Skocz do zawartości

Orlen kupuje Polska Press


Rekomendowane odpowiedzi

No i jak Wam się podoba poniedziałkowa transakcja najbogatszej spółki Skarbu Państwa : )? Z jednej strony to ruch ciekawy, bo 70% prasy lokalnej w niemieckich rękach to patologia, od lat. Żaden kraj zachodniej Europy nie pozwala na taką koncentrację mediów w rekach zagranicznego kapitału. Z drugiej, ryzyko zrobienia z tych gazet pasa transmisyjnego w rodzaju TVP Info, którego prostacka propaganda sięga wyżyn jest równie wysokie. Ale i tak zabawnie się czuję, obserwując na Twitterze ten lament i ścisk dziennikarskiej dupy. Ojej, nie będzie już poleceń od niemieckiego pana, ale od neo-sanacji.

 

Zamienił stryjek siekierkę na kijek?

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Obliteraror napisał:

Z jednej strony to ruch ciekawy, bo 70% prasy lokalnej w niemieckich rękach to patologia, od lat. Żaden kraj zachodniej Europy nie pozwala na taką koncentrację mediów w rekach zagranicznego kapitału.

 

Czy to nie dlatego, że generalnie kraje zachodniej Europy są znacznie bardziej rozwinięte w wielu aspektach i to od nich wywodzi się bardzo wiele rzeczy? To tak, jakby napisać że Niemcy czy Francuzi mają swoje samochody a my kupujemy "obce", skandal.

 

Godzinę temu, Obliteraror napisał:

Z jednej strony to ruch ciekawy, bo 70% prasy lokalnej w niemieckich rękach to patologia, od lat.

 

Pytanie, jakie pochodzenie kapitału ma rzeczywisty* wpływ na prezentowane treści. Bo w przypadku nowego właściciela nie ma złudzeń, że będzie miało, bo ten właściciel się już wykazał wystarczająco w tej dziedzinie. Wiem, o czym powinno się mówić w TVP, a o czym się nie mówi przez jej skrajne upolitycznienie, co śmieszniejsze przykłady są co najmniej raz w tygodniu. 

 

A o czym miały pisać niemieckie media, a nie pisały? A może maksymalnie wychwalały, Niemcy, zamiast pisać o nich jakąś zatajaną prawdę, o której można poczytać w tych pozostałych 30% nie niemieckich mediów?

 

Warto sobie zrobić rachunek. Ja zrobiłem i wyszło mi, że jednak wolałbym po staremu aczkolwiek też bardziej bym wolał, żeby media były w polskich, niezależnych rękach. 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Obliteraror said:

Zamienił stryjek siekierkę na kijek?

Raczej wydaje się, że Niemcy pozbyli się gorącego kartofla ;) 

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych alarmuje że w samym marcu br. sprzedaż gazet spadła ostrożnie szacując o 30% a wpływy z reklam o 50%. Jakoś mi się nie wydaje, żeby ten trend nie miał się pogłębiać.

Ktoś zrobił świetny interes ;) 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, tytuschrypus napisał:

Czy to nie dlatego, że generalnie kraje zachodniej Europy są znacznie bardziej rozwinięte w wielu aspektach i to od nich wywodzi się bardzo wiele rzeczy? To tak, jakby napisać że Niemcy czy Francuzi mają swoje samochody a my kupujemy "obce", skandal.

 

Na pewno, ale zarówno Niemcy, jak i Francuzi skodyfikowali w swoim systemie prawnym maksymalny próg zagranicznej obecności we własnych mediach. Nie widzę innego powodu, jak bezpieczeństwo państwa. Ja wiem, że prasa (lokalna również) zdycha. Czytelnictwo również, chociaż tutaj widać ciekawą prawidłowość poprzez stały wzrost sprzedaży abonamentowej (nie tylko po cyfrowej Wyborczej). A jak to biznesowo wyjdzie, nie wróżę wielkich sukcesów. Inaczej dawno by kupił to np. Springer czy inny duży gracz. Raczej to była jedna z ostatnich możliwości dostania dobrej ceny, w imię obsesji ideolo neo-sanacji.

