozczarowanie.

 

Edytowane przez Ksanti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Edwin to wszystko ma niestety/stety dwie strony medalu. Inwestorzy, mniejszy akcjonariat to też zwykłe, chciwe kurwy. Wyobraź sobie, że mały akcjonariat z problemami często zgłasza się do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, bo to jedna z niewielu instytucji w kraju, która podejmuje walkę prawną z dużymi podmiotami, piszą wnioski i tak dalej. W przypadku dużych afer praktycznie zawsze okazywało się, że akcjonariat chciał, żeby za darmo zapierdalała pomoc prawna i nikt nie chciał finansować walki prawnej na poważnie. Stąd wyobrażenie, że ten duży to taki zły, a ten mały to zawsze w dupie. Wcale tak nie jest. Ci mali to takie same kurwy bez polotu, chciwe i złośliwe najczęściej i próbują przenieść na innych odpowiedzialność. Frankowicze to jeden z idealnych przykładów takiego zachowania. Jak się dupsko zaczęło palić to trzeba było koło ratunkowe rzucić.

 

Kiedy eksperci SII przedstawili analizy, też w przypadku Kernela to tam akcjonariat miał w dupalu większą walkę i płacenie hajsu za pogłębione analizy prawne. Ludzie chcieli, żeby składka jakaś śmieszna kilkaset złotych rocznie finansowała światowej praktycznie klasy pomoc prawną. Wszyscy na rynku kapitałowym, w finansach to jebani hipokryci. Ja to wiem na pewno. Wywodzę się zawodowo z bankowości. A tam takie kurwy były, że wolę być biedny niż patrzeć na fałszywe ryje. Ale tak jest wszędzie.

56 minut temu, Edwin napisał(a):

Skarb państwa to jest bardzo chytry akcjonariusz

Brałem lata temu udział w debiucie PGE. Nawet się kredytowałem, żeby nabyć więcej akcji. Po tygodniu wypierdoliłem wszystko ze stratą. Czytałem prospekt i po latach stwierdzam, że był całkowicie zafałszowany. Ktoś poniósł odpowiedzialność za to? Nie :) Na debiucie to gówno latało za 25.9. Dzisiaj 8.33. Przecież to nadaje się na kryminał. 

Edytowane przez mac
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym się wyzłośliwiać, że wielokrotnie pisałem, gdzie sięgają ręce polityka tam nie warto inwestować. 

 

@mac ludzie nie widzą związku pomiędzy tym jak wygląda u nas rynek kapitałowy, a wysokość ich emerytur. Nie mówiąc o bardziej skomplikowanych zależnościach.

 

Mało kto pamięta, o co chodziło w sprawie, kiedy to szef KNF (najważniejszy policjant na rynku kapitałowym) zażądał 40 mln łapówki, od właściciela jednego z banków. No ale gość jest nominowany przez najlepszy rząd po 89, więc po co drążyć. Za to prawie każdy pamięta, co Ewka (to był ten sam miesiąc, więc nie można mówić o różnicy czasu) Kopacz bredziła o dinozaurach. Większość ludzi ma siano zamiast mózgu, nie ma się co przejmować. 

 

ps. takie rzeczy jak Kernel dzieją się regularnie na NewConnect i Komisja też tam nie zagląda.

 

ps2. Polecam wywiad u Tomasz Drwala (tak na marginesie świetny kanał) "Czy w Polsce istnieje mafia finansowa" i wywiad z Gąsiorowskim (tym od Art-B) na kanale Jana Pińskiego. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Piter_1982 napisał(a):

Większość ludzi ma siano zamiast mózgu, nie ma się co przejmować.

W czasie covidozy zrozumiałem, że ludzie to najgorszy gatunek na tej planecie. Zobaczyłem prawdę o człowieku na własne oczy. A całe życie miałem przekonanie, że jednak ludzie nie są tacy źli. Teraz wiem, że są jeszcze gorsi. Covidoza otworzyła mi oczy na mnóstwo spraw.

 

Siano zamiast mózgu to za mało powiedziane. Teraz wszędzie i u każdego widzę strach oraz maksymalną chęć przeniesienia odpowiedzialności, rozmycie odpowiedzialności. Ludzie ze strachu zrobią najgorsze gówno i się od razu usprawiedliwią. Nikt nie porusza takich spraw, bo każdy się boi, wręcz sra ze strachu.

 

Jeżeli chodzi o KNF to śmiechu warta instytucja upolityczniona do granic możliwości. Sam fakt, że wystąpiła afera kredytów frankowych pod ich nosem bezpośrednio, dosłownie zlecona odgórnie to już dużo mówi. A z Leszkiem Czarneckim sprawa i afera korupcyjna to prawdopodobnie i tak wierzchołek politycznej, mafijnej góry gówna. Strach się przy tym kręcić w ogóle.

