Skocz do zawartości

Kryptowaluty


smk111

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 11.03.2021 o 19:02, masculum napisał:

Bracie @RENGERS ściągnij sobie yoroi wallet dedykowany dla Cardano (sam mam i polecam). Przelej na niego środki i wrzuć na stejkowanie. Około 5% więcej ADA w skali roku od tego co tam masz. Cardano i tak najlepiej trzymać parę lat, zapomnieć, nie wypłacać pod wpływem chwili. 

Do tego zostawiając na Binance to krypto należy do Binance i to oni sobie je stejkują a Ty nawet o tym nie wiesz. Nie masz 5% rocznie. Za to oni mają bardzo dużo ADA u siebie (bo takich co nie przeleją jest więcej) i generalnie decentralizacja nie jest pełna. Poczytaj trochę o projekcie bo oprócz możliwości zarobienia niezłej kasy na tym krypto sam projekt wydaje się być mega przyszłościowy i ma wartość samą w sobie.

Pytanie nowicjusza. Co znaczy te stejkowanie? 

@smerf dzięki za info o pundi, moja pierwsza inwestycja w celach naukowych powiedzmy, żeby zobaczyć jak to działa i póki co z 0.0024 wskoczyło już na 0.004. szkoda tylko, że wrzuciłem 50 euro . 

Teraz ogarniam te stop lossy. 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Songohan napisał:

Pytanie nowicjusza. Co znaczy te stejkowanie? 

 

Polega na tym, że otrzymujesz co jakiś czas pewien procent ROI w krypto-walucie która trzymasz w portfelu dedykowanym czy na giełdzie, która oferuje stejking (cala procedura i procent zwrotu zależy od projektu) 

 

 

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@UncleSam poczekam, może spadnie znów w okolice 10000 coinów za 100zł (oby). Wtedy kupię

 

3 godziny temu, Songohan napisał:

Pytanie nowicjusza. Co znaczy te stejkowanie? 

@smerf dzięki za info o pundi, moja pierwsza inwestycja w celach naukowych powiedzmy, żeby zobaczyć jak to działa i póki co z 0.0024 wskoczyło już na 0.004. szkoda tylko, że wrzuciłem 50 euro . 

Teraz ogarniam te stop lossy. 

 


W tradycyjnym górnictwie (np bitcoin i większość innych coinów) górnicy udostępniają moc obliczeniową do obliczania kolejnych bloków w chainie. W przypadku ADA delegujesz ze swojego dedykowanego dla ADA portfela swoje coiny do wybranego przez siebie stakepoola i one tam pracują przy "robieniu" bloków. Za pomoc w robieniu bloków dostajesz około 5% (w skali roku) od tego co masz oddelegowane, nagrody wypłacane są co epoke (co 5 dni). Całkowicie bezpieczna metoda bo Twoje coiny są u Ciebie na bezpiecznym portfelu i cały czas są dostępne, możesz je wypłacić w każdej chwili. Jeśli ktoś HODLuje na dłuższy okres np rok czy dwa to chyba dobrze żeby te ADA co sobie leżą mnożyły się jednak o te 5% na rok.

Pozostałym braciom (widziałem tu gdzie nie gdzie wpisy) myślącym że ADA osiągnie 50 lub 100$ chciałbym rozwiać wątpliwości. Zobaczcie sobie na ilość coinów i marketcap. Powiedzmy, że cena około 10$ jest realna w ciągu może około roku. Ale na 50 lub więcej aż tak bym nie liczył, chyba, że ADA stanie się bardziej popularna niż bitcoin... 
Zwracam również uwagę, żeby zainteresować się samym projektem bo jeśli zostanie użyty w życiu codziennym tak jak to planują autorzy Cardano to korzyści z ADA będą większe niż jej cena na rynku. 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą być mocne zawirowania:

 

https://pl.investing.com/news/cryptocurrency-news/bitcoin--indie-chca-zakazac-kryptowalut-btc-spada-po--osiagnieciu-61-tys-dol-279732

 

Po Chinach to już 2 duże państwo nakłada blokadę na krypto.

Jeżeli to pójdzie dalej i politycy na świecie zaczną propagandę pt prania pieniędzy i korzystania przez mafie narkotykowe do rozliczania się to rynek krypto i hossa na nim się załamią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ehhh podatki...