 

I jeszcze jedno - z mojego lokalnego podwórka. Taki Dziennik Zachodni, z określoną linią polityczną, grzejący różnych lokalnych wariatów z RAŚ i innych "Europejczyków" itp. wynarodowionych apatrydów. Nie ma prasy bez określonej, zarysowanej linii ideologicznej. Ona może być określona delikatnie, subtelnie, prawie niezauważalnie. Ale jest. Zawsze.

Edytowane przez Obliteraror
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Rnext said:

Raczej wydaje się, że Niemcy pozbyli się gorącego kartofla ;) 

Stowarzyszenie Gazet Lokalnych alarmuje że w samym marcu br. sprzedaż gazet spadła ostrożnie szacując o 30% a wpływy z reklam o 50%. Jakoś mi się nie wydaje, żeby ten trend nie miał się pogłębiać.

Ktoś zrobił świetny interes ;) 

 

No i jeszcze do tego teraz dojdą ogłoszenia parafialne za darmo i obszerne reportaże z drogi krzyżowej. Jak żyć Panie Premierze, jak żyć ?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Obliteraror napisał:

I jeszcze jedno - z mojego lokalnego podwórka. Taki Dziennik Zachodni,

Więc Twoja perspektywa jest może inna, ja tego aż tak nie dostrzegam. Tzn. nic, co jest poza pewną normą czyli tym, że nie ma 100% idealnie obiektywnych mediów bo to jasne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Strona - sukcesy PIS.

2. Strona- kandydat PIS na prezydenta.

3....

4....

 

Mija 3-10 lat 

 

1. Strona - sukcesy PO

2. Strona- kandydat PO na prezydenta.

3....

4....

 

Pamiętajcie, że rząd kupuje również na poczet innych rządów. I z marketingowego (i nie tylko) punktu widzenia, nie jest to wcale taki zły ruch.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Obliteraror said:

zabawnie się czuję, obserwując na Twitterze ten lament i ścisk dziennikarskiej dupy

Patrzę na całą sprawę od drugiej strony - nieważne w zasadzie kto kupił, ale od kogo. Świadomość, że Niemcy pozbyli się swych "pożytecznych idiotów" bez chwili sentymentu czy zastanowienia, niesie pewną nadzieję na przyszłe losy tak zwanej "euro-opozycji". A także kolejny wątek - już dziś w sieci pojawiają się przykłady, jak świeżo kupieni dziennikarze prześcigają się w pisaniu laurek nowym pracodawcom, lub alternatywnie nagle zaczynają lokalną opozycję wyzywać od "miłośników związków LGBT"; muszę zgodzić się z tym co już napisał @mac: część z wykupionego asortymentu to ścierwo dziennikarskie.

1 hour ago, Obliteraror said:

Inaczej dawno by kupił to np. Springer czy inny duży gracz.

Gdzieś mi się obiło o uszy, że Polska Press było na sprzedaż już od dwóch lat, tylko tym razem po raz kolejny obniżono cenę.

24 minutes ago, IBRA said:

Teraz głównie informacje pochodzą z portali internetowych. 

W pakiecie Orlen dostał bodajże pół tysiąca portali internetowych.

Edytowane przez Kespert
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Kespert napisał:

A także kolejny wątek - już dziś w sieci pojawiają się przykłady, jak świeżo kupieni dziennikarze prześcigają się w pisaniu laurek nowym pracodawcom, lub alternatywnie nagle zaczynają lokalną opozycję wyzywać od "miłośników związków LGBT"; muszę zgodzić się z tym co już napisał @mac: część z wykupionego asortymentu to ścierwo dziennikarskie.

Już widziałem :) A będzie tego więcej.

 

5 minut temu, Kespert napisał:

W pakiecie Orlen dostał bodajże pół tysiąca portali internetowych.

 

Kto wie, to może być największa wartość tej transakcji.

