Skocz do zawartości

Przymiarki do dochodu gwarantowanego w Polsce?


cst9191

Rekomendowane odpowiedzi

https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/comiesieczny-dochod-gwarantowany-raport-pie/expl5e8

 

Jeśli liczby podawane w artykule są wiarygodne, to oznacza to, że zdecydowana większość Polaków to kretyni nie znający podstaw funkcjonowania gospodarki.

 

 

87 proc. Polaków nie zna szczegółów dot. pojęcia "bezwarunkowy dochód podstawowy". "Po ich poznaniu, większość z nich popiera jego wprowadzenie, o ile nie wiązałoby się to ze wzrostem podatków,

 

 

A ja życzyłbym sobie, żeby Wałęsa dał każdemu obiecane 100 milionów :)

 

 

Z kolei 73 proc. pracujących Polaków zadeklarowało kontynuację pracy w przypadku otrzymania dochodu gwarantowanego

 

I złoto na koniec:

 

Paula Kukołowicz z PIE zwróciła uwagę, że możliwość ograniczenia aktywności zawodowej osób pracujących jest jednym z głównych argumentów podnoszonych przez przeciwników dochodu podstawowego. - Jego zwolennicy wierzą, że zniesienie jakichkolwiek warunków otrzymywania takiego świadczenia daje poczucie bezpieczeństwa i może zachęcić osoby nieaktywne zawodowo do podjęcia pracy - wskazała.

 

 

A ja błędnie myślałem, że to brak kasy ma zachęcić do znalezienia roboty.

 

 

Drodzy Bracia, poparlibyście dochód gwarantowany? @Analconda też się wypowiedz proszę.

 

  • Haha 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Rozwiązanie, które na razie nigdzie na świecie nie funkcjonuje, podoba się szczególnie osobom młodym o wykształceniu poniżej średniego.

 

Parę lat temu bym nie pomyślał, że da się wyhodować nowe pokolenie homo sovieticusa. ?

 

3 minuty temu, cst9191 napisał:

Drodzy Bracia, poparlibyście dochód gwarantowany?

 

Jakby dziennikarz mi zadał takie pytanie, odpowiedziałbym tak jak ten dziadek przez pierwsze 8 sekund.

I w sumie ostatnie zdanie też pasuje.?

 

 

Tak jak ostatnio wspomniałem, Szwajcarzy w referendum odrzucili możliwość dochodu gwarantowanego, widocznie wiedzieli z czym to się wiąże na dłuższą metę.

 

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja popieram, bo:

- można uprościć w ten sposób świadczenia,

- przekierować siły z niepotrzebnych urzędów na coś produktywnego,

- zlikwidować drobiazgowe obliczenia rent, emerytur, papierologię, itp.

- gdyby zrobić to z głową, dałoby się obniżyć koszty pracy,

- jest to sprawiedliwe.

 

  • Zdziwiony 4
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał:

Parę lat temu bym nie pomyślał, że da się wyhodować nowe pokolenie homo sovieticusa. ?

Kwiat lewicy, idealiści :)

 

6 minut temu, Gościu napisał:

- jest to sprawiedliwe.

No nie wiem. Jedni będą pracować, zapłacą podatki, a inni będą mieć w dupie pracę, bo państwo da im kasę za darmo.

 

7 minut temu, Gościu napisał:

- gdyby zrobić to z głową, dałoby się obniżyć koszty pracy,

Chyba na odwrót.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, cst9191 napisał:
24 minuty temu, Gościu napisał:

- gdyby zrobić to z głową, dałoby się obniżyć koszty pracy,

Chyba na odwrót.

 

Na pewno? Mają dochód gwarantowany, zarabiają na fajki i jeszcze Kimow skapnie.

Cytat

 

http://biznes.onet.pl/praca/prawo-pracy/pracownicy-z-korei-polnicnej-w-polsce-niewolnicy-kima-znad-wisly/yb51zf

Spośród państw europejskich w Polsce pracuje prawdopodobnie najwięcej pracowników przymusowych z Korei Północnej. Harują na budowach, w stoczniach, w sadach. Często po dwanaście godzin dziennie, sześć dni w tygodniu. Swój czas wolny spędzają na obowiązkowych sesjach prania mózgu. Nie wolno im z nikim rozmawiać ani się nigdzie szwendać. Za pieniądze z pensji mogą sobie kupić papierosy albo piwo. Reszta płynie do kufrów Kim Dzong Una.

 

 

Tylko teraz trzeba pomyśleć w dużej.... EUropejskiej.,. skali.

 

edit:

  

4 minuty temu, eknm2005 napisał:

Latwiej wtedy bedzie pozyskac umiejetnosci/doswiadczenie by potem sie przeniesc do normalnego kraju, gdzie takiego dochodu nie ma.


Jak lewica się rozkręci to ci tylko Niger zostanie.

