Skocz do zawartości

Niech ktoś mi wytłumaczy co do cholery się dzieję na rynku mieszkaniowym? Ceny oraz dostępność - wtf


bassfreak

Rekomendowane odpowiedzi

50 minut temu, Martius777 napisał:

Mój kolega jest w depresji. Ma już 34 lata i wciąż nie stać go na zakup mieszkania ani nie dostanie kredytu. Cały czas wynajmuje 6 metrowy (!) pokój w Warszawie za 1000 zł plus opłaty.

 

I znowu te przerośnięte ambicje, sorry ale tak.

Nie stać w Warszawie?

Proszę, niech sprawdzi dokąd SKM szybko dojeżdża.

Dokąd Koleje Mazowieckie szybko dojadą.

I tam kupi za 1/2 ceny warszawskiej (ale wiem, adres będzie "nie ten").

Też bym kurna chciał apartament w Cosmopolitian na Twardej.

Ale wiem że mnie nie stać i nigdy stać nie będzie.

Nawet na kreskę. Właściwie to PRZEDE WSZYSTKIM głupim bym był biorąc na to kreskę.

BO MNIE NIE STAĆ.

Ludzie generalnie zapomnieli, że trzeba mierzyć siły na zamiary.

 

49 minut temu, sargon napisał:

 

Zaproponuj żądającym umowę wynajmu na nich, normalnie z kaucją i odpowiedzialnością, i oni mogą tam gościć kogo chcą przecież, tylko niech rachunki płacą.

Jak się nie zgodzą - możesz wyrazić oburzenie, że nie chcą pomagać i są ruskimi onucami ;)

 

Piękne przeramowanie! Chapeau bas, czy jak się to pisze :)

 

23 minuty temu, Kespert napisał:

Jeszcze się wahadło nie zdecydowało.

Dokładnie identycznie widzę sytuacje. 

Na razie Londyn spieprza nam w te pędy z dziesięciolatek.

 

 

Edytowane przez Margrabia.von.Ansbach
  • Like 8
  • Dzięki 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, maroon napisał:

Coś tanio. Pewnie lewy jakiś. Znajomi wczoraj za pellet zapłacili 2.1k/tona.

 

Jest o tyle śmiesznie, że NIC poza spekulacją i drenowaniem sytuacji nie uzasadnia takich cen. 100% pellet przez pół roku? 

 

Ja tym uchodźcom współczuję. Załadować się do najdroższego kraju UE pod względem podstawowych środków do życia. 

38 minut temu, Martius777 napisał:

To jest mentalność Polaków , kryzys ? Wyjeb ceny i tak kupią , przecież każdy sobie w tym kraju , a przepraszam , ofiarą powojennym za darmoszkę. 

 

 

 

Nie odzywałem się za bardzo na tematy wojenno polityczne , bo się poprostu na tym nie znam , ale kurwa co do cen to dla mnie jakaś porażka Januszów biznesu i Januszów nakrecajocych to wszystko. 

 

 

W grudniu straszyli brakami dostaw opału , gdzie wszyscy rzucili się na składy węgla , prawie każdy kupił zapas na prawie dwa lata do przodu , ażeby było , ceny wywindowali takie , że głowa mała.

 

 

Teraz kryzys powojenny braki w węglu , ale kurwa zaraz , jakie kurwa braki jak każdy w grudniu kupił tyle , że zalegało na składach od początku roku? Po co tym ludzią opał na parę lat do przodu za cenę 200 percent wyższa? Kryzys z brakiem węgla? Tydzień temu dzwoniła do mnie babka z składu opału i cytuje "Chce Pan kupić ekogroszek ?  zaraz będą braki w dostawach , ceny wystrzeliły do góry niech się Pan zastanowi" jak taki kryzys to dlaczego sami dzwonią do ludzi i sprzedają ?

 

 

Nie wywęszyły węże kolejnego zarobku ? Postraszyli w tv Polaki leco i kupujo , i chuj znowu kryzys energetyczny gotowy , kij z tym , że zaraz koniec sezonu i może warto poczekać do początku wakacji zobaczyć co będzie , nie kupujmy bo braknie , za 3 tys ważne żebym mioł.

 

Społeczeństwo mamy masakryczne.

  • Like 9
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2022 o 18:43, RealLife napisał:

 

A co zrobić jeśli Ukrainka powie że nie ma gdzie mieszkać, ma małoletnie dzieci i dlatego nie opuści mieszkania?