Mam takie pytanie, bo jak obliczyć dochód to wiem. Ale załóżmy sytuację: 

1. Kupiłem Eur na giełdę za 500 PLN otrzymałem np 110 eur a wg banku nbp powinienem 115 dostać co w takim wypadku?

2. Kupiłem BTC za 100 euro, wyprowadziłem do fiat 150 euro. Czyli zarobiłem 50 euro. Potem znowu kupiłem btc za to 150 euro z fiat i zarobiłem 25 euro. Czyli lacznie zarobilem 75 euro. I teraz najważniejsze. Koszt zarobienia tych 75 euro wynosi:

A: 100 € (bo za tyle kupiłem płacąc przelewem) czyli podatek obliczam od 75 €

B: 250 € bo kupilem za 100 zmienilem na krypto, zarobilem 50€  wyszedlem do fiat i znowu wszedlem w krypto, po czym na końcu wyszedłem do fiat z 175 euro. Kwota do opodatkowania to wciąż 75 euro ale

koszty uzyskania inne? 
Edit: ten drugi przypadek jest tak pogmatwany, że chyba przekombinowałem 🤔

Edytowane przez Pyrkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Brat Jan napisał:

Po Chinach to już 2 duże państwo nakłada blokadę na krypto.

 

Osobiście uważam ze to tkz FUD zawsze są takie newsy podczas hossy ktoś chce taniej kupić, albo trzymać swoje społeczeństwo biedne. Instytucje nadal będą kupować elektroniczne złoto, a śrubę to się dokręca tylko szarej masie.

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, Pyrkosz napisał:

Ehhh podatki...

Mam takie pytanie, bo jak obliczyć dochód to wiem. Ale załóżmy sytuację: 

1. Kupiłem Eur na giełdę za 500 PLN otrzymałem np 110 eur a wg banku nbp powinienem 115 dostać co w takim wypadku?

2. Kupiłem BTC za 100 euro, wyprowadziłem do fiat 150 euro. Czyli zarobiłem 50 euro. Potem znowu kupiłem btc za to 150 euro z fiat i zarobiłem 25 euro. Czyli lacznie zarobilem 75 euro. I teraz najważniejsze. Koszt zarobienia tych 75 euro wynosi:

A: 100 € (bo za tyle kupiłem płacąc przelewem) czyli podatek obliczam od 75 €

B: 250 € bo kupilem za 100 zmienilem na krypto, zarobilem 50€  wyszedlem do fiat i znowu wszedlem w krypto, po czym na końcu wyszedłem do fiat z 175 euro. Kwota do opodatkowania to wciąż 75 euro ale

koszty uzyskania inne? 
Edit: ten drugi przypadek jest tak pogmatwany, że chyba przekombinowałem 🤔

Jeżeli w podatek PL to euro przeliczasz na pln po kursie NBP z dnia roboczego poprzedzającego zakup krypto🤔

Liczy się każdorazowe wyjście do fiat. Jeżeli było wyjście do euro to trzeba znowu przeliczyć na pln.

 

Edytowane przez Brat Jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Brat Jan napisał:

Jeżeli w podatek PL to euro przeliczasz na pln po kursie NBP z dnia roboczego poprzedzającego transakcję🤔

Liczy się każdorazowe wyjście do fiat.

 

Ok, to wiem, ale jak obliczyć koszt uzyskania?  
Bo przy jednej transakcji sprawa jest prosta, ale kto robi jedna transakcję rocznie :( 

Teraz juz jestem mądrzejszy bo sie wycofuje do stablecoina jakiegoś, ale na początku miałem kilka wyjść do fiat... i teraz trzeba kurda to wszystko liczyć.

Edytowane przez Pyrkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Pyrkosz napisał:

Ok, to wiem, ale jak obliczyć koszt uzyskania?  
Bo przy jednej transakcji sprawa jest prosta, ale kto robi jedna transakcję rocznie :( 

Z tego co przesłuchałem na jutube to rozliczasz każde wyjście do fiat.

Najlepszym sposobem jest ciągłe trzymanie krypto i wychodzenie do USDT lub USDC wtedy nie ma podatku bo nie ma wyjścia do fiat.

