Jump to content

Idą święta.Hej kolęda.


Recommended Posts

Jak już musicie kolędować, to dla detoxu wolę to (zresztą to obowiązujący u nas repertuar wigilijny :))

Trochę prowokacyjny względem siostry B. bo ona w jakichś chórach katedralnych śpiewa :D 

Ale chrześniaczki uwielbiają.

 

 

 

Obstawiam że moi sąsiedzi dostają zwarcia, bo się nie szczypię z decybelami a szorują do kościoła co niedziela prawie na kolanach ;) 

 

Link to post
Share on other sites

Na szczęście nie oglądam telewizji od kilku lat, radio też ostatnio wyłączyłem chociaż sporadycznie jeszcze mi się zdarza słuchać. 

 

Nie słyszę tego i jakoś lepiej się czuję.

 

Ogólnie nie lubię świąt i całej tej pogoni, tak naprawdę nie wiadomo za czym, wydaje się, że przeciętny zjadacz chleba nawet nie wie co świętuje. Wymiar duchowy w tym żaden, tylko nachlać się i nażreć.

 

Stoję obok tego i się przyglądam i to co widzę optymizmem nie napawa. 

 • Like 1
Link to post
Share on other sites
14 minut temu, Doggie napisał:

Może mnie wyśmiejecie, ale ja tam bym siostrzyczki z chęcią zaliczył tylko by przy tym nic nie śpiewały. ;)

Brachu, trwoga. Głowa w wodę z lodem! A te dolary, które lecą od 0:55 też nie są przypadkowe, w końcu za usługi trzeba płacić.

 

Najgorsze, że skoro leci w multipleksie, to różne młode chłopaki takie coś oglądają i kodują sobie te popierdolone wzorce - skoro laski w biustonoszach to mikołaj musi być z pieniędzmi. Na jakieś hard p0rn doggy style bym się nie obraził w telewizji śniadaniowej, ale ten teledysk mnie autentycznie obrzydza.

Edited by Exar
Link to post
Share on other sites
7 minut temu, Patton napisał:

a tam nie ma kolęd, no ale w sumie u nich jest z tym o wiele lepiej niż u nas.

Zależy jakie kolędy. 

 

Od 2015 bardzo cenie sobie interpretacje świątecznych piosenek kolęd od pewnego znanego, lubianego oraz cenionego erudytę będącego uwazny obserwatorem sceny politycznej.

 

 

 

Edited by Perun82
Link to post
Share on other sites
 • Similar Content

  • By DOHC
   Witajcie Bracia! Niech będzie pozdrowiony ten, w kogo wierzycie!
   Temat ociera się o kilka zagadnień, od historii, przez społeczeństwo po religie. 
   Zdecydowałem się go umieścić w tym dziale, gdyż jest to ogólnospołeczne wydarzenie, a teraz szybciutko do meritum...
    
   Święta! Każdemu kojarzą się nieco inaczej, w różnym okresie postrzegamy je także z różnicami.
   Jest taka książka, napisał ją gość z kotem w nazwisku... W każdym razie książka nosi tytuł Co z tymi kobietami, ja zaś chcę dziś napisać: 
   Co z tymi świętami?
   Oficjalnie w tym okresie ponad 2000 lat temu, tysiące kilometrów stąd urodziło się żydowskie dziecię, pracujące później jako cieśla, zabite przez własnego ojca ale to nie o tym.
   Porozmawiajmy o naszych tradycyjnych, Polskich, Słowiańskich świętach.
    
   Otóż nasze święta były nazywane Godami, Szczodrym Godami a także Szczodrym Wieczorem.
   Były one związane z cyklem życia boga słońca - Swaroga. Kiedy dzień był najkrótszy, a noc najdłuższa rozpoczynał się słowiański nowy rok a wraz z nim narodziny młodego boga Bożica, który walczył z ciemnościami i od tego momentu dzień stawał się coraz dłuższy.
   Oto kilka tradycji - kutia, potrawa symbolizująca szczęście i dobrobyt, która także dawała wróżbę dla domostwa. Podobnie swoją symbolikę miały mak i inne z 12 potraw jako odnośnik do 12 wieczorów, ale nie będę wszystkich rozpisywał po raz setny.
   Opłatek - dziś to zubożały substytut naszych dorodnych kołaczy, który był symbolem całorocznych dóbr i dostatku danego roku.
   Życzenia - dziś życzymy samochodu, żony i innych duperleli, a kiedyś naprawdę wierzono w dobroczynną moc życzliwych słów jak i negatywną przekleństw i uroków.
   Tak poza tematem, znam osobę którą "życzliwe" życzenia od rodziny odnośnie znalezienia partnera, posiadania dzieci itd po śmierci małżonka doprowadziły do płaczu podczas tychże życzeń. Sam pamiętam "życzliwe" życzenia rodziny żebym nie dokuczał, słuchał się mamusi i był zastraszonym, ślepo wierzących we wszystko co mówią chłopczykiem bez własnego zdania, także tego...
   Wracając do tematu: sianko to nic nowego. Siano, dziewuchy, młócka... 
   Przepraszam, zamyśliłem się😉
   Siano służyło naszym przodkom dla wróżb, krótko mówiąc wyciągało się źdźbła i ich stan miał przepowiadać pomyślność na nowy rok.
   Puste miejsce dla wędrowca: a dupa, bo nie o to tu chodzi. Wśród naszych pogańskich słowiańskich przodków był kult nomen - omen właśnie przodków którzy odeszli, a puste miejsce było dla duszy zmarłej osoby.
   Tańce i śpiewy dziś znane jako kolęda, były słowiańską tradycyjną szopką. Wszak święto to święto.
   Macie choinki? Pierwotnie u nas były zwykle gałązki drzewa iglastego, zwane podłaźnikami. Można było taką gałązkę przystroić jabłkami czy innymi dobrami jak orzechy, niemniej wszystko miało swoją symbolikę i nie dawało się tam żadnych zbędnych rzeczy. Ot symbol niekończącego się, odradzającego życia.
   Jemioła podobnie jak podłaźniczka była umieszczona w domostwie, chroniła pierwotnie np przed złymi mocami.
   Gadające zwierzęta: daleko jeszcze? Ośle! A nie, to nie ta kwestia. 
   Gadające zwierzęta były medium łączącym z przodkami, jak już wspominałem nasi słowiańscy dziadowie uskuteczniali kult przodków.
    
