Skocz do zawartości

Nauka szwabskiego


vodkas85

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, chciałem nauczyć się szwabskiego. Wstępnie chcę ogarnąć wymowę aby móc się dogadać z helmutami jako, że zacząłem jeździć za miedzę, czuję ogromny dyskomfort nie mogąc się porozumieć po Polsku.

Możecie polecić jakieś kursy?

Jak wrócę do Polski to ściągam od razu naukę języka dla dzieci. Czy to dobry patent, słuchać w czasie jazdy podstaw szwabskiego? 

  • Like 3
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy się, że chcesz się nauczyć niemieckiego? Czy tak?  :)

 

Ja bym zaczął od opowiadań i audiobooków dla dzieci. Osłuchasz się z językiem.

W międzyczasie oglądanie treści, które Cię interesują, ale w języku niemieckim, z włączonymi polskimi napisami. Jest wiele serwisów, które to umożliwiają, chociażby YouTube.

Oglądaj kanały niemieckich autorów związane z Twoją pracą, hobby, zainteresowaniami.

Niemieckie filmy i seriale to też dobry pomysł, szczególnie jeśli są wartościowe.

Uczymy się języka słuchając i rozmawiając. Wkuwanie słówek, nauka czasów, uczenie się der, die, das średnio działa.

Ja się tak zbyt wiele nie nauczyłem, natomiast słownictwo z oglądania filmów wchodzi i zostaje w głowie.

 

 

 

 

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdź listę 1000 najczęściej używanych słów i się ich naucz.

 

Kup książkę do podstaw niemieckiego. Naucz się poruszać w podstawowych sytuacjach życiowych (scenariusze które są w książce). Naucz się liczyć, naucz się godzin i dat.

 

Potem możesz zacząć uczyć się słówek z listy najczęściej używanych 5000 i zacząć uczyć się gramatyki.

 

W międzyczasie oglądaj seriale/filmy/YouTube po niemiecku najpierw z polskimi napisami, a jak się już nauczysz słówek z tych list(1000 i 5000) to oglądaj po niemiecku z niemieckimi napisami. Wtedy możesz zacząć też słuchać niemieckich podcastów (wstęp to rozumienia ze słuchu bez patrzenia na usta).

 

No i bardzo ważnym aspektem jest skupienie się na mówie. Gadaj jakbyś był popierdolony ale gadaj. Dla przykładu co wyniosłem z polskiej szkoły to zajebista znajomość angielskiego w piśmie ale nad nową muszę pracować cały czas, pomimo sporej ilości lat za granicą.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jeździsz do reichu, to już połowa sukcesu. Ja w zeszłym roku we Frankfurcie próbowałem swojego niemieckiego gdzie się da. Od siebie polecam Easy German na YT, oraz oglądanie Bundesligi z niemieckim komentarzem (pod warunkiem, że lubisz piłkę nożną :) ), a najlepiej to zamień eurasy na korepertycje z jakimś rodowitym Klausem, albo Svenem.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałeś niemiecki w szkole ?

 

Pytam bo chce wiedzieć czy masz "zümlautowany" mózg czy nawet czytać i wymawiać äüö itp ( a to się często w różnych słowach i częściach słów różnie czyta) nie umiesz. 

 

Jeśli miałeś to fiszki załatwia sprawę.

 

Jeśli nie to 20-40 lekcji z korepetytorem by cię naprawdę nie pogryzło.

 

 

A fiszki i tak kup oni robią najlepsze ( plus do wszystkich są nagrania MP3 z każdej jednej fiszki do pobrania) na inne szkoda kasy :

 

https://www.fiszki.pl/jezyki/niemiecki/

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, vodkas85 napisał:

chciałem nauczyć się szwabskiego

Niemcy, Niemcy całe liberalne.....

Och jak genialne*

...W celu?

 

7 godzin temu, zuckerfrei napisał:

Widać dużo pogardy dla Niemca. Za dużo. 

Zatkało CAcaoo?

To dalej jest system policyjny.

 

*autopsja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.04.2023 o 19:01, vodkas85 napisał:

łuchać w czasie jazdy podstaw szwabskiego? 

Tak, ja uczę się Niemieckiego, podstawa to znajomość słownictwa nie mówiąco gramatyce celownik, biernik, odmiana eine , einer, einem, gdzie i kiedy.

Tutaj masz na dobry początek;

 

 

14 godzin temu, zuckerfrei napisał:

Widać dużo pogardy dla Niemca. Za dużo. 

też czuje pogardę, ale ucze się niemieckeigo ,warto znać język wroga, tym bardziej, że jest całą masa firm niemiecko języcznych w Polsce i dodatkowo zamożny sąsiad za miedzą.

13 godzin temu, Jan III Wspaniały napisał:

Niemiecki też mają.

to jest jakaś aplikacja na telefon ? Wiem, ze można zainstalował sobie aplikację do nauki niemieckiego.

5 godzin temu, JoeBlue napisał:

Niemiecki to piękny język,

W szczególności ich muzyka:

 

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, JoeBlue napisał:

Za to Lili Marleen śpiewali i Niemcy i alianci.

https://www.youtube.com/watch?v=8RkxEGKq3R8&ab_channel=GermanFairyTales

https://www.youtube.com/watch?v=hBr3k364K80&list=PLYJXC9hVK9ZdUXMrhOTC-kpfIEwJQ2c0u&ab_channel=GermanFairyTales

 

Fajnie można uczyć się niemieckiego również  bajek :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby zrobili ucz się niemieckiego z hitlerem to bym się uczył, taki kurs śmieszkowy. Ale byłby hicior. Trzeba pomyśleć. Jak źle odpowiadasz to się odpala wkurw i nein, nein, nein, nein.

 

Przepraszam, ale jestem głupi, nie chciałem tego napisać.

Edytowane przez mac
  • Dzięki 1
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.