 

 

 

Policzmy, np. 4 osoby * 40 PLN/dzień * 60 dni = 9.600 PLN, w zamian oddajesz własność mieszkania Ukraince :D

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Margrabia.von.Ansbach napisał:

Ja ZETA nie włożę w mury zanim nie będzie realnego dyskonta od obecnej wartości m2.

Pytanie, czy to w ogóle jest w obecnej sytuacji realne.

 

1-5 mil uchodźców, z których znaczna część może chcieć zostać w PL. Tu mają rodziny, znajomych + blisko do UA w razie czego. Wydaje się zasadnym oczekiwać, ze spora część z nich w ogóle tu zostanie na zawsze.

 

Ci ludzie muszą gdzieś mieszkać, a większość z nich nie wyciąga łapy po socjal, tylko myśli o pracy.

 

Nawet, jeśli będą wynajmować tylko pokoje i we dwóch-trzech, to skądś je muszą brać.

 

Presja na rynek najmu będzie OGROMNA, mieszkania już znikają w kosmicznym tempie, a przecież napływ dopiero się rozpoczął.

 

Popyt na najem wymusi zwiększenie cen najmu, nie ma zmiłuj. A zatem zwiększenie opłacalności.

 

Tylko że nie opłacalności na kredyt. Kredyt został ubity. Dziś większość ludzi nie dostanie kredytu.

 

Byłem niedźwiedzi, ale moje wnioski są na dzień dzisiejszy takie:

 

- spadki wartości nieruchów (w PLN, nie w EUR) nie mają (obecnie!) żadnego uzasadnienia - zmieni się za to struktura własności, napływ Ukraińców najpewniej zachęci fundusze zagranicze, które leją na polską stopę procentową, sami mając 0% w strefie EUR.

- w obliczu wojny materiały podrożeją jeszcze bardziej, będą szokowe skoki przez co sporo budów w ogóle stanie. Nasze szacunki co do podaży w 2023-2024 mogą okazać się mylne, bo wiele deweloperów nie da rady dokończyć budów - ich budżety nie są z gumy... Tym bardziej, że wielu straciło 20-30% załogi, gdyż wielu Ukraińców wróciło do siebie by walczyć.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby ruszyły pierwsze bankructwa pomniejszych deweloperów w 2023-2024. Niedokończone blokowiska będą jedynie straszyć okolicznych mieszkańców. Tu w sumie dużo zależy od tego, czy deweloperzy podpisali już kontrakty na materiały i czy nie zostaną one w obliczu podwyżek zerwane, nawet przy karach umownych. Spójrzmy na to w ten sposób - jeśli np. stal, która kosztowała 2500/t, a w 2021 5000/t, w 2022 poleci na 7500/t, to jest to potworny problem przy budowie bloku, gdzie idzie dużo stali. Pół biedy, jeśli już mają kontrakt, ale co jeśli nie mieli? Z własnej kieszeni dokładać trzeba... Do tego słaby PLN, wszystko importowane w górę.

- popyt ze strony tzw. januszy spadnie do praktycznie ZERA, akcja kredytowa ustanie całkowicie, kto nie kupił i nie ma gotówki zostanie skazany na wynajem.

 

W normalnych warunkach to ostatnie spowodowałoby znaczne przeceny.

Jednak z uwagi na parę melonów Ukraińców, IMO to oni wypełnią braki, a ceny zostaną "uratowane". Z uwagi na koszmarne koszty budowy podaż spadnie na pysk i będziemy w kolejnych latach mieć kuriozalną sytuację, gdzie deweloperzy będą budować mało, bardzo drogo, a reszta będzie walczyć o wynajem w wielkiej płycie. Może nawet wjadą castingi, składanie oświadczenia o zarobkach przy wynajmie - to nie żart :D tak już jest w niektórych miastach na świecie.

 

Czekający mogą się baaardzo ostro przejechać, chyba najbardziej w życiu, chociaż nie z ich winy - nikt nie przewidział wojny.

 

Powyższą analizę zmieni zakończenie konfliktu -> zatrzyma się strumień Ukraińców, część wróci do UA -> nikt nie uratuje braku krajowego popytu. Jeśli konflikt się zakończy, wracam do prognozy spadków o 10-20% w ciągu najbliższych dwóch lat.