Edytowane przez BumTrarara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, cst9191 napisał:

No nie wiem. Jedni będą pracować, zapłacą podatki, a inni będą mieć w dupie pracę, bo państwo da im kasę za darmo.

Sam miałem niedawno takie poglądy, ale na szczęście mi przeszło :D

 

Obecny system pracy to w skrócie: jeden drugiego rucha w biznesie, korpo, budżetówce, (tutaj wstaw swoją działalność), itp.

Rozwiązanie tego problemu jest wręcz niezbędne :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem oczywiście na nie, bo:

- pieniądze powinny pochodzić z pracy,

- wiązałoby się to z drastyczną podwyżką podatków bądź zwiększeniem deficytu budżetowego,

- w przypadku 500+ czy Wyprawki Plus, których to świadczeń również nie popieram warunkiem ich uzyskania jest chociaż posiadanie dziecka - w tym przypadku byłaby to kasa kompletnie za nic,

- kiedy raz coś naszym obywatelom "dajesz" bardzo trudno to odebrać - nawet jeśli finanse państwa znajdą się w rozsypce.

Na szczęście wydaje się to być nierealne.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś to będzie musiało nastąpić z powodu automatyzacji rynku pracy, pytanie tylko kiedy. Nie każdy będzie wstanie się przekwalifikować a nie można doprowadzić do tego że ludzie pozostaną bez pracy i dochodu bo takie sytuacje doprowadzą do buntu, kradzieży, i prób obalenia rządu. Dochód gwarantowany miałby zastąpić wszystkie inne socjale. Z tego co widziałem Szwajcarzy stanowczo sprzeciwili się takiemu rozwiązaniu, jednak w perspektywie 30-50 lat jest to nieuniknione.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem absolutnym przeciwnikiem dochodu gwarantowanego. 
Nie bez powodu jest coś takiego jak płaca minimalna, a że w pl jest to śmiech na sali to inna sprawa. W cywilizowanych krajach działa to w dobry sposób. 

Analogicznie jak z 500+, zamiast robić dobrze pewnej grupie i dopierdalać całej reszcie, powinni po prostu obniżyć podatki. 
Ale polski (nie)rząd jest zbyt chciwy i chce mieć pełną kontrolę nad podażą pieniądza i obywatelem. Skoro już będą mieli takiego niewolnika na smyczy w postaci dochodu gwarantowanego to taki piesek będzie robił wszystko co władza sobie zażyczy, w obawie przed utratą pieniążków, dokładnie tak jak teraz robi to policja inne publiczne służby czy instytucje. 
Tutaj nie chodzi o robienie komukolwiek dobrze tylko dalsze umacnianie państwa totalitarnego.

Pieniążki zawsze można dodrukować, a różne instytucje mogą ci te pieniążki bez wyraźnego powodu zablokować i zniszczyć ci życie w przeciągu miesiąca.

W prawdziwej ekonomii pieniądze nie biorą się z dupy tylko z wygenerowanej wartości.

Dlatego właśnie bankierzy publicznie walczą z krypto, a za plecami inwestują w to miliardy. Pociąg właśnie odjeżdża.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem za. Kto chce to dochód gwarantowany, kto nie chce to do roboty, z tym że minimalka = 50x dochód gwarantowany i państwo dopłaca jak firmy nie stać. Do tego podatki dla wszystkich pracujących i firm 5% oraz gwarantowana 13-tka z budżetu wypłacana pod postacią np. złotej sztabki z zakazem sprzedaży przez 5 lat.

 

Błyskawicznie pracowici by się wzbogacili, a reszta mogłaby nic nie robić. 

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, UncleSam napisał:

Analogicznie jak z 500+, zamiast robić dobrze pewnej grupie i dopierdalać całej reszcie, powinni po prostu obniżyć podatki. 

Porównajmy pewnego pracownika budżetówki, który cały życie generuje raporty jak jego praca jest ważna :)

Drugi przykład: człowiek przedsiębiorczy, który popłynął na kowidzie :(

Uważasz, że to rozwiązanie z podatkami sprawdzi się?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Gościu napisał:

Hehe, ja bym obsługę całego dochodu gwarantowanego zrobił jednym skryptem, a pół miliona urzędników mogło by nas za to rozweselać przez cały czas :D

 

Urzędnicy to nie tylko socjal. Ale np. USC czy Wydział komunikacyjny. Masa urzędników zostanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, mph25 napisał:

Kiedyś to będzie musiało nastąpić z powodu automatyzacji rynku pracy, pytanie tylko kiedy. Nie każdy będzie wstanie się przekwalifikować a nie można doprowadzić do tego że ludzie pozostaną bez pracy i dochodu bo takie sytuacje doprowadzą do buntu, kradzieży, i prób obalenia rządu.

Jakoś w PL, w latach 90tych, przeszło bez żadnych problemów.

