Skocz do zawartości

Uważacie, że ludzie są raczej dobrzy czy raczej źli?


Rekomendowane odpowiedzi

Nie możesz przykładać miary moralnej do kogoś, kto nie słyszał o zasadach. Niedźwiedź nie zagryzie Cię, bo jest zły, tylko targają nim instynkty jak strach, głód, obawa o potomstwo, obrona terytorium itd. Działa wg. programu na przetrwanie. Człowiek stworzył kulturę i różne systemy wartości na wyższych piętrach, choć najczęściej (choć nie zawsze) w razie zagrożenia bytu instynkty biorą gorę. Przykład z naszej historii: pomoc żydom podczas okupacji z punktu widzenia przetrwania była zupełnie bez sensu. Kalkulując nie można w żaden sposób dojść do wniosku, żeby im pomagać. Jednak jakieś wyższe niż instynkt pobudki były. To było wychowanie katolickie, czy chrześcijańskie. W drugą stronę było by to możliwe? Nie, bo wychowanie żydowskie stoi na innych podstawach.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Większość największych zwycięstw i porażek w historii ludzkości nie bierze się stąd, że ludzie są z natury dobrzy czy źli, tylko stąd, że ludzie są z natury ludźmi."

Nie da się stworzyć jakiejś uniwersalnej definicji, według której można by oceniać, co jest dobre, a co złe. Dlatego nie można ocenić, czy ludzie są dobrze czy źli, bo co to właściwie znaczy?

Ja osobiście uważam, że ludzie mają po prostu ludzką naturę i to nie jest złe, nie jest dobre, ale jest powodem, żeby być w stosunku do ludzi czujnym.

Ale myślę, że im bardziej człowiek jest świadomy swojej naturyzm tym bardziej jest w stanie nad nią panować.

Psychopaci, socjopaci zazwyczaj są perfekcyjnymi członkami społeczeństwa. Dopuki nie wyjdzie, że oskórowali sąsiada w piwnicy, wtedy nikt nie rozumie, co się stało, bo "to taki dobry chłopak był". Zgadzam się z przedmówcą. Ci najcichsi, to ci najbardziej powaleni. Zazwyczaj przynajmniej.

 

Co do trawnika. Instynkt stadny? I zazwyczaj jest wydeptany na najkrótszej drodze, jakimś niby-skrócie, więc lenistwo. Bardziej bym szedł w lenistwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Wypas napisał:

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na trawniku istnieje wydeptana ścieżka,idealnie wydeptana trawa w tym samym miejscu. To znaczy, że wszyscy tędy szli. Teraz pytanie, dlaczego.

Ja się zastanawiałam. Odpowiedź prosta - bo ba skróty szybciej i łatwiej.

 

Btw. Jako nastolatka dostałam upomnienie od policjanta za przejscie po ścieżce, gdyż jak powiedział "tę ścieżkę wydeptali tacy ludzie jak ty". 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy jest jedynie projekcją czasu i miejsca, w którym przyszło mu żyć, ktoś kto wychował się w rodzinie patologicznej w nieciekawej dzielnicy prawdopodobnie źle skończy, ktoś kto wychował się w rodzinie prawników albo lekarzy ma raczej ustawiony żywot, syn pAłkownikowa nie zostanie generałem gdyż, ponieważ, albowiem generał też ma syna itd itp

Prosty przykład - załóżmy, że wszystko było w waszym życiu takie same z wyjątkiem jednej rzeczy a mianowicie wasi rodzice kupili by mieszkanie w innej części miasta - mielibyście innych znajomych rówieśników, trafilibyście do innej szkoły, mielibyście inne doświadczenia życiowe w czasie dorastania i socjalizacji - w rezultacie bylibyście zupełnie kimś innym niż teraz.

Edytowane przez Ace of Spades
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, deomi napisał:

A gdyby rozbić tą grupę na kobiety i meżczyzn?

 

To facet dostałby bana za trolling, a baba pierdu-pierdu 5 stron gówna i wszyscy zadowoleni.

Naprawdę żaden mod nie jest w stanie zaproponować dyskusji z konkretną i sensowną tezą, że puszcza się takie gówno wątki, żeby trochę ruchu zrobić? Bez jaj...

 

To jest na zasadzie:

Co? Gówno!

Zapraszam do luźnej dyskusji.

  • Like 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Exar napisał:

To facet dostałby bana za trolling, a baba pierdu-pierdu 5 stron gówna i wszyscy zadowoleni.

Naprawdę żaden mod nie jest w stanie zaproponować dyskusji z konkretną i sensowną tezą, że puszcza się takie gówno wątki, żeby trochę ruchu zrobić? Bez jaj...

Jedyna możliwa reakcja na sukces Piasta Gliwice i Waldemara Fornalika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Wypas napisał:

Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego na trawniku istnieje wydeptana ścieżka,idealnie wydeptana trawa w tym samym miejscu. To znaczy, że wszyscy tędy szli. Teraz pytanie, dlaczego.

Minimalizacja wydatkowania energii za tym stoi :)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Ważniak napisał:

Jung rzecze, iż: "and the less it is (shadow/cień) embodied in the individual's conscious life, the blacker and denser it is"

Jung wyrażał bardzo ciekawy pogląd, z którym w stu procentach się zgadzam - dopóki nie zobaczysz w sobie nazisty (spotkasz się ze swoim cieniem) nie możesz nazywać siebie dobrym człowiekiem. Bo tak naprawdę nie masz żadnego wyboru, czynisz dobrze ponieważ nauczono Cię czynić dobrze. Społeczeństwo wcisnęło Ci do głowy nie działające zasady moralne, które w dużej mierze służą kontrolowaniu Cię poczuciem winy. Z chwilą kiedy akceptujesz w sobie podłego człowieka nie dość, że po raz pierwszy dostajesz prawdziwą wolność wyboru to przy okazji oswoiłeś w końcu wewnętrznego potwora. Bo dobro wynikające tylko ze słabości człowieka nie jest żadnym dobrem. 

13 godzin temu, Ważniak napisał:

Zawsze wypatruj najspokojniejszej osoby w towarzystwie; od razu będziesz wiedziała, kto jest najbardziej popierdolony.

Zgadzam się. Jestem najspokojniejszą osobą, dość wolno nawiązuję kontakty, zawsze przyglądając się z boku. Jaja zaczynają się jak ktoś mnie poznaje bliżej. 

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czlowiek nie jest zwierzeciem.

Kiedys mi sie wydawalo ze ludzie sa zli, ale odkad sie nawrocilem zaczeli mi sie wydawac dobrzy i piekni.

Jesli postepuja zle to tlumacze sobie ze to przez swoj egoizm, glupote lub zaburzenia emocjonalne/psychiczne. Moim zdaniem zdrowy czlowiek nie zrobi drugiemu krzywdy z premedytacja, jesli nie bedzie mial z tego korzysci.

Edytowane przez pytamowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, pytamowiec napisał:

Moim zdaniem zdrowy czlowiek nie zrobi drugiemu krzywdy z premedytacja, jesli nie bedzie mial z tego korzysci.

Przecież nikt nie krzywdzi bez korzyści /chyba że przypadkowo/, nawet najwięksi psychopaci i socjopaci robią to dla własnej przyjemności lub też jakichkolwiek doznań jakie lęgną się w ich głowach. Korzyść nie musi być czymś materialnym lub namacalnym. 

18 minut temu, pytamowiec napisał:

Czlowiek nie jest zwierzeciem.

Człowiek jest zwierzęciem. Rozwiniętym ale nadal zwierzęciem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.