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja ciocia ugościła w swoim mieszkaniu 4 osoby z Ukrainy. Za darmo. Wszystko na gębę. Jak jej z mamą powiedzieliśmy, że mogą ją zrobić perfidnie w kakao, to się na nas obraziła. Spotkała się z jedną z tych Ukrainek, to zdecydowała się im dać (?) mieszkanie, bo i tu cytuję: "wyglądała na uczciwą"!!!! Od kiedy uczciwość mierzy się wyglądem? Mam nadzieję, że rozejdzie się po kościach i nie oszukają. Masakra jakaś! 

  • Haha 6
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, manygguh napisał:

Mam nadzieję, że rozejdzie się po kościach i nie oszukają. Masakra jakaś! 

Co boli najbardziej ? Jak ktoś coś zabiera , dali podwyżki w pracy , zabrał nowy ład parę złotych do tej pory boli , to samo z socjalem i innymi darmoszkami , jakoś nie chce mi się wierzyć w dobre zakończenie owej historii , chociażby dojdą kłótnie za jakiś czas kto ma co opłacać , skąd masz wiedzieć jak oszczędnie będzie taka rodzina za darmoszkę żyła , termostaty na 5 , woda przy kąpieli w opór ,bo kto im każe płacić ? A później rachunki za parę tys zł w ręce dobrych Polaków.

 

 

 

Na fejsikach cichną zbiórki , coraz więcej uszczypliwych komentarzy typu "a mi kto da" z setkami lajków pod spodem , ta sama mentalność jak z Lekarzami i Ratownikami Medycznymi podczas pandemii , euforia , promowanie swojej dupy za pomocą pomocy podczas kryzysu (szycie maseczek itp) za miesiąc liczenie strat i szukanie winnych. Ten sam program został , nic się nie zmieniło.

Edytowane przez Turop
  • Like 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Turop Słuszna uwaga, schemat zachowania u ludzi taki sam, jak na początku covidu. Tutaj różnicą są miliony ludzi, których nie pozbędzie się ot tak. Jest cała masa kancelarii i stowarzyszeń prawników, które będą takich ludzi bronić przed eksmisją. A rachunki, to swoją drogą. Emocje schodzą z ludzi powoli, kac będzie bolesny. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi właśnie wchodzi ekipa wykańczać dach - zwykłą, gównianą blachodachówką. Gadałem z właścicielem dziś i powiedział, że w chwili obecnej nawet by nie zamówił dla mnie materiału, bo producenci poblokowali dostawy - natomiast przed zablokowaniem ceny znacznie wzrosły.

 

Masakra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minutes ago, Januszek852 said:

 - zwykłą, gównianą blachodachówką. 

Ja bym nie obrażał blachodachówki, bo z tego co się orientuję na rynku nie ma tradycyjnych dachówek. Ani ceramicznych, ani betonowych. I nikt nie wie kiedy będą. 

 

Przynajmniej tyle w hurtowni ostatnio zasłyszałem. 😁

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minute ago, Januszek852 said:

Tak nawiasem mówiąc, to nigdy więcej dachówek, skośnych dachów i tradycyjnych fundamentów. :D

 

Jak będę budował następną chatę to tylko płaski dach i płyta fundamentowa.

Mam podobne przemyślenia, lecz znaleźć władnego w temacie architekta/konstruktora to duże wyzwanie. I jest też większe ryzyko błędów wykonawczych, bo ekipy się nie znajo. 

 

Ale fakt w tej technologii chałupę można w miesiąc postawić i przypuszczam, że ze 20-30% taniej. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, maroon napisał:

Ja tym uchodźcom współczuję. Załadować się do najdroższego kraju UE pod względem podstawowych środków do życia. 

Znowu nie wiesz co trzeszczysz?

Ehh.....

.....baraże return.

Ceny na ukra kształtowały się bardzo podobnie do naszych, część była minimalnie droższa.

Warzywa potrafili ściągać z polskich churtów(bo taniej).

Do kiełbasy zciągali kurze łapki z Polski.

Gaz z tej samej rury(mimo że bliżej) droższy od naszego.

Sprzęt AGD zdjąć aby od nas bo taniej.

To wszystko wierzchołek w rozmowach z 'brygadierami ukr' on face.

;)

  

 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Tornado said:

Znowu nie wiesz co trzeszczysz?

Ehh.....

.....baraże return.

