Skocz do zawartości

Czy WIERZYSZ, że żyjesz na kręcącej się kuli?


EMKEJ

Czy WIERZYSZ ,że żyjesz na kręcącej się kuli ?  

77 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Czy wierzysz ,że żyjesz na kręcącej się 1667 km/h kuli lecącej w "kosmos" ~30 000 km/h , a magiczna siła zwana grawitacją trzyma morza i oceany przymocowane do góry nogami aby się nie wylały w próżnie ?

    • Oczywiście, bez mrugnięcia okiem biorę te teorie w ciemno!
    • Coś tu nie gra o_O


Rekomendowane odpowiedzi

@EMKEJ 

1 godzinę temu, EMKEJ napisał:

Bracia czy w moim pytaniu jest błąd ?

Brak spacji między d a znakiem zapytania, dałem Ci do przeczytania materiał, ale nie chciało się przeczytać, co?

 

A w tytule było brak spacji przed przecinkiem i po słowie wierzysz, i brak spacji przed końcowym znakiem zapytania.

 

Znasz już zasady, raz odpuściłem następnym razem lecą warny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, wrotycz said:

Każdy to może zobaczyć nad morzem albo dużym zbiornikiem wodnym (10+km) w postaci ewidentnej, widocznej, namacalnej krzywizny.

 

2 hours ago, Myrmidon said:

10km, ba nawet 100 km nie jest odległością, na której można zobaczyć krzywiznę naszej planety.

 

To jak w końcu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Myrmidon napisał:

po pierwszym szczepieniu

A konkretnie przeciwko czemu było to szczepienie? W pierwszej dobie jest gruźlica i WZW - o które chodzi w Twoim przypadku?

11 minut temu, Myrmidon napisał:

Poznałem wielu ludzi ze środowiska medycznego, nikt z nich nie szczepi swoich dzieci.

Uściślijmy - wielu ludzi ze środowiska medycznego (kim oni włąściwie są? lekarze? pielęgniarki? położne? technicy medyczni? ratownicy?), których poznałeś, nie szczepi swoich dzieci absolutnie na nic - zgadza się? Kolejne pytanie - w jakich okolicznościach poznałeś tych ludzi?

 

@Marek Kotoński To są wzmianki o szczepieniu przeciwko grypie, a z Twojej wypowiedzi można wnioskować, że chodzi o wszystkie szczepienia. Sam też wspominasz, że większość jest super. Także widzę tu pewną niespójność. Miałem nadzieję na materiały dotyczące szczepień obowiązkowych jak gruźlica, pneumokoki, błonica, krztusiec, polio, odra, tężec, WZW. Że szczepionka przeciwko grypie jest niewiele warta to żadna nowość ani tajemnica, tylko że nijak się to nie przekłada na inne szczepionki. W historii wiele leków nie wypaliło, ale to nie znaczy, że wszystkie leki są do bani i nieskuteczne. Biega tylko o to, żeby oddzielić ziarna od plew, a do tego potrzebne są rzetelne i konkretne dane.

 

BTW - histeryzowanie o grypie ma podstawy statystyczne, które można sobie zobaczyć tu:

http://wwwold.pzh.gov.pl/oldpage/epimeld/grypa/index.htm

Tak się kształtuje zapadalność na grypę w poszczególnych sezonach (wrz-sie):

Ryc_3.jpg

Swoją drogą, z tej statystyki można wnosić, że im więcej się na grypę szczepi, tym więcej ludzi choruje ?

 

Sorki za offtop. Wracam do tematu:

No jak niby Ziemia ma być kulą??? Przecież  w takiej Australii ludzie by pospadali :P

I niby jak się kręci? Jak podskoczę, to ląduję w tym samym miejscu, a jakby się kręciłą, to by się przekręciła o kawałek pode mną, co nie? :P

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@EMKEJ

 

Poczytaj o zjawisku dystorsji...

 

A dlaczego w południe w upalny dzień słońce wydaje się być małym punktem a o złotej godzinie ma optycznie wielkość naleśnika na horyzoncie?