Tylko, że - takie hipotetyczne zlikwidowanie 50% miejsc pracy - tego się nie objedzie socjalem. Chyba wyłącznie aborcją, eutanazją i nacjonalizacją... i dlatego, czapki foliowe włóż, w tym kierunku idą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kraju będzie dochód podstawowy, ale nikt nie zobaczy pieniędzy. Standardowa procedura. Wprowadzą wielką ustawę, wielki pomysł, ale tyle wytycznych do spełnienia, że załapią się tylko przyjaciele partii. Wy jeszcze nie rozumiecie, jak działa ten kraj? Zawsze, jak coś wprowadzają to na niekorzyść przeciętnego, myślącego człowieka.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Gościu napisał:

Hehe, ja bym obsługę całego dochodu gwarantowanego zrobił jednym skryptem, a pół miliona urzędników mogło by nas za to rozweselać przez cały czas :D

Skoro nasz rząd za kilkaset milionów stworzył portal dla bezdomnych, to aż boję się pomyśleć, co by było gdyby zabrali się za to o czym napisałeś.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cst9191 napisał:

Drodzy Bracia, poparlibyście dochód gwarantowany? @Analconda też się wypowiedz proszę.

Tak - jestem jak najbardziej za.

Po pierwsze mi się te pieniądze należą.

Po drugie gospodarka szybciej jebnie czego bym chciał.

Po trzecie może ludzie zobaczą jak debilna jest demokracja (komunizm).

Edytowane przez Analconda
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem za, ale trzeba to zrobić mądrze.
Jak Emerytury za Bismarcka.
Zamiast wszelkich zasiłków i zanikający w miarę jak osoba rozwija się zawodowo.
Osoba X dostaje 1k i osoba Y dostaje 1k, podobnież osoba Z i W
Osoba X idzie do pracy, zarabia te 2k serwując frytki w McD. 
Ale mając te 3k, jest w miarę pewna siebie i jest w stanie myśleć perspektywicznie. W razie czego może ten tysiąc ogarnąć na jakichś inwentaryzacjach, drugi da państwo. Rozwija się, albo i nie. Ale idzie do pracy, obecnie przy zasiłkach, jest sztywne ustalenie progów.
Np. zarabiasz 1999 - masz zasiłek np.800 złotych.
Zarabiasz 2000- tracisz zasiłek.
To rodzi patologie w stylu praca na czarno po kosztach bo państwo płaci zasiłek. Ale też, nie idę do pracy/na szkolenie/whatever. Bo przekroczę próg i stracę
Krótkoterminowo opłaca się zatem nie rozwijać i dostawać zasiłek. 
Osoba Y zostaje inżynierem w Intelu, zarabia 5k. Z racji na swoje zarobki ten 1k może być redukowany np. do 500 złotych, ale w razie kryzysu, redukcji, jest znów 1000. 
Osoba Z przepija i idzie po zapomogę do mopsu. Niespodzianka, mops nie daje kasy, osoba Z kończy w melinie dzielonej z 10 jej podobnymi. Albo się ogarnia, albo urzędnik  ogarnia jej zwłoki N.N.
Osoba W ma plan na firmę ale nie ma finansów. Czeka kilka miesiecy na wkład własny- zakłada biznes.
Osoba A jest wychowywana w toksycznej rodzinie. 1000 złotych pozwala na wyfrunięcie asap.
Osoba B przez lata oszczędzała kieszonkowe w domu dziecka. Ma 18 lat i ma jednorazową zapomogę. Oszczędności własnych niewiele 
1000 złotych daje jej szanse wynająć pokoik na stancji i jakoś się rozwinąć. Brak kasy chłopca wpycha w przestępczość a dziewczynę w inną opcję szybkiej kasy.
Osoba C wychodzi z więzienia. Rodzina się na nią wypięła. Podobnie jak w przypadku B.
Osoba D jest rezydentem w szpitalu. 1k złotych pozwala jej się skoncentrować na robocie bez potrzeby robienia w kilku przychodniach na 1/6 etatu.


 

15 minut temu, cst9191 napisał:

Skoro nasz rząd za kilkaset milionów stworzył portal dla bezdomnych, to aż boję się pomyśleć, co by było gdyby zabrali się za to o czym napisałeś.

Ja bym to zrobił pro bono. i kilkaset czy kilka?

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwolennicy dochodu podstawowego to ludzie, którzy najlepiej zrobią dobrze Chinom.

UE to już tylko rynek zbytu, konkurencyjność i innowacyjność żadna.

Jeszcze tylko lewactwo pozamiata gospodarczo USA i mamy powrót do Złotego Wieku Chin.

BTW - ciekawe jak się będą czuli "polscy patrioci" jak z USA przyjadą pierwsi transseksualni żołnierze i trzeba im będzie salutować :D

A to już niedługo :D

Była przecież tęczowa flaga na ambasadzie USA w Wawie i chyba kolumny rządowe z PL oczy przymykały, a Gazeta Polska siedziała cichutko?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.