Skocz do zawartości

Jędrek o historii


Rekomendowane odpowiedzi

 

Jakiś czas temu kolega mi podrzucił linka z kanałem tego Pana.

Serdecznie polecam, BARDZO ciekawie prawi i świetnie się go słucha, jak się okazuje średniowiecze nie we wszystkim przypominało to co się pokazuje w filmach/książkach czy nawet to o czym się uczymy w szkołach :)

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Ale odcinek o wyprawach krzyżowych to jest jakaś horrendalna pomyłka - jak można pisać o światłych Arabach, których jedynym celem w życiu było łupienie niewiernych. A tzw. osiągnięcia naukowe Islamu nie miały nic wspólnego z Islamem a wszystko wspólne z krajami podbitymi na początku pochodu Islamu przez świat. Potem już nic, ale to nic nie osiągnęli w tej ani w żadnej innej dziedzinie. Jeszcze tylko damasceńską stal wymyślili dla nich hindusi po tym jak zdobyli Indie.

Więc to mam mu za złe, że wprowadza taką masakryczną proislamska propagandę, jacy to oni byli światli i umiarkowani, i nie tępili chrześcijan. To może powiedzieć tylko ktoś, kto historii nie zna. W tamtym czasie Hiszpanie i Włosi byli pod islamskim butem i walczyli ze wszystkich sił z tą zarazą. Dość powiedzieć że papież zdecydował się pomóc w 1095r. Bizancjum dopiero jak udało mu się wygonić w 1091r. Arabów z Włoch.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wrotycz jeżeli chodzi i poziom nauki Arabowie w średniowieczu wyprzedzali chrześcijan pod względem nauki, choć mówienie o "światłych arabach" to lekka przesada. W wiekach średnich chrześcijaństwo cofnęło mocno Europę, zniszczono wiele dzieł spisanych przez dawnych filozofów, wiele bibliotek, a wynikało to z tego, że nie były w linii ideologii kościoła. 

 

Zaraz ktoś mi zarzuci, że przecież powstawały uniwersytety kościelne... tak ale czego tam uczono? Głównie teologii...

 

Co do tych złych arabów atakujących chrześcijan to pewnie ani lepsi ani gorsi nie byli, oni najeżdżali Europę a Europa bliski wschód. Działo się to na długo przed powstaniem zarówno islamu jak i chrześcijaństwa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, SSydney napisał:

W wiekach średnich chrześcijaństwo cofnęło mocno Europę, zniszczono wiele dzieł spisanych przez dawnych filozofów, wiele bibliotek, a wynikało to z tego, że nie były w linii ideologii kościoła. 

Nie twierdzę, że nie. W ogóle nic nie twierdzę bo obecnie mamy taki zasyp różnych poglądów, popartych całkiem logicznymi argumentami, że już w ogóle nie wiadomo co jest prawdą a co kłamstwem.

 

Jest taki Krzysztof Karoń, który mówi zupełnie coś odwrotnego. Twierdzi on, że to KK stał w obronie nauki, dbał o edukacje społeczeństwa i przyczyniał się do postępu. To o czym napisałeś @SSydney jest niby kłamstwem rozpowszechnianym przez loże masońskie od czasów oświecenia po to by zdyskredytować KK.

 

Jak żyć i komu wierzyć?

  • Like 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Gr4nt napisał:

Jest taki Krzysztof Karoń, który mówi zupełnie coś odwrotnego. Twierdzi on, że to KK stał w obronie nauki, dbał o edukacje społeczeństwa i przyczyniał się do postępu. To o czym napisałeś @SSydney jest niby kłamstwem rozpowszechnianym przez loże masońskie od czasów oświecenia po to by zdyskredytować KK.

Dlatego Galileusz i Kopernik zostali wyklęci a ich książki wpisane na czarną listę? Kościół zachowuje się jak kobieta mówi jedno a czyni drugie :D To chyba w biblii było napisane "po owocach ich poznacie". 

 

Jak żyć? Normalnie po swojemu, wierzyć możesz w co chcesz nawet w smoki. Kiedyś (rok temu) się tym przejmowałem i chciałem zbawiać świat i pokazać ludziom, że coś tu śmierdzi i ma drugie dno. Jedyne co za to otrzymasz to łatkę foliarza i głupka, z resztą to samo się tyczy uświadamiania o związkach. Ja swoje życie mam zamiar poświecić dla siebie, coraz częściej jak patrzę na spierdolenie ludzi to mam ochotę spakować się i wyjechać gdzieś na bezludną wyspę z dala od cywilizacji. 