Ceny na ukra kształtowały się bardzo podobnie do naszych, część była minimalnie droższa.

Warzywa potrafili ściągać z polskich churtów(bo taniej).

Do kiełbasy zciągali kurze łapki z Polski.

Gaz z tej samej rury(mimo że bliżej) droższy od naszego.

Sprzęt AGD zdjąć aby od nas bo taniej.

To wszystko wierzchołek w rozmowach z 'brygadierami ukr' on face.

;)

  

 

Ciekawe. Na zielonej ukrainie nie bywałem, więc nie wiem. Czyli są duże szanse, że nie będą chcieli w ogóle wracać. I nie tylko dlatego, że nie będą mieli do czego. 🤔

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, maroon napisał:

nie tylko dlatego, że nie będą mieli do czego. 🤔

No i wreszcie to scumałeś Gościu!

:)

Kilka lat miałem ukr i blr w brygadach.

Znam ich od podszewki.

Jak i w co inwestują....pracownicy.

....nie pytaj o stawki przy zbieractwie rolnym....masakra....0,75$h.

   

Najlepsze na koniec.

CI ze wschodu ukr  nie potrafią się dogadać ze zachodnimi.

Dwa różne dialekty.

 

Dla mnie to puninowicz chce zrobić wschodnią/zachodnią UKR.....jak z niemcami.

 

 

   

Edytowane przez Tornado
  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Barry napisał:

3. Ceny są bez ruchu jeżeli chodzi o sprzedaż a wybór jest tak marny ze wszystko co zostało to wielka płyta

 

Zobacz sobie kolego po ile chodzi zdezelowana 2 pok wielka płyta w miarę dobrej trójmiejskiej lokalizacji.

Nie jeden dom w małej mieścinie jest tańszy no ale co ja tam wiem, gówniarz jestem tylko ;)

 

P.S.

 

Co do najmu to w dzielnicy, w której wynajmuję swoje mieszkanie, ilość ogłoszeń od +/- połowy Lutego spadła o jakieś 60% na OLX.

Wow, jeszcze tak małej ilości ofert to nie widziałem.

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.pomponik.pl/plotki/news-kasia-cichopek-i-marcin-hakiel-wyciekly-przyczyny-rozwodu-ha,nId,5886290

 

wybaczcie że pomponik cytuję :D Ale...

 

Cytat

Po tanecznym sukcesie przeprowadzili się z mieszkania na Mokotowie do ogromnej willi w Wilanowie kupionej za kredyt we frankach. I tu skończyła się sielanka. Gdy kurs szwajcarskiej waluty poszybował w górę, rata z dnia na dzień skoczyła o 3 tys. złotych. Małżeństwo miesięcznie musiało płacić aż 21 tys. złotych.

Chcieli sprzedać nieruchomość, ale okazało się, że wysokość kredytu przekracza jej wartość. Wynajęli więc dom i zamieszkali w bloku. To jednak nie rozwiązywało problemu.

Na szczęście w 2019 roku udało im się pozbyć 500-metrowej nieruchomość, a sami wrócili na Mokotów.

 

1. Bądź celebrytą z olbrzymimi zarobkami

2. Pierdyknij sobie chatę za 5 milionów, bo cię stać

3. Pochytrz się przy tym na kredyt we frankach, bo tańszy, a Ciebie jednak nie stać

4. Patrz jak podwaja się rata

5. Płać 21 koła miesięcznie, mieszkając w bloku razem z "plebsem", bo nie stać Cię na utrzymanie domu, który kupiłeś

6. Nie przestawaj płacić przez 14 lat

7. Wreszcie sprzedaj chatę

8. Rozwiedź się po 3 latach po sprzedaży

9 ???

10. PROFIT!
 

🤣

  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Januszek852 napisał:

https://www.pomponik.pl/plotki/news-kasia-cichopek-i-marcin-hakiel-wyciekly-przyczyny-rozwodu-ha,nId,5886290

 

wybaczcie że pomponik cytuję :D Ale...

