Skocz do zawartości

Radny z Częstochowy wniósł skargę do KE w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

Artur Gawroński, radny z Częstochowy, złożył do Komisji Europejskiej skargę w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce. Impulsem do tego miała być wypowiedź szefa

Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jana Grabca, który w rozmowie z Radiem Zet przyznał, że rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego.

Ministra ds. równości Katarzyna Kotula w wywiadzie dla Wirtualnej Polski przyznała, że system emerytalny w Polsce jest niesprawiedliwy, a nierówny wiek

emerytalny dyskryminuje mężczyzn. Do tych słów odniósł się następnie Jan Grabiec, wskazując na fakt, iż rząd nie planuje zrównania wieku emerytalnego, ani

podnoszenia go dla którejkolwiek kategorii, szczególnie dla kobiet.

– Rozumiem, że pani ministra mówiła o pewnych trendach rozważanych przez tych, którzy zastanawiają się nad formami wprowadzenia równego statusu – mówił Jan Grabiec.

 

Do słów szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odniósł się z kolei częstochowski radny Artur Gawroński, który sprawę postanowił wynieść na szczeble Unii Europejskiej.

W minioną środę 24 stycznia złożył skargę do Komisji Europejskiej w sprawie dyskryminacji mężczyzn w Polsce.

 

– Jako osoba identyfikująca się zarówno jako mężczyzna, jak i osoba z niepełnosprawnością cierpiąca na chorobę Kennedy’ego, doświadczam poczucia

podwójnej dyskryminacji. Po pierwsze, mierzę się z wyzwaniami życia z postępującą i nieuleczalną chorobą. Po drugie, jestem ofiarą nierównego traktowania

przez system emerytalny. (…) Rząd Polski łamie zarówno Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej, jak i Kartę Praw Podstawowych Unii Europejskiej – zaznacza Gawroński.

 

Radny powołuje się na Art. 32 i 33 Konstytucji RP. Zapisy te zapewniają równość wobec prawa, zakaz dyskryminacji i równe prawo do kształcenia, zatrudnienia

i awansów dla kobiet i mężczyzn. Artur Gawroński wymienia też Art. 21 i 23 KPP UE. Pierwszy z nich zabrania wszelkiej dyskryminacji, kolejny zaś mówi

o konieczności zapewnienia równości kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach, w tym w zakresie zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia.

 

– Należy zapewnić równość kobiet i mężczyzn we wszystkich dziedzinach, w tym w zakresie zatrudnienia, pracy i wynagrodzenia.

Zasada równości nie stanowi przeszkody w utrzymywaniu lub przyjmowaniu środków zapewniających specyficzne korzyści dla osób płci

niedostatecznie reprezentowanej – dodaje częstochowski radny.

 

https://zycieczestochowy.pl/radny-z-czestochowy-wniosl-skarge-do-ke-w-sprawie-dyskryminacji-mezczyzn-w-polsce/

  • Like 25
  • Dzięki 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo radny. Ciekawe co KE w swoim lewackim myśleniu ustali. Radny dobrze zagrał niepełnosprawnością i tą gadką o identyfikacji się jako mężczyzna i niepełnosprawny a nie że jest mężczyzną z niepełnosprawnością. Zagrał narracją LGBT umiejętnie. 

 

Czyli starcie mamy takie:

kobiety vs "identyfikuje się jako" 

 

Jestem ciekaw zakończenia sprawy. 

  • Like 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, RealLife napisał(a):

Jestem ciekaw zakończenia sprawy. 

 

Nawet jeżeli teraz to nie przejdzie, to dobrze, że ten wątek zaczyna się pojawiać w debacie publicznej.

 

BTW

Ostatnio ministra😊 Kotula z partii razem najpierw twierdziła, że wiek emerytalny nie powinien być zrównany w najbliższym czasie, mówiąc jakieś smuty, a niedługo później spontanicznie

zmieniła narrację  na "wiek emerytalny należy zrównać, bo dyskryminuje mężczyzn."

 

Oczywiście prędzej bym uwierzył jadowitej kobrze, niż w szczerość intencji kogoś z tej partii, gdzie akceptuje się mizoandryczne wypowiedzi

[np. "Jeżeli jeszcze raz usłyszę, że w tym kraju są matki alienatorki, to przegryzę tętnicę, słowo daję." -Anita Kucharska-Dziedzic] , ale warto to odnotować heh.