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Kespert napisał:

uż dziś w sieci pojawiają się przykłady, jak świeżo kupieni dziennikarze prześcigają się w pisaniu laurek nowym pracodawcom, lub alternatywnie nagle zaczynają lokalną opozycję wyzywać od "miłośników związków LGBT"

Masz jakieś przykłady? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przyjemność pracować w jednej z marek lokalnych :) Pracował przy mnie moderator, który usuwał treści trolli przez bite 8 godzin. Standard w gazecie to plagiaty z blogów pasjonatów (plagiaty słowo w słowo skopiowane do pierdolonej gazety), tłumaczenia maszynowe treści zagranicznych, wytyczne propagandowe, kopiowanie z innych redakcji, temat dnia najczęściej trup, a jak nie ma trupa to się wraca do jakiegoś bagna konfliktowego. Nawet nie macie pojęcia, jaki syf w tych redakcjach się odpierdala. Początki mojej kariery zawodowej, jeżeli to można nazwać "karierą". Dziennikarze zatrudnieni na 3/4 etatu. Linki powstawiane, które w 80% nie działają ? Brak odniesienia do źródeł. Dziennikarze doświadczeni tak pewni siebie, że zostawiają artykuły z literówkami i mają wyjebane ? Daje do druku, nawet nie sprawdza, czy najebała błędów.

 

Jak coś pisać to tylko kontrowersyjnego. Najlepiej kłamać i żeby idioci klikali. Taka myśl przewodnia. Pisz tak, żeby idioci klikali. Tak to działa, takim językiem się tam posługują. Syf kurwa, że głowa mała. Nic, absolutnie nic się nie zmieni, a poziom patologii tylko wzrośnie. Takie redakcje przyciągają specyficzny typ pracowników, ludzi ogólnie zadowolonych z cudzego cierpienia. Boleśnie się o tym przekonałem. Wytyczne idą z góry i chuj. To nie portale informacyjne, tylko blogoidy, czyli serwisy masowe przeznaczone do zarabiania na reklamach. Tylko to się liczy.

 

Teraz pewnie przestawią z reklam na propagandę, więc zmienią się delikatnie wytyczne. Gwarantuję to, bo znam środowisko od wewnątrz i ten typ myślenia.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, Obliteraror said:

transakcja najbogatszej spółki Skarbu Państwa : )

A najbogatszej bo Polak jedzie na rządowy Orlen dać politykom zarobić zamiast na prywatną stację gdzie przynajmniej wie, że kasa pójdzie na koks, basen i panienki dla właściciela a nie propagandę.

Nie tankuję się na państwowych stacjach od lat.

23 minutes ago, IBRA said:

To się skończy tak że ludzie będą bojkotować Orlen. 

Nie sądzę, parę razy pytałem ludzi czemu tankujemy na Orlenie i słyszałem "bo pewne paliwo", "dobre hotdogi", "ładne stacje". Czemu nie u prywaciarza, bo on chrzci paliwo.

Jak mówię, że na mojej wiosce są dwie małe stacje i gdyby chrzcili paliwo to stracili by klientów w miesiąc na lata, to nie wierzą. Wolą zatankować na stacji przy dużej trasie gdzie właściciel wie że 80% jego klienteli jest tylko przejazdem.

Edytowane przez Orybazy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minutes ago, Perun82 said:

Masz jakieś przykłady? 

https://plus.gazetawroclawska.pl/komu-blizej-do-nikusia-pani-lempart-czy-panu-holowni/ar/c15-15327630

4 minutes ago, mac said:

Teraz pewnie przestawią z reklam na propagandę, więc zmienią się delikatnie wytyczne.

Albo przestawią się na reklamy... Orlenu. Czemu nie, były przecież aferki z sądami/urzędami ratującymi Agorę poprzez "informacje publiczne".

1 minute ago, Orybazy said:

zamiast na prywatną stację

A ta prywatna stacja ma własną rafinerię, czy też jednak bierze paliwo z Lotosu/Orlenu? :)Oczywiście, nikt nie zabroni brać z Niemiec, jedyne ~1.30E za litr plus transport... Więc może wtedy zwolennicy Unii Europejskiej zaczną kupować z Gazpromu, zamiast z Orlenu? To byłby dopiero chichot historii ? Stąd jak słyszę o bojkocie Orlenu, to zupełnie nie mogę sobie tego wyobrazić... chyba, że rowerem.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.