   Podsumowując. Następujące święta Szczodrych Godów są naszymi prawdziwymi świętami. Oczywiście każdy wierzy lub nie w co chce, lub w to co mu wbito od małego do głowy ale warto znać genezę tego co się kultywuje (lub nie). 
   Także Bracia - Szczodrych Godów, i niech was ustępujący Swarożyc i młody Bożic obdarzą swoimi łaskami, sława!
  • By leto
   Howgh!
    
   Temat pilny, z racji dzisiejszego dnia
    
   Tak się zastanawiałem - czy składać swoim ex jakieś życzenia z okazji świąt. Mam kilka takich kobiet, z którymi rozstałem się na naprawdę dobrej stopie. To, że nie podtrzymywaliśmy dalej znajomości wyniknęło raczej z tego, że mi się nie chciało, niż żebym przeżywał jakieś katusze z powodu tego, że nie zablokowałem ich na komunikatorach. Część z nich to naprawdę fajne, wartościowe dziewczyny
    
   No i mam dylemat. Jakiś taki ludzki odruch mnie pcha do tego, żeby im te życzenia złożyć. Z drugiej strony - nie przypominam sobie żebym kiedykolwiek w życiu dostał jakiekolwiek życzenia od jakiejś ex, więc zapewne jest to głupi pomysł. No bo w sumie co taka osoba sobie pomyśli dostając te życzenia? Jakieś takie może to być głupie z jej punktu widzenia. Nie wiem.
    
   Co o tym sądzicie, bracia?
  • By ewelina
   Hej Wszystkim!
    
    
   Tym razem postanowiłam podzielić się przepisem na wegańskiego śledzia. Mamy okres świąteczny, to jest głównym powodem.  W przepisie rolę ryby spełnia seler. Efekt jest naprawdę zaskakujący, minimalnie różni się od oryginału. Ostrzegam, że jeśli ktoś nie lubi śledzia i liczy, że ten przepis pozwoli mu to przezwyciężyć, to może się rozczarować. Przepis na pewno podpasuje osobom, które nie jadają ryb, ale tęsknią za ich smakiem.
    
   Wersja filmowa przepisu (mniej dokładna, ale warto obejrzeć, bo zawiera opinie na temat potrawy):
    
   Wersja pisana: https://wegannerd.blogspot.com/2016/12/seler-jak-sledz-w-musztardzie-i-cebuli.html
    
   Pozdrawiam!
  • By Adolf
   Widzę że świątecznie na forum, wymyślanie prezentów dla bliskich.
   A czy Bractwo pomyślało o sobie? Osobiście byłem grzeczny i pod choinkę kupiłem sobie:
   https://allegro.pl/oferta/noz-sprezynowy-mikov-predator-polimer-pila-241-nh-8239024342?snapshot=MjAxOS0xMi0xMlQxNToyMzoxOC41MjlaO2J1eWVyO2Y2ZTkzYWFlN2Q4ZTViYzRkY2MxMGM4NWNhNjczZDhjOGFhN2VjYjk2ZjAzMzAxYTQ0ZDM2M2EwNjAxMWQzMjk%3D
    
   oraz za podpowiedzią kolegi @Janek Horsie:
    
   https://www.watches2u.com/watches/casio/gd-100-1aer-mens-g-shock-super-auto-led-light-watch.html
    
       Takie sobie gadżeciki, noża pozazdrościłem @karhu, a G-shocka chciałem mieć zawsze.
   Panowie róbmy sobie dobrze, bo o nas nikt nie pamięta.🙂
    
   Pozdro i nie żałujcie sobie.😉
    
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.