  • Like 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Dworzanin.Herzoga napisał(a):

zmieniła narrację  na "wiek emerytalny należy zrównać, bo dyskryminuje mężczyzn."

Znając polityków jeśli już to równanie będzie w górę, a nie w dół. Czyli podwyższą kobietom ze 2 lata.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, BumTrarara napisał(a):

Równy wiek emerytalny jest ciągle dyskryminacją mężczyzn.

 

Moim zdaniem równy wiek emerytalny jest ok, pod warunkiem, że wysokość emerytury jest wyliczana na podstawie oczekiwanej długości życia oddzielnie dla mężczyzn i dla kobiet, a nie ze średniej.

W PL tak nie jest i chociaż emerytury mężczyzn są trochę wyższe, bo dłużej pracują, to i tak sposób wyliczania emerytury jest na niekorzyść mężczyzn. Gdyby było to rozróżnienie o którym wspomniałem, to 

różnice w wysokości emerytury byłyby jeszcze większe.

 

Dyskryminacja ze względu na płeć

Wbrew temu co się często pisze, polskie regulacje emerytalne są skrajnie niekorzystne dla mężczyzn i mocno preferencyjne wobec kobiet.

Po pierwsze te ostatnie otrzymały przywilej wcześniejszego wieku emerytalnego. Dzięki temu mają większe niż mężczyźni szanse dożycia

do emerytury i średnio rzecz biorąc spędzą na niej znacznie więcej czasu, dłużej pobierając pieniądze od ZUS-u.

 

Po drugie przy wyliczaniu wysokości emerytury ZUS korzysta z takich samych tablic dla obu płci. Tymczasem doskonale wiadomo, że 

panie średnio rzecz biorąc żyją znacznie dłużej od panów. Zatem zastosowanie tablic typu „unisex” preferuje kobiety (bo faktycznie będą żyły

średnio dłużej, niż w tablicy) i jest krzywdzące dla mężczyzn (bo większość z nich nie przeżyje owych 18,3 lat wyczytanych z tablic).

 

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Dluzej-pozyjecie-wiec-dostaniecie-nizsze-emerytury-7507580.html

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równy wiek emerytalny nie jest ok, kobiety powinny pracować dłużej od mężczyzn bo żyją dłużej.

 

Nierówność zniknęłaby (przynajmniej statystycznie) jeśli statystyczny Polak i Polka spędzaliby tyle samo lat na emeryturze przed zajściem z tego łez padołu.

 

Dodatkowo rozwiązano by kilka innych problemów tym prostym zabiegiem, że kobiety pracują dłużej np.

 

- wyższe emerytury dla kobiet nawet gdy wykonują słabiej płatne prace, to wysługa lat by im podbiła emerytury,

 

- nadrobienie wyrwy w kwalifikacjach zawodowych, która pojawia się gdy kobiety są na macierzyńskim,

 

 

Drugie sprawiedliwe społecznie rozwiązanie to owszem takie, że zrównano wiek emerytalny, zrównano ilość okresów składkowych i nieskładkowych, ale mężczyźni mają tydzień pracy krótszy o jeden dzień.

 

  • Like 10
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Mosze Red napisał(a):

Równy wiek emerytalny nie jest ok, kobiety powinny pracować dłużej od mężczyzn bo żyją dłużej.

 

To prawda.

 

Po prostu wcześniej napisałem, że moim zdaniem byłby ok, gdyby wysokość emerytury byłaby wyliczana na podstawie średniej długości życia oddzielnie dla kobiet

i mężczyzn[a nie tak jak teraz, jedna tabela], wtedy przynajmniej finansowo byłoby sprawiedliwie.

 

Bo jeśli chodzi o sam czas na emeryturze, to kobiety wciąż byłyby w korzystniejszej sytuacji w przypadku równego wieku emerytalnego.

Jednak nie napisałem, że równy wiek to idealne rozwiązanie, po prostu najbardziej akceptowalne z możliwych do wprowadzenia "na już", tak to widzę.

 

Idealnie IMO byłoby, gdyby każdy mógł decydować czy płaci te składki emerytalne, czy nie i odkłada na starość/przepierdala na bieżąco i liczy się z konsekwencjami. 😊 

Ale wiadomo, że na coś takiego nie ma co liczyć.