 

Wszystko można zrobić i robią. Amber Gold, frankowicze, krótka sprzedaż, fundusze inwestycyjne przekładające obligacje z rąk do rąk za prowizję, powszechna korupcja, tworzenie oddziałów w KNF, które kurwa nic nie robią i są dosłownie od niczego :) Niczym się nie różnimy od ruskiego miru. Albo, że na giełdzie mogą funkcjonować spółki z zarządem kurwa w krajach, gdzie KNF i polskie prawo nie ma nic do powiedzenia :D A oni sobie mogą zrobić wszystko, łącznie z emisją nowych akcji, żeby rozmyć prawa innych akcjonariuszy. No przecież to jest kurwa żart, szczególnie dla człowieka wykształconego ekonomicznie w jakikolwiek sposób. Czyli zakładasz spółeczkę w jakimś kraju, ściągasz hajs tutaj, kończysz działalność, nie robisz nic, tylko zmieniasz strukturę akcjonariatu, robisz wielką kupę na stole i do widzenia. Nikt nie wie, gdzie podziały się miliardowe wyceny i kapitał xD

Edytowane przez mac
  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, mac napisał(a):

Niczym się nie różnimy od ruskiego miru. Albo, że na giełdzie mogą funkcjonować spółki z zarządem kurwa w krajach, gdzie KNF i polskie prawo nie ma nic do powiedzenia :D A oni sobie mogą zrobić wszystko, łącznie z emisją nowych akcji, żeby rozmyć prawa innych akcjonariuszy. No przecież to jest kurwa żart, szczególnie dla człowieka wykształconego ekonomicznie w jakikolwiek sposób. Czyli zakładasz spółeczkę w jakimś kraju, ściągasz hajs tutaj, kończysz działalność, nie robisz nic, tylko zmieniasz strukturę akcjonariatu, robisz wielką kupę na stole i do widzenia. Nikt nie wie, gdzie podziały się miliardowe wyceny i kapitał xD

 

Jeśli spółka zagraniczna chce pozyskać środki od polskich inwestorów i wypłacić im potem dywidendę, to nie widzę przeciwskazań. Jednak przepisy powinny być jasne i jak najmniej zależne od oceny urzędniczej (bo to tworzy pokusę korupcji). InPost jest notowany na giełdzie w Amsterdamie. Firma, która ma szansę na globalny sukces pomimo faktu, a nie dzięki temu, że jest z Polski. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż… to, że rozwalą polskie spółki było do przewidzenia.
 

Najważniejsze, że Hołownia „masakruje” w sejmie tych niedobrych pisiorów!

Kaczor jaki załamany! Haha! Z kotem sam będzie siedział! 

Na prezydenta natomiast zagłosuje na przystojniejszego za radą znajomej. 
 

Myślę, że dobra akcja medialna i sam malarz z Wiednia by mógł wygrać byle kaczce dogryźć.
W końcu to nasza cecha narodowa, wyśmiać jakiegoś „debila”.  
 

Teraz ino czekać, aż wprowadzą euro i znowu powrócimy do pensji 7 stówek. 
Ważne, że będzie nowocześnie, postępowo. 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 hours ago, mac said:

W czasie covidozy zrozumiałem, że ludzie to najgorszy gatunek na tej planecie. Zobaczyłem prawdę o człowieku na własne oczy.

Pozwolono nam zobaczyć "prawdę".

W ramach przygotowań.

Bo jak zawsze, lekarstwem na nadmiar "państwa" będzie jeszcze więcej "państwa" (tylko pod nowym szyldem, słownictwem, hasełkami i flagami).

 

17 hours ago, mac said:

Orlen zostanie ustabilizowany, bo jest zbyt duży, zbyt wiele wałów się tam kręci, żeby mieli potracić. Politykernia tam siedzi na grubo prawdopodobnie.

Pytanie tylko przed, czy już PO tym, jak większość akcji kupią tanio Niemcy ci-co-trzeba.

Bo inwestycja w wybory MUSI się zwrócić. Wszystkim - poza wyborcami/podatnikami.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Kespert ja już wiem wewnętrzne, że żyjemy cały czas w dżungli i się walczy z każdym na śmierć i życie. Odkąd ZUS pochwalił się nadmiarowymi zgonami w kontekście wzrostu średniej emerytury to już wiem, kto jest głównym wrogiem. Jak mówię walka na śmierć i życie. Małpy mają lepszą organizację społeczeństwa od nas.

 

Jeżeli chodzi o Orlen to za bardzo się rozwinął w polskich realiach. 40% przychodów płynie zza granicy, co oznacza wzmożoną walkę konkurencyjną z ogromnymi koncernami. To już ostatnie chwile tej spółki w takiej postaci. Sprywatyzują i rozkradną, przecież to oczywiste do czego dojdzie. Ostatnie info na to jasno wskazuje. Szybko zaczęli :) Doceniam, że pokazują prawdziwą twarz bez pierdolenia się.

Edytowane przez mac
  • Like 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.