1. Bądź celebrytą z olbrzymimi zarobkami

2. Pierdyknij sobie chatę za 5 milionów, bo cię stać

 

 

Nie, żebym sugerował, kto mógł mieć pomysł zakupu willi za 5 baniek...to na pewno Marcin - już rozmyślał, jak mu koledzy będą zazdrościć posiadłości :D

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś zaklepałem mieszkanie dla siebie. Po wielu miesiącach wahania w końcu podjąłem decyzję. 
Wedle moich ocen teraz jest idealny moment żeby coś kupić bo ceny spadły.  Nawet pośrednikom zmiękła rura jak sprzedaż stanęła (prowizje z 2-3 % nagle 1%)  :D
Jak ktoś chce kupić M to polecam adradar. Tam widać gdzie jest jeszcze wystawione dane mieszkanie i jak się zmieniała cena. 
Często przychodzą mi powiadomienia na maila o spadku ceny o 5,10,15 tys na danym mieszkaniu. Dużo też pojawia się ogłoszeń mieszkań które nigdy wcześniej nie były publikowane. Widzę też wysyp fajnych mieszkań z dobra ekspozycją i widokiem których zazwyczaj jest bardzo mało.

 

Moim zdaniem ceny za chwilę znów zaczną rosnąć ponieważ:

- Ceny paliwa 
- Dostępność surowców (stal, cement)
- Ceny żywności

- Dodruk kasy dla Ukraińców w PL

- Ukraińcy którzy tu zjechali zapełnią dziurę bezrobocia i pchną trochę życia w gospodarkę
- Cen materiałów bud.  co chwile wzrosty po 5, 7, 10 %  
- Wykonawstwo też w górę no bo murarz też musi zatankować i coś opierdolić na ciepło :D

 

Ja dziś żałuję że nie kupiłem nic 3 lata temu. Też sobie powtarzałem że bańka musi pęknąć. Chuja tam musi.
Kryzysy nigdy nie powtarzają się w ten sam sposób. Przy covidzie wycofałem się z rezerwacji bo myślałem że idzie katastrofa gospodarczo-humanitarna. 
 

Życzę powodzenia i rozwagi. Ja wziąłem kredyt poniżej swoich możliwości i to polecam wszystkim. 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, manygguh napisał:

Moja ciocia ugościła w swoim mieszkaniu 4 osoby z Ukrainy. Za darmo. Wszystko na gębę. Jak jej z mamą powiedzieliśmy, że mogą ją zrobić perfidnie w kakao, to się na nas obraziła. Spotkała się z jedną z tych Ukrainek, to zdecydowała się im dać (?) mieszkanie, bo i tu cytuję: "wyglądała na uczciwą"!!!! Od kiedy uczciwość mierzy się wyglądem? Mam nadzieję, że rozejdzie się po kościach i nie oszukają. Masakra jakaś! 

Ludzi totalnie popieprzyło. Ja jestem na FB na grupie nieruchomościowej. Generalnie z założenia: rzeczoznawcy, zarządcy, pośrednicy dzielą się doświadczeniami na tej grupie ale czasem wpadnie ktoś z zewnątrz chcący uzyskać albo darmową poradę co zrobić z kilkoma milionami złotych (serio) lub no właśnie -> kopiuję treśc posta:

"5 marca 10:40d15h  ·

Mam pytanie, czy jeśli użyczę niezależne mieszkanie rodzinie z Ukrainy nieodpłatnie to czy muszę to jakoś formalizowac i czy ustawa o ochronie lokatorów wtedy działa? Z góry dziękuję"

Także ten... majtki z dupy oddadzą co poniektórzy bo mają dobre serduszka. Moim zdaniem pomagać owszem ale powinna to być pomoc odgórna nie oddolna to raz a dwa tego typu pomoc jak oddawanie mieszkań za darmo, bez umowy to empatia źle pojęta.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Gixer napisał:

Nawet pośrednikom zmiękła rura jak sprzedaż stanęła (prowizje z 2-3 % nagle 1%)  :D

 

Hmm ja tam nie wiem, gdy kupowałem ponad rok temu (początek 2021) to agent nieruchomości, który wystawił mieszkanie na sprzedaż, wziął ode mnie równe 0% prowizji.

 

Tak, na początku 2021, gdzie (wtedy) mieszkania schodziły w kilka dni.

Mimo tego Agent nie wziął ode mnie ani grosza (stała praktyka tej firmy).

 

Aczkolwiek inne biuro nieruchomości wystawiło to samo mieszkanie tylko, że oni brali prowizji od kupującego nawet 2,5% (!) co dla mnie było już kurestwem.

 

Tak więc z tymi prowizjami dla pośredników to zawsze było ,,różnie".

Edytowane przez Tomek9494
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.