Czy odległość Ziemi od Słońca maleje i wzrasta cyklicznie co kilka godzin? To samo z księżycem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Jerzy napisał:

No jak niby Ziemia ma być kulą??? Przecież  w takiej Australii ludzie by pospadali :P

I niby jak się kręci? Jak podskoczę, to ląduję w tym samym miejscu, a jakby się kręciłą, to by się przekręciła o kawałek pode mną, co nie? :P

Jestem człowiekiem prostym, wierze w zabobony i czary. Przekonałeś mnie !! ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, EMKEJ napisał:

@Myrmidon

 

Ale brat widział te zakrzywienie więc o co Ci chodzi ?

To tylko złudzenie spowodowane kulistą budową oka oraz warunkami atmosferycznymi.

Czysta fizyka i nic więcej.

Ludzkie oko to tez obiektyw szerokokątny, w większości przypadków jednak mózg potrafi wprowadzić korekty dla widzenia bliskiego pola.

Dla szerokiego planu w oddali niestety jest już gorzej.

Jak zrobisz zdjęcie rybim okiem to musisz w Lightroomie wprowadzić parametry obiektywu, aby program mógł zniwelować dystorsję, zniekształcenia vertical i horizontal...

 

Jak oglądasz nad morzem w oddali statek, to wydaje się, że widać tylko czubek żagla...

Ale gdy spojrzysz przez teleskop okazuje się, że widać tez cały kadłub.

Edytowane przez Myrmidon
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Myrmidon napisał:

Jak oglądasz nad morzem w oddali statek, to wydaje się, że widać tylko czubek żagla...

Ale gdy spojrzysz przez teleskop okazuje się, że widać tez cały kadłub.

Masz rację, znalazłem na to nawet dowód:

 

 

a nawet dwa:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Kim Un Jest? said:

To co widzicie, a o czym mowa, to efekt zakrzywienia płaszczyzny Ziemi. Czyli np. żagle łodzi, część budynku na odległej wyspie, ale nie bezpośrednio krzywizna, tego nawet przez lornetkę nie zobaczysz.

Masz rację. Jak mierzysz prąd, to też mierzysz efekt jego działania a nie sam prąd bo prądu nie widać, elektronów płynących w drucie nie widać. Więc to prawda, mierzysz efekt działania.

I przez dobrą lornetkę zobaczysz. A przez teleskop to już w ogóle. Z odległości 10km obiekty obiekty będą ~2 metrów "pod wodą".

 

Można to policzyć w ten sposób:

 

calc-method.png

 

Tu: źródło earthcalc z githuba i kalkulator krzywizny Ziemi (po polsku). Tu nawet bardziej przystępnie wyjaśnione i z obrazkami i również po polsku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, wrotycz napisał:

Masz rację. Jak mierzysz prąd, to też mierzysz efekt jego działania a nie sam prąd bo prądu nie widać, elektronów płynących w drucie nie widać. Więc to prawda, mierzysz efekt działania.

I przez dobrą lornetkę zobaczysz. A przez teleskop to już w ogóle. Z odległości 10km obiekty obiekty będą ~2 metrów "pod wodą".

 

Można to policzyć w ten sposób:

 

calc-method.png

 

Tu: źródło earthcalc z githuba i kalkulator krzywizny Ziemi (po polsku). Tu nawet bardziej przystępnie wyjaśnione i z obrazkami i również po polsku.

 

Dzięki za grafikę, przyda się ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, Myrmidon napisał:

oglądasz nad morzem w oddali statek, to wydaje się, że widać tylko czubek żagla...

Ale gdy spojrzysz przez teleskop okazuje się, że widać tez cały kadłub.

Choć tu nie do końca, bo przez przyrząd z odpowiednim powiększeniem widać efekt zakrzywienia, jest sporo filmów i zdjęć to potwierdzających.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Kim Un Jest? napisał:

Choć tu nie do końca, bo przez przyrząd z odpowiednim powiększeniem widać efekt zakrzywienia, jest sporo filmów i zdjęć to potwierdzających.

Dobry obiektyw o ogniskowej kilkuset mm i z dobrym światłem pokarze wszystko jak należy. Mało kogo jednak na taki sprzęt stać. Ale są dostępne testy szkieł, gdzie efekt ten jest doskonale pokazany.