Godzinę temu, Pyrkosz napisał:

Kupiłem BTC za 100 euro

To przeliczasz na pln z dnia poprzedzającego zakup krypto. (Koszt)

Godzinę temu, Pyrkosz napisał:

wyprowadziłem do fiat 150 euro

To również przeliczasz na pln(Przychód)

 

 

Godzinę temu, Pyrkosz napisał:

znowu kupiłem btc za to 150 euro

Koszt, przeliczasz na pln z dnia roboczego poprzedzającego zakup krypto.

Godzinę temu, Pyrkosz napisał:

i zarobiłem 25 euro.

Nie.  Przeliczasz całą sumę wyjścia euro na pln (przychód)

 

Sumujesz wszystkie koszty (w pln a nie euro) i wpisujesz w odpowiednią rubrykę PIT-a, to samo z przychodem.

Odejmujesz i wychodzi Ci dochód do opodatkowania.

Tak ja to rozumiem.

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak ta pokręcona logika sumowania każdej transakcji... czyli koszty to zakup fiat do krypto a przychod to wyjscie krypto do fiat (o ile jest sie na plus bo wtedy strata). Czyli mimo, że kupiłem za np. 100 euro własnej kasy wyjdzie, że kupiłem krypto za 250 euro? Dobrze rozumiem? Przecież to jest jakieś szaleństwo 😂  Nie chce wtopić na rozliczeniach tego. Bo do zapłaty mam 0,00 bo wszystko przed 31 grudnia poszło w krypto.  
Edit: Nie prościej jakby to rozwiązali: wplaciles 100 za rok zarobiles  za rok200 czyli placisz od 200 podatek? A nie jakies sumowania na ktorych latwo sie wylozyc o pare groszy...

Edytowane przez Pyrkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Pyrkosz napisał:

czyli koszty to zakup fiat do krypto

Tak,  po przeliczeniu na złotówki.

33 minuty temu, Pyrkosz napisał:

przychod to wyjscie krypto do fiat (o ile jest sie na plus bo wtedy strata)

Tak.

 

33 minuty temu, Pyrkosz napisał:

bo wszystko przed 31 grudnia poszło w krypto.  

Czyli dokładasz jeszcze ten koszt.

Można tak "bawić" się kilka lat przesuwając termin zapłaty podatku.

 

Jak pisałem wyżej wygodniej jest wychodzić do np USDT. Wtedy nie wypełniasz nic bo nie wchodziłeś, ani nie wychodziłeś z krypto.

Edit, składasz bo miałeś zakup.!!!

 

 

 

Edytowane przez Brat Jan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Brat Jan napisał:

 

Jak pisałem wyżej wygodniej jest wychodzić do np USDT. Wtedy nie wypełniasz nic bo nie wchodziłeś, ani nie wychodziłeś z krypto.

 

Tak właśnie teraz robie, człowiek się uczy na błędach całe życie. No ale teraz te fiaty eur musze porozliczać :( Dzięki za informację, niestety mój czarny scenariusz rozliczania tego dziadostwa i końcówek typu 0,11 euro mnie nie ominie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie coś kręcicie. 

W pit wpisujesz w odpowiedniej rubryce ile zainwestowałeś w krypto w roku za który się rozliczasz, nawet jak nic nie zarobiłeś to sobie wpisujesz bo w przyszłości może zarobisz (w momencie gdy coś na tym zarobiłeś to to co włożyłeś to jest Twój koszt i o tyle pomniejsza Ci się kwota od której masz zapłacić podatek). A w rubryce w której wpisujesz to ile zarobiłeś na krypto to wpisujesz tylko to co wyszedłeś z krypto do fiat i już tego ponownie w danym roku nie zainwestowałeś.

Czyli jeśli wypłacasz się do fiat i tej kasy już normalnie używasz albo coś za nią kupujesz to to wykazujesz w pit. Jeśli przed 31 grudnia za to wszystko co zarobiłeś na dwa dni kupisz sobie krypto a po nowym roku spieniężysz to nic nie wykazujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smerf napisał:

 

Osobiście uważam ze to tkz FUD zawsze są takie newsy podczas hossy ktoś chce taniej kupić, albo trzymać swoje społeczeństwo biedne. Instytucje nadal będą kupować elektroniczne złoto, a śrubę to się dokręca tylko szarej masie.