 

 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Dworzanin.Herzoga napisał(a):

Idealnie IMO byłoby, gdyby każdy mógł decydować czy płaci te składki emerytalne, czy nie i odkłada na starość/przepierdala na bieżąco i liczy się z konsekwencjami. 😊 

Ale wiadomo, że na coś takiego nie ma co liczyć.

 

A jeśli nie może decydować czy płacić, to powinny być w wypadku krótszego życia (takiego, że zużył zawartości konta emerytalnego), zwaloryzowane i wypłacone spadkobiercom. 

 

Ewentualnie gdyby miał nieletnie dzieci lub pełnoletnie uczące się, to przeznaczone na powiększenie ich renty po zmarłym rodzicu.

  • Like 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Berkowicz z konfy nieźle odklejony jest:

 

Konfederacja założyła zespół ds. równych praw mężczyzn.

Szef zespołu: To żartobliwy pomysł

Posłowie Konfederacji założyli w Sejmie parlamentarny zespół ds. równych praw mężczyzn. - To żartobliwy pomysł oczywiście
- mówi "Rzeczpospolitej" szef zespołu poseł Konrad Berkowicz dodając, że "zasadniczo" jest za równością wobec prawa.
- Uważam, że kobiety mogą mieć pewne przywileje w prawach i jestem w tym sensie dużo bardziej prokobiecym politykiem
niż środowiska feministyczne - zastrzega.

 

Ma być równość kobiet i mężczyzn.

Ja jako klasyczny liberał jestem zasadniczo za równością wobec prawa, natomiast myślę, że w pewnych kwestiach - skoro istnieje np. prawo pracy

- jednak dobrze byłoby zachować pewne przywileje dla kobiet, jako odrębnej grupy naturalnej. Przecież równe prawa mężczyzn oznaczałyby np., że

jest taka sama liczba kilogramów dopuszczalna do noszenia przez pracowników fizycznych, np. na magazynie w sklepie; oznaczałoby to też, że

kobiety miałyby taki sam jak mężczyźni obowiązek służby wojskowej; podobnie równy wiek emerytalny wiązałby się z podniesieniem

wieku emerytalnego dla kobiet, czego ja bym nie chciał. Jest wiele takich rzeczy.

[...]

Dlaczego jako zwolennik równości jest pan przeciwny zrównaniu wieku emerytalnego?

Bo jestem zwolennikiem równości wobec prawa z reguły, nie zasadniczo. Reguła ma to do siebie, że są wyjątki, które ją potwierdzają.

Tu wyjątki dotyczą pewnych naturalnych, przyrodzonych różnic między kobietami i mężczyznami.

Uważam, że w związku z tym kobiety mogą mieć pewne przywileje w prawach i jestem w tym sensie oczywiście

dużo bardziej prokobiecym politykiem niż środowiska feministyczne, które deklarują, że chcą pełnej równości.

Kobiety w Polsce dłużej żyją i w obecnym systemie znacznie dłużej pobierają emeryturę niż mężczyźni.

Tak.

 
 

I to by pan utrzymał?

Tak. Nie przekona mnie pan do tego, że kobiety powinny być zmuszone dłużej pracować.

 

https://www.rp.pl/polityka/art39928201-konfederacja-zalozyla-zespol-ds-rownych-praw-mezczyzn-szef-zespolu-to-zartobliwy-pomysl

 

 

Tutaj jeszcze Mentzen mówił, że mężczyzni mogą być dyskryminowani wyższym wiekiem emerytalnym i poborem do wojska i nie mają z tym problemu, bo to jest element naszej kultury:

 

 

Cuckfederacja.

 

  • Like 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, Dworzanin.Herzoga said:

Berkowicz z konfy nieźle odklejony jest

Nie dał rady przebić niekoronowanych czempionów: https://partiarazem.pl/deklaracja-programowa

Natomiast robią co mogą, by "przeciętnego statystycznego wyborcę", przeciągnąć przed wyborami samorządowymi ku "swoim głosom".

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Kespert napisał(a):

Nie dał rady przebić niekoronowanych czempionów: https://partiarazem.pl/deklaracja-programowa

 

Tak, tylko rakłem jakie jest, niemal każdy widzi, a o konfie niektórzy mają złudne wyobrażenie, że to pro-męska partia.

 

28 minut temu, Kespert napisał(a):

Natomiast robią co mogą, by "przeciętnego statystycznego wyborcę", przeciągnąć przed wyborami samorządowymi ku "swoim głosom".

 

Już próbowali w zeszłym roku na szczeblu ogólnopolskim przekonać statystycznego wyborcę, złagodzić przekaz, schować Korwina i Brauna - i efekty były dalekie od oczekiwanych.

 

Kobiety w większości i tak nie zagłosują na konfę, niezależnie jak Berkowicz nie wmawiałby, że jest bardziej prokobiecy niż feministki [jego cytat] - z powodu chociażby tego że konfa była i jest

za zaostrzeniem prawa aborcyjnego, mało która kobieta na nich zagłosuje heh [badania pokazują, że większość młodych kobiet obyczajowo jest mocniej wychylona w lewą stronę, zwłaszcza

w ostatnich latach się to uwidoczniło].

 

Swoją droga w tym co mówił Berkowicz jest oczywisty brak logiki - kobiety z przyczyn biologicznych mogą podnieść mniej, więc powinny dźwigać w pracy mniej, mężczyźni z przyczyn [głównie]

biologicznych żyją kilka lat krócej, więc...powinni pracować kilka lat dłużej.  Udaje, że nie widzi, że w niemal każdym kraju UE wiek emerytalny kobiet i mężczyzn jest równy, natomiast

norm dźwigania nie trzeba zwiększać kobietom, tylko można je zmniejszyć mężczyznom - skoro za tę samą pracę na tym samym stanowisku na start dostają te same pieniądze.

 

No, to chyba tyle chciałem napisać i odnotować, bo szkoda poświęcać im więcej uwagi. :P 

  • Like 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minutes ago, Dworzanin.Herzoga said:

z powodu chociażby tego że konfa była i jest za zaostrzeniem prawa aborcyjnego, mało która kobieta na nich zagłosuje heh

Ostatnio Razem sprzeciwiło się ogólnopolskiemu referendum w sprawie pigułki "dzień po". Widać, swoich "wyborczyń" aż tak pewni nie są... może za mało ich, a może za młode by głosować ;)

 

Dla mnie Razem i Konfederacja - skrajnie różne postulaty, ale pod spodem fanatyzm kucy czy alternatywek - czasem bywa podobny...

 

7 minutes ago, Dworzanin.Herzoga said:

natomiast norm dźwigania nie trzeba zwiększać kobietom, tylko można je zmniejszyć mężczyznom

Jeśli chodzi o mnie, powinna być możliwość zatrudnienia "obywatela" do przeniesienia konkretnej masy, za konkretną stawkę od kilograma. Bez patrzenia na płeć obywatela - jedno prawo dla wszystkich 58 płci!

Cóż, też chyba jestem bardziej "równościowy" niż feministki 😜 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Kespert napisał(a):

Dla mnie Razem i Konfederacja - skrajnie różne postulaty, ale pod spodem fanatyzm kucy czy alternatywek - czasem bywa podobny...

 

Tak, teoria podkowy przychodzi na myśl. 

 

Teoria podkowy – teoria głosząca, że ugrupowania o ideologii skrajnie lewicowej i skrajnie prawicowej są bardziej do siebie podobne aniżeli do ugrupowań centrowych.

Pojęcie teorii podkowy pierwszy raz zastosował Jean-Pierre Faye w swej książce Le siècle des idéologies. Początkowo stosowana do opisu postaw politycznych

w III Rzeszy (nazistów i komunistów), w późniejszym okresie pojawiła się w dyskursie na temat zbieżności ekstremizmów

 

8 minut temu, Kespert napisał(a):

Bez patrzenia na płeć obywatela - jedno prawo dla wszystkich 58 płci!

Cóż, też chyba jestem bardziej "równościowy" niż feministki 😜 

 

Całkiem ciekawy postulat. BTW te rozkminy przypomniały mi o fragmencie rozmowy Stanowskiego ze Środą, oboje nie są moimi faworytami delikatnie mówiąc, ale niezłe to było:

 

  • Like 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dworzanin.Herzoga napisał(a):

te rozkminy przypomniały mi o fragmencie rozmowy Stanowskiego ze Środą

Jeśli chodzi o kładzenie asfaltu, to one same się kładą pod asfaltami jak młoda polka z Rzeszowa pod Mokobe.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.01.2024 o 15:15, BumTrarara napisał(a):

czyli "life expectancy gap"

dlatego to mężczyźni powinni iść na emeryturę wcześniej o 9 lat, ponieważ wykonują pracę cieższą, bardziej niebezpieczną i krócej żyją od kobiet. a kobiety w wieku 67 lat.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.