Zrób zdjęcie tego samego obiektu szkłem 35mm i portretówką 105mm. Różnicę zobaczysz natychmiast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, Tatarus napisał:

Masz rację, znalazłem na to nawet dowód:

 

Łeż to !!

Przecież każdy wie iż Księżyc krążąc wokół płaskiej Ziemi przyciąga w w górę wody morskie tworząc menisk i to jest przyczyna tego efektu. 

Na szczęście bo inaczej rozlałyby się przez Krawędź Świata i runęły w Pustkę!

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzki wzrok sięga 3,57*√h kilometrów. To „h” to wysokość wzroku podana w metrach. Dla obserwatora, który ma oczy na wysokości 1,85 m wychodzi nam pierwiastek z 1,85 pomnożony przez 3,57 czyli około 4,86 km. A więc dla przeciętnego człowieka stojącego na ziemi widnokrąg jest oddalony zaledwie o niecałe 5 kilometrów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, EMKEJ napisał:

Bracia czy w moim pytaniu jest błąd ?

1. Ziemia kręci się z prędkością obrotową ~15,041 ''/s, prędkość liniowa na równiku to jednak nieco inna wielkość fizyczna.

2. Ziemia nie jest kulą, tylko elipsoidą (obrotową).

3. 30 000 km/h względem czego? Słońca, centrum Drogi Mlecznej, sąsiednich galaktyk?

4. Jest gdzieś takie miejsce na naszej planecie, gdzie morze jest do góry nogami? ;)

 

1 godzinę temu, Myrmidon napisał:

Poznałem wielu ludzi ze środowiska medycznego, nikt z nich nie szczepi swoich dzieci.

To jest ciekawe, aż dziw, że o tym nigdy nie słyszałem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Ancalagon

Mój kumpel organizuje w całej Europie sympozja medyczne, pomagam mu w tym przedsięwzięciu od strony informatycznej.

Rozmawiałem z wieloma uczestnikami, ludzie z zachodu przyznają wprost, że nie szczepią swoich bliskich, w Polsce oficjalnie nikt tego nie przyzna, ale po cichu jak nikt nie słyszy tez da się co nieco dowiedzieć.

Edytowane przez Myrmidon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Kim Un Jest? napisał:

Tak, tylko chodzi mi o sam fakt krzywizny. Jeśli obserwator jest 0 m n.p.m (+/- wysokość oczu) obiekt obserwowany również, dzieli ich akwen morski, to na odpowiedniej odległości (wg wzorów podanych przez @wrotycz ) będziesz widział obiekt minus wysokość zakrzywienia.

Można zrobić jeszcze jedno doświadczenie.

Jeżeli zrobisz zdjęcie morza szkłem szerokokątnym stojąc wyprostowanym i umieścisz horyzont w dolnej części kadru, to wada obiektywu uwydatni się właśnie poprzez "kulistość" ku dołowi.

Natomiast spróbuj później zrobić to samo zdjęcie umieszczając aparat bezpośrednio na pisaku. Morze będzie bo bokach zakrzywione do góry ;)

Edytowane przez Myrmidon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Myrmidon

Na które nie szczepią? Na obowiązkowe, na grypę?

 

Wedle tego artykułu (wątpię, by od tego czasu była jakaś rewolucja) Twoje tezy trochę odbiegają od rzeczywistości.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16263976

Oczywiście przydałyby się podobne badania obejmujące więcej krajów.

 

@EMKEJ

Policz sobie odpowiednią całkę to będziesz wiedział, dlaczego ta siła jest skierowana do środka kuli ;)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja zawsze myślałem, że ziemia umiejscowiona jest na słoniach, które to z kolei umiejscowione są na żółwiu.

 

Nawet znalazłem grafikę: https://en.wikipedia.org/wiki/World_Turtle#/media/File:PSM_V10_D562_The_hindoo_earth.jpg

 

Nie wierzę wam, nikt mnie nie oszuka, że ziemia jest kulą ani tym bardziej elipsoidą, bo jakbym pojechał do Australii to bym spadł w otchłań bo przecież Australia byłaby do góry nogami ?

Edytowane przez samotny_wilk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.