Do tego chyba Indie banują  Bitcoina od 2017 roku.....

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, masculum napisał:

W pit wpisujesz w odpowiedniej rubryce ile zainwestowałeś w krypto w roku za który się rozliczasz, nawet jak nic nie zarobiłeś

Tak, ale jak kilka razy wychodził do zwykłej waluty i ponownie kupował krypto to ma obowiązek sumować.

 

52 minuty temu, Brat Jan napisał:

Jak pisałem wyżej wygodniej jest wychodzić do np USDT. Wtedy nie wypełniasz nic bo nie wchodziłeś, ani nie wychodziłeś z krypto.

Edit, składasz bo miałeś zakup.!!!

Akurat w przypadku  @Pyrkosz-a on składa bo kupował krypto i wychodził do fiat. Gdyby kupował rok wcześniej w 2019, a w 2020 tylko wychodził np do USDT to nie ma obowiązku nic składać za 2020. Miałby tylko za 2019 wypełnić rubrykę "koszt".

Tak ja to rozumiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Brat Jan napisał:

Tak, ale jak kilka razy wychodził do zwykłej waluty i ponownie kupował krypto to ma obowiązek sumować.

 

Akurat w przypadku  @Pyrkosz-a on składa bo kupował krypto i wychodził do fiat. Gdyby kupował rok wcześniej w 2019, a w 2020 tylko wychodził np do USDT to nie ma obowiązku nic składać za 2020. Miałby tylko za 2019 wypełnić rubrykę "koszt".

Tak ja to rozumiem.

Tak wychodziłem do fiat kilkukrotnie zanim się zorientowałem, że każda taka transakcja to już obowiązek podatkowy, myślałem, że dopiero jak pieniądze będę wypłacał do banku to taki powstanie... a tu klops. Czyli wychodzi nieźle! Włożyłem np realnie 100 a w skarbówce wychodzi, że włożyłem 100+150+175 a dochodu ledwo 75. Kwota nie rzucająca się w oczy 🤔 Czy aby dobrze teraz myśle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co tu taka cisza nastała? :)

jak sądzicie czy już zbliża się koniec korekty na btc i eth?  Mam odłożony cash i chciałbym wejść długoterminowo w btc, eth, Cardano. Trochę na zasadzie zostawić i zapomnieć na kilka lat. Mniej więcej w proporcjach 60/20/20.

Edytowane przez Songohan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Songohan napisał:

Co tu taka cisza nastała? :)

jak sądzicie czy już zbliża się koniec korekty na btc i eth?  Mam odłożony cash i chciałbym wejść długoterminowo w btc, eth, Cardano. Trochę na zasadzie zostawić i zapomnieć na kilka lat. Mniej więcej w proporcjach 60/20/20.

Ciężko powiedzieć czy to koniec korekty, na tą chwilę część projektów lekko odbiła i w przeciągu 24h jest na plusie. Np. Cardano

Ja dokupiłem wczoraj trochę altow do portfela. Prawie nigdy nie trafisz na korekcie z cena aby była najniższa.

Edytowane przez CookieMonster
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Songohan napisał:

Co tu taka cisza nastała? :)

jak sądzicie czy już zbliża się koniec korekty na btc i eth?  Mam odłożony cash i chciałbym wejść długoterminowo w btc, eth, Cardano. Trochę na zasadzie zostawić i zapomnieć na kilka lat. Mniej więcej w proporcjach 60/20/20.


Jeśli planujesz HODL na kilka lat to tak na prawdę nie ma większego znaczenia czy teraz wejdziesz gdy jakiś coin będzie miał (przykładowo) cenę 0,05 czy 0,07 ;) 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Songohan napisał:

Co tu taka cisza nastała? :)

Taka sama cisza jak i na rynku. Nic się nie dzieję i tak najprawdopodobniej docykamy tak sobie do końca Marca bądź momentu kiedy zaczną wpływać pierwsze czeki od Bidena na giełdę. Czyli ten lub przyszły tydzień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, UncleSam napisał:

bądź momentu kiedy zaczną wpływać pierwsze czeki od Bidena na giełdę

 

Od jutra są wydawane zastanawiam się nad longiem na Cardano...

 

March 17, is the “official payment date” for the third round of stimulus checks, according to an IRS

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.