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą, SSydney napisał:

Dlatego Galileusz i Kopernik zostali wyklęci a ich książki wpisane na czarną listę? Kościół zachowuje się jak kobieta mówi jedno a czyni drugie :D To chyba w biblii było napisane "po owocach ich poznacie". 

Zdajesz sobie sprawę, że Kopernik był katolickim duchownym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wroński napisał:

A księża bywają pedofilami, czego to dowodzi?

Tego, że sprawa jest bardziej złożona. Kościół w dużym stopniu generowal postęp (zakonnicy byli warstwą bardzo wykształconą), a w jakimś, że względu na swoją pozycję "strażnika światowego porządku", postęp hamował.

  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, wroński napisał:

No, ale się on trochę jakby za bardzo rozpędzil w tym hamowaniu :( ( zajebiste stwierdzenie :) )

Nie uważam tak. Jeśli dobrze rozumiem, co masz na myśli - przeczytaj dokładnie, jak wyglądały procesy Bruno i Galileusza. I o co byli oskarżeni. I ile szans dostał Bruno na uniknięcie stosu. Poza tym, w różnych krajach natężenie represji było bardzo różne. I pamiętaj, że to były inne czasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Horyzont napisał:

Zdajesz sobie sprawę, że Kopernik był katolickim duchownym?

Tak, był też lekarzem i astronomem.

50 minut temu, Kapitan Horyzont napisał:

Tego, że sprawa jest bardziej złożona. Kościół w dużym stopniu generowal postęp (zakonnicy byli warstwą bardzo wykształconą), a w jakimś, że względu na swoją pozycję "strażnika światowego porządku", postęp hamował.

Masz rację sprawa jest bardzo złożona, prawda leży gdzieś głęboko zakopana i pewnie nie dowiemy się jak było. Przez długi czas duchowieństwo było jedyna klasą wykształconą, mieli dostęp do dzieł filozofów i naukowców antycznych, wiele z "odkryć" średniowiecza było dobrze znanych w starożytności. Cały ten "postęp" to często było odgrzanie tego co było już znane wcześniej. Nie jest możliwe aby chłopi analfabeci generowali wynalazki skoro nawet czytać nie umieli, z resztą oni nie byli traktowani jak ludzie a raczej jak żywy inwentarz. Zarówno kościołowi jak i władcom nie zależało na oświecaniu ciemnego ludu, jakoś trzeba trzymać za mordę i pasożytować a najłatwiej jest to robić za pomocą zabobonów.

 

Ciężko zaprzeczyć, że postęp technologiczny i naukowy przyspieszył wraz z laicyzacją społeczeństwa i większemu rozpowszechnieniu się edukacji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, SSydney said:

jeżeli chodzi i poziom nauki Arabowie w średniowieczu wyprzedzali chrześcijan pod względem nauki, choć mówienie o "światłych arabach" to lekka przesada

W czym konkretnie wyprzedzali? W optyce? Ok, fakt, tylko dlatego, że wynalazki te zostały dokonane w północnej Afryce, gdzie przed przyjściem mahometan było cesarstwo rzymskie. W matematyce, konkretniej w algebrze? Tylko dlatego, że al-Chuwarizmi był Persem urodzonym w arabskim imperium a arytmetyka z udziałem zera którą się posługiwał pochodziła z Indii, sprzed 100 lat. On tylko przetłumaczył ją na arabski. Do dziś w arabskim cyfry się nazywają cyframi hinduskimi. Al-Chuwarizmi prawdopodobnie wynalazł arytmetykę liczb zmiennoprzecinkowych ale to tyle. Podstawy i główne ciało algebry nie było jego dziełem.

 

Parę źródeł:

Mythical Golden Age of Islam

Exposing the Myth of an Islamic Golden Age

Myths of Islam

The Myth of Islamic Science

Sam Harris on the so called 'Golden Age' of Islam

Bill Warner, PhD: The Not So Golden Age of Islam

 

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, SSydney napisał:

Ciężko zaprzeczyć, że postęp technologiczny i naukowy przyspieszył wraz z laicyzacją społeczeństwa i większemu rozpowszechnieniu się edukacji. 

Correlation does not imply causation. "Przyspieszenie postępu" zbiegło się w czasie z malejącą rolą Kościoła, ale czy było jej skutkiem?

 

A co do narzekań, że pan uciskal chłopa - takie były czasy. Jeśli mówimy o dawnych Polakach (czy innych narodach), to przecież mówimy o szlachcie. Chłop był "stąd", jego wiedza o świecie była znikoma, a wkład w